Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
12168
06.11.2007р. |
Ліси і лісокористування в Австрії

 Анатолій САБАДИР,
начальник відділу технічної політики й інвестицій Держкомлісгоспу,
Юрій ГРОМ’ЯК,
головний інженер ДЛГО “Львівліс”,
Володимир КОРЖОВ,
завідувач лабораторії природозберігаючих лісових технологій УкрНДІгірліс,
Сергій ЗІБЦЕВ,
заступник директора інституту лісового і садово-паркового господарства НАУ.

У середині квітня українські та австрійські фахівці лісового господарства обговорювали загальні аспекти сталого ведення лісового господарства.

Делеґація з України мала змогу ознайомитися зі структурою лісового сектору Австрії, складом лісового фонду, користувачами лісів тощо. Пропонуємо вашій увазі аналіз лісогосподарства Австрії, який зроблено нашими лісівниками на основі відвідин підприємств, зустрічами з політиками та керівниками лісової галузі цієї країни.

Австрія – промислово розвинута держава в Центральній Європі з населенням понад 8 млн. осіб. Ліси займають 3,92 млн. га. За лісистістю, яка становить в середньому 46,8%, Австрія належить до багатих лісом країн Європи, поступаючись лише Фінляндії, Швеції та Росії.

Австрія – гірська країна, значну територію якої займають Альпи – видовжене гірське пасмо, що складається із багатьох хребтів і масивів та круглих гір висотою до 3800 м. Країна, здебільшого лежить в океанічній кліматичній зоні з великою кількістю атмосферних опадів. Клімат передгірських і рівнинних районів помірний. Максимум опадів припадає на літній період. Середньорічна кількість опадів в більшості районів перевищує 1000 мм. Зони і райони з незначними атмосферними опадами розміщені в Центральних Альпах, на північному сході і сході, де випадає менше 500 мм на рік.

Лісові масиви розміщені нерівномірно. Більшість з них розташована на схилах альпійської зони і в середньовисоких горах. До висоти 600-800 м зустрічаються окремі ділянки дуба черешчатого і австрійського, бука європейського, ясена звичайного; вище від 800 до 1000 м бук утворює суцільний лісовий пояс і займає більше половини площі лісів. На висоті 1000-1400 м переважають хвойні породи: ялина звичайна, ялиця біла, модрина європейська, сосна чорна і звичайна. В Центральних Альпах природна межа лісу лежить вище 1800 м над рівнем моря, а у Вапнякових Альпах – приблизно на 200 м нижче. Межа деревної рослинності (сланкова гірська сосна і кедр) піднімається майже на 300 м вище межі лісів. Приблизно з висоти 2000 м – альпійські луки. Переважну більшість – 69,2% становлять хвойні ліси, які характерні для високогірних місцевостей. Ялина є найбільш розповсюдженою породою (55,7%). Бук становить менше 10%. Запас деревини в лісах становить понад 900 млн.м3 при щорічному загальному прирості майже в 20 млн.м3. Середня продуктивність експлуатованих лісів – 240 м3/га, річний приріст деревини в них – 6 м3/га. Відповідно продуктивність захисних лісів, які виконують переважно водоохоронні і ґрунтозахисні функції в горах – 190 м3/га, їхній щорічний приріст – 2,8 м3га.

Серед різноманітних функцій лісів Австрійським лісовим законом охоплюються такі чотири основні функції: комерційна (господарська), захисна, рекреаційна і природоформуюча. 64,5% загальної лісової площі використовують цілком з експлуатаційною метою, а в захисних лісах також ведеться обмежена господарська діяльність, яка дає змогу отримувати доходи власникам лісів, лісівникам і лісовим працівникам. Слід зазначити, що в австрійських лісах понад 100 років принцип постійного невиснажливого лісокористування є головним законом ведення лісового господарства.

Переважна більшість лісів Австрії перебуває у приватному володінні. Державі належить лише 18% лісових площ. Решта – власність приватних осіб, колективна або церковна власність. Для країни характерним є чимала кількість власників лісів. Лісові володіння площею до 200 га становлять половину (53%) всіх лісових площ. Серед них дві третини становлять лісоволодіння площею до 50 га.

В Австрії ліс уже давно перебуває під суворою охороною. Ще лісовими законами і правилами середньовіччя було забезпечене збереження лісів з метою задоволення потреб гірничодобувної промисловості, солеварень і металургійних заводів. У державному Лісовому законі 1852 р. до цього додали принципи збереження захисних і природоутворюючих функцій лісу. З роками, відповідно із зростаючим усвідомленням проблем охорони навколишнього середовища, постійно вводилися нові правила захисту лісів. Глобальне значення лісу в останні десятиліття зросло, і ліс тепер розглядається не лише як постачальник сировини, але й як незамінний елемент навколишнього середовища. В чинному Законі про ліс, який прийнято в 1975 р. і доповнено в 1987 р., враховано поступ суспільства до природозбереження. Мета закону – забезпечити захист лісів і безперервне виконання основних функцій та інших корисних властивостей. За головною вимогою господарювання, новий молодий ліс завжди має замінювати старий. Лише у виняткових випадках дозволяється вирубка лісу задля побудови, наприклад, населених пунктів, доріг тощо. Необхідно відзначити, що законодавство Австрії забороняє переводити лісові землі в сільськогосподарські угіддя. Існують особливі вимоги з охорони лісів і досконалий догляд за захисним лісом. Навіть в господарському лісі можна використовувати лише ту деревину, яка досягла повної стиглості. Розробка суцільних лісосік, які перевищують площу 0,5 га, здійснюється тільки з дозволу лісового відомства. Великі суцільні лісосіки цілком заборонені.

Відлагоджено дієві механізми забезпечення якості виконання лісових операцій. З цією метою встановлені вимоги, згідно з якими лісовими господарствами площею понад 500 га повинні керувати кваліфіковані лісівники, а площею понад 1800 га – дипломовані інженери-лісівники. Спеціальний контрольний лісовий орган слідкує за дотриманням встановлених законом правил, а також консультує власників лісів та залучає інші спеціалізовані організації. Захист лісу в Австрії є центральним суспільно-економічним фактором, що забезпечується суворим лісовим законодавством, професійною працею висококваліфікованих лісівників, організацією сталого розвитку лісового господарства та неухильним запобіганням пошкоджень і знищення лісів. У Законі про ліс встановлені розмір грошової допомоги на покращення функцій лісу, а також види лісогосподарських пільг, які сприяють виплаті кредитів, взятих на проведення лісогосподарських заходів. Завдяки цьому щорічно виконуються роботи з лісовирощування та лісовідновлення на площі понад 30 тис. га (заліснення вирубок, висаджування лісу на пустирях і гірських схилах, озеленення місць відпочинку тощо). Незважаючи на приватний характер лісів, будь-який громадянин має право перебувати в лісі. Винятком є тільки райони вирубок, місця буреломів. Збір грибів та ягід в надто великих кількостях забороняється. Катання на лижах в лісі поблизу канатних доріг і лижних трас заборонено. Суворо заборонено також нищити ліс, руйнувати і пошкоджувати лісокультурні площі, в тому числі і неофіційно складувати побутове сміття в лісі. Враховуючи гірський характер місцевості, в країні вже понад 100 років працює Лісотехнічна служба із закріплення гірських потоків і обвалів, підпорядкована лісовому відомству. В ній працюють висококваліфіковані лісівники. Застосовувані службою методи полягають в поєднанні будівельно-технічних і лісобіологічних заходів. Комбінація високогірних заліснень, відновлення і догляд за захисними лісами в поєднанні з технічними спорудами є яскравим прикладом гармонізації довкілля, що нині особливо важливо.

Ліси Австрії

Раціональним господарюванням у лісах Австрійської Республіки керує Міністерство земель, лісів і водного господарства, департамент лісового господарства якого розробляє основні принципи лісової політики та контролює дотримання вимог чинного лісового законодавства. Міністерству також належить 96,5% акцій акціонерного товариства “Австрійські державні ліси”, в користуванні якого перебувають понад 90% державних лісів.

 

Крім лісового відомства, існують громадські організації та об’єднання, які представляють інтереси лісівників і власників лісів. До них належить Конференція президентів сільськогосподарських палат Австрії, Сільськогосподарські палати окремих земель, об’єднання сільськогосподарських і лісових господарств, Спілка лісівників та ін.

Лісокористування в Австрії відзначається високою інтенсивністю. Заготівля деревини з гектара становить 3-4 м3 на рік. В середньому заготовляють близько 80% річного приросту. В лісах працюють кваліфіковані працівники. Умови праці, можливі ще 30 років тому, коли лісоруби жили протягом тижня окремо від своїх сімей у примітивних умовах, не прийнятні в наш час. Сучасні машини – від бензомоторної пилки до лісових комбайнів, які забезпечують повну механізацію лісосічних робіт, полегшують і спрощують лісозаготівлі і транспортування деревини. Переважно застосовується сортиментна технологія лісозаготівель. Використання системи машин в складі харвестера і форвардера є звичним явищем на лісосіці. І можна зрозуміти гордість голови профспілки лісничих Австрії Фрідріха Ганстера (на фото №4 крайній справа), який показує процесорну головку, що ефективно виконує операції звалювання дерев, обрізання гілок і розкряжування стовбурів, повністю усуваючи тяжкі і небезпечні операції у праці лісоруба. На лісосіки останнім часом прийшли так звані гірські лісові комбайни – мобільні канатні установки, обладнані гідроманіпулятором з процесором. Така техніка дозволяє двом працівникам виконувати весь комплекс лісосічних робіт, не завдаючи особливої шкоди лісовим ґрунтам. Застосування подібної техніки можливе лише при наявності відповідної інфраструктури. Тому австрійські ліси характеризуються надзвичайно добре розвинутою мережею лісових автодоріг. Густота доріг в лісових масивах складає 3,5 – 7 км на 100 га. Лісові дороги мають високу якість дорожнього полотна, що дає змогу забезпечувати високу швидкість руху транспортних засобів. Таке становище характерне не лише для державних, а й для приватних лісів.

Лісозаготівлю у приватних та державних лісах здійснюють спеціалізовані підприємства, обладнані спеціальною, створеною для роботи в гірських умовах, технікою. В державних лісах працюють великі лісозаготівельні підприємства, які будують лісові автодороги. Характерною їх особливістю є переважання канатних систем та висока продуктивність праці (2,5–3 тис. м3 на рік на одного працівника). Приватні лісозаготівельні підприємства значно менші за кількістю працівників та обладнання, але й у них канатних установок теж більше, ніж трелювальних тракторів. Слід відзначити невелику площу лісосік при суцільних рубках (0,5-2 га), а також проведення несуцільних рубок із застосуванням мобільних канатних установок, харвестерів і форвардерів. Переважна більшість канатних установок – австрійського виробництва. Мобільні канатні установки монтуються на шассі автомобілів різноманітних типів або на причепах. Колісні трактори для роботи на лісозаготівлях випускає завод “STEYR”. Це сільськогосподарські трактори різної потужності, обладнана додатковими пристроями для трелювання деревини.

Одним з головних чинників підвищення ефективності лісопромислового виробництва в Австрії є використання деревинних відходів і низькоякісної деревини для енерґетичних потреб. Австрія в цьому напрямку є однією з передових країн Євросоюзу, де в 2010 році планується отримувати 12% енерґії з відновлюваних джерел. Проводиться надзвичайно широка реклама енерґетичного використання деревини та здійснюється державна політика стимулювання споживачів енерґії із деревини та виробників відповідного теплоенерґетичного обладнання, що дозволяє лісівникам забезпечувати збут низькоякісної деревини і паливних дров та отримувати додаткові доходи.

Досвід інтенсивного природоощадного лісокористування в складних рельєфно-гідрологічних умовах Австрії підтверджує можливість і доцільність, а також вказує шляхи і методи організації сталого розвитку лісового господарства в Карпатах, без чого неможливе входження нашої держави в Європейську спільноту. Тому завданням українських лісівників на всіх рівнях управління лісовим господарством є вироблення виваженої програми поступового і планомірного переходу на європейські методи господарювання в лісах Карпатського регіону.

Газета "Деревообробник"

Теги та ключові фрази
робота на маніпуляторах в європі в лісі, Робота у лісі австрії, ліс в австрії, Австрія ліси, Австрія лісові ресурси, шпалери ліс альпи, лісові ресурси і лісове господарство австріі, чем отделать стены на кухне, дізайн кухоних стін, Стены на кухне - варианты отделки


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку


Катя | 21.04.2018 01:55:57

У https://uwalls.com.ua/ неймовірно широкий вибір фотошпалер різних текстур і колірних варіантів, власне саме у них замовила на кухню.


   1Інші статті
18.03.2011р.

Достатніх обсягів лісосировини й справедливої ціни на неї!

Цього вимагають від організаторів аукціонних торгів вітчизняні деревопереробники. Нинішні умови проведення аукціонів із продажу необробленої деревини, які створило Державне агентство лісових ресурсів України, не тільки не спрямовані на підтримку вітчизняного виробника, а й загрожують руйнівними наслідками для деревообробної та меблевої галузей країни

08.02.2011р.

"Прямих договорів не буде" 2

Інтервю журналу "Бізнес" з головою Державного агентства лісових ресурсів України Віктором Сівцем. Тут ви зможете дізнатися про плани і стратегії новосформованого органу влади

Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua