Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію


Останні новини
Останні новини
Всеукраїнська акція "Відновлюємо ліси разом" призупиняється у зв'язку з обмеженнями на організацію масових заходів
13.03.2020р.

Проаналізувавши ситуацію в Україні та Європі, ми вирішили відмінити проведення...

Олександр ФІЛЬЧАКОВ: «Незаконне вирубування лісу в промислових масштабах на Харківщині припинено»
13.03.2020р.

Загрозливе за масштабами незаконне вирубування лісів розпочалося в Україні не...

Підсумки торгів необробленою деревиною заготівлі першого кварталу 2020 р.
12.03.2020р.

Лісогосподарські підприємства львівського обласного управління завершили...

Ми системно змінюємо підходи до роботи у лісовій галузі, - Андрій Заблоцький
11.03.2020р.

95% усієї деревини, яку заготовляють лісогосподарські підприємства в Україні,...

Діджиталізації у лісі: у Коростенському держлісгоспі всі ліси під відеоспостереженням
11.03.2020р.

Відеонагляд все частіше використовують для охорони лісів. Це недешеве...***
Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
2098
10.03.2009р. |
Обладнання для загострення зубів вузьких колодопиляльних стрічкових пилок

Нині дуже поширені вузькострічкові верстати для розкрою колод. Основними проблемами, які мають місце під час експлуатації верстатів, є хвилястість пропилу та недовговічність інструменту. Якісне підготовлення до роботи пилки визначається видом обладнання для її загострення.

На час створення вузьких стрічкових пилок як колодорізального інструмента конструкції загострювальних верстатів переважно забезпечували оброблення вузьких стрічкових пилок із профілем зубів, що використовуються для столярних робіт. Крок зубів у таких пилок сягає 12 мм. Інтенсивне розповсюдження колодопиляльних вузькострічкопилкових верстатів потребувало їх укомплектування устаткуванням для загострення зубів пилок зі збільшеним кроком зубів та міжзубною западиною.

В конструюванні верстатів для загострення стрічкових пилок виокремились ознаки, які дозволяють певним чином класифікувати це устаткування.

За ступенем механізації вирізнилися верстати з ручною та механічною подачею і напівавтомати. У верстатів з ручною подачею механізовано лише рух різання. Верстати з механічною подачею самостійно виконують усі (три) основні робочі рухи. Часто такі верстати називають напівавтоматами, що не зовсім точно. Загострювальний верстат-напівавтомат, поряд з основними робочими рухами, виконує ряд допоміжних за певною програмою, наприклад, подачу врізання по головній задній поверхні, вимкнення після оброблення заданої кількості зубів чи проходів пилки. Найбільшого розвитку набули верстати з механічною подачею.

Американська фірма Wood-Mizer спроектувала і сконструювала  верстат для загострення вузьких колодопиляльних стрічкових пилок. В основу конструкції взято важільний верстат, в якому шліфувальний круг закріплено на кінці важеля-гойдалки з віссю коливання, що нахилена під малим кутом до горизонтальної лінії. Це спеціалізований верстат з механічною подачею, в якому для забезпечення рухів подаючого штовхача і шліфувального круга використовують ексцентрик. Зовнішній вигляд верстата для загострення вузьких колодопиляльних стрічкових пилок підприємства-першовиготовлювача – американської фірми Wood-Mizer – наведено на рис. 1.

Рис. 1. Верстат для загострення зубів вузьких колодопиляльних стрічкових пилок американської фірми Wood-Mizer.

У загострювальному верстаті всі основні вузли змонтовано на трьох опорах 1, що забезпечує потрібну стійкість верстата під час загострення. Робочий стіл верстата складається із Т-подібної основи 2, яка змонтована над ємкістю 3 для збирання охолоджувальної рідини. На одній штабі основи 2 встановлюються пластини 4 для затискання стрічкової пилки під час загострення зубів. Для підтримування пилки в горизонтальному положенні установлено три упорні трубки 5 з обмежуючими роликами 6. На другій штабі основи 2 закріплено важільний механізм 7 загострювального круга 8. Абразивний круг 8 закріплено на кінці важеля на осі електродвигуна 9. Важільний механізм водночас є захисним кожухом для шліфувального круга.

Переміщення пилки на крок зуба та загострювального круга по лінії зубів відбувається від електродвигуна 10, який через конструктивні елементи закріплено до корпусу ємкості 3 верстата. На валу, який приводиться в рух від електродвигуна 10, змонтовано ексцентрик 11 та штовхач 12 з регульованим маховичком 13. З торцевою поверхнею ексцентрика 11 контактує ролик 14 механізму переміщення 15 загострювального круга. Обмежувач глибини шліфування западини 16 прикріплено до захисного кожуха.

Керування роботою верстата  здійснюється з пульта 17 через електричний блок 18. Під час роботи в зону шліфування за допомогою насоса 19 подається охолоджувальна рідина.

Під час загострення рух від електродвигуна 10 передається через ексцентрик 11 та механізм переміщення 15 на важіль 7 із абразивним кругом 8. Водночас переміщується подаючий штовхач 12, який подає стрічкову пилку для загострення наступного зуба. Регулювання величини переміщення здійснюється маховичком 13.

Одержання потрібного профілю забезпечується внаслідок додавання трьох складових: правильного поєднання коливного руху шліфувального круга з періодичним рухом подачі стрічкової пилки; форми ексцентрика; форми робочої зони круга в діаметральному перерізі.

Шведські виробники горизонтальних стрічкопилкових верстатів Husqvarna та Jonsered значно спростили конструкцію загострювальних верстатів. При цьому в їхніх моделях механізовано всі три потрібні рухи. Загострювальний верстат фірми Jonsered під час роботи розміщується на плоских поверхнях робочих столів (рис. 2). Стійками верстата є  три горизонтально розміщенні труби 1, що водночас використовуються для підтримування стрічкової пилки в горизонтальному положенні. Всі механізми верстата змонтовано на поверхнях однієї металевої скриньки 2. Базування та переміщення пилки відбувається на двох стрижневих напрямних 3. Затискання пилки виконується пластиною 4 невеликої довжини в зоні шліфування поверхні зубів.

Керування роботою такого верстата здійснюється з пульта 5 через електричний блок, що змонтований всередині скриньки. Використання охолоджувальної рідини під час загострення на цьому верстаті не передбачено. Загалом конструкція загострювального верстата фірми Jonsered за механізмами налагодження верстата подібна до конструкції верстата фірми Wood-Mizer. Аналогічно у цих верстатів забезпечуються і потрібні рухи абразивного круга 6 та пилки 7.

Рис. 2. Верстат для загострення зубів вузьких колодопиляльних стрічкових пилок шведської фірми Jonsered.

Проте намагання зменшити металоємність верстата та уникнути використання охолоджувальної рідини під час загострювання може призвести до збільшення вад загострення. Приміром, без достатнього затискання в зоні шліфування можуть збільшитись неточності профілю зубів, без використання охолоджувальної рідини може збільшитись ймовірність припалювання шліфованої поверхні по лінії зубів тощо.

Технічні характеристики окремих спеціалізованих загострювальних верстатів наведено в табл. 1.

Таблиця 1. Технічна характеристика спеціалізованих загострювальних верстатів


Найменування

OR-50 PILOUS,
Німеччина

“Удача-2”,
Україна

САЗ-127
“МАГР”,
Україна

“Ясень”,
Україна

ЗгВСП-1,
“Пані Галіція”,
Україна

1. Параметри пилки, мм
ширина
довжина
товщина

 

20…50
>6000
-

 

25…65
3000…7000
0,65…1,2

 

15…55
до 4500
0,8…1,5

 

25…60
1500…6000
0,6…1,5

 

20…50
>3000
0,8…1,1

2.Крок зубів, мм

8…30

22(19)

16…27

15…35

12…25

3. Параметри
шліфувального круга, мм
зовнішній діаметр
діаметр насадкового
отвору
товщина

 

 

-

-
-

 

 

150

32
3

 

 

60…150

12,6
6

 

 

127

12,7
6

 

 

127

12,7
6

4. Потужність електродвигуна приводу шліфувального круга, кВт

0,18

0,12

0,18

0,37

0,25

5. Продуктивність, зуб/хв,  не менше

35

-

6…40

25…26

30

6. Габаритні розміри

660´
400´
500

-

495´
300´
320

550´
650´
1200

850´900
850´3100

7. Маса, кг

-

-

28

45

42

Використання повнопрофільного шліфувального круга дозволяє дещо спростити конструкцію загострювального верстата, адже зникає потреба у складному поєднанні рухів абразивного круга та пилки. За таких умов привабливішим може бути і верстат з ручною подачею (рис. 3). На верстаті OB 40 весь цикл загострення – зсув і шліфування зуба пилки 1 повнопрофільним кругом 2 – відбувається  за рахунок одного руху важеля 3 між кінцевими позиціями, що регулюються. Стійка 4 з котушкою 5 утримує пилку у вертикальному положенні. Верстат є достатньо простий та швидкий в обслуговуванні. Вертикальне розміщення стрічкової пилки під час загострення дозволяє використати мінімальні площу та простір для обслуговування загострювального верстата. Технічну характеристику верстата OB 40 наведено в табл.  2.

Експериментальний верстат-зразок із механічною подачею для загострення вузьких колодопиляльних стрічкових пилок за допомогою повнопрофільного круга виготовлено українською фірмою “Техноліс”. У верстаті значно спрощено механізм подачі пилки, який дозволяє поєднати коливний рух шліфувального круга з періодичним переміщенням пилки. На рис. 4. зображено вихідну позицію профільного круга 1. Подаючий штовхач 2 закінчив подачу пилки 3 в позицію, з якої розпочинається загострення зуба 4 по передній поверхні.

 

Рис. 3. Верстат ОВ 40 для загострення зубів вузьких колодопиляльних стрічкових пилок німецької фірми PILOUS: а – розміщення з пилкою в просторі; б – загострювальний пристрій.

Таблиця 2. Технічна характеристика загострювального верстата ОВ 40


Найменування

Величина

1. Параметри пилки, мм, ширина
довжина

10…40
5000

2. Крок зубів, мм

22…25

3. Потужність електродвигуна шліфувального круга, кВт

0,35

4. Продуктивність, зуб/хв

8

5. Габаритні розміри, мм

750´700´350

6. Маса, кг

32

Рис. 4. Робоча зона повнопрофільного загострювального верстата української фірми “Техноліс”.

Поширення горизонтальних вузькострічкопилкових верстатів для розпилювання колод та поєднання їх під час організації виробництва з устаткуванням, на котрому використовуються як рамні, так і круглі пилки, посприяло випуску універсальних загострювальних верстатів. На таких верстатах можливе загострення всіх видів пилок. Для загострення зубів з різними профілями використовуються змінні кулачки, а для закріплення різних видів пилок верстати дообладнуються певними пристроями.

Конструкції універсальних загострювальних верстатів, на яких загострюються вузькі колодопиляльні стрічкові пилки, подібні до конструкції універсальних загострювальних верстатів, що розглядались вище. Однак, для можливості загострення різних профілів всіх видів пилок, механізм подачі універсальних загострювальних верстатів дещо змінено. До того ж такі верстати дообладнані пристроями для установлення та затискання різних пилок. В основу їх конструкцій також взято важільну схему руху шліфувального круга із виконанням всіх трьох основних робочих рухів від двох електродвигунів.

На рис. 5 зображено один із універсальних загострювальних верстатів – верстат  OWM-4М виробництва Польщі. Всі механізми та елементи конструкції змонтовано на коробчастій стійці станини 1. Механізм різання 2 приводиться в рух від електродвигуна 3 через пасову передачу 4. Механізм подачі 5 приводиться в рух від електродвигуна 6. Конструкція механізму подачі зумовлена потребою різного профілювання головної задньої поверхні зубів для різних видів пилок. Таке оброблення головної задньої поверхні зубів забезпечують кулачки 7. Для встановлення профілю зуба використовується ручка встановлення форми зуба 8 та втулка хомутика зі шкалою 9.
Встановлення кута передньої поверхні леза зуба здійснюється нахилом корпуса механізму різання 2 разом зі шпинделем 10. Положення  корпусу блокується болтом (на рис. 5 не показано). Конструкція верстата забезпечує регулювання абразивного круга відносно передньої поверхні зуба під кутом від 0° до 20°. Глибина шліфування передньої поверхні зуба встановлюється з допомогою болта регулювання штовхача 11.

Щоб установити потрібну висоту зуба, слід регулювати довжину плеча поворотної цапфи 12 з допомогою ручки встановлення висоти 8. Глибина шліфування головної задньої поверхні встановлюється болтом регулювання глибини шліфування 13.

Керування роботою верстата здійснюється з пульта 14. Під час роботи в зону шліфування подається охолоджувальна рідина.

Універсальні загострювальні верстати з вертикальним розташуванням важеля-гойдалки абразивного круга менш поширені. Проте такі верстати мають важливу позитивну характеристику. Вони потребують значно меншу площу для обслуговування, оскільки пилка під час загострення утримується у вертикальному положенні. На рис. 6 зображено зовнішній вигляд універсального загострювального верстата моделі B50/C виробництва німецької фірми LOROCH.

Рис. 5. Універсальний загострювальний верстат OWM-4М виробництва Польщі: а – загальний вигляд; б – схема верстата.

Всі механізми верстата змонтовано в станині 1 коробчастої форми. Механізми приводяться в рух від одного двигуна, який також закріплено в корпусі станини. Загострювальна головка 2 виконує дугоподібний коливний рух відносно осі 3. Регулювання механізмів верстата виконується органами керування, які виведено зовні на корпус станини: маховик установлення висоти зуба 4, ручка швидкого відведення загострювальної головки 5 від шліфувальної поверхні пилки 6, гвинт регулювання положення подаючого штовхача (на рис. вирізано), маховик регулювання подачі на врізання по головній задній поверхні зуба 7, маховичок установлення кроку зубів 8.

Рис. 6. Універсальний загострювальний верстат  B50/C виробництва німецької фірми LOROCH.

Положення котушки 9 для утримування стрічкової пилки регулюється стійкою 10 залежно від довжини пилки.

На верстаті виконується загострення зубів пилки без охолодження.  Для загострення з охолодженням верстат дообладнується системою подачі рідини та ємкістю для її зберігання.

Технічну характеристику окремих універсальних загострювальних верстатів наведено в табл. 3. В таблиці подано лише дані щодо підготовлення вузьких колодопиляльних стрічкових пилок до роботи.

Таблиця 3. Технічна характеристика універсальних загострювальних верстатів


Найменування

L.AL/S
LAZZARI,
Італія

OM50
PILOUS,
Німеччина

B50/С
LOROCH,
Німеччина

OS-2R
Stefan Drozdowski,
Польща

OWM-4М
Stefan Drozdowski,
Польща

1. Параметри пилки, мм
ширина
довжина

 

до 50
-

 

20…50
<5000

 

5…60
-

 

-
<5600;<1200

 

-
2000…5000

2.Параметри зубів,  мм
крок
висота

 

3…25
-

 

5…35
-

 

до 30
до 20

 

5…70
до 35

 

5…35
4…7

3. Параметри шліфувального круга, мм
зовнішній діаметр
товщина
діаметр насадкового
отвору

 

152
6

20

 

-
-

-

 

150…170
1…12

25

 

250
10

32

 

125
6

13(30)

4. Електродвигун приводу шліфувального круга:
потужність, кВт
частота
обертання, хв-1
напруга, В

 

0,2

-
-

 

0,18

-
400

 

-

-
-

 

1,1

1400
380

 

0,18

2800
380

5. Продуктивність, зуб/хв

70

>40

50…80

40(60)

30…100

6. Габаритні розміри, мм

740´
600´
1600

750´
650´
1300

300´
280´
705

950´
820´
1200

1300´
450´
550

7. Маса, кг

107

110

120

230

85

Ігор Ребезнюк, докторант кафедри деревообробного обладнання та інструментів НЛТУ України.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua  

Теги та ключові фрази
Охолоджувальна рідина для заточних станків, кути загострення для пропилу ясень, ширина столярних стрічкових пилок, колодопиляльні верстати, заточний станок для стрічкових пил ясень схема, кути загострення стрічкових пилок, конструювання стрічкової пилорами, Stefan Drozdowski, Стрічкопилковий верстат B50, верстати БУ по загостренню
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Інші статті
19.03.2010р.

Серія LT70

Продовжуємо ознайомлювати читачів із горизонтальними розпилювальними верстатами компанії Wood-Mizer

21.12.2009р.

Новая директива ЕС направлена на повышение безопасности...

29 декабря в силу вступит Директива ЕС 2006/46/EC об оборудовании, которая заменит действовавшую до сих пор Директиву 98/37/EC. Новая Директива устанавливает дополнительные обязательства производителей оборудования в области безопасности конструкции и производства машин.

вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua