Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
На ринку лісу нова монополія?
28.07.2021р.

Нацкомісія зобов’язала продавати деревину лише на тих біржах, які отримали...

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

«Дайош» 1 мільярд дерев за три роки! Чому президентську ініціативу не підтримують природоохоронці?
09.06.2021р.

Президент України Володимир Зеленський ініціював екологічний проєкт «Зелена...

Чи таки шкідлива для планети вирубка лісів?
04.06.2021р.

Підприємці лісової галузі зі Швеції спробували довести, що загрози як такої...

Скасувати мораторій, зберегти Карпати: як реально вирішити проблему лісу-кругляка
01.06.2021р.

Чи піде Україна на скасування мораторію на експорт лісу-кругляка? Перший крок на...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
5577
23.03.2009р. |
Тришаровий паркет: виготовлення та опорядження

Неухильне подорожчання цінних порід деревини як сировини для столярних виробів змушує виробників створювати нові види продукції і способи переробки, що використовують достатньо складні технологічні рішення. Це потребує чималих інвестицій в устаткування, але дає змогу масово виробляти продукт, що має високі споживчі характеристики, і поступово знижувати собівартість внаслідок зменшення кількості ручної праці і використання сировинної бази нижчого цінового рівня. Одним з таких продуктів є багатошаровий паркет, або, як його ще називають, паркетна дошка.

Багатошаровий паркет був винайдений у середині минулого століття як альтернатива штучному паркету з масивної деревини з метою зменшити кількість деревини цінних порід для його виготовлення, і полегшити, а водночас здешевити його укладання і подальшу обробку. Перевагою багатошарового паркету є також його високі механічні характеристики і стабільність розмірів, які практично не залежать від вологості і температури в приміщенні, де він використовується. Найбільше розповсюджений тришаровий паркет внаслідок оптимального співвідношення ціни і споживчих якостей. Геометричні розміри паркетної дошки різні у різних виробників і, зазвичай, лежать в таких межах: довжина 1800 - 2500 мм, ширина 185 – 230 мм, товщина 14 – 22 мм. Розрізняються вони також товщиною лицьового шару (3-8 мм) і способом обробки. Конструктивно тришаровий паркет складається з нижнього шару, або підкладки, середнього шару з ламелей хвойних порід, розташованих перпендикулярно до довгого боку паркетної дошки або плитних матеріалів (MDF, HDF, OSB, ДСП), і верхнього, лицьового шару, виготовленого з ламелей цінних порід деревини. Нижній шар слугує основою для укладання середнього шару і бере участь в створенні жорсткого просторового каркасу паркетного сендвіча. Виготовляється найчастіше з лущеного шпону хвойних порід завтовшки 2-3 мм або меламінового паперу, просоченого смолами, який поставляється у рулонах, що полегшує автоматизацію виробництва. На смуги матеріалу нижнього шару наносять клей і укладають ламелі середнього шару. Укладають ламелі з проміжками, що економить матеріал, або без них, і, зазвичай, процес цей автоматизований. На торцях дошки часто використовують вставки з твердих листяних порід, в яких і нарізається торцевий гребінь або паз. Середній шар укладається з виступом по одному довгому боці для подальшого нарізання гребеня. Поверх середнього шару укладають заздалегідь склеєний щит з ламелей цінних порід з нанесеним з одного боку шаром клею і вирівнюють пакет з обох боків. Пакет подають у гарячий прес, де паркетну заготівку складають. Охолоджена паркетна заготівка надходить на ділянку механічної обробки, де дошки калібрують по товщині, форматують і нарізають прямий паз-гребінь на короткому боці і паа-гребінь з системою «клік» – на другому. Потім дошка надходить на ділянку фінішної обробки, де верхній шар просочують спеціальними олійно-восковими сумішами (що підкреслює натуральність деревини) або покривають декількома шарами ґрунту і лаку з отриманням глянцевого або матового ефекту. Готовий продукт пакують в картон і запаюють в полімерну плівку, яка зберігає необхідний рівень вологості під час транспортування і зберігання.

Розглянемо детально технологічний процес і устаткування, необхідне для серійного виробництва тришарового паркету, на прикладі лінії продуктивністю близько 500 тис. квадратних метрів покриття на рік. Передусім, слід зазначити, що найбільш рентабельні виробництва з повним циклом переробки, як купують кругляк і мають свою ділянку розпилювання та сушіння лісоматеріалів. Загальний об'єм сухих пиломатеріалів, споживаних даною паркетною лінією, досягає 10 тис. куб. метрів на рік, що висуває свої вимоги до продуктивності сушильних камер. Для отримання лущеного шпону бажано мати лущильний верстат. Шпон також потребує сушіння. Використання підкладки з меламінової паперу або шпону спрощує виробництво, але здорожує готовий виріб. Для середнього шару використовується суха соснова обрізна дошка завтовшки 20-25 мм, яку спочатку нарізають на заготовки необхідної довжини на торцювальному верстаті, потім на багатопилковому верстаті розпускають на ламелі шириною 8 мм. Ламелі відбраковують і подають на пристрій укладання, який формує полотно з проміжками або без них і викладає його на смугу шпону із заздалегідь нанесеним клеєм. Клей наноситься відразу на декілька смуг вальцювальною машиною.

Виготовлення верхнього шару – окремий цикл технологічного процесу. Розрізняють паркет односмуговий (т. з. палубна дошка) – найдорожчий, в якому верхній шар утворений цілісною ламеллю відповідного розміру без видимих дефектів. Паркетні дошки в партіях часто підбирають за кольором і текстурою для створення ілюзії суцільної підлоги. Дешевший двосмуговий паркет, в якому верхній шар склеюється з двох ламелей, які, своєю чергою, можуть складатися із зрощених по довжині планок. У дорожчому варіанті ламелі також підбирають за кольором та відсутністю дефектів. Найдешевший й найпопулярніший трисмуговий паркет, склеєний з трьох смуг, що складаються з планок завдовжки 300 – 600 мм і, зазвичай, не підібраних ні за кольором, ні за текстурою. Допускається наявність здорових сучків, дубильних плям і забілин. Підлога, зібрана з такого паркету, має веселий, колоритний вигляд і дуже популярна в скандинавських країнах, що цінують натуральність в продукті. Планки, з яких набирається килим, зазвичай, мають фіксовану довжину. Це пов'язано з тим, що клей, здебільшого, наносять лише на бічні грані ламелей, а на автоматичних пресах встановлюють магазини подачі, кожний з яких містить ламелі певної довжини, – в різних магазинах довжина ламелей різна. Настроюють магазини так, щоб торцеві стики ламелей були в різних місцях, що сприяє міцності щита.

 

Ламелі виготовляються або з сухої обрізної дошки, або нарізаються на гатері (спеціальному багатопилковому верстаті) з сирого бруса з подальшим сушінням, що, хоч і прискорює процес сушіння, проте пов'язано з істотними труднощами. Дошку найчастіше використовують завтовшки 20 – 30 мм і нарізані заготовки розпускають по товщині на гатері на 3-4 міліметрові ламелі. На гатер можна подавати вже склеєний щит лицьового шару відразу після преса, що істотно підвищує продуктивність. Прес для склеювання верхнього шару має бічні і торцеві притиски і оснащений електропідігрівом для прискорення процесу сушіння. Укладання і вивантаження автоматичне (за допомогою транспортера). Після пресування паркетні заготовки повинні вистигнути в положенні, що унеможливлює деформацію.

Наступний етап механічної обробки паркетної дошки – розпускання по товщині (якщо треба), калібрування по товщині, яке проводиться на широкострічкових шліфувально-калібрувальних верстатах, оснащених агрегатом із сталевим калібрувальним валом, що забезпечує допуск по товщині 0,01 мм, необхідний для подальшого точного фрезерування паза і гребеня. Паркетну дошку калібрують шліфуванням нижнього боку, тому її потрібно перевернути, для чого використовуються спеціальні засоби. Після калібрування дошка надходить на двосторонній фрезерний верстат прохідного типу, що складається з двох симетричних верстатів, оснащених декількома фрезерними агрегатами кожен, і розташованих на загальній жорсткій станині для досягнення високої точності обробки.

Один з верстатів нерухомий, інший переміщається спеціальними напрямними за допомогою гвинтової пари і сервопривода. Це дає змогу фрезерувати паркетні заготовки різної ширини, заготовки для ламінованої підлоги, стінні панелі, вагонку тощо не тільки по довгому боці, але і по короткому. Слід зазначити, що допустимі відхилення з геометричних розмірів (ширина, довжина, паралельність сторін, прямолінійність і т.д.) лежать в межах 0,01 – 0,05 мм, що потребує високоякісного обладнання. Кількість фрезерних агрегатів залежить від профілю, який потрібно одержати, їх може бути 5 з кожного боку при фрезеруванні складного «клік»-профілю. Можлива установка на них і шліфувальних агрегатів для шліфування гребеня, що рекомендується при виготовленні високоякісного паркету. У високопродуктивних лініях встановлюють два таких верстатах – один за іншим: в першому обробляється заготівка по довгому боці, в другому, після розвороту, фрезерують короткий бік. Важливим моментом є те, що у разі фінішної обробки дошки лаковими покриттями, фрезерування часто проводиться після нанесення декількох шарів лаку перед нанесенням останнього шару або наприкінці операції обробки. Це істотно ускладнює технологічний процес, оскільки потребує повернення заготівки на ділянку механічної обробки. Проте оскільки фрезерування паза і гребеня здійснюється завжди за лицьовою поверхнею, то і якість виробу в цьому випадку значно підвищується. Слід наголосити, що, оскільки тришаровий паркет з «клік»-системою і поверхнею, покритою лаком, не підлягає механічній обробці після укладання, а в покритті неприпустимі перепади і щілини між мостинами, ламелями та інші дефекти, то і вимоги до надійності якості обладнання дуже високі.

Ділянка фінішної обробки, зазвичай, розташована в окремому приміщенні для забезпечення чистоти і високої якості. Залежно від виду фінішної обробки змінюється і кількість верстатів у виробничому ланцюжку. У разі просочення олією поверхневого шару досить мати шліфувально-калібрувальний верстат, щіткову машину для очищення поверхні і вальцювальну машину для нанесення олії. Для прискорення просочування і сушіння бажано також мати сушильну камеру конвекційного типу. Для збільшення глибини просочення достатньо кілька разів пропустити дошку через вальцювальну машину за допомогою пристрою повернення заготовок. Значно складнішим і відповідальнішим є процес нанесення лакових покриттів. При цьому весь процес можна поділити на декілька етапів:

  • шліфування, очищення від пилу, нанесення і сушіння поро заповнювача;
  • нанесення шарів ґрунту, лаку, сушіння та шліфування;
  • нанесення проміжних шарів лаку, сушіння та шліфування;
  • нанесення верхніх шарів лаку, сушіння.

Необхідне устаткування складається з вальцювальних машин різних типів для нанесення лаків і сумішей різної ступені в'язкості, широкострічкових шліфувальних верстатів, сушильних камер ультрафіолетового та повітряного сушіння, рольгангів і транспортерів, пристроїв завантаження і вивантаження виробів.

Далі готову паркетну дошку штабелюють і подають на дільницю упакування, де її укладають в картонні лотки, запаюють в полімерну плівку, укладають на піддони і зав’'язують стропувальною стрічкою. Упакована продукція можна зберігати на неопалюваному складі.

Дуже високі вимоги до якості готової продукції, конкуренція на ринку паркету ставлять в жорсткі умови виробників багатошарового паркету і, своєю чергою, виробників верстатів для його виготовлення. Фірм, які випускають устаткування для технологічних ліній, ведуть монтаж, налагодження, навчання фахівців і гарантують сервісну підтримку протягом всього терміну експлуатації цього обладнання, зараз дуже мало. Серед них концерн HOMAG GRUPPE (Німеччина), що випускає прохідні верстати для форматування і фрезерної обробки, широкострічкові шліфувально-калібрувальні верстати, багатопилкові верстати для розпилювання плитних матеріалів, штабелери, пристрої транспортування, завантаження і розвантаження, лінії упаковки тощо, і німецька фірма BUERKLE, що випускає преси для виробництва паркету, міжкімнатних дверей, елементів меблів, а також лінії кашування, ламінування, лакування і окремі верстати для їх комплектації.
Всі види верстатів можна використовувати окремо і задіяти для виконання різних операцій, що підвищує універсальність і конкурентоспроможність підприємства загалом, оскільки аналогічне або ідентичне устаткування використовується також в лініях з виробництва дверей, меблевих фасадів, клеєного щита з масиву деревини, ламіната тощо.

 

На жаль, в одній публікації неможливо охопити всі аспекти виробництва багатошарового паркету. Дуже перспективною, наприклад, є тема виробництва двошарового паркету на основі MDF як альтернатива ламінату і економніша порівняно з виробництвом тришарового паркету повністю з масивної деревини. Цікаві також варіанти оснащення ділянок фінішної обробки з циклічним використанням верстатів та інші. Якщо Ви хочете організувати виробництво багатошарового паркету або перепрофілювати діюче, звертайтеся до фахівців фірми «Маркетліс» - представника фірм HOMAG і BUERKLE в Україні.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

 

 

Теги та ключові фрази
технологічний процес паркетна дошка, виготовлення тришарової паркетної дошки, виготовлення паркетної доски, виготовлення паркетної дошки, технологічний процес виготовлення ламелі, технологічний процес виготовлення дощок паркетних, подивитись відіо нарізаня паркетних досток, технологічний процес виготовлення трьохшарової паркетної дошки, обладнення для виготовлення паркетних дощок, станок для виготовлення паркету


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
06.06.2011р.

LIGNA 2011 (фото, відео)

4 червня завершила свою роботу міжнародна деревообробна виставка LIGNA 2011. В цьому пості буде поновлюватися інформація (фото і відео) з виставки. На даний момент відгуку про Лігну 2011 дуже позитивні. Чекаємо нової, цікавої інформації

15.10.2010р.

Ринок деревообробного обладнання України 2010 1

За даними Держкомстату, імпорт деревообробного обладнання в січні - вересні 2010 р., в порівнянні з аналогічним періодом 2009 р., збільшився більш ніж в 1,5 рази, а за оцінками операторів - навіть у 2 рази

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua