Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...
Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...
Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...
Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...
Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?
Спочатку було слово. А кожне з них має своє значення. “Шпон”, наприклад, означає тонкий шар декоративної деревини, що використовується для покриття дешевшого матеріалу. Деякі дослідники стверджують також, що слово “форнір”, яке часом вживається як синонім “шпону”, походить з німецької мови і означає “бути корисним”.
Шпон використовують протягом останніх 250 років, а до того часу ремісники застосовували лише масивну деревину. Коли наприкінці ХІХ ст. розпочалося промислове виробництво меблів, у широкий вжиток увійшов і шпон. Відтоді починають розрізати стовбур дерева на тонкі листи, де видно благородну поверхню деревини. Перетворення цього ремесла на професію дало можливість створити великий асортимент нових деревопохідних продуктів та різновидів меблів.
Хоча шпон є природним продуктом і має багато можливостей застосування, він, на жаль все ще не набув “абсолютно позитивного” іміджу. У споживачів сформувалося упереджене переконання, що меблі, виготовлені із масивної (суцільної) деревини, є більш цінними та ексклюзивними. З іншого боку, фольга та декоративний папір, поверхня яких і на вигляд, і на дотик практично не відрізняється від природного продукту, є серйозними конкурентами, особливо якщо брати до уваги ціну.
Проте кожен лист шпону є унікальним та неповторним. Треба враховувати і те, що лісові ресурси є вичерпними. Тому необхідно ощадливо використовувати деревину. Наприклад, якщо 1 куб. м дубового кругляку порізати на дошки товщиною 2,5 см для виробництва меблів з масивної деревини, вихід пиломатеріалу становитиме 30 кв. М, з яких можна виготовити, щонайбільше два комоди. А переробивши таку ж кількість деревини на 0,7-міліметровий шпон, можна виготовити панелі, личковані з обох боків шпоном, якого буде достатньо для виробництва 50 таких комодів. З часом личкований шпоном виріб можна знову переробляти.
Якщо розглядати проблему з іміджем, то проблема, передусім, у промисловості з виробництва шпону, оскільки протягом багатьох років маркетингова політика та зв’язки з громадськістю були на досить низькому рівні. Щоправда протягом останнього часу ситуація почала трохи покращуватися. Нині попит на дерев’яні меблі, покриті шпоном, майже такий, як і на меблі з масивної деревини. А на думку багатьох аналітиків, шпон зараз, можливо, має навіть більше значення, ніж масивна деревина.
Меблі з масивної деревини мають трохи іншу конструкцію, ніж ті, що виготовлені з використанням шпону, і по-іншому виглядають. Просторової стабільності досягають лише завдяки використанню каркасів та панелей, оскільки масивна деревина рухома. Щорічне зміщення в бік кілець становить 10 відсотків, вздовж променів стрижня – 5, а поздовжня деформація – 0,1 відсотка. Ці зміщення зумовлюють потребу в спеціальних конструкціях. Меблі, виготовлені за допомогою шпону, завдяки своїй кострукційній гнучкості дають дизайнерам набагато більший простір для дій, втілення інновацій та задумів.
Матеріали та технологія виробництва становлять важливу частину дизайнерського процесу. Деревопохідна дошка може розкрити всю красу шпону, а обклеєні шпоном меблі, зазвичай, світліші, більш просторі, менш важкі та громіздкі. Окрім використання для всієї поверхні (наприклад, для буфету із специфічною дерев’яною поверхнею), багатошаровий профільний шпон, завдяки своїй гнучкості внаслідок малої товщини, застосовується також для невеликих заокруглених конструкцій. Часто це можуть бути меблі, стилізовані під певну епоху. Профільний шпон може згинатися по довжині до радіуса 4 мм.
Для виготовлення шпону використовують здебільшого дуб, бук, березу, черешню, тропічні породи дерева. Щоб забезпечити найкращий можливий узор шпону, необхідно прийняти рішення щодо способу обробки колоди. А перед струганням або лущенням деревину необхідно ще пропарити або проварити. Це робиться для того, щоб деревину було легше обробляти, а також щоб набрав відповідного кольору шпон. В усякому разі треба визначати індивідуальний “час приготування”. Це залежить від оброблюваної деревини: тривалість процесу може змінюватися від кількох до ста годин. Навіть незначні відхилення можуть спричинити небажану зміну кольору і таким чином суттєво знизити вартість шпону.
Ще одним важливим елементом є правильне стругання. Кожну машину треба регулювати вручну залежно від типу перероблюваної деревини. Після сушіння листи шпону розрізають за відповідним розміром, а також усувають всі браковані частини. Основними сферами застосування шпону є меблева промисловість, а також промисловості з виробництва дверей та панелей.
Винайдення нових технологій оброблення розширило діапазон можливих комбінацій поверхні. Це було суттєвим кроком уперед, враховуючи велику кількість різноманітних порід дерева. Найновіша технологія полягає в склеюванні шпону і в подальшому його повторному розрізуванні, внаслідок чого утворюються нові вишукані поверхні, привабливі графічні візерунки, які в поєднанні з великими можливостями кольористики, створюють для дизайнерів необмежений простір для втілення задумів.
За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua
Додати до закладок | Підписатись | Версія для друку |
Ринок деревообробного обладнання України 2010 1
За даними Держкомстату, імпорт деревообробного обладнання в січні - вересні 2010 р., в порівнянні з аналогічним періодом 2009 р., збільшився більш ніж в 1,5 рази, а за оцінками операторів - навіть у 2 рази
Итоги 2009 года в мировой лесной отрасли еще предстоит подвести, но уже сейчас можно подсчитать убытки и сделать ряд прогнозов на 2010 год.