Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
«Лисі» Карпати і мовчання Грети Тунберг
31.12.2020р.

ЄС чинить тиск на Україну, намагаючись через арбітраж примусити нашу державу...

METAMOB виходить на український ринок
01.12.2020р.

Компанія Metamob – провідний виробник стрічкових пил у Румунії. Власна національна...

Чому ініціативи Міндовкілля загрожують екологічній безпеці України та можуть призвести до розвалу лісового сектору економіки.
25.11.2020р.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України виступило з двома...

Що робить ліс надзвичайно цінним та живим?
11.11.2020р.

Усі люблять гуляти у лісі. Особливо зараз, коли листя дерев набуло золотавих...

Зоя Темнохудова: «Збереження лісу потребує виваженої державної політики»
09.09.2020р.

Закарпатський ліс — коштовна скарбниця України. Ліси займають 51,2 відсотка...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
4429
07.11.2007р. |
Теплова обробка деревини – переворот в сушінні?

Підготувала Ольга Ковальчук

Фінський центр навколишнього середовища наклав обмеження на використання просочених деревинних продуктів. З початку цього року і надалі так звані просочені вироби з деревини класу А, які просочені хромом, миш’яком чи міддю, можна використовувати лише в конструкціях, які постійно перебувають в контакті із землею чи розміщені у водному середовищі, а також для мостів, поруччя та інших подібних елементів безпеки. Пиляння, стругання та інші методи обробки деревини, просоченої хромом, миш’яком чи міддю, дозволені лише як виняток.

Деревина, просочена солями, має надходити до користувача обробленою відповідно до певних розмірів. Таким чином, користувач якнайменше піддається впливу алергенів та канцерогенних хімічних речовин, а після роботи з лісоматеріалами не буде просочених залишків, які потім важко зберігати.

Досліди у Фінляндії

У результаті досліджень, проведених Інститутом екологічно безпечних технологій Міккелі та компанією Stellac Incorporated, були розроблені методи та обладнання, при використанні яких зникають проблеми, пов’язані з тепловою обробкою деревини. Кінцевим результатом є продукти з деревини, опірність до гниття яких еквівалентна тій, що має просочена деревина. Тестування, проведене відповідно до стандартів EN 113, показало, що оброблені теплом деревинні продукти відповідають характеристикам просоченої деревини. Однак опірність до гниття досягається без використання будь-яких просочувальних рідин. Окрім того, під час використання традиційних модифікаторів не забезпечує повного проникнення у всі елементи деревини. Теплова ж обробка здійснює це до самої серцевини. Ще однією перевагою обробленої теплом деревини є той факт, що значно знижується всихання, набухання, а також абсорбція води.

Деревина захищає себе сама

Під час теплової обробки цукрові сполуки в деревині розпадаються на такі сполуки, які редуценти-грибки не можуть використовувати для живлення. Водночас природні захисні агенти, які, наприклад, містяться в смолі, ефективно поширюються по деревині. Іншими словами, деревина може захистити себе сама. Оскільки обробка вимагає високої температури, лісоматеріали набувають нового темного відтінку. Теплова обробка, включаючи охолоджувальний період, триває близько 24 годин.

Набрякання та всихання

Теро Лаллука, директор компанії Stellac Inc., працював свого часу як голова проекту теплової обробки в Інституті екологічно безпечних технологій Міккелі. За словами Лаллуки, максимальне поширення вологи та стискування лісоматеріалів має місце в межах між абсолютно сухою деревиною (0%) та точкою насичення волокон деревини (близько 30%). Максимальне всихання становить близько 10 відсотків в тангентальному та 5 відсотків в радіальному напрямках.

Із результатів дослідження можна зробити висновок, що процеси всихання та набрякання можна зменшити до 1/3, 1/5 чи навіть 1/10. Таким чином, якщо зменшення справді становить 90 відсотків, тоді лише решти 10 відсотків всихається на один чи два відсотки. Це означає, що в цій точці в деревині практично взагалі не відбувається набухання та всихання.

Теплова обробка також впливає на рівноважний вміст вологи в деревині, знижуючи його щонайбільше на 50 відсотків. Цю характеристику можна з користю застосувати в теслярстві, оскільки під час роботи з обробленою теплом деревиною зміни вмісту вологи під час змін навколишньої температури є меншими, ніж при використанні звичайних лісоматеріалів. Як наслідок, зазори рам та проміжки між вікнами та рамами можуть бути зменшені в чотири рази! Але якщо б навіть зазори залишались такими самими, конструкція більше не страждатиме від набрякання та мокріння.

Різні ступені для різних цілей

Коли необхідна висока опірність до гниття, потрібен дуже високий ступінь теплової обробки. Однак, при застосуванні обробки такої інтенсивності міцність на розщеплення при безвідходному різанні до певної міри зменшується, а міцність на згин знижується на 10-15 відсотків. Найвищий рівень теплової обробки не рекомендується, якщо результати роботи з деревиною мають бути високоякісними. Оскільки в пропилі буде видно розщеплення, а при швидкій роботі з лісоматеріалом він може дати тріщину в місцях сучків.

Для садових меблів, віконних рам, дверей та багатьох столярних виробів достатнім буде менш високий рівень теплової обробки.

Більше того, якщо потрібна особливо висока опірність до гниття, але попри те важливе значення має зниження всмоктування води та всихання, як у випадку паркету, підлоги та несучих конструкцій, помірний рівень теплової обробки дає можливість досягнути твердості поверхні, міцності на згин та на розрив, які є навіть кращими, ніж у не модифікованої деревини.

Ще однією альтернативою є надзвичайно помірна теплова обробка, коли не відбувається жодних значних змін у фізичних характеристиках деревини. Лише змінюється її відтінок – на темніший.

Опірність гниттю і втрата ваги

Ступінь опірності гниттю в деревині, підданій тепловій обробці, можна оцінити на основі втрати ваги, що відбувається в лісоматеріалах під час обробки. Наприклад, якщо вам необхідна береза, що відповідає стандарту EN-350-1, тобто не має дуже високого рівня опірності гниттю, її необхідно піддати такій тепловій обробці, при якій втрата ваги становитиме 9 відсотків. З іншого боку, якщо обробляється сосна і метою є досягнути 3-відсоткової втрати ваги, що є стандартом для непросочених лісоматеріалів, при тепловій обробці ця втрата становитиме 10-11 відсотків. Зниження міцності на згин буде нижче 15 відсотків, а зменшення поширення вологи та усадки – 80 відсотків.

Яка порода стійкіша?

Первинне дослідження стосувалось впливу теплової обробки на ялину. Нещодавно за такою ж методикою були протестовані смерека, береза, вільха, осика, модрина, ясен, липа та клен. Поодинокі експерименти стосувались також бука та дуба. За словами Теро Лаллуки виглядає на те, що теплова обробка придатна для всіх порід деревини. Тестування стосовно опірності до гниття було проведене на сосні, ялині, березі та осиці.

“Якщо метою є досягнення найбільш можливої опірності до гниття, тоді найкращими породами є сосна та береза, оскільки вони мають здатність до доброго збереження своїх природних характеристик. Вільха відрізняється від інших порід тим, що її необхідно висушити за допомогою вентилятора чи просто неба перед тим, як піддавати обробці. В протилежному випадку внутрішні цукрові сполуки піднімуться у поверхневий шар, який потім стане темнішим за інші шари лісоматеріалу. Але це єдиний виняток із нині досліджених порід деревини”, – говорить Теро Лаллука.

Яка щільність, така й опірність?

“У всі частинах деревини, як серцевині, так і в заболоні, здатність до поширення вологи, всихання та набрякання деревини втрачається під час теплової обробки. Однак, виглядає на те, що якщо лісоматеріал має високий рівень щільності чи є породою деревини, яка дуже швидко виросла, існують відмінності в опірності до гниття, як це було у випадку непросоченої деревини”, – стверджує Лаллука.

“Однак, очевидним є також те, що вищезгадані відмінності не є такими значними після теплової обробки, як у випадку непросоченої деревини. При проведенні наших досліджень ми вибирали деревину всіх можливих видів: як м’яку, так і щільнішу, і результати всіх цих тестувань включені у результати досліджень з опірності до гниття. Однак, як сильно відмінність у щільності впливає на опірність гниттю, потрібно ще досліджувати у майбутньому”, – говорить Теро Лаллука.

Під час теплової обробки

При температурі нижче 100 градусів Цельсію вже відбуваються певні зміни в щільності деревини. Так звана вільна вода, що міститься в просвітах клітин, повністю зникає, і тоді починає випаровуватися вода, що міститься в клітинних стінках. Коли температура піднімається до 100-120ºС, закінчується випаровування води із стінок клітин. Смола зникає, і колір лісоматеріалу повсюдно змінюється, аж до серцевини. Деревина складається з геміцелюлози, целюлози та лігніну. Коли температура досягає 200ºС, першою починає розчинятися геміцелюлоза, і деякі невеликі зміни відбуваються в лігніні. Після 200 градусів Цельсію розчиняється як геміцелюлоза, так і лігнін. Якщо теплова обробка є надто сильною, деревина починає розщеплюватись. Але як правило, температура обробки нині не перевищує 230ºС.

Чим більшою є різниця в щільності між весняною та літньою деревиною, тим більшою є крихкість. Якщо температура є дуже високою, ялина стає крихкішою і гілки більше розщеплюються, ніж при використанні сосни. У листяних порід дерев, як, наприклад, берези, різниця в щільності між весняною та літньою деревиною не є такою великою, а отже вищезгадана проблема крихкості та розщеплення не виникає.

Загалом структура деревини є такою ж самою для всіх порід дерева, тобто вони всі містять целюлозу, геміцелюлозу та лігнін. І незважаючи на те, що різні породи мають різний пропорційний вміст цих речовин, вони зазнають тих самих змін під час теплової обробки і врешті-решт досягаються однакові характеристики деревини.

Береза загальновідома своєю низькою опірністю до гниття. Однак, при використанні теплової обробки навіть вона може досягнути вимог стандарту EN 113, який визначає опірність до гниття лісоматеріалів. Цей стандарт є таким самим, як і для просоченої деревини.

Однак, Лаллука зауважує, що ми не маємо великого досвіду застосування деревини після теплової обробки, а тому не знаємо, як вона піддаватиметься зносу в практичних умовах. Однак, відомо, що під час лабораторних дослідів ця деревина витримувала такі ж навантаження, як і просочений лісоматеріал.

Теплова обробка є корисним методом також і тому, що зменшуються зміни у розмірах. Окрім того, лісоматеріал містить менше вологи через зниження рівноважного вмісту вологи. Таким чином, теплопровідність стає слабшою, покращуючи можливість теплової ізоляції деревини, підданої тепловій обробці.

Окрім того, завдяки застосуванню теплової обробки можна суттєво збільшити вартість осики.

Новітня “тропічна” деревина

Потемніння кольору робить можливим заміну імпортованої тропічної деревини на природно світлі породи дерева, що ростуть в країнах помірного поясу. Після теплової обробки вони вже не відрізнятимуться відтінком від своїх екзотичних “братів та сестер”. Так, наприклад, після обробки вільхи, досягаються нові червоні, оранжеві та коричневі тони. А ялина набуває дещо “античного” відтінку. Якщо традиційне забарвлення лісоматеріалу фарбування спричиняє зміну природної текстури, то “антична теплова обробка” зберігає витончені характеристики деревини.

Теплову обробку відрізняє також той факт, що для покращення опірності до гниття не потрібно різноманітних отруйних модифікаторів. Подальше кінцеве зберігання такої деревини не спричиняє жодних екологічних проблем, оскільки її можна використовувати як матеріал для спалювання подібно до непросоченої деревини. Крім того, її можна обробляти всіма можливими інструментами.

 

Газета "Деревообробник"

Теги та ключові фрази
втрата ваги деревини при згоранні, Теплова обробка деревини сушка, теплова обробка леревини це, обробка деревини від потемніння, обробка деревини від гниття. форум, теплова обробкаш деревини, техологічнийрозрахунку обладнання для теплової обробки деревини, вільха обробка та покраска, нові види обладнання для для волого-теплової обробки і клейового з'эднання, http
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
24.12.2008р.

Сушіння: вимірювальні прилади та автоматика

Високу якість сушіння деревини з мінімальною тривалістю і витратами теплової енергії можна досягнути тільки при дотриманні температурних режимів і вологості теплоносія в сушильній камері згідно з технологічною картою сушіння для різних порід деревини її товщини і початкової вологості.

17.10.2008р.

Сучасна технологія сушіння деревини в камерах Luka – Alexis

Основним завданням кожного лісопереробного підприємства є одержання максимально можливого прибутку від переробки наявних у нього лісоматеріалів. Останнім часом, з огляду на конкуренцію, що постійно зростає на ринку пиломатеріалів як в Україні, так і в країнах Західної Європи, а також завдяки тому, що технічне оснащення лісопереробних підприємств поліпшується, питання продажу висушеної продукції є дуже актуальним.

вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua