Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію


Останні новини
Останні новини
Що заважає лісопереробці рухатися до європейських стандартів?
21.02.2020р.

Інтерв'ю з депутатом Закарпатської обласної ради, очільницею ТОВ «ВГСМ» —...

Кабмін перегляне податкове навантаження на підприємства лісової галузі — Гончарук
21.02.2020р.

Кабінет міністрів України проаналізує податкове навантаження на підприємства...

Детінізація лісу: на Рівненщині запроваджено електронний облік деревини
19.02.2020р.

Заготівля і продаж деревини – під прицільним наглядом. Усі державні...

Ліс, сміття, пилорами: про що говорили жителі району із головним лісівником Волин
19.02.2020р.

18 лютого, начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко зустрівся із...

В Україні за п'ять років відкрили понад 10 тис. проваджень через незаконну вирубку лісу
19.02.2020р.

Україні за п’ять років обліковано понад 10 тис. кримінальних правопорушень...***
Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
4022
22.10.2008р. |
Рідке паливо – не тільки з нафти та ріпаку, а й з дерева
Питання використання альтернативної сировини для виробництва рідкого палива для України вельми актуальнt: власної нафти у нас обмаль, а на світовому ринку вона рік у рік дорожчає. Саме тому в урядових колах активно обговорювалася проблема виробництва пального із сільськогосподарської культури – ріпаку. Існує й ще одне джерело – це відходи лісопиляння, деревообробки та целюлозо-паперового виробництва, які у відповідний спосіб можна зріджувати, внаслідок чого отримувати цінну хімічну сировину й рідке паливо.

Власне, виробництво деревного спирту, на якому нині працюють автомобілі чи не всієї Бразилії, має давню історію. За деякими даними, ще в 1887 році розпочали його виробництво в компанії німецького хіміка Ернста Шеринга й використовували в парфумерній та фармацевтичній галузях.

Основний компонент будь-якого рідкого палива – етанол. Саме його наявність в деревині й викликала неабияку зацікавленість дослідників. До активизації їхньої роботи наприкінці 70-х років минулого століття спонукала енергетична криза, зумовлена різким подорожчанням нафти.

Фірми США розробляють неперервний процес гідролізу подрібненої сировини, яка містить целюлозу, застосовуючи сірчану кислоту. Етанол, що утворюється при ферментації цукрів, має однакову з бензином вартість.

Рідке біопаливо може бути використане як додаток до нафтового палива або частково замінити його.

Продукти, отримані при зріджуванні деревини, розподіляються між водяною та органічною фазами. Остання являє собою оливу і може розглядатися як синтетичне паливо. Вона містить мало азоту та сірки й водночас, порівняно з нафтовим паливом, має більший вміст кисню. Деревні оливи містять до 30% фенольних похідних, до 4% легких кислотоміских сполук, менше 1% С7-С8-алкенів і С1-С4-алкібензолів. Інші важкі компоненти представлені нафтолами, метилованими нафтолами, дибензофураном тощо. Склад продуктів залежить від умов процесу та типу деревини, оскільки співвідношення деревних компонентів (лігніну, целюлози, геміцеллюлози) у різних порід не однакове.

Дослідницькі роботи зі зрідження деревини задля отримання рідкого палива розпочалися наприкінці 20-х років минулого століття в країнах, які не мають власних запасів нафти, – Німеччині, Англії, Швеції. Було доведено, що при обробці деревини органічними розчинниками при підвищених температурах і тиску можна досягти повного, або значного перетворення її у рідкі продукти.

Ефективність зрідження підвищується в середовищі водню в присутності каталізаторів гідрування. Згідно з німецьким патентом від 1930 року, отриманим фірмою I. G.Farbenindustrie, при обробці ялинової деревини етанолом і бензолом (1:1) при 280°С і тиску до 16 МПа отримано 54% рідких продуктів, розчинених в суміші спирту і бензолу. Залишок складає 17% від маси деревини.

Шведські біохіміки Бергстрем і Цедерквист у 1933 році довели, що при обробці в креозотовій фракції деревної смоли (температура википання – 200-255°С) вся деревина переходить у рідкі продукти навіть без застосування каталізаторів.
Російські вчені Козлов і Корольова, досліджуючи у 1949 році процес розчинення тирси сосни і ялини в різноманітних розчинниках, встановили, що при поступовому нагріванні деревини до 300°С (кінцевий тиск в межах 14 МПа) у складній суміші, яка містить 35% бензолу, 35% етанолу, 10% смоляних олив та 20% рідких продуктів розчинення деревини, деревина розчиняється повністю.

Нині термохімічне зрідження деревини розглядається як реальний перспективний спосіб отримання рідкого палива – замінника нафтопродуктів. Чимало вчених займаються вирішенням даної проблеми. Так, науковий колектив у складі Ігера, Елліота, Ога та Йогоками розробляє способи зрідження деревини та її субстратів шляхом обробки їх водними розчинами карбонатів лужних металів і монооксидом вуглецю і (або) водню Вибір води обумовлений тим, що повне сушіння деревини є складним та не економічним, і вона завжди буде присутня в реакційній масі, навіть якщо не стане утворюватися в процесі зрідження.

Інша група розробляє способи каталітичного гідрування водних суспензій деревини з використанням металічних каталізаторів. З них найбільш відомий так званий PERC/ALBANY-процес (або СО-процес), який розробляється Піттсбурзьким енергетичним дослідним центром (США).

За способом, розробленим згаданим центром, деревину змішують з рециркулюючою оливою, додають близько 5 часток каталізатора (5%-й водний розчин карбонату натрію) на 100 часток суміші й обробляють в середовищі монооксиду вуглецю і водню при 340-350°С. Твердий залишок, який не розчинився, скеровують на газифікацію. Неконденсовані гази від процесу зрідження приєднуються до газогенераторного газу, який очищується й спрямовується замість монооксиду вуглецю на стадію зрідження деревини. Вихід оливи з теплотворною здатністю 29-33 МДж/кг складає 70%.

Вивчалося зрідження деревини шляхом її обробки синтез-газом в етанолі, циклогексанолі, толуопі і терпинтинній оливі в присутності металізованих каталізаторів (пентакарбонілу заліза, оксиду заліза тощо). Вихід оливи, в умовах температури до 230°С, тиску 6,5 кПа, залежно від співвідношення Н2:СО, коливається в межах 4,5 – 32% від деревини. Оливи для використання в якості моторного палива повинні пройти гідрокрекінг.

В центрі провели спостереження над процесом зрідження деревини шляхом її обробки водно-фенольною сумішшю в середовищі азоту або кисню в присутності каталізаторів. У типовому досліді 2,5 г деревини, 10 г фенолу,13,5 г води і 0,8 реагентів обробляли при 350°С під тиском 4 МПа протягом 40 хвилин. Зрідження загалом завершилося за декілька хвилин. Склад нейтральних речовин не залежить від терміну обробки, яка при температурі нижче 350°С супроводжується вуглеутворенням, тому термін прогріву до заданої темпаратури необхідно зводити до мінімуму.

У новому способі зрідження деревину висушеного бука нагрівають при 523 – 603° К (250 - 330°С) протягом 5 – 15 хв. У безводному гліцерині з лужним каталізатором (карбонат натрію, гідрооксид калію, оксид кальцію) при співвідношенні деревина/каталізатор як 1/0,5-1,5. Деревина повністю перетворюється в рідкі та газоподібні продукти, частково розчинні.

В університеті Шербрук (Канада) досліджували процес пиролізу деревини тополі при температурі, рівній або дещо більшій 350°С, під вакуумом. На підставі отриманих даних проектується напівнеперервна установка продуктивністю 1 – 2 кг сировини за годину для отримання рідкого палива і потенційної хімічної сировини (на основі смоли).

Проблему отримання рідкого палива з відходів деревини можна вирішити на промисловому рівні. Багато країн, обмежених у запасах нафти, і водночас маючи надлишки біомаси, давно дійшли подібного висновку. Сучасні ціни на нафту спонукають до виробництва зрідженого палива. При цьому можна отримати карбюраторне і дизельне паливо з більш високим октановим числом, ніж при використанні домішок.


За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник" derevo.com.ua
Теги та ключові фрази
отримання палив з не нафтової сировини, отримання палив з ненафтової сировини, відомості про одержання палив і масел з ненафтової сировини, стислі відомості про отримання палив і олив з ненафтової сировини, палив з ненафтової сирої сировини, палив з ненафтової сирової сировини, рідких палив з ненафтової сирової сировини, технологія отримання палива з ненафтової речовини, одержання палив і олив ненафтової сировини, термохімічне зрідження деревини
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Інші статті
12.04.2010р.

Відходи: подрібнили, спресували, спалили

Утилізації відходів зараз стала глобальною проблемою людства. З'являються нові технології виробництва, промисловий світ інтенсивно розвивається. Але найгірше те, що технології утилізації відходів розвиваються набагато повільніше, ніж нововведення у виробництво. А в нашій країні донедавна особливо й не замислювалися над тим, як утилізувати відходи свого виробництва.

18.12.2009р.

Котли від «Волинь-Кальвіс»

Спільне українсько-литовське підприємство ТзОВ «Волинь-Кальвіс» було створене у 2006 році в м. Ковелі Волинської області. Всього за два роки його продукція – опалювальні котли – стала користуватися значним попитом у всій Україні, про що свідчать численні представництва: три у Києві, два у Львові й одне у Львівській області, по два у Сумах і в Івано-Франківську, по одному в Ужгороді, Рівненській області, Маріуполі, Дніпропетровську, Черкасах, Чернігові, Житомирі, Донецьку та Луцьку.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua