Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
14163
19.12.2008р. |
Особливості утворення, переробки та утилізації деревних відходів

Однією з найбільших проблем, яка в останні роки особливо гостро постала перед усіма сферами світової економічної системи, є утворення значних обсягів різнотипних відходів, а отже і необхідність їх зберігання, перероблення та утилізації. Існуючі технологічні процеси виробництва та споживання вирізняються дуже низьким рівнем замкнутості; нині лише 5-10% сировинних матеріалів переходить у кінцеву продукцію, а 90-95% перетворюється у відходи.

В сучасному менеджменті управління відходами виділяють чотири основних напрямки реалізації політики щодо боротьби з їх зростаючими обсягами, що зумовлено нагальною необхідністю пом’якшення техногенного тиску, зокрема виробничих систем, на навколишнє середовище:

 • Reduction – зменшення (скорочення кількості);
 • Reuse – повторне використання;
 • Recycling – переробка перед знешкодженням та утилізацією;
 • Securestorage – безпечне зберігання.

Саме в контексті зазначених напрямків і доцільно, на наш погляд, розглядати проблему управління відходами в межах лісопромислового комплексу.

Усі відходи підприємств лісопромислового комплексу можна поділити на дві групи:

 • особливо небезпечні токсичні відходи – результат, зазвичай, хімічної переробки деревини (переважно на підприємствах целюлозно-паперового та лісохімічного підкомплексів);
 • система відходів деревного походження – результат, зазвичай, механічної та хіміко-механічної переробки деревини.

Відходи першої групи зумовлюють необхідність відповідного їх зберігання (розміщення). Так, наприклад, на ВАТ „Жидачівський целюлозно-паперовий комбінат”, виходячи з наявних технологій переробки деревної сировини, утворюються токсичні відходи, фізико-хімічні характеристики яких вимагають їх переробки та утилізації: бітумна макулатура, відпрацьована формовочна суміш, скупчення первинних відстійників, шлак, зола. Вони направляються у поверхневі сховища організованого складування.

Розміщення відходів, як і їх складування чи зберігання, дозволяється лише за наявності спеціального дозволу, на визначених місцевими радами територіях, в межах встановлених ними лімітів, з додержанням санітарних і екологічних норм, способом, що забезпечував би відповідний рівень безпеки для навколишнього середовища та здоров’я людей. Ліміти розміщення відходів у навколишньому середовищі визначаються для підприємств як фізичний обсяг відходів за класами їх токсичності згідно з дозволами на розміщення, що видаються в установленому порядку і доводяться в тоннах на рік. Вони є базою для розрахунку плати за розміщення відходів. При цьому, плату за розміщення відходів у межах ліміту відносять на валові витрати виробництва та обігу, а за перевищення лімітів - справляють за рахунок прибутку, що залишається у розпорядженні підприємств.

Усі відходи деревного походження за їх специфікою можна поділити на три категорії:

 • вживана деревина (вироби із завершеним строком експлуатації);
 • лісосічні відходи;
 • відходи, що утворились в процесі обробки деревини.

Основним критерієм придатності вживаної деревини, який визначає напрямок її подальшого використання, є вміст у ній шкідливих речовин, внесених із сумішами захисту деревини, а також з опоряджувальними сумішами. Так, відходи виробництва меблів і деревних композиційних матеріалів, крім лігноцелюлозного матеріалу, містять клей, лак, плівки тощо в кількості 5-20%. Таким чином, використання вживаної деревини вимагає насамперед її сортування, що пов’язано з додатковими матеріальними витратами. Саме тому в умовах української економіки дана група потенційних деревних ресурсів залишається невикористаною. І лише запровадження відповідного законодавства у сфері використання відходів дало б змогу більш широко  залучити їх у  технологічні  процеси,  що  в  умовах малолісної та лісодефіцитної України має вагоме еколого-економічне значення.

Розширення використання лісосічних відходів пов’язане, передусіме, з проблемами економічного характеру. Адже на освоєння деревних відходів та маломірної деревини (під маломірною деревиною слід розуміти деревину від рубок догляду за лісом діаметром у верхньому зрубі 2-6 см і довжиною 1-3 м). від рубок догляду за лісом і лісозаготівельних робіт, зазвичай, необхідні більш високі виробничі витрати порівняно із заготівлею кондиційної деревини. При цьому, їх якісні характеристики також значно поступаються перед кондиційною деревиною.

Відходи лісозаготівельних робіт складають 21% від усієї маси деревини і близько 14% запасу лісосічного фонду (рис. 1):

- відходи крони (деревна зелень – хвоя, листя, гілки, сучки, тонкомірні верхівки). Їх вихід залежить від породи деревини і коливається від 6% (береза) до 18% (ялина) щодо об’єму стовбурної деревини;

- пні та коріння, що залишаються після проведення лісозаготівельних робіт на лісосіці. Пні складають 3% від об’єму стовбура, коріння – 18% деревини від наземної частини стовбура та крони;

- хмиз.

Рис.1. Структурний баланс відходів у лісозаготівельному виробництві

Відходи верхівок і суччя становлять, зокрема: у соснових, кедрових і листяних лісах – 11-14%; у ялинових лісах – 14-17%; у березових, осикових та інших м’яколистяних лісах – 8-10%; в дубових лісах – 10-20%. Відходи у формі козирків та відщепів при обторцьовуванні і переробці на сортименти у вигляді відкорінків складають 5,5%.

Необхідно відзначити, що досить часто деревина відходів має набагато „сприятливіші” якісні характеристики, ніж кондиційна деревина. Так, наприклад, гілки і сучки ялини, сосни й осики містять більше, ніж стовбурна деревина, лігніну – на 18,3%, пентозанів – на 4,5%, золи – на 45,4%. В умовах малолісної та лісодефіцитної України ресурси цієї потенційної сировини є досить вагомими, а їх залучення у господарський обіг має і екологічне, і соціальне значення.

Існуюча технологія лісосічних робіт передбачає операції звалювання дерев і їх трелювання в напівнавантаженому положенні. Це зумовлює забруднення крони, руйнування її верхової частини та ушкодження тонкомірної деревини. При вивезенні лісу хлистами крона, зазвичай, залишається у лісі. Частина її знищується, а частина накопичується на вантажних пунктах. Саме тому відходи, придатні для виготовлення технологічної тріски, складають лише 4% від об’єму стовбурної частини дерева. При цьому, необхідно зазначити, що вже досить давно були розроблені технологічні процеси і устаткування для виробництва технологічної тріски безпосередньо на лісосіці. Тому єдиним фактором, який значно сповільнює темпи використання цієї групи відходів, є високі витрати на їх збирання, сортування, перевезення і зберігання.

За даними Львівського управління лісовим господарством (табл. 1), від 50 до 70% утворених деревних відходів використовуються у господарській діяльності, що підкреслює їх важливе місце в системі сировинних ресурсів лісопромислового комплексу регіону.

Відходи, що утворилися в результаті обробки деревини, пов’язані або з наявними властивостями та її якістю і технологією виробництва (технологічно обґрунтовані відходи), або із порушенням технологічних процесів та збоями в роботі обладнання (необґрунтовані відходи).

Залежно від можливості подальшого використання, відходи деревообробки можна поділити на: обігові, або ділові, які можуть бути використані в інших виробничих процесах; покидьки – частина відходів, які не можуть бути використані для подальшої переробки, або їх використання вважається економічно недоцільним; безповоротні втрати – частина відходів, які втрачаються у виробничому процесі і втрачають свою матеріальну форму (розпил, допуски на усушку тощо).

Виходячи з фізико-механічних властивостей, відходи деревообробки поділяються на три групи: 1) тверді (обапол, рейки, торці тощо); 2) м’які (тирса, стружка тощо); 3) кора (її вміст в об’ємі деревини становить: у ялини – 9,5%, у сосни – 10,0%, у модрини – 18,0%, у дуба – 18,0%, у берези – 15,0%, у осики – 13,0%).

Якщо взяти круглий ліс за 100 %, відходи у лісопильному виробництві становлять в середньому 35%, при виробництві дверних і віконних блоків – 31%, паркету – 30%, меблів – 54%. Таким  чином, серед  наявних в деревообробному підкомплексі технологічних процесів найбільш „відходомісткими” є лісопилення та виробництво чорнових і чистових заготовок (дошки становлять 58-60% від об’єму колоди, чорнові заготовки – 35-40% від об’єму дошок, чистові заготовки – 25-35% від об’єму чорнових заготовок), виробництво паркету (придатні планки в багатьох випадках становлять близько 11,7% від об’єму чистових заготовок). Використання сучасних верстатів (зокрема стрічкопилкових) дає змогу дещо скоротити обсяги деревних відходів, однак вищевказані їх пропорції загалом залишаються незмінними.

Значну частину відходів деревообробних виробництв можна залучити в систему економічних зв’язків, а отже, і у технологічні процеси, що має важливе еколого-економічне значення. Так, наприклад, аналізуючи середні обсяги деревних відходів фанерного виробництва (шпон-розривина та осердя при лущенні чурбаків становлять 39-43% від об’єму перероблюваної сировини, обрізки шпону при ребросклеюванні – 0,8-1,4%, куски фанери при її обрізуванні – 4,1-4,5%), робимо висновок про низку можливих шляхів їх ефективного використання: переробка (виробництво технологічної тріски, тарної дощечки), утилізація (виробництво теплової енергії) тощо. На деревообробних підприємствах повторну механічну обробку проходять, здебільшого, великі кускові відходи. Дрібні кускові, м’які відходи та кора, зазвичай, спалюються для отримання технологічної пари та обігріву приміщень або ж просто вивозяться на багаторічні звалища.

Сучасні технології дають змогу проводити багаторівневу переробку деревини та, зокрема, деревних відходів, які можна досить широко використовувати:

 • для виробництва будівельних конструкцій (наприклад, арболіт, ксилоліт, паркеліт);
 • для виробництва конструкційних волокнистих матеріалів (наприклад, фібрекс);
 • у біоконсервації;
 • для виготовлення паливних брикетів (брикети з деревних відходів і кори фактично не містять сірки, тому в продуктах їх згоряння відсутній сірчаний газ, а вміст оксиду вуглецю є мінімальним);
 • для виготовлення паливних деревних гранул (Wood pellets, Holz-Pellets ) тощо.

При цьому, слід обов’язково зазначити, що проблема широкомасштабного використання деревних відходів пов’язана не стільки із технологічними можливостями, скільки з економічними факторами (рівнем витрат на збирання та транспортування відходів, а також на організацію виробництва з їх переробки) та рівнем „екологічної свідомості” суб’єктів підприємницької діяльності. Саме тому важливим аспектом ефективного управління деревними відходами є, передусім,  формування оптимальної системи їх кругообігу (рис. 2) та комплексний аналіз економічної ефективності різних напрямків їх використання.

Рис. 2. Схема обігу сировинно-матеріальних ресурсів та деревних відходів підприємств лісопромислового комплексу

Так, зокрема, можна виділити чотири напрямки формування стратегії використання деревних відходів підприємства:

 • переробляти (як вторинну сировину);
 • утилізувати (наприклад, шляхом виробництва енергії);
 • продавати;
 • складувати та зберігати.

Для вибору оптимальної стратегії управління деревними відходами необхідно комплексно оцінити та порівняти можливі вигоди від вибору кожного з вищевказаних напрямків їх використання із можливими витратами, пов’язаними з необхідністю залучення додаткових ресурсів для їх реалізації. Таку оцінку можна зробити на основі засобів математичного моделювання, реалізованих за допомогою комп’ютерних технологій.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

Теги та ключові фрази
килькисть видходив при подбираем отбил на кругляка становить, NPBFX, використання лісосічних відходів, шляхи переробки деревиних відходів, виготовлення паркеліт, у деревообробних виробництвах відходи виробництва поділяють на, Які відходи меблів можна вважати деревиною, як створити переробку для обрізків пиломатеріалів, гілок, кори, викорииситання відходів дуба, безповоротні відході
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
12.04.2010р.

Відходи: подрібнили, спресували, спалили

Утилізації відходів зараз стала глобальною проблемою людства. З'являються нові технології виробництва, промисловий світ інтенсивно розвивається. Але найгірше те, що технології утилізації відходів розвиваються набагато повільніше, ніж нововведення у виробництво. А в нашій країні донедавна особливо й не замислювалися над тим, як утилізувати відходи свого виробництва.

18.12.2009р.

Котли від «Волинь-Кальвіс»

Спільне українсько-литовське підприємство ТзОВ «Волинь-Кальвіс» було створене у 2006 році в м. Ковелі Волинської області. Всього за два роки його продукція – опалювальні котли – стала користуватися значним попитом у всій Україні, про що свідчать численні представництва: три у Києві, два у Львові й одне у Львівській області, по два у Сумах і в Івано-Франківську, по одному в Ужгороді, Рівненській області, Маріуполі, Дніпропетровську, Черкасах, Чернігові, Житомирі, Донецьку та Луцьку.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua