Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію


Останні новини
Останні новини
За минулий рік державні лісогосподарські підприємства Франківщини заготовили понад 800 тисяч кубічних метрів деревини
20.01.2020р.

Лісозаготівля – одна з основних діяльностей державних лісогосподарських...

До червня законопроект про ринок деревини буде поданий до Парламенту, - Андрій Заблоцький
20.01.2020р.

Перед Держлісагентством стоїть завдання подати до Парламенту законопроект про...

Кабмін призначив головою Держлісагентства Заблоцького, - депутат Гончаренко
24.12.2019р.

Згідно з інформацією на сайті Офісу ефективного регулювання (BRDO), Андрій...

Завершився процес проведення аукціонних торгів необробленою деревиною
18.12.2019р.

Відбулись останні додаткові торги заготівлі четвертого кварталу. Уже можна...

В Українському інституті майбутнього пропонують створити ринок лісу
17.12.2019р.

В Українському інституті майбутнього вважають за необхідне створити ринок...***
Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
2069
27.03.2008р. |
Личкування меблевих плит і фасадів клеями

У більшості процесів меблевого виробництва застосовують клеї. Неоднаковість склеюваних матеріалів, устаткування і технологійних прийомів склеювання зумовлюють низку специфічних вимог, які ніяк не можна поєднати в одному клеї.

Так, клей для масиву мусить давати досить твердий клейовий шов, що витримує великі навантаження на вигин і на зрушення. З іншого боку, він не має бути занадто твердим, щоб не псувати різальний інструмент. Клей для декоративних плівкових матеріалів мусить, навпаки, утворювати еластичний клейовий шов, який не викликає в плівці високих напруг, здатних її деформувати або розірвати.

Клей, призначений для нанесення за допомогою вальцьової установки, має мати в'язкість 10-20 Па, методом розпилення – 1–5 Па, наприклад, для склеювання деталей на шкантах із застосуванням шкантозабивних автоматів низького тиску – всього 0,2–0,4 Па.

У випадку личкування плит паперово-шаруватим пластиком на багатопрогінних пресах клей має мати «відкритий час» не менше 10–15 хв. Він необхідний для формування пакета заготівель і поміщення їх у прес. А клей для личкування крайки методом «постформінг» має дуже швидко тужавіти під час вистигання, оскільки весь процес триває від 15–20 секунд на прохідних лініях і до декількох хвилин на стаціонарних верстатах.

Усе це є причиною розробки і постачання на світовий ринок величезної кількості різних видів клеїв для меблевих і деревообробних виробництв. Такі провідні закордонні фірми – виробники клеїв, як ХЕНКЕЛЬ (клеї Дорус), ФУЛЛЕР (клеї Раколл), КЛЕБХЕМІ (клеї Клейберит і Клебит), ЙОВАТ, АКЗО НОБЕЛЬ і низка інших, працюють саме в цьому напрямі.

При виготовленні меблів масового попиту широко застосовують такі зовнішньо непривабливі матеріали як ДСП, ДВП, МОР, фанера, меблевий щит та інші. Тому досить актуальною є проблема їхнього личкування, для чого можна підібрати один з вододисперсійних клеїв НОМАКОLL (Росія), загальний асортимент яких містить понад 60 позицій.

Почнемо з личкування плит деревною шпоною і паперово-шаруватим пластиком (ПШП), У підході до клеїв для приклеювання цих матеріалів є і загальні моменти, і розбіжності. До загальних моментів варто віднести, насамперед, однакову технологію склеювання (наносять клей на основу, накривають личкувальним матеріалом і витримують під пресом у гарячому або холодному режимі). Поєднує їх і те, що для цих матеріалів добрими є клеї на основі водної дисперсії полівінілацетату (ПВА), тому що вони мають гарну адгезію (приставання) як до шпони, так і до ПШП. Основою для приклеювання є, зазвичай, плити ДСП, що дуже добре всмоктують воду з клею. При великих кількостях води стружки плити набухають і при висиханні під облицюванням створюються високі механічні напруги, які зменшують міцність і надійність склеювання.

Тому важливо зменшити вміст води у клею через введення наповнювачів. Але зменшення вмісту води спричинює збільшення в'язкості, яка має забезпечувати зручне нанесення клею пензлем, валиком або вальцьовими клеєнаносними пристроями. У результаті оптимальний вміст нелетких речовин (сухий залишок) у таких клеях мусить становити 55-60%.

Важливими моментами у склеюванні є швидкість тужавіння клею і так званий «відкритий час». При склеюванні невеликих поверхонь або при швидкому нанесенні клею вальцьовим клеєнаносним верстатом з подальшою витримкою личкованої плити в однопрогінному пресі більш раціонально застосовувати швидкотужавіючий клей з коротким відкритим часом. Навпаки, якщо доводиться вручну наносити клей на велику поверхню або добирати серію заготовок для їхнього поміщення у багатопрогінний прес, потрібний клей з великим відкритим часом (10-15 хв. і більше).

Тепер про деякі особливості приклеювання пластику і шпони. Адгезія клею до ПШП гірша, ніж до шпони. Поліпшується вона завдяки шорсткості зворотного боку пластику. Натуральна шпона – пористий матеріал, тому тут потрібно звертати увагу на в'язкість клею. Він має бути грузлим – занадто рідкий клей буде при пресуванні просочуватися на лицьовий бік шпони. Небажано використовувати клеї, що утворюють прозорий клейовий шов, бо такий клей виявляє пори. Ліпше застосовувати клей з наповнювачем.

При пресуванні плит у процесі личкування шпоною необхідно звертати увагу на такий момент: шпона, на відміну від ПШП, добре всмоктує воду з клею. Якщо заготовку довго тримати в пресі, плити якого перешкоджають випаровуванню води зі шпони, відбувається її набрякання. Пресування бажано припинити відразу після відведення води з клейового шару. При збільшенні температури час пресування можна скоротити. Після пресування личковані плити потрібно витримати на повітрі не менш 3 годин, причому окремо, не складаючи в стос для того, щоб шпонована поверхня була відкритою для випаровування води.

Перед покриттям нітролаком поверхню шпони не можна сильно шліфувати. Розчинники, що містяться в нітролаку, розчиняють ПВА. Це може виявитися у вигляді спучування стиків між пластинами шпони, а при сильному шліфуванні й напряму під шпоною, тому що розчинник може проходити через пори.

Усе це було враховано при розробці клеїв для приклеювання паперово-шаруватого пластику і шпони: Homakоll 104 і 104.3 клеї з наповнювачем, які утворюють білий клейовий шов і розрізняються в'язкістю.

Для наклеювання паперово-шаруватого пластику на пухкі плити, що сильно вбирають воду (наприклад, плити ГВЛ), пропонується варіант клею Homakoll 104.ЗМ, що має ще більший відкритий час.

Личкування крайки плити через загинання паперово-шаруватого пластику з площини на крайку методом «постформінг» відбувається при високій температурі, що відповідає розм'якшенню пластику. Приклеювання пластику до крайки в таких умовах вимагає попереднього видалення води з клейового шару. Інакше її швидке випаровування у процесі склеювання призведе до спучування пластику.

Клей наносять як на звис пластику, що залишився після його приклеювання на площину плити, так і на крайку плити. Шар клею нагрівається для видалення води і плавлення клейового шару, що утворився. Одночасно відбувається розм'якшення пластику. У такий спосіб клей при постформінгу працює як клей-розплав. Розплавлена клейова плівка має мати гарну адгезію до матеріалів плити і пластику. Потім звис пластику загинається на крайку і підпресовується або прикочується роликами на прохідних лініях. На завершальній стадії облицьована крайка вистигає, і тут дуже велику роль грає температура і швидкість затвердіння розплавленого клею. Зниження температури крайки відбувається дуже швидко в перший момент і дедалі повільніше потім. Якщо температура затвердіння клею занадто низька, і він залишається рідким після припинення притиску пластику до крайки, якість склейки буде погана. Температура застигання мусить бути вище 80°С. Для забезпечення такої підвищеної теплостійкості у клеях для постформінгу застосовують або спеціальні види полівінілацетатної дисперсії, або вводять підвищувальну теплостійкість добавки в стандартну дисперсію ПВА. Параметри склеювання при постформінгу великою мірою визначаються властивостями пластику.

Розмову про клеї для личкування поверхонь плівковими матеріалами почнемо з личкування плоских поверхонь плівками ПВХ. Поверхня ПВХ належить до важкосклеюваних. Часто зворотню сторону таких плівок обробляють спеціальними праймерами для поліпшення адгезії. Клеї на основі ПВА для таких плівок не годяться, тому як сполучну основу клеїв спеціально підбирають співполімери, що мають гарну адгезію до ПВХ.

Проблема набрякання стружок ДСП при всмоктуванні води з вододисперсійного клею при личкуванні плівками є більш гострою, ніж у випадку пластиків, оскільки призводить до появи ефекту «апельсинової кірки», Вміст води у клеях для таких систем має бути ще менший, ніж при личкуванні пластиком і шпоною.

Високонаповнені клеї для облицювання плівками ПВХ, Homakoll 102 і 102.1 розрізняються за в'язкістю. Клеї характеризуються високим вмістом нелетких речовин (більш 60%) і доброю адгезією до плівок ПВХ. Ці клеї можна застосовувати як для ручного приклеювання плівки ПВХ, так і для ліній каширування.

На лініях каширування плівка ПВХ прикочується валиком до поверхні плит з нанесеним шаром клею. Якщо приклеювання здійснюють на сирий клейовий шар, то це «холодне каширування». Якщо клейовий шар перед прикочуванням підсушують інфрачервоними нагрівачами для зменшення вмісту води, то це «тепле каширування». Якщо ще і сам прикочувальний валик підігрівається до 120-160°С, - це «гаряче каширування». Після холодного і теплого каширування плити складають у стос і поміщають під прес на 20-30 хв. з наступною витримкою в стосі протягом 4-6 годин. За цей час досягається не менше 50% від кінцевої міцності склеювання. При теплому кашируванні пресування можна замінити витримкою плит у стосі, притиснувши верхні плити яким-небудь вантажем. Механічну обрізку облицьованих плит бажано проводити наступного дня. Після гарячого каширування в пресуванні немає необхідності, плити практично готові до обрізки після витримки в стосі протягом З годин.

Приклеювання декоративних полімерних плівок до рельєфних поверхонь (ЗD-склеювання) висуває до клеїв найвищі вимоги. Полімерну плівку, що застосовується для цієї мети, необхідно обтиснути по рельєфу, а потім швидко і міцно приклеїти до основи. При цьому плівка сильно деформується, створюючи напруги в клейовому шарі. Для зняття цих напруг клейовий шар має бути еластичним і, в той самий час, дуже міцним.

Це завдання вирішують запомогою мембранних або вакуумних пресів із застосуванням термоактивованих клеїв. Зазвичай, як основу застосовують плити МОР, на яких фрезерують рельєфний малюнок. Клей наносять на рельєфну поверхню основи і висушують. Потім поверхню, покриту клеєм, накривають декоративною плівкою. З-під плівки викачують повітря й обтискають її по рельєфу запомогою теплопровідної еластичної мембрани. Після обтиснення клейовий шар нагрівається через мембрану і відбувається склеювання.

Термоактивовані клеї виготовляються на основі водної поліуретанової дисперсії, це клеї Homakoll 103, 103.1, 103.2, 123 і 133.

Для якісного склеювання дуже важливий рівномірний розподіл затверджувача у клею. З цією метою рекомендують використовувати механічне перемішування (наприклад, за допомогою дриля з мішалкою). Клеї наносять на поверхню основи через розпилення. Клейовий шар сушать на повітрі. Час сушіння можна прискорювати нагріванням.

Поверхні зі слабко вираженим рельєфом можна личкувати декоративним папером або шпоною. Для цих цілей можна також використовувати мембранні і вакуумні преси або звичайні преси з рельєфними плитами, Папір і шпону можна приклеювати клеями на основі ПВА. Це клеї Homakoll 113 и 113.1. Личкування поверхонь шпоною і декоративним папером можна здійснювати на сирий клейовий шар або термічним активуванням сухого клейового шару.

У першому випадку личкувальний матеріал приводять у контакт з поверхнею основи відразу після нанесення на неї клею і поміщують у прес. Витримку в пресі можна проводити в холодному або гарячому температурному режимі.

Склеювання методом термічного активування клейового шару здійснюють у випадках, коли необхідно уникнути всмоктування води з клею личкувальним матеріалом. Час сушіння можна зменшити нагріванням або обдуванням. Після сполучення поверхонь, які склеюють, і поміщення їх у прес, клейовий шар нагрівають до температури 100-120°С і витримують у пресі протягом декількох хвилин.

http://homax.com.ua/

Теги та ключові фрази
мета личкування, личкування його мета і види, личкування деталей, його мета та види, Личкування деталей, його мета та види, , преса для личкування, мета личкування, гаряче каширування, преси для личкування, личкування плити відео


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Інші статті
09.02.2010р.

Стелажі для деревообробки 1

Склад – стратегічно важливий об’єкт будь-якого деревообробного підприємства, адже там зберігають сировину і матеріали, що необхідні для безперервної роботи підприємства. На складі зберігають також готову продукціє. Зрозуміло, що підприємство не зможе працювати без сировини, але воно також не може працювати, якщо немає куди дівати готову продукцію, а безпосередньо в цеху її багато не складеш.

26.01.2010р.

Новинки лідера

Ми розпочинаємо серію статей про технологічні новинки, запропоновані на ринку групою Leitz. Спектр її товарів охоплює увесь асортимент високоточних інструментів, які застосовуються на верстатах для розкрою масивної деревини, для виробництва дерево-похідних та синтетичних матеріалів.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua