Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
9614
17.05.2008р. |
Два методи вимірювання вологості пиломатеріалів за євростандартом
Вимірювання вологості деревини чітко регламентується стандартом. Зокрема, в європейських нормативних документах ця процедура описана досить чітко.Нині зупинимось на визначенні вологості деревини таких європейських стандартів:
  • prEN 175-13.01-1:04.1997 Round and sawn timber – Method of measurement of moisture content – Part 1: Method of determining moisture content of piece of sawn timber (Oven-Drying method): Круглі та пилені лісоматеріали – методи вимірювання вологості. Частина перша. Метод вимірювання вологості пиломатеріалів (Сушильний метод);
  • prEN 175-13.01-2:04.1997 Round and sawn timber – Method of measurement of moisture content – Part 1: Method of determining moisture content of piece of sawn timber (Electrical method): Круглі та пилені лісоматеріали – методи вимірювання вологості. Частина перша. Метод вимірювання вологості пиломатеріалів (Електричний метод).

Ці стандарти передбачають сушильний та електричний методи визначення вологості деревини.

Сушильний метод використовується як контрольний. Для його проведення необхідні такі прилади: вага з ціною поділки не більше 0,1 г, якщо маса зразків в абсолютно сухому стані понад 100 г, або вага з ціною поділки не більше 0,01 г, якщо маса зразка в абсолютно сухому стані до 100 г. Також необхідне обладнання для сушіння деревини, яке забезпечує вільну внутрішню циркуляцію повітря і має можливість підтримувати температуру 103±2оС.

Для проведення вимірювання з пиломатеріалу вирізають один зразок для випробування. Він повинен бути чистим і вільним від кори, сучків і смоляних кишень. Засмолення деревини неприпустиме. Також зразок повинен мати довжину волокна не менше 20 мм і повний поперечний переріз пиломатеріалів. Для цього від одного із торців пиломатеріалу відпилюють частину завдовжки 0,3 мм, а потім від внутрішнього торця цього відрізку відпилюють зразок (див. рис. 1). Якщо є дефекти, зразок для випробування випилюється з найближчої чистої ділянки у напрямку до середини пиломатеріалу.Рис. 1. Розміщення зразка для випробовування.

Зважування зразків проводиться зразу після їх випилювання. Потім зразок сушать при температурі 103±2оС. Зразок вважається абсолютно сухим, коли різниця маси між двома зважуваннями, виконаними через дві години сушіння, менша 0,1 %. Суху масу зразків визначають зразу після їх виймання із сушильної шафи.

Даються в стандарті і застереження. Так, для отримання точних результатів, лісоматеріали, які містять леткі речовини (смоли) мають бути висушені у вакуумі при низькій температурі (не більше 50оС, тиск менше 100 Па або в ємкості, яка містить гігроскопічну речовину).

Вологість зразка w, в процентах від маси, обчислюють за формулою:

,
де m1 – маса зразків до сушіння, г;
m2 – маса зразка в абсолютно сухому стані, г.
Кінцевий результати округляють до найближчих 0,1%.

Електричний – неруйнуючий метод вимірювання вологості з використанням вимірювача вологості за електропровідністю. Даний метод має обмежені ділянки використання. Згідно з європейським стандартом, його використовують для пиломатеріалів, які мають вологість від 7% до точки насичення волокон (приблизно 30%).

Однак будь-які типи консервантів, антипіренів або хімічна обробка впливають на точність вимірювань і потребують спеціального калібрування вологоміра для кожного типу обробки. Спеціальне калібрування також може бути потрібним для вимірювання вологості лісоматеріалів після камерного сушіння при температурі понад 100оС.

Для проведення вимірювання потрібен електровологомір, що базується на вимірюванні електричного опору і має вбивні електроди, градуйовані з ціною поділки не більше 1% в діапазоні до 30%.

Зазвичай, вологоміри мають пристрій для введення поправок на породу і температуру, який забезпечує перетворення електричного опору в значення вологості, що зчитується по шкалі. Поправка на породу і температуру може бути також виконана з використанням спеціальних таблиць, розроблених виробником вологоміра.

Перед проведенням вимірювання вологомір повинен бути перевірений відповідно до інструкції виробника. Для контролю точності пристрою може бути використаний набір зразкових опорів.

Для оцінки вологості окремих пиломатеріалів із партії або із поставки використовують таку процедуру. Перед початком вимірювання вологомір повинен бути відрегульований з урахуванням поправки на породу. Поправка на температуру має бути зроблена з урахуванням середньої температури пиломатеріалів, які підлягають вимірюванням. Зазвичай вимірювання виконують вздовж волокон. Вимірювання виконують під прямим кутом до волокон, якщо це передбачено спеціальними вимогами виробника вологоміру.

Місце вимірювань повинно бути чистим і вільним від кори, сучків і смоляних кишеньок. Засмолення деревини неприпустиме. Через значний вплив поверхневої вологості і її можливого коливання по поперечному перерізу, слід використовувати ізольовані електроди з непошкодженою ізоляцією. За допомогою молоткового електрода потрібно ввести електроди в пласть пиломатеріалу так, щоб голки електрода проникли на глибину, що дорівнює 1/3 товщини пиломатеріалу, на відстані 0,3 м від торця і на відстані від ребра на 1/3 ширини пиломатеріалу (див. рис. 2).Рис. 2. Місце вимірювання вологості.

Зчитування результатів рекомендується проводити через 2-3 секунди після вмикання пристрою. Виміряний результат повинен бути округлений до найближчого цілого відсотка.

При вимірюванні електровологоміром збільшення кількості вимірювань на окремо взятому пиломатеріалі не забезпечить суттєвого збільшення точності вимірювання вологості загалом для партії пиломатеріалів або для поставки.
За потреби, наприклад, оцінки середньої вологості одної або кількох дощок, європейські стандарти рекомендують використовувати таку таблицю.

Кількість вимірюваних пиломатеріалів, шт. Кількість вимірювань на одному пиломатеріалі, шт.
1 3
2 3
3 2
4 2
5 2
більше 5 1


Місце вимірювань вибирають випадково по довжині, але не ближче 0,3 м від торців, та реєструють всі результати вимірювань. Разом з окремими результатами вимірювань повинні бути представлені також інші дані: специфікація партії лісоматеріалів (номер, код, постачальник, покупець і т. ін.), порода, розміри, дата, тип використовуваного інструменту, поправки на породу і температуру, глибина проникнення голки.

При контролі великої кількості одиниць, як-от у виробничому потоці, можливе використання інших вологомірів, наприклад ємнісного типу. В таких випадках можуть бути використані прилади, які забезпечують похибку не більше 2%, порівняно з сушильним методом. Припасовані в потоки вологоміри повинні періодично перевірятися і калібруватися за інструкцією виробника і за сушильним методом.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
http://derevo.com.ua/

Теги та ключові фрази
як перевірити вологість пиломатеріалів, Як визначити вологість вагонки, стандарти для вологостi деревини, як визначити влажність дерева, Як визначити вологість брусу, формула абсолютно вологосты, способи визначення вологості деревини формула, прилади визначення вологості деревини, визначення вологості деревини ваговим способом, які методи вимірювання вологості?
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
09.02.2010р.

Thermowood. Що це таке?

За багато тисячоліть, протягом яких людина використовує і обробляє деревину, було створено і впроваджено у виробництво не так вже й багато технологій, які означали стрибок на якісно новий рівень у цій сфері діяльності. Однією із таких технологій стало термічне модифікування деревини, завдяки якому, окрім технологічності, високої декоративності і екологічності, деревина стала ще й довговічною, а геометрія виробів з неї – постійною.

27.10.2009р.

Будуй для себе, та пам’ятай про внуків 1

Деревина – один із найкращих, перевірених віками, будівельних матеріалів. Щоб споруди з цього матеріалу служили протягом якомога довшого терміну, деревина, з якої вони споруджені, потребує захисту від біологічного, атмосферного впливу та від вогню. Нині на ринку є велика кількість засобів захисту, розроблено чимало технологій їх застосування. Ми розповімо про деякі, на наш погляд, найбільш високоефективні.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua