Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
На ринку лісу нова монополія?
28.07.2021р.

Нацкомісія зобов’язала продавати деревину лише на тих біржах, які отримали...

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

«Дайош» 1 мільярд дерев за три роки! Чому президентську ініціативу не підтримують природоохоронці?
09.06.2021р.

Президент України Володимир Зеленський ініціював екологічний проєкт «Зелена...

Чи таки шкідлива для планети вирубка лісів?
04.06.2021р.

Підприємці лісової галузі зі Швеції спробували довести, що загрози як такої...

Скасувати мораторій, зберегти Карпати: як реально вирішити проблему лісу-кругляка
01.06.2021р.

Чи піде Україна на скасування мораторію на експорт лісу-кругляка? Перший крок на...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
7645
02.07.2008р. |
Явір – абориген Карпат
Явір походить з родини кленів, яких нараховується 157 видів (за М.А. Кохно). Його повна назва – клен псевдоплатановий (Acer pseudoplatanus), або білий. Стрункий високий красень, що досягає 30-40 м висоти. Але найвищий з кленів – цукровий, лист якого є національним символом Канади. Наш явір також улюбленець нації. Його знає кожен. Згадайте: “Тече вода з під явора… явір молодіє”, “Посадили над козаком явір та ялину” (Т.Г.Шевченко).

Природний ареал явора – Євразія, Америка, Північна Африка. В наш час найбільш поширений в Карпатах, Альпах та Балканах. В Карпатах росте до верхньої межі лісу (до 15000 м над рівнем моря), як домішка гірських букових лісів, але по зворах, високих берегах малих річок та потічків часто утворює чисті зімкнені деревостани. До ґрунтів невибагливий, але полюбляє незастійну вологу. Тіневитривалий, довго росте в другому ярусі, досягає похилого віку (200 і більше років). Плодоносить щорічно і рясно. Добре поновлюється з насіння та вегетативно.

Явір краще від інших витримує снігові навали, і навіть лавини, утворюючи чагарникові форми. Крім того, має багато декоративних форм за ознаками крони, забарвлення листя та кори. Ю.Д. Тетяк (Львів) виділив дві форми (підвиди) за технічними якостями деревини: струмисту (хвилясту) та горіхоподібну “пташине око” з чудовою текстурою, що тісно корелює з будовою кори. У хвилястого явора кора має великі тріщини, звисає шматками та стрічками. У горіхоподібної форми кора гладенька з розсіяними досить симетрично горбочками.

Ці ознаки можуть допомогти меблярам знайти потрібне дерево, ще в лісі. Крім меблів, деревина використовується для широкого асортименту виробів ширвжитку: сувеніри, музичні інструменти (резонансна деревина). Вона добре піддається поліруванню, виявляючи різноманітні візерунки та відтінки, що задовольнить найвимогливішого фахівця. Вражає її в’язкість – 0,78 кг/см2, тобто більша від деревини горіха волоського, а міцність (1200) переважає інші породи (бук, ялицю, смереку).

Лісівничі властивості явора достатньо вивчені. Накопичено чималий досвід і в справі його вирощування. Як відомо, явір є давнім супутником бука. І достигають врожаї насіння майже одночасно. Хто бував в осінньому карпатському пралісі, бачив, як кружляють у повітрі вітрильця явора, а поряд, мов град, сипляться горішки бука. У явора це повторюється щороку, у бука, на жаль, трапляються “порожні” роки. Термін, або розрив, між врожаями з часом дедалі збільшується. Наприклад, в Центральній Європі бук давно вже втратив здатність до плодоношення. Пояснити це можна тим, що різко змінюється екологія, а головне, триває процес генетичного еволюційного відбору, і в лісі відбуваються постійні структурні перетворення від центру ареалів до їх периферії.

Об’єктом садіння явора є свіжі вирубки та розріджені поступовими рубками ділянки. В зв’язку з куртинним поширенням самосіву бука і великою строкатістю лісорослинних умов у горах, слід впроваджувати часткові культури, з груповим розташуванням порід по площі. Участь (домішка) явора – 20-30 відсотків, розмір ланок 5х5, 10х10 м (П.С. Пастернак, А.М. Гаврусевич, З.Ю. Герушинський).

Створювати такі культури треба з максимальним урахуванням екологічних особливостей кожної породи. Так, явір доцільно садити в місцях виклинювання ґрунтових вод. Можливі і рядові культури, де яворовий ряд чергується з 2-3 рядами головних порід (бука, дуба, ялиці, смереки), використовуючи садильний стандартний матеріал, а також “дички” з-під намету лісу.

В розсадниках явір вирощується 1-2 роки. Вихід стандартних сіянців – 500 тис. шт. на одному гектарі. В шкілці явір не слід тримати (він швидко переростає). Сіяти краще свіжозібраним насінням широкими рядками та смугами. Догляд за посівами – інтенсивний, із застосуванням прополювання, розпушування та поливань.

В Карпатах існує давня традиція – не чіпати явір та інші цінні дерева під час головних рубок. Помічено, що всі клени дають чималий листовий відпад, який швидко перегниває і збагачує ґрунт кальцієм. Головні породи отримують, таким чином, додаткове щорічне підживлення і самосів. Крім того, всі клени – добрі медоноси.

Декілька слів про особливості господарювання в гірсько-лісовій зоні. На високих привододільних позиціях, біля верхньої межі лісу, густота та продуктивність деревостанів різко зменшується. Це пов’язано з кліматичними факторами, ґрунтом та особливостями природного відновлення. В приполонинних лісах скорочується і вікова амплітуда, різновіковість лісів. Вік коливається в межах 15-160 років. Якраз тут зустрічаються перестиглі ліси з домішкою явора умовно різновікового типу, підвищеної життєздатності (вік 180-200 років). Це своєрідний оберіг карпатського лісу, заповідна, так би мовити, зона, хоча статус її не завжди зберігається.

Продуктивність їх, порівняно, невелика – 240-415 м3/га. Вони потребують постійної охорони і реанімації.

Вагомий внесок у справу вирощування кленів внесли селекціонери, створивши гібриди з участю швидкорослих японських та китайських видів.

Багато в Карпатах явору, а ще більше проблем, які конче потрібно вирішувати.За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua
Теги та ключові фрази
вірощування явора, явірфото, Вироби з явора, явір характеристика, дерево явор, какое дерево явир, дерева породи явір, догляд за деревом явір, як виглядає дерево явір, розсадник дерев яворів
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
15.10.2010р.

Ринок деревообробного обладнання України 2010 1

За даними Держкомстату, імпорт деревообробного обладнання в січні - вересні 2010 р., в порівнянні з аналогічним періодом 2009 р., збільшився більш ніж в 1,5 рази, а за оцінками операторів - навіть у 2 рази

05.05.2010р.

Игра в "микадо"

Итоги 2009 года в мировой лесной отрасли еще предстоит подвести, но уже сейчас можно подсчитать убытки и сделать ряд прогнозов на 2010 год.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua