Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
4737
23.04.2008р. |
Час ліній
Після декількох років зростання обсягів деревообробки за рахунок створення великої кількості малих підприємств почався процес концентрації виробництва, що безсумнівно призведе до організації потокових ліній на середніх і навіть малих підприємствах. Але формування лінії з випадкового набору обладнання не дозволяє забезпечити достатню економічну віддачу. Для цього мають бути витримані певні канони.Ефективності лінії можна домогтися, якщо при її побудові дотримуватись таких основних принципів: 
  • Оптимальна загальна продуктивність. Необхідно прагнути до масового виробництва, як найбільш рентабельного, але не слід забувати про реальну місткість ринку, можливість придбання в необхідних обсягах сировини тощо. Нема рації вкладати гроші у надпродуктивну, але дорогу лінію, що буде завантажена на чверть ресурсу – вона не окупиться.

  • Пропорційність. Пропускна здатність верстатів, які входять у лінію, повинна відповідати одна одній. При цьому неприпустиме як недостатнє завантаження, так і перевантаження окремих робочих місць на «вузьких» ділянках. Крім застосування більш продуктивного обладнання, пропорційність може бути поліпшена завдяки рівнобіжному виконанню робіт (шляхом установлення додаткових верстатів чи застосування багатоінструментальних налагоджень).

  • Безперервність. Дотримання принципу безперервності означає максимальне скорочення всіх перерв у використанні технічних засобів, а також поштучне просування оброблюваних заготовок між верстатами. Для межопераційної передачі заготовок використовуються конвеєри, рольганги тощо. Використання засобів приверстатної механізації дозволяє підвищити продуктивність навіть сучасних верстатів у півтора – два рази при скороченні чисельності робітників.
  • Підбір обладнання. При підборі обладнання для лінії повинен дотримуватися єдиний технічний, організаційний і сервісний підхід. Ідеальний випадок – усі верстати лінії від одного виробника. Це зменшить ваші витрати і полегшить обслуговування обладнання. На жаль, верстатобудівників-«універсалів» не так багато. Досить широкий спектр сучасних верстатів за розумними цінами пропонують верстатобудівні фірми «Астра», «Ройек», «МАI».


Лінії виробництва заготовок

Вирішальними факторами при побудові потокової лінії з виробництва столярних заготовок є погоджена продуктивність розпилювального обладнання, механізація подачі колод, межопераційне транспортування і сортування пиломатеріалів. Вибір продуктивного, і водночас допускаючого індивідуальний підхід до розкрою деревини обладнання забезпечить раціональне використання сировини.

Розпилювальне виробництво передбачає переміщення великих обсягів колод, дощок і відходів. Тому продуктивність лінії значною мірою залежить від організації праці (розміщення верстатів у потоці, наявність конвеєрів тощо.).

Економічна ефективність первинного розпилювання деревини, незважаючи на удавану однозначність операції (від колоди - до дошки), значно залежить від обраної технології. Оптимальна технологія розпилювання колоди визначається діаметром колоди і повинна бути гнучкою. При широкому діапазоні діаметрів на вході лінії доцільно мати обладнання для сортування колод і кілька типів верстатів для первинного розпилювання. Так, з колодами діаметром менше двохсот п'ятдесяти міліметрів вигідно працювати на брусовочних верстатах, з колодами середніх діаметрів – на горизонтальних стрічкопилкових верстатах чи верстатах дискового розпилювання (однопильних чи двовалкових), а колоди великих діаметрів – розпилювати на двопилкових кутових (ортогональних) верстатах типу «БАРС», «АСТРА-ОРТО» тощо.

Верстат для первинного розпилювання (пилорама) – це тільки перша ланка в технологічному ланцюжку перетворення колод у заготовки і відходи. Отриману необрізну дошку потрібно з найменшими відходами перетворити в обрізну дошку чи заготовку заданого розміру із забезпеченням максимальної прямолінійності крайок, що дозволить зменшити припуски при подальшій обробці, підвищити корисний вихід і продуктивність лінії загалом. Високу прямолінійність різа можна забезпечити при пилянні з нерухомим базуванням, коли дошка жорстко закріплена, а пильний вузол переміщається уздовж неї зі швидкістю 30-50 м/хв. Прирізні поздовжньо-розпилювальні верстати з нерухомим базуванням заготовки - це відносно новий вид обладнання.

Кращі з них – верстати з пірнаючою пилкою і дистанційно керованими упорами: FLS-170 від RaimanHolzoptimierung, латвійський RGZ-6-400 і український верстат СПО-АСТРА-4. До речі, стіл СПО-АСТРА-4 має убудований рольганг, що полегшує його інтеграцію в потокову лінію. Ці верстати призначені і для довільного розкрою дошки з максимальним виходом продукції, і для одержання однієї точної крайки бруса перед передачею заготовки на багатопилковий верстат - розпилювання необрізної заготовки на «багатопилі», особливо з валковою подачею, небажана із міркувань точності пиляння. Багатопилкові верстати часто не можуть розпиляти широку заготовку за один прохід. Тут виграє обладнання, оснащене системою автоматичного повернення заготовки, наприклад MULTILAM-160 чи МУЛЬТІ-АСТРА.Дуже вигідним є поєднання верстата кутового пиляння (ортогонального) і такого багатопила: забезпечується максимальний вихід заготовок при високій продуктивності і гнучкості технології.
Від торцювальних верстатів для лісопильної лінії не вимагається особливо високої точності, можливості пиляння під кутом тощо. Верстат повинен бути простим, надійним, мати безпечну закриту зону пиляння, рольганг на вході і конвеєр на виході, а також систему упорів для нарізування заготовок необхідної довжини. Надійні і безпечні верстати з пірнаючою пилкою, як-от ЦКБ-40, СТ-АСТРА-5. При масовому виробництві ефективні двобічні торцювальні (кінцевирівнювальні) верстати, як-от Парк-8, Ц2ДО20, СТ-АСТРА-4.

Лінії виробництва клеєного бруса

Якісної деревини стає чимраз менше, і розумний шлях у цій ситуації – найбільш повне використання сировини і підвищення якості виробів на основі сучасних технологій склеювання. У недалекому майбутньому лінії торцевого зрощування стануть такою ж обов'язковою приналежністю будь-якого деревообробного виробництва, як сьогодні - стрічкопилковий верстат.

Лінія торцевого зрощування містить, як мінімум, фрезерний верстат для нарізання мікрошипів і прес поздовжнього зрощування – саме з цього набору зазвичай і починають створення дільниці. Ефективна робота вимагає також наявності високопродуктивного обладнання для вирізування дефектних ділянок з вихідної ламелі, яку калібрує верстат (спеціальний двобічний чи звичайний чотирибічний стругальний), клеєнаносного пристрою. Зручними є клеєнаносні пристрої, убудовані в шипорізний верстат, автоматичні чи конвеєрного типу, як-от УК-АСТРА-06, що добре інтегруються в лінію й забезпечують точне дозування клею.

Основний компонент лінії, що визначає продуктивність, – це прес. До нижчої за продуктивністю групи належать лінії з пресами, які мають ручне керування і ручну подачу заготовок. Їхня реальна продуктивність складає 200-400 м/годину, що відповідає тактовій частоті 1...2 циклів пресування на хвилину. При наявності автоматичного подавача заготовок і швидкості набору понад 20 м/хв продуктивність досягає 400-1000 м/годину.

Подальше зростання продуктивності (до 4000-10000 м/година) можливе при швидкості набору понад 100 м/хв, що досягається при автоматичному пакетному чи конвеєрному нарізуванні мікрошипів і повній автоматизації передачі заготовок від шипорізного верстата до преса.

При виборі преса варто врахувати, що лінії зрощування з продуктивністю порядку чотирьохсот – восьмисот погонних метрів на годину доцільно комплектувати автоматизованими пресами українського виробництва, наприклад ППС-АСТРА-Г чи ПССТ 6,75-20. При купівлі імпортних ліній капітальні витрати будуть у кілька разів вищими при тім же результаті. Порівняйте - ProfiJoint від Weinig з ручною подачею заготовок і продуктивністю до 400 м/година коштує близько сімдесяти тисяч доларів. Це ціна декількох українських ліній з такими ж характеристиками.

Лінії з продуктивністю 1000 м/годину і більше пропонують відомі європейські виробники – Grecon Dimter, OMGA, SPANEVELLO, а також виробники більш дешевого обладнання - GOMA і MAI. Це серйозний вибір, і робити його потрібно, уже маючи певний досвід виробництва клеєних виробів. При цьому пам’ятайте, що лінії з надлишковою продуктивністю погано окуповуються!

Зрощена на пресі ламель калібрується (годиться недорогий чотирибічний верстат чи навіть, рейсмус з механічною подачею) і склеюється по товщині на вертикальних пресваймах, наприклад типу ПВГ-6500 від «ГОРЛУШ КО», чи поверхових пресах типу УП-АСТРА, що забезпечують більш високу продуктивність. Звичайно, без конвеєрного клеєнаносного пристрою лінія буде неповною.
Склеєний брус калібрується відразу чи профілюється.

Лінії виробництва столярного щита

Для виробництва столярного щита вам буде потрібно лінія торцевого зрощування (див. вище), а також лінія поперечного склеювання, що включає верстат для калібрування ламелі, прес, форматно-обрізний і калібрувальний верстати.

Калібрування ламелі – відповідальна операція, яка визначає якість майбутнього щита. Добре проникнення клею і високу паралельність крайок ламелі забезпечує торцьове фрезерування, виконане на спеціалізованих для виробництва щита чотирибічних верстатах Weinig Unsmat Super 4, Guilliet, Rotoles і ін. Вибір обладнання для склеювання визначає продуктивність лінії. Це можуть бути і прохідні гарячі преси OMGA, і поверхові преси З-S VARIOMAT чи УП-АСТРА. Дуже важливо мати в складі лінії клеєнаносний пристрій з точним дозуванням клею, оскільки при виробництві щитів перевитрата клею створює не тільки економічні проблеми, але й технологічні – на майбутніх операціях калібрування щита.

Звичайні форматно-розпилювальні верстати з рухомою кареткою погано надаються для роботи в складі лінії з масивним щитом. При продуктивності лінії до десяти кубометрів щита в зміну слід надавати перевагу верстатам з занурюючою пилкою типу АСТРА-ФОРМ, а при великих обсягах - пильним центром, що забезпечують пакетне пиляння.

Для калібрування щита в лінію включають абразивно-калібрувальні верстати (стрічкового чи барабанного типу) або фрезерно-калібрувальні верстати Rotoles, що забезпечують високу якість і продуктивність.

Лінії виробництва стінового бруса

Посилений попит на дерев'яні будинки – екологічно чисті, затишні і швидко монтовані, може бути якісно задоволений тільки за допомогою індустріальних технологій, що передбачають точне виготовлення елементів в умовах деревообробного підприємства і монтаж будинку без доробки деталей на будівельному майданчику.

Профільований брус є універсальним стіновим елементом, оскільки його можна профілювати, створювати і циліндричну, і плоску поверхні, а крім того, ще і забезпечити тепле поздовжнє замкове з'єднання «шип-паз». Крім того, при випилюванні бруса з вихідної колоди ви одержите підгорбильні дошки, не зайві в будівництві, а при оциліндруванні – тільки велику кількість стружки. Ідеальним, хоча й дорожчим рішенням для якісного будівництва є використання клеєного бруса з трьох-чотирьох і більше дощок, причому серединні дошки можуть бути низькосортними.

Виробництво клеєного стінового бруса відрізняється від виробництва столярного бруса масштабами, і це докорінно впливає на склад лінії. Обладнання використовується зі значно меншою лінійною продуктивністю, але його можливості щодо граничних розмірів оброблюваної деталі зростають – переріз розповсюдженого стінового бруса наближається до 220х220 мм.

Для організації виробництва клеєного стінового бруса, клеєних будівельних балок великої довжини тощо. необхідна одна з ліній безупинного зрощування з великим перерізом дошки – виробництва Grecon Dimter (Weinig), можливості яких безмежні так само, як і ціна, або ж українського виробництва ПНС-АСТРА, що забезпечує переріз зрощування 240х100 мм і будь-яку довжину виробу. Для калібрування зрощеної дошки можна використовувати рейсмуси з механічною подачею.

Для склеювання дощок у брус у складі лінії використовуються гідравлічні преси Ledinek, що забезпечують склеювання балок великих перерізів довжиною до сорока метрів, чи потужні вертикальні гідравлічні преси ПС-АСТРА-ПП, спеціально призначені для склеювання стінового бруса.

Стіновий брус, клеєний або з монолітної деревини, профілюються на великих спеціальних чотирибічних стругальних верстатах з нерухомим базуванням бруса типу EUROPLAN 300 чи З25-5АБ. Двошпиндельні фрезерно-профілювальні верстати з нерухомим базуванням колоди і переміщенням інструмента типу СПО-АСТРА-Ф2 займають у два рази менше місця, дозволяють одержати брус більшої прямолінійності, але й менш продуктивні.

Оскільки торці бруса є архітектурними елементами майбутнього будинку, вони повинні бути якісно оброблені дисковою пилкою. Для цього в лінії передбачається спеціальний торцювальний верстат, наприклад СТ-АСТРА-6.
Важливим елементом лінії є верстат для фрезерування елементів кутових з'єднань, пазів під установку перегородок і тощо. Широкі можливості має німецький обробний центр ДО2, але його окупність у наших умовах краще навіть не оцінювати.

Прості з'єднання, передбачені російським ДСТ 30974-2002, можна одержати на верстатах СФБ-1, SFP-2 чи верстаті МПК 250-4 фірми МАКРО. Двошпиндельний копіювальний верстат СФ-АСТРА-У дозволяє одержувати будь-які – як прості, так і складні – кутові з'єднання на брусі перерізом до 220 мм із радіусною чи плоскою поверхнею. На верстаті цієї ж моделі обробляються пази для установлення перегородок - прямі чи типу «ластівчин хвіст». Тому для дотримання безперервності процесу в лінії бажано установити два таких верстати.

Лінію виробництва стінового бруса можна створювати поетапно, обмежившись спочатку обладнанням для профілювання й зарізання під кутом, що дозволить працювати з монолітним брусом. Набравшись досвіду і заробивши грошей, готуйтеся до створення повноцінного виробництва клеєного профільованого будівельного бруса!

Валерій СМІРНОВ,
директор підприємства «АСТРА», кандидат економічних наук,
Юрій ЛЕБЕДЄВ,
головний конструктор підприємства «АСТРА».

Фото:
1. Ділильний верстат з конвеєрною подачею ПЛП-АСТРА-Д.
2. Верстат калібрувальний з конвеєрною подачею СФ-АСТРА-К для лінії виробництва бруса.
3. Лінія безупинного поздовжнього зрощування на базі преса ПНС-АСТР

За матеріалами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"

Теги та ключові фрази
станок СФ-АСТРА-П4. Ротолес, Скільки треба верстатів для повноцінної столярки, брусовочний станок для чого використовується, автоматична лінія це перетвореня заготовки, як зробити пилораму,поетапно, Торцювальні станки астра, Розцінки.на.монтаж.дома.з.каліброваного.бруса., технологія пиляння на торцювальних верстатах, фото каліврованого дерева як його зкладати, охарактеризуйте технологію кутового пиляння


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
15.10.2010р.

Ринок деревообробного обладнання України 2010 1

За даними Держкомстату, імпорт деревообробного обладнання в січні - вересні 2010 р., в порівнянні з аналогічним періодом 2009 р., збільшився більш ніж в 1,5 рази, а за оцінками операторів - навіть у 2 рази

05.05.2010р.

Игра в "микадо"

Итоги 2009 года в мировой лесной отрасли еще предстоит подвести, но уже сейчас можно подсчитать убытки и сделать ряд прогнозов на 2010 год.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua