Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
«Лисі» Карпати і мовчання Грети Тунберг
31.12.2020р.

ЄС чинить тиск на Україну, намагаючись через арбітраж примусити нашу державу...

METAMOB виходить на український ринок
01.12.2020р.

Компанія Metamob – провідний виробник стрічкових пил у Румунії. Власна національна...

Чому ініціативи Міндовкілля загрожують екологічній безпеці України та можуть призвести до розвалу лісового сектору економіки.
25.11.2020р.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України виступило з двома...

Що робить ліс надзвичайно цінним та живим?
11.11.2020р.

Усі люблять гуляти у лісі. Особливо зараз, коли листя дерев набуло золотавих...

Зоя Темнохудова: «Збереження лісу потребує виваженої державної політики»
09.09.2020р.

Закарпатський ліс — коштовна скарбниця України. Ліси займають 51,2 відсотка...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
4816
18.03.2008р. |
Удосконалити технологію вирощування лісових насаджень на перезволожених зрубах в Передкарпатті

Подорожуючи лісовими дорогами в передгір'ї Івано-Франківщини, мимоволі звертаєш увагу на молодняки дуба, ялиці зі смерекою і домішкою інших цінних видів деревних порід, посаджені дбайливими руками лісокультурних працівників, ділянки яких зосереджені на численних зрубах головного користування та інших категоріях земель в Шепарівському, Надвірнянському, Солот-винському, Рибненському, Росільнянському, Краснянському, Калуському, Під-михайлівському, Рахинському та інших лісництвах.

Але вже переведені у вкриті лісовою рослинністю землі молоді 8-10-річні культури дуже часто опиняються під шатром швидкоростучої берези з домішкою осики, від чого нормальний ріст вирощуваних насаджень гальмується. А доглядові рубки, які проводяться в молодняках для забезпечення оптимального складу порід, не безмежні і вимагають чималих затрат людської праці та фінансів. Як досягти поставленої мети з меншими затратами і з врахуванням екологорегулюючих, добре розвинених репродуктивних функцій та цінності деревини берези.

Типологічна структура лісових ценозів в цій частині Карпат характеризується переважанням вологих і сирих типів лісу, зокрема грабових судібров на висоті 300-360 м, ялицевих судібров - 330-420 м та смерекових і буково-смерекових суяличин на 500-520 м абсолютної висоти. Корінні типи деревостанів не зафіксовані. Зрідка трапляються наближені до умовно корінних достигаючі ділянки та фрагменти типів деревостанів, зріджені до повноти 0,5-0,6.

На більшості ділянок грабово-дубових, дубово-ялицевих, смереково-ялицевих і буково-смереково-ялицевих деревостанів з повнотою 0,5-0,7 під наметом лісу є задовільне природне поновлення, яке може забезпечити формування раціональних складів насаджень. Але після суцільних рубок, регламентованих чинними Правилами рубок головного користування, більшість підросту знищується, травмується, побивається пізніми весняними заморозками на відкритій площі, й лісовідновлення проводиться, зазвичай, шляхом створення лісових культур. Працівники лісництв розробляють проекти лісових культур, впровадження яких в практику мало б забезпечити тією чи іншою мірою вирощування доброякісних насаджень, переважно відновлення корінних або умовно корінних.

Але після суцільної рубки змінюються екологічні умови на зрубі. В цих умовах на ґрунтах з важким механічним складом, підвищеною кислотністю, низькими водно-фізичними властивостями в результаті втрати потужних чинників викачування вологи з ґрунту формується поверхнево-застійне зволоження. А помірно прохолодний клімат Передкарпаття з річною кількістю опадів 750-1000 мм, з яких 75-80% випадає за вегетаційний період, слабка дренованість дерново-підзолисто-глеюватих ґрунтів з незначним ухилом поверхні сприяє цьому природному явищу. Ділянки зрубів, на яких до рубки деревостану ґрунтові умови оцінювались як вологі або вологі з сируватим підтипом, після рубки стають сирими. А ділянки з сирими ґрунтами поступово заболочуються і переходять в категорію мокрих. .

Аналіз змісту карт типів лісу Росільнянського і Солотвинського лісництв засвідчує, що під час лісотипологічних обстежень в 1958 році більшість ділянок була віднесена до вологих гігротопів. Сирі місцезнаходища були розташовані в найбільш знижених місцях, позбавлених дренажу, локально лише на третині кварталів в Росільнянському та чверті кварталів в Солотвинському лісництвах. Після рубки лісу і створення лісових культур ділянки почали заболочуватись і заростати осокою трясунковидною, польовицею, ситником розлогим, щучкою дернистою, куничником наземним, зозулиним льоном і сфагновим мохом.

Так, ділянки виділів з середньовіковими насадженнями в кварталі 7, виділ 17, в кварталі 23, виділ 4, в кварталі 26, виділ 12 та в кварталі 27, виділ 6 Росільнянського лісництва 45 років тому були віднесені до вологого гігротопа суя-личин. На цих ділянках нині – сира смерекова і буково-смерекова су-яличина. А в кварталах 12, виділ 20 і 13, виділ 1 був встановлений сирий тип, а зараз - це мокруватий підтип сирої смерекової суяличини. Таким чином, рубка лісу на площах з тенденцією надмірного зволоження в Передкарпатті викликає поступове заболочення зрубів та заростання їх рослинами гігрофітами, що погіршує лісорослинні умови і вимагає спорудження мікропідвищень для створення лісових культур. А ділянки, де перезволоження ґрунту досягло рівня мокруватого і мокрого, потребують проведення попередньої гідролісомеліорації. На Івано-Франківщині, як повідомляє Б.Я. Голояд, такий господарський захід проведений на площі понад 20 тис. га.

Після застосування на обробітку ґрунту спеціального плуга ПКЛ-70 трави в перші два роки слабо заселяють оброблену площу. Спочатку на мікропідви-щеннях з тріщин і розривів з'являються поодинокі екземпляри вербозілля звичайного, перстача прямостоячого, ситника розлогого, молінії голубої. Дрібними куртинками з'являються зелені мохи, переважно зозулин льон. Наступного року інтенсивність процесу заростання мікропідвищень трохи збільшується, але загальна зімкнутість травостою не перевищує 0,2. Лише на третій рік маса рослин різко зростає за рахунок збільшення кількості ситника, осок, інших видів, досягаючи рівня зімкнутості 0,8. Четвертого року відбувається стабілізація маси рослин, зімкнутість досягає 1,0, а висота травостою 66-120 см. В міжряддях, де вологість ґрунту висока, інтенсивно заселяється сфагновий мох.

Аналіз інтенсивного заселення мікропідвищень небажаними видами та росту посаджених культур засвідчує, що на перезволожених землях традиційний агротехнічний догляд за культурами шляхом обжинки або обкошування трав, який проводиться у свіжих та вологих типах лісу, не прийнятний, тому що зрізані на рівні поверхні ґрунту види осок і злаків після догляду інтенсивно відростають. Лабораторія лісовідновлення УкрНДІгірліс розробила і передала для впровадження у виробництво ефективні та безпечні способи застосування спеціальних препаратів. Перспективним є також застосування на догляді за культурами багаторічного люпину шляхом висівання на мікропідвищеннях навколо висаджених рослин.

Певні проблеми виникли з формуванням раціональної структури насаджень, зокрема в дубово-ялицевих, смереково-ялицевих та буково-смереково-ялицевих лісах. Корінна в цих умовах високопродуктивна ялиця на перезволожених зрубах, навіть на підготовлених мікропідвищеннях страждає від надміру вологи в ґрунті, пізніх весняних заморозків, сонячних опіків. В складі молодня-ків її кількість постійно зменшується. Свідченням цього явища є численні ділянки культур, де в час посадки ялиця була головною породою, а в 8-10 років стала домішкою.

Під наметом рідин, низькоповнотних ділянок, відведених до санітарної і реконструктивної рубки, є задовільне природне поновлення ялиці, яке можна успішно використати, застосовуючи природозбережувальні рубки. Біоекологічні властивості ялиці - особливості плодоношення, тіневитривалість, низька стійкість до пізніх весняних заморозків, повільний ріст в перші роки підросту вимагають для вирощування продуктивних і стійких її насаджень поступового зниження рівня зімкнутості крон шляхом застосування 2-прийомних насіннєво-лісосічних або вибіркових рубок.

Добре відновлюється на перезволожених зрубах смерека, яка легше переносить надмір вологи в ґрунті, заморозки. Тому займає панівне положення в культурах серед культивованих порід в суяличинах. Але її похідні деревостани вразливі до кореневої губки і опенька. Варто відзначити позитивний досвід впровадження в культури на ділянках сирих суяличин домішки місцевого екотипу сосни звичайної, а також бука на добре споруджених механізованим способом мікропідвищеннях.

Як вже згадувалось вище, молоді культури на цих землях дуже часто заростають березою, іноді з участю вільхи чорної, домішкою осики. Регулюючи структуру молодих насаджень шляхом проведення освітлень і прочисток з врахуванням невеликої порослевої і незначної коренепаросткової здатності берези, слід залишати в насадженнях частину кращих особин берези як породи цінної. Це швидкоростуча, світлолюбива, невибаглива до тепла і ґрунту, вітростійка і ґрунтополіпшуюча порода, її деревина тверда і пружна, легко обробляється. Використовується у фанерному, паркетному, меблевому, лижному виробництвах, сільськогосподарському машинобудуванні, виробництві предметів домашнього вжитку. З деревини отримують спирт, оцет, вугілля. На високу оцінку заслуговує березовий сік. Попит на деревину берези щорічно зростає.

Рясні врожайні роки берези повторюються через 1-2 роки, даючи сотні мільйонів штук насіння, яке, завдяки парусності, легко переноситься на віддаль до 1 км. В умовах сирого ґрунту Передкарпаття насіння швидко проростає, особливо після обробітку ґрунту під культури, займаючи великі площі. А сходи берези не бояться заморозків і сонячних опіків.

Відносна невимогливість до клімату і ґрунту, швидкоростучість, грунтополіпшуюча і екологорегулююча здатність, полегшене лісовідновлення та високоякісна деревина викликають значний інтерес до берези і потребу раціонально вирішити проблему її місця в лісовому фонді.

Проведений аналіз сучасного стану насаджень на залісених зрубах у важких лісорослинних умовах надмірно зволожених земель Передкарпаття, врахування економічних можливостей фінансування господарських заходів у веденні лісового господарства схиляють до думки, що якщо збереженість молодих культур нижче 30%, а панівне положення в молодняку займає здорова високопродуктивна береза, то господарство доцільно вести на вирощування берези. При збереженні культур в межах 31-49% доцільно орієнтуватися на вирощування мішаних дубово-березових в грабових судібровах, ялицево-дубово-березових в ялицевих судібровах, смереково-буково-березових деревостанів у смерекових і буково-смерекових суяличинах. При вищих показниках збереження культур під розвиненим верхнім ярусом берези з метою забезпечення сприятливих умов росту і формування молодняків дуба, ялиці з участю бука, смереки, вільхи необхідно поступово знижувати зімкнутість яруса берези до розумної межі, яка, на наш погляд, повинна бути такою: у віці до 5 років - 0,7; 6-10 -0,5; 11-15 - 0,4; 16-20 - 0,3. Формуючи структуру молодняків в період виконання освітлення, з метою полегшення праці і здешевлення робочих операцій доцільно березу вилучати шляхом зрізання на рівні пояса і залишати на місці для перегнивання.

На враженій пожежею ділянці дубняка з участю вільхи чорної, що в кварталі 10 Підмихайлівського лісництва, яку зрубали через два роки, з'явилось рясне природне поновлення вільхи чорної і берези. Ділянку залишили під природне зарощування, а через 5 років в густому березово-вільховому молодняку провели освітлення. В даний час в 7-річному віці на 1 га нараховується 8,6 тис. штук вільхи (67,5%) і 4,2 тис. штук берези (32,5%). Після освітлення середня висота вільхи становить 7,2 м, середній діаметр 4,8 см, а берези - відповідно 5,5 м і 3,4 см. Стан молодняка хороший. Рівненькі стовбурці вільхи і берези, рівномірно розміщені по площі, мають вигляд дуже гарний і здоровий.

Осика насіннєвим способом та кореневими паростками може зайняти великі площі на підготовлених для культур ділянках. Деревина є цінним матеріалом для використання в народному господарстві, особливо в сірниковому виробництві. Проте більшість екземплярів цієї породи вражено трутовиком, опеньком. Здорові осики знайти нелегко. Тому пошуки стійких форм осики - актуальне завдання науковців. Наразі ефективним способом обмеження її поширення є окільцьовування дерев навесні за декілька років до запланованої рубки.

Наявний досвід вирощування лісу на перезволожених зрубах засвідчує можливість, крім відновлення корінних насаджень природним способом і шляхом створення раціональних лісових культур, вирощування також деревостанів з природного поновлення таких цінних порід, як береза звисла і вільха чорна, черешня, дуб північний, сосна звичайна, граб в певних умовах місцевиростання, де вони забезпечать належний лісівничий ефект. А в умовах, де заміни потребує одночасно велика кількість антропогенне трансформованих насаджень, удосконалюючи стратегію лісовідновлення, варто обґрунтувати нормативи створення таких насаджень.

Ананій ГАВРУСЕВИЧ,
старший науковий співробітник УкрНДІгірліс ім. П.С. Пастернака,
кандидат сільськогосподарських наук

Теги та ключові фрази
осика вирощування, вирощуваннЯ ВІЛЬХИ, техніка для зрубу лісу, розцінки на обжинки зрубів за 1 га, технологія вирощування Вільхи чорної, Спрсоби вирощування берези, Удосконалити технологію вирощування лісових насаджень на сухих зрубах, формування молодняків на зрубах, рубки догляду смереково-ялицевого лісу, природне вирощування лісів
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
18.03.2011р.

Достатніх обсягів лісосировини й справедливої ціни на неї!

Цього вимагають від організаторів аукціонних торгів вітчизняні деревопереробники. Нинішні умови проведення аукціонів із продажу необробленої деревини, які створило Державне агентство лісових ресурсів України, не тільки не спрямовані на підтримку вітчизняного виробника, а й загрожують руйнівними наслідками для деревообробної та меблевої галузей країни

08.02.2011р.

"Прямих договорів не буде" 2

Інтервю журналу "Бізнес" з головою Державного агентства лісових ресурсів України Віктором Сівцем. Тут ви зможете дізнатися про плани і стратегії новосформованого органу влади

вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua