Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
4419
06.11.2007р. |
Ультрафіолетові і поліуретанові лаки: інновації та традиції.

Ольга Ковальчук

Лаки, що твердіють під дією ультрафіолетового проміння, складаються із смол, що містять ненасичені акрили, поліестрові акрили, епоксидні акрили, а також уретанові акрили. Вищезгадані смоли забезпечують стійке забарвлення, еластичність та міцність покриття. Загалом, поліефірні смоли реагують доволі повільно. Водночас значно активніші акрили швидше вступають в реакцію і скоріше висихають. Саме тому останнім нині надається більша перевага як новітньому рішенню, хоча й дорожчому.

Реактивні розчинники

Ці речовини переважно використовуються для сильно розчинених лаків, що наносяться вакуумним методом. Реактивні розчинники повністю вступають у хімічну реакцію, перетворюючись під час висихання з мономерів на полімери. З ними треба дуже обережно поводитись, оскільки в рідкому стані вони можуть викликати подразнення шкіри та алергію.

Функцію “вмикачів” реакції виконують фотоініціатори, які під впливом ультрафіолетового проміння розкладаються на вільні радикали, розпочинаючи полімеризацію. Як каталізатори використовуються речовини для затвердіння поверхні, що запобігають небажаному впливу атмосферного кисню перед початком полімеризації. Водночас завданням стабілізаторів перш за все є забезпечення стабільності реактивної суміші протягом довгого терміну її зберігання.

Окрім того, використовуються спеціальні домішки і допоміжні засоби з різноманітними функціями, такими як змочування барвника, вигладжування, збільшення розливання, а також запобігання утворенню осаду.

Розчинник: органічний чи вода

Ультрафіолетові лаки, що наносяться методом розпилення або наливом, розводять за допомогою води або органічного розчинника, причому водорозчинні лаки є кращими з точки зору охорони навколишнього середовища. Рідина для розведення – вода чи органічний розчинник (VOC) – повинна повністю випаруватись, оскільки в протилежному випадку, залишившись в масі лаку, вона порушує перебіг полімеризації і погіршує вигляд покриття, спричиняючи, наприклад, утворення пухирців чи посіріння плівки.

Для зменшення витрат лакувальної суміші використовується наповнювачі, які полегшують також шліфування ґрунтового шару. Для надання лакові відповідного кольору слугують барвники чи пігменти, які у випадку лаків, що твердіють під впливом ультрафіолетового проміння, повинні добиратися винятково ретельно.

Типи лаків

Нині використовуються ультрафіолетові лаки без розчинника (100%), а також лаки, що містять певну частку органічного розчинника чи води. Нерозчинні лаки призначені переважно для нанесення валиковим чи вакуумним методом. Водночас лаки, що містять воду чи розчинник наносяться, як правило, розпиленням чи наливу. Їх перевагою є те, що після випаровування можна здійснити затвердіння ультрафіолетовим випромінюванням і відразу укладати полаковані елементи в стос. Період часу, який проходить від нанесення лаку до укладання сухих елементів залежить від виду лаку, що використовується, та методу сушіння, але не перевищує 20 хвилин.

Ультрафіолетові лаки можна наносити також вакуумним методом. Вони використовуються для нанесення покриття на профільні елементи. Лакувальний матеріал розпилюється в спеціальній камері, а його надлишок всмоктується механічно за допомогою повітря. Безпосередньо після вакуумної камери полакований елемент піддається затвердінню ультрафіолетовим промінням. Описана технологія застосовується при фарбуванні карнизів, профільованих прутів, риштування з планок та інших подібних виробів.

Висихання

Ультрафіолетові лаки можна наносити за допомогою валика, наливу, розпилення, занурення чи вакуумним методом. Хімічне висихання чи реакція лаку відбувається під впливом опромінення (ультрафіолетом) з довжиною хвиль 380-420 нанометрів. Опромінення розбиває фотоініціатори на вільні радикали, які розпочинають полімеризацію лаку. В певні моменти реакція відбувається з виділенням значної кількості енергії. Ультрафіолетові лампи, що використовуються з цією метою, мають потужність від 80 до 120 Вт на сантиметр довжини випромінювача. Таким чином, в продукції треба передбачити відповідно велике використання електричної енергії. Швидкість руху транспортної стрічки у випадку використання одиничного випромінювача складає від 5 до 10 метрів на хвилину, відповідно до виду лаку та способу викликання реакції.

Вплив технології лакування на вигляд покриття

Ультрафіолетове покриття, що наноситься методом розпилення, наливу, занурення чи вакуумним методом, не відрізняється за виглядом від традиційних лаків, поліуретанових чи нітроцелюлозних. Натомість ультрафіолетові лаки, що наносяться за допомогою валика, доволі сильно відрізняються, як на вигляд, так і на дотик. Причина полягає в невеликій кількості лакувального матеріалу для викінчень, що наноситься на одиницю поверхні: від 3 до 8 г/м2. Такий тонкий шар робить неможливим гладке розлиття лаку, саме тому необхідно дуже ретельно відшліфувати і вигладити ґрунтовку.

Якщо стягування лаку є більшим чи шар грубшим, то на поверхні відбивається виразна структура валика. Вигляд, що більше нагадує покриття, отримане методом заливання чи розпилення, отримується завдяки використанню валиків з рівчаками. Вищезгаданому недоліку можна зарадити, використовуючи ультрафіолетовий лак лише для виконання наповнюючого ґрунтового шару, який вже покривається поліуретановим, нітроцелюлозним або водорозчинним лаком.

Сфера застосування

Ультрафіолетові лаки придатні до будь-якого застосування в меблевій галузі та сфері декорування інтер’єру. Ними можна викінчувати дерев’яні поверхні з відкритими чи закритими порами. За їх допомогою можна отримати будь-яку фактуру – від блискучої до матової.

Описані лаки використовуються для створення безбарвного, прозорого чи скритого покриття. Часто використовується комбінована структура, де ґрунтовий шар наноситься за допомогою валика сильно забарвленим водорозчинним лаком, який потім покривається прозорим шаром ультрафіолетовою.

Надійність лакованої підлоги

Обмеження

 

Породи деревини, що всмоктують з навколишнього середовища речовини шкідливої дії, такі як палісандр, тик та інші екзотичні дерева, необхідно перед безпосереднім лакуванням покрити ізолюючим шаром поліуретану. Метод використання ультрафіолету для затвердіння підводить і тоді, коли форма фарбованого предмету закриває деякі частини елементів від доступу променів.

Нанесення ультрафіолетових лаків валиком

Нанесення ультрафіолетових лаків валиком вимагає визначених витрат лаку і товщини плити, підтримання умов гігієни на робочому місці, а також відповідно підібраного складу бейцу. Окрім того, необхідно передбачити можливі зміни забарвлення та пильнувати за регулярним, щотижневим чищенням випромінювачів і прожекторів за допомогою спирту. Час служби випромінювачів на практиці складає від 2000 до 3000 годин. Вартість однієї лампи складає близько 600 євро. Неодмінною умовою є старанне шліфування дерев’яної поверхні, ретельне усунення пилу, що утворюється під час проміжного шліфування, підтримання належної липкості матеріалу та забезпечення температури обробки не менше, аніж 20ºС. Що квартал потрібно контролювати діяльність випромінювачів (за допомогою приладу “Uvimap”).

Розпилення ультрафіолетових лаків

Використовуючи метод розпилення чи наливу для водорозчинних ультрафіолетових лаків або тих, що містять органічні розчинники (VOC), необхідно перед опроміненням забезпечити цілковите випаровування розчинника, який не бере участі в полімеризації. Для цього спочатку здійснюється сушіння під струменем повітря, яке триває 5-15 хвилин залежно від виду лаку – і лише тоді відбувається процес опромінення.

Переваги ультрафіолетових лаків: Високий сухий вміст, що становить до 100%. Незначне забруднення навколишнього середовища: під час лакування валиком не випаровуються органічні розчинники. Короткий термін висихання з можливістю негайного складання в стос. Мала довжина виробничої лінії. Дуже хороша міцність покриття.

Недоліки: Велика енергоємність. Ультрафіолетові лаки зараховуються до класу виробів “high tech” і відповідно вимагають відповідних умов виробництва. Лак, що висох, не підлягає повторному розчиненню, саме тому перед нанесенням чергового шару грунтівку треба відшліфувати і дуже ретельно очистити від пилу. Шліфування ультрафіолетових лаків вимагає використання відповідних автоматів (шар з витратами лаку 20 г/м2 можна легко перешліфувати наскрізь). Необхідним є підтримання високих стандартів гігієни на робочому місці. Використання барвників є обмеженим через необхідність чіткого добору складу суміші.

Безпечне використання ультрафіолетових лаків

До лаків, що твердіють під впливом ультрафіолетового опромінення, додаються сильні реактивні хімічні речовини, які забезпечують швидку полімеризацію і тим самим якісне покриття поверхні. Переважно це слаболеткі сполуки, які довгий час можуть залишатись на шкірі, спричиняючи подразнення та сильні алергічні реакції. Згадувані речовини мають також подразнюючу дію на очі та слизову оболонку. Деякі сполуки з цієї групи можуть спричиняти навіть надвразливість.

Беручи до уваги їх шкідливість для здоров’я, використання ультрафіолетових лаків вимагає дотримання особливих правил техніки безпеки.

Поліуретанові лаки

Значно простішим порівнянно з ультрафіолетовими лаками є застосування добре відомих поліуретанових лаків, які успішно використовуються десятиліттями. Вони характеризуються високими якісними характеристиками.

Затвердіння таких лакових композицій відбувається хімічним способом. При цьому два компоненти – основний лак і затверджувач – реагують один з одним. Тому такі лаки називаються двокомпонентними.

Покриття з поліуретанового лаку після його повного затвердіння характеризується високою міцністю щодо механічних і хімічних впливів. Хімічні речовини, як наприклад розведені кислоти, луги й спирти, не можуть його пошкодити. Завдяки своїй еластичності та міцності поліуретанові лаки зарекомендували себе як дуже високоякісні.

Затверділі поверхні з поліуретанових лаків нешкідливі для здоров’я і відповідають міжнародним стандартам. Окрім того, поліуретанові лаки не містять формальдегіду. Для їх виготовлення застосовується лише сировинні продукти, що не містять отруйних речовин чи важких металів.

Основна реакція при затвердінні поліуретанових лаків - це утворення уретану через східчасту полімеризацію (поліприєднання) гідроксильних груп до ізоціонатних груп без утворення побічних продуктів. До лаку-основи додається затверджувач, і утворюється поліуретан.

Для запобігання дефектів лакування необхідно враховувати наступне:

поверхня під лакування (натуральна деревина, шпон, деревинні матеріали) повинна бути чиста від пилюки, жиру та інших сторонніх речовин. Необхідно забезпечити якісне шліфування й знепилення.

при лакуванні спеціальних матеріалів, як наприклад плит середньої щільності (МДФ) чи екзотичної деревини, необхідно зробити попередню обробку (ізоляцію) поверхні. Відносна вологість деревини не повинна перевищувати 10%. З огляду на вміст летких розчинників в окремих випадках необхідно стежити за температурою поверхні.

При недотриманні цих вказівок можуть виникнути дефекти лакування, як наприклад поява сірої плівки, пухирців, кратерів і т.д. Порушення зчеплення може мати цю же причину. Температура лаку при нанесенні повинна складати 20-23°С.

При багатошарових лакових покриттях всі шари необхідно нанести в один день. Таким чином забезпечується оптимальне зчеплення. Для запобігання можливої появи шорсткості деревини необхідне проміжне шліфування, хоча б при відкритопористому лакуванні. Для одержання закритих чи майже закритих пор, необхідна кількість лаку повинна наноситись з короткими інтервалами між операціями. Після сушіння протягом 16 годин при температурі 20-23°С відбувається шліфування, а потім нанесення покривного лаку. Необхідно ретельно стежити за тим, щоб шліфовані поверхні швидко покривались лаком і не було порушення зчеплення між шарами.

Поліуретанові лаки перед змішуванням із затверджувачем можуть зберігатися протягом шести місяців.

Газета "Деревообробник"

Теги та ключові фрази
https, лакувальний матеріал, полеуретанові лакі розчинники, склад та застосування ультрафіолетових лаків, поліуретанові лаки олі -грул, як наносити лак з ультрафіолетом, поліуретанові лаки львів ціна, поліуретанові лаки, ультрафіолетова камера для полімеризації ціна, відгуки про полуретанні лаки
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
09.02.2010р.

Thermowood. Що це таке?

За багато тисячоліть, протягом яких людина використовує і обробляє деревину, було створено і впроваджено у виробництво не так вже й багато технологій, які означали стрибок на якісно новий рівень у цій сфері діяльності. Однією із таких технологій стало термічне модифікування деревини, завдяки якому, окрім технологічності, високої декоративності і екологічності, деревина стала ще й довговічною, а геометрія виробів з неї – постійною.

27.10.2009р.

Будуй для себе, та пам’ятай про внуків 1

Деревина – один із найкращих, перевірених віками, будівельних матеріалів. Щоб споруди з цього матеріалу служили протягом якомога довшого терміну, деревина, з якої вони споруджені, потребує захисту від біологічного, атмосферного впливу та від вогню. Нині на ринку є велика кількість засобів захисту, розроблено чимало технологій їх застосування. Ми розповімо про деякі, на наш погляд, найбільш високоефективні.

Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua