Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
4279
07.11.2007р. |
Лісосічним роботам сучасну екотехнічну лісозаготівельну технологію.

Вчені та конструктори за останні 70 років розробили значну кількість різноманітної техніки для лісу. Понад півстоліття перед розробниками ставили завдання – підвищити продуктивність і економічну ефективність. Проте технізація лісового комплексу не може бути самоціллю. Потрібна така техніка, яка, спричиняючи в процесі її експлуатації екологічні руйнації, водночас спроможна зменшувати їх до мінімумів. Отже ця техніка повинна не тільки створювати матеріальні цінності, але й повною мірою оберігати природу.

 

У розвитку техніки і технологій для лісового комплексу найбільше проблем нагромадилось в механізації заготівлі та транспортуванні деревної сировини, що обумовлено проблемами лісовідновлення.

 

Особливістю сучасних агрегатних машин є їх маса (15-20 т кожної), виліт стріли (небільше 5-8 м), низька маневреність, а обертання цих машин на місці призводить до повного розрушення структури грунту. До кінця розробки лісосіки вся територія вирубки покривається глибокими коліями і волоками, на місці яких залишається мінералізований обезструктурений грунт.

 

До цього додаються порубочні залишки, що становлять 15-20% від початкового обсягу деревної маси: пні в переважній більшості не вкладаються в той стандарт, вимога якого зводиться до 1/3 діаметра.

 

Вихід з положення може бути знайденим при реалізації комплексу заходів у трьох напрямках – організаційному, технологічному та технічному.

 

Організаційний шлях – уникнення штучного відокремлення лісокористування від лісовідновлення, які є “двома сторонами одної медалі”. Їх потрібно розглядати як єдине ціле. Об’єми лісовідновлення і, відповідно, витрати на лісові культури знаходяться в прямій залежності від якості лісосічних робіт.

 

Технологічні та технічні напрямки тісно пов’язані між собою. При цьому первинним є технологія. Прогресивні технології можуть стати надбанням виробництва за наявності техніки та обладнання світового рівня.

 

Світовою та вітчизняною практикою доведені переваги поступових рубок в декілька прийомів, а також заготівля та вивезення деревини в окремих випадках не в стовбурах, а сортиментами. Переваги цієї технології – збереження до 80% підросту головних порід; зведення до мінімуму зміни порід на другорядні, виразне скорочення обсягу лісовідновлювальних робіт. Отже, поступові рубки це – еколого-, енерго- і ресурсозаощадлива технологія. Проте та технологія, яка реалізується за допомогою агрегатних машин на гусеничному ходу (ЛП-19А, ЛП-18А), які створені для суцільних рубок, втрачає всі свої переваги і є навіть шкідлива, оскільки деревостану, що залишається, наносяться значні пошкодження (обдирання кори, зламування дерев, їх звалювання з кореневою системою тощо).

Лісосічні роботи

Щоб застосувати технологію поступових рубок, необхідна спеціальна екотехніка, а саме: багатоопераційні, неметалоємні, високопрохідні, легкокеровані, енергонасичені та зберігаючі підріст і грунт машини, обладнані гідроманіпуляторами з вилітом стріли 10-12 м. Цим вимогам відповідають звалювально-розкряжовувальні машини або харвестери і форвардери чи сортиментовози на колісному ходу.

 

Освоєння лісосировинних ресурсів деяких гірських районів здійснюється переважно на схилах, доступних для тракторного трелювання, а крутосхилі стиглі лісові масиви досить часто залишаються недоторканими. В той же час при використанні тракторів з одного гектара лісової площі зноситься від 150 до 600 кубометрів родючих грунтів, а за 3-4 ходки трактор майже повністю знищує грунтовий покрів.

 

Останнім часом поряд з подальшим удосконаленням канатно-підвісних пристроїв для внутрілісосічного транспортування деревної сировини в Карпатському регіоні повертаються до невиправдано забутого гужового трелювання. У порівнянні з 1990-м роком поголів’я коней збільшилось в 1,8 раза і складає понад 8 тисяч голів. До речі, зауважимо, в Швеції до виконання трелювальних операцій залучають 30 тис. голів, а в Австрії – 400 тис.

 

Вимогам екотехнічного транспортування деревної сировини з гірської лісосіки більше відповідає гелікоптерне її переміщення безпосередньо від місць звалювання дров. Однак використання гелікоптерів стримується значними питомими витратами. Отже, для освоєння гірських лісосік в Карпатському регіоні рекомендуються як мобільні короткодистанційні канатні установки, так і канатні установки з проміжними опорами.

 

Принагідно наголошу на тому, що в Україні до цих пір ще не отримали розвитку плантаційне лісовирощування та цільове формування породного складу лісосировинних баз довкола целюлозно-паперових виробництв.

 

Т. Шкіря

Завідувач кафедри технології та обладнання лісопромислового виробництва Укр ДЛТУ.

 

Газета "Деревообробник"

Теги та ключові фрази
Технології лісосічних робіт, тиберій шкіря, технологія лісосічних робіт, техніка лісосічних робіт, вдосконалення техніки і технології лісосічних робіт, , Ручний інструмент лісосічних і лісоскладських робіт, харвестер технологія роботи, пошкодження дерев харвестерами і, норми виробітку на лісосічні роботи
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
18.11.2009р.

Про затвердження Порядку використання у 2009 році коштів...

Постанова Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку використання у 2009 році коштів Стабілізаційного фонду" від 11 листопада 2009 р.

22.08.2008р.

Гідроманіпулятори – піднімальна сила вашого успіху

Фірма „Велмаш-Україна” є офіційним представником Великолуцького машинобудівного заводу, який спеціалізується на виготовленні маніпуляторів. Український дилер завоював міцні позиції на вітчизняному ринку лісозаготівельної техніки завдяки високій якості пропонованої продукції, привабливій для клієнтів ціновій політиці.

вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua