Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
3478
10.07.2008р. |
Личкування меблевих плит і фасадів клеями

У більшості процесів меблевого виробництва застосовують клеї.Неоднаковість склеюваних матеріалів, устаткування і технологічних прийомів склеюванняобумовлюють низку специфічних вимог, які ніяк не можна поєднати в одному клеї.

   Так, клей для масиву повинен давати досить твердий клейовий шов, що витримує великі навантаження на вигин і на зрушення. З іншого боку, він не повинен бути занадто твердим, щоб не псувати різальний інструмент. Клей для декоративних плівкових матеріалів повинен, навпаки, утворювати еластичний клейовий шов, що не викликає в плівці високих напруг, здатних її деформувати або розірвати.

    Клей, призначений для нанесення за допомогою вальцьової установки, повинен мати в'язкість 10-20 Па»с, методом розпилення - 1-5 Па»а а, наприклад, для склеювання деталей на шкантах із застосуванням шканто-забивних автоматів низького тиску -всього 0,2-0,4 Па»с.

   У випадку личкування плит паперово-шаруватим пластиком на багато-прогінних пресах клей повинний мати «відкритий час» не менше 10-15 хв. Він необхідний для формування пакета заготівель і поміщення їх у прес. А клей для личкування крайки методом «постформінг» повинен дуже швидко тужавіє при вистиганні, оскільки весь процес триває від 15-20 секунд на прохідних лініях до декількох хвилин на стаціонарних верстатах.

   Усе це є причиною розробки і постачання на світовий ринок величезної кількості різних видів клеїв для   меблевих   і   деревообробних виробництв. Такі провідні закордонні фірми - виробники клеїв, як ХЕНКЕЛЬ (клеї Дорус), ФУЛЛЕР (клеї Ра-колл), КЛЕБХЕМИ (клеї Клейберит і Клебит), ЙОВАТ, АКЗО-НОБЕЛЬ і низка інших, працюють саме в цьому напрямі.

   При виготовленні меблів масового попиту широко застосовують такі зовнішньо непривабливі матеріали як ДСП, ДВП, МОР, фанера, меблевий щит та інші. Тому досить актуальною є проблема їхнього личкування, для чого можна підібрати один з водно-дисперсійних клеїв НОМАКОLL. (Росія), загальний асортимент яких містить понад 60 позицій.

   Почнемо з личкування плит деревною шпоною і паперово-шаруватим пластиком (ПШП), У підході до клеїв для приклеювання цих матеріалів є і загальні моменти, і розходження. До загальних моментів варто віднести, насамперед, однакову технологію склеювання (наносять клей на основу, накривають личкувальним матеріалом і витримують під пресом у гарячому або холодному режимі). Поєднує їх і те, що для цих матеріалів добрими є клеї на основі водної дисперсії полівінілацетату (ПВА), тому що вони мають гарну адгезію (приставання) як до шпони, так і до ПШП. Основою для приклеювання є, зазвичай, плити ДСП, що дуже добре всмоктують воду з клею. При великих кількостях води стружки плити набухають і при висиханні під облицюванням створюються високі механічні напруги, які зменшують міцність і надійність склеювання.

Тому важливо зменшити вміст води в клеї, що досягається введенням наповнювачів. Але зменшення вмісту води спричинює збільшення в'язкості, яка повинна бути такою, щоб забезпечувати зручне нанесення клею пензлем, валиком або вальцьовими клеє-наносними пристроями. У результаті оптимальний вміст нелетких речовин (сухий залишок) у таких клеях повинен складати 55-60%.

   Важливими моментами у склеюванні є швидкість тужавлення клею і так званий «відкритий час». При склеюванні невеликих поверхонь або при швидкому нанесенні клею вальцьовим клеєнаносним верстатом з подальшою витримкою личкованої плити в однопрогінному пресі більш раціонально застосовувати швидко-тужавіючий клей з коротким відкритим часом. Навпаки, якщо доводиться вручну наносити клей на велику поверхню або добирати серію заготовок для їх поміщення у багатопро-гінний прес, потрібний клей з великим відкритим часом (10-15 хв. і більше).

   Тепер про деякі особливості приклеювання пластику і шпони.

   Адгезія клею до ПШП гірша, ніж до шпони. Поліпшується вона за рахунок шорсткості зворотного боку пластику. Натуральна шпона - пористий матеріал, тому тут потрібно звертати увагу на в'язкість клею. Він повинен бути грузлим - занадто рідкий клей буде при пресуванні просочуватися на лицьовий бік шпони. Небажано використовувати клеї, що утворюють прозорий  клейовий  шов,  бо такий клей виявляє пори. Ліпше застосовувати клей із наповнювачем.

   При пресуванні плит у процесі лич-кування шпоною необхідно звертати увагу на такі моменти, Шпона, на відміну від ПШП, добре всмоктує воду з клею. Якщо заготовку довго тримати в пресі, плити якого перешкоджають випарові води зі шпони, відбувається її набрякання. Пресування бажано припинити відразу після відведення води з клейового шару. При збільшенні температури час пресування можна скоротити. Після пресування личковані плити потрібно витримати на повітрі не менш 3 годин, причому окремо, не складаючи в стос, щоб шпонована поверхня була відкритою для випаровування води.

    Перед покриттям нітролаком поверхню шпони не можна сильно шліфувати. Розчинники, що містяться в нітролаку, розчиняють ПВА. Це може виявитися у вигляді спучування стиків між пластинами шпони, а при сильному шліфуванні й безпосередньо під шпоною, тому що розчинник може проходити через пори.

   Усе це було враховано при розробці клеїв для приклеювання паперово-шаруватого пластику і шпони: homakоІІ 104 і 104.3. Клеї є наповненими, утворюють білий клейовий шов і розрізняються в'язкістю.

   Для наклеювання паперово-шаруватого пластику на пухкі плити, що сильно вбирають воду (наприклад, плити ГВЛ), пропонується варіант клею homakoll 104,ЗМ, що має ще більший відкритий час.

   Личкування крайки плити через загинання паперово-шаруватого пластику з площини на крайку методом «постформінг» відбувається при високій температурі, що відповідає розм'якшенню пластику. Приклеювання пластику до крайки в таких умовах вимагає попереднього видалення води із клейового шару. Інакше її швидке випаровування у процесі склеювання призведе до спучування пластику.

   Клей наносять як на звис пластику, що залишився після його приклеювання на площину плити, так і на крайку плити. Шар клею нагрівається для видалення води і плавлення клейового шару, що утворився. Одночасно відбувається розм'якшення пластику. У такий спосіб клей при постформін-гу працює як клей-розплав. Розплавлена клейова плівка повинна мати гарну адгезію до матеріалів плити і пластику. Потім звис пластику загинається на крайку і підпресовується або прикочується роликами на прохідних лініях. На завершальній стадії облицьована крайка вистигає, і тут дуже велику роль грає температура і швидкість затвердіння розплавленого клею. Зниження температури крайки відбувається дуже швидко в перший момент і дедалі повільніше потім.

Якщо температура затвердіння клею занадто низька, і він залишається рідким після припинення притиску пластику до крайки, якість склейки буде поганою. Температура застигання повинна бути вище 80°С. Для забезпечення такої підвищеної теплостійкості в клеях для постформінгу застосовують або спеціальні види полівінілаце-татної дисперсії, або вводять підвищувальну теплостійкість добавки в стандартну дисперсію ПВА, Параметри склеювання при постформінгу великою мірою визначаються властивостями пластику.

   Розмову про клеї для личкування поверхонь   плівковими   матеріалами почнемо з личкування плоских поверхонь плівками ПВХ. Поверхня ПВХ належить до важкосклеюваних. Часто зворотну сторону таких плівок обробляють спеціальними прайме-рами для поліпшення адгезії. Клеї на основі ПВА для таких плівок не годяться, тому як сполучну основу клеїв спеціально підбирають співполімери, що мають гарну адгезію до ПВХ.

    Проблема набрякання стружок ДСП при всмоктуванні води з водно-дисперсійного клею при личкуванні плівками є більш гострою, ніжу випадку пластиків, оскільки призводить до появи ефекту «апельсинової кірки», Зміст води в клеях для таких систем повинен бути ще менший, ніж при личкуванні пластиком і шпоною.

   Високонаповненні клеї для облицювання плівками ПВХ, homakoІІ 102 і 102,1 розрізняються в'язкістю. Клеї характеризуються високим змістом нелетучих речовин (більш 60%) і гарною адгезією до плівок ПВХ. Ці клеї можна застосовувати як для ручного приклеювання плівки ПВХ, так і для ліній каширування.

    На лініях каширування плівка ПВХ прикочується валиком до поверхні плит з нанесеним шаром клею. Якщо приклеювання здійснюють на сирий клейовий шар, то це «холодне каширування». Якщо клейовий шар перед прикочуванням підсушують інфрачервоними нагрівачами для зменшення вмісту води, то це «тепле каширування». Якщо ще і сам прикочувальний валик підігрівається до 120-160°С, -це «гаряче каширування». Після холодного і теплого каширування плити складають у стос і поміщають під прес на 20-30 хв. з наступною витримкою в стосі протягом 4-6 годин. За цей час досягається не менше 50% від кінцевої міцності склеювання. При теплому котируванні пресуван-ня можна замінити витримкою плит у стопі, придавивши верхні плити яким-небудь вантажем. Механічну обрізку облицьованих плит бажано проводити наступного дня. Після гарячого котирування в пресуванні немає необхідності, плити практично готові до обрізки після витримки в стосі протягом З годин.

   Приклеювання декоративних полімерних плівок до рельєфних повер-хонь(ЗD-склеювання) висуває до клеїв найвищі вимоги. Полімерну плівку, що застосовується для цих цілей, необхідно обтиснути по рельєфу, а потім швидко і міцно приклеїти до основи, При цьому плівка сильно деформується, створюючи напруги в клейовому шарі. Для зняття цих напруг клейовий шар повинен бути еластичним і, в той самий час, дуже міцним.

   Це завдання вирішується за допомогою мембранних або вакуумних пресів із застосуванням термоакти-вованих клеїв. Зазвичай як основу застосовують плити МОР, на яких фрезерують рельєфний малюнок. Клей наносять на рельєфну поверхню основи і висушують. Потім поверхню, покриту клеєм, накривають декоративною плівкою. З-під плівки викачують повітря й обтискають її по рельєфу за допомогою теплопровідної еластичної мембрани. Після обтиснення клейовий шар нагрівається через мембрану і відбувається склеювання.

Термоактивованні клеї виготовляються на основі водної поліуретано-вої дисперсії, це клеї homakoІІ 103, 103.1, 103.2, 123 і 133.

   Для якісного склеювання дуже важливий рівномірний розподіл затвер-джувача в клеї. З цією метою рекомендують використовувати механічне перемішування (наприклад, за допомогою дриля з мішалкою). Клеї наносять на поверхню основи розпиленням. Клейовий шар сушать на повітрі. Час сушіння можна прискорити нагріванням.
  
Поверхні зі слабо вираженим рельєфом можна личкувати декоративним папером або шпоною. Для цих цілей можна також використовувати мембранні та вакуумні преси або звичайні преси з рельєфними плитами, Папір і шпону можна приклеювати клеями на основі ПВА. Це клеї homakoll 113 и 113.1.

   Личкування поверхонь шпоною і декоративним папером можна здійснювати на сирий клейовий шар або термічним активуванням сухого клейового шару.

   У першому випадку личкувальний матеріал приводять у контакт із поверхнею основи відразу після нанесення на неї клею і поміщають у прес. Витримку в пресі можна проводити в холодному або гарячому температурному режимі.

   Склеювання методом термічного активування клейового шару здійснюють у випадках, коли необхідно уникнути всмоктування води з клею личкувальним матеріалом, Час сушіння можна зменшити нагріванням або обдуванням. Після з'єднання поверхонь, що склеюються, і поміщення їх у прес клейовий шар нагрівають АО температури 100-120°С і витримують у пресі протягом декількох хвилин.

Теги та ключові фрази
личкування дсп, випари клею при склеюванні шпоні, Холодне каширування., верстати каширування, пресовані мармуроподібні гіпсові плити, верстат для личкування дсп, станок для склеювання фасадів, личкування, "homakoll 104" грн, каширування дсп


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
09.02.2010р.

Стелажі для деревообробки 1

Склад – стратегічно важливий об’єкт будь-якого деревообробного підприємства, адже там зберігають сировину і матеріали, що необхідні для безперервної роботи підприємства. На складі зберігають також готову продукціє. Зрозуміло, що підприємство не зможе працювати без сировини, але воно також не може працювати, якщо немає куди дівати готову продукцію, а безпосередньо в цеху її багато не складеш.

26.01.2010р.

Новинки лідера

Ми розпочинаємо серію статей про технологічні новинки, запропоновані на ринку групою Leitz. Спектр її товарів охоплює увесь асортимент високоточних інструментів, які застосовуються на верстатах для розкрою масивної деревини, для виробництва дерево-похідних та синтетичних матеріалів.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua