Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію


Останні новини
Останні новини
Всеукраїнська акція "Відновлюємо ліси разом" призупиняється у зв'язку з обмеженнями на організацію масових заходів
13.03.2020р.

Проаналізувавши ситуацію в Україні та Європі, ми вирішили відмінити проведення...

Олександр ФІЛЬЧАКОВ: «Незаконне вирубування лісу в промислових масштабах на Харківщині припинено»
13.03.2020р.

Загрозливе за масштабами незаконне вирубування лісів розпочалося в Україні не...

Підсумки торгів необробленою деревиною заготівлі першого кварталу 2020 р.
12.03.2020р.

Лісогосподарські підприємства львівського обласного управління завершили...

Ми системно змінюємо підходи до роботи у лісовій галузі, - Андрій Заблоцький
11.03.2020р.

95% усієї деревини, яку заготовляють лісогосподарські підприємства в Україні,...

Діджиталізації у лісі: у Коростенському держлісгоспі всі ліси під відеоспостереженням
11.03.2020р.

Відеонагляд все частіше використовують для охорони лісів. Це недешеве...***
Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
1804
06.11.2007р. |
Комісія визначила: ліси не винні

Останніми роками розмови про проблеми Карпатських лісів цілком зведені до повеней у цьому регіоні. Причини природних явищ автори трактують всіляко, як і пропонуються різні рецепти боротьби. Але головне питання – чи є причиною повеней масове вирубування лісу в Закарпатті, й досі залишається відкритим. Дискусія навколо проблеми триває. З цього приводу пропонуємо думку представника Державного комітету лісового господарства України.

До 1995 року ліси Карпатського регіону майже цілковито перебували у користуванні лісокомбінатів колишнього Міністерства лісової і деревообробної промисловості. Після приватизації лісокомбінатів у 1995 році Указом Президента в Закарпатській, Івано-Франківській і Чернівецькій областях створено обласні управління лісового господарства та державні лісові господарства Держкомлісгоспу України.

У результаті приватизації від колишніх державних лісокомбінатів Держкомлісгоспу відійшли тільки ліси. Практично цілком були приватизовані адміністративні будівлі лісництв, необхідна лісогосподарська техніка. Передано основних засобів первісною вартістю лише 46,7 млн. грн., зношеність яких становила 57,4% (на 01.01.1996 р.). Таким чином, майже з нуля створювались у регіоні державні лісгоспи та налагоджувалась робота лісової охорони. Нині первісна вартість основних фондів становить 77,3 млн. грн., тобто вона збільшилась на 30,6 млн., грн. або на 65,5%. Нинішні підприємства Держкомлісгоспу в Карпатах мають дієздатну інфраструктуру і стабільно працюють.

Довідка

Загальна площа земель лісового фонду 4-х областей Карпатського регіону складає 2,3 млн. га, з них 2,1 млн. га вкрито лісовою рослинністю. Лісистість території – 36,7%. Загальний запас деревостану оцінюється в 0,5 млрд. м3. Середній приріст на 1 га вкритих лісовою рослинністю земель становить 4,4 м3. За відомчим підпорядкуванням ліси перебувають у постійному користуванні підприємств Держкомлісгоспу – 71%, Мінагрополітики – 21%, Міноборони – 4%, МНС – 2%, Мінтрансу – 1%, Мінекоресурсів – 1%.

Треба відзначити деякі історичні аспекти ведення господарства, які вплинули на сучасний стан лісів регіону. Інтенсивне господарське втручання людини в природу карпатських лісів почалося з середини ХVIII ст. Наступ на ліс здійснювався з верхніх схилів гір для розширення полонин і вздовж долин рік, маючи на меті збільшення орних земель, внаслідок чого лісистість зменшилась приблизно в 1,5 рази. Із середини ХIХ ст. розпочинаються промислові рубки лісу, зміна їх вікової і породної структури. Особливо значної шкоди лісам Карпат завдано в повоєнні роки, коли фактичні рубки лісу суцільним способом у 2-3 рази перевищували науково-обґрунтовані нормативи. Лише протягом 1947-1957 років вирубано понад 73 млн. м3 для відбудови зруйнованого війною народного господарства. Крім того, лише в 1957-1960 роках понад 500 тис. га лісів було пошкоджено вітровалами і буреломами.

Починаючи з 70-х років, на численних площах вирубок проводилось заліснення. В Карпатському регіоні, в тому числі в Закарпатській області, за останнє десятиріччя обсяги відтворення лісів перевищували площу зрубів головного користування в середньому на 13 відсотків. Площа вкритих лісовою рослинністю земель із 1973 року в лісах державних лісогосподарських підприємств регіону зросла на 107 тис. га, на Закарпатті – на 20 тис. га, азагальний запас деревини збільшився відповідно на 157,8 млн. м3 та 62 млн. м3 . Вікова структура наблизилася до оптимальної.

Загалом у регіоні, і в Закарпатті зокрема, з 70-х років рубки лісу велись здебільшого в межах науково-обґрунтованої норми – розрахункової лісосіки. Також, протягом останніх восьми років вищезгадана лісосіка недовикористовувалась на 30-40 відсотків.

Майже половина всіх лісів області віднесена до першої групи, зокрема 35 відсотків лісу підприємств держлісогоспу, де рубки головного користування обмежені законом. З експлуатації вилучено понад 40% лісового фонду Закарпаття. У зв’язку з прийняттям Закону України “Про мораторій на проведення суцільних рубок на гірських схилах в ялицево-букових лісах Карпатського регіону” та розпорядження КМ України від 23 квітня 2001 року №146-р, підготовленого Держкомлісгоспом, площа лісів першої групи, які виконують переважно захисні функції, збільшена.

Щодо водорегулювальної ролі лісів, то як засвідчує досвід, навіть за допомогою суцільного заліснення водозборів гірських рік не вдається цілком регулювати паводковий стік води, адже ліс має свою регулюючу межу. Гідрологічна роль лісу різко падає і при раптовому таненні снігу, яке спричинене потеплінням і супроводжується дощами. Найбільш катастрофічні паводки, в тому числі 1992, 1993, 1998 та 2001 років, були тало-дощового походження. Після паводків 1998 та 2001 років Президент України доручив Національній академії наук України встановити причини виникнення цього стихійного явища. Крім цього, були створені урядові комісії за участю провідних науковців та представників відповідних міністерств і відомств.

В експертних висновках цих комісій визначено, що негативні явища природи, які в останні роки спостерігаються в Карпатах (зсуви, селі, повені, погіршення кліматичних умов) – це наслідок не рубок лісу, що проводяться в обсягах обґрунтованих нормативів, а інших антропогенних і природних факторів.

Тільки за допомогою лісу приборкати стихію гірських рік неможливо. Необхідна комплексна система заходів, яка включала б перш за все гідротехнічні споруди і насамперед – протипаводкові водосховища, як основний захід боротьби з паводками, потрібне також спорудження дамб, укріплення берегів річок підпірними стінками, регулювання русел річок тощо.

Для ефективного використання лісових ресурсів необхідний відповідний розвиток лісової інфраструктури, особливо будівництво доріг, а також належне фінансування лісогосподарської галузі. У 1999 році затверджена урядова програма, яка передбачає будівництво лісових доріг у Закарпатті та придбання нової техніки для природозбережувальних технологій на період до 2010 на загальну суму 225,8 млн. грн., в тому числі з державного бюджету – 99,6 млн. грн. На нині з держбюджету профінансовано лише 4 млн. грн.

Віктор КОРНІЄНКО,

начальник управління з науки та інформації Держкомлісгоспу.

Газета "Деревообробник"

Теги та ключові фрази
тягачі лісу ЛТ, тягачі лісу, Тягачі лісу відео, урядова комісія про гідротехнічні споруди в Чернівецькій області, тягач лісу відео, сучасні негативні зміни лісу під антропогенним навантадженням, Науково-обгрунтована норма лісистості для Чернівецької області, дерева карпатських лісів, дерева в карпатських лісах, карпати ліс повені
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Інші статті
18.03.2011р.

Достатніх обсягів лісосировини й справедливої ціни на неї!

Цього вимагають від організаторів аукціонних торгів вітчизняні деревопереробники. Нинішні умови проведення аукціонів із продажу необробленої деревини, які створило Державне агентство лісових ресурсів України, не тільки не спрямовані на підтримку вітчизняного виробника, а й загрожують руйнівними наслідками для деревообробної та меблевої галузей країни

08.02.2011р.

"Прямих договорів не буде" 2

Інтервю журналу "Бізнес" з головою Державного агентства лісових ресурсів України Віктором Сівцем. Тут ви зможете дізнатися про плани і стратегії новосформованого органу влади

вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua