Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
8269
25.03.2009р. |
Обладнання для виготовлення клеєних конструкцій

Попит на клеєні дерев'яні елементи будівельних конструкцій зростає. У котеджному будівництві відбувся перехід від оциліндрованої колоди і профільованого суцільного бруса до клеєного бруса, адже клеєний стіновий брус не тільки міцніший і мало піддається розтріскуванню  але і дозволяє створювати якісні поверхні стін і перегородок, використовувати текстуру дерева в інтер'єрі.

Зростає інтерес до дерев'яних клеєних несучих конструкцій, які в наш час дуже популярні в країнах Європи і широко використовуються у будівництві не лише заміських будинків, а й великих споруд – спортивних об'єктів, складів хімікатів, мостових переходів тощо. Легкі двотаврові клеєні балки застосовуються й у технології будівництва з монолітного бетону – для створення систем опалубки, що швидко монтуються.

Широко популярні основні європейські виробники комплектів обладнання для масового виробництва клеєних будівельних конструкцій: MINDA Industrieanlagen Gmb і Ledinek Maschinen und Anlagen Gmb. Необхідно враховувати, що оскільки це дороге обладнання орієнтоване на масштабні виробництва, які значно перевищують потреби нашого ринку, економічна окупність таких комплектних підприємств у наших умовах проблематична. А в котеджному будівництві, внаслідок нестандартності об'єктів, зазвичай, підрозділ одного підприємства займається і виробництвом деталей будинку, і їх складанням. Тому економічно доцільно побудувати виробництво необхідного масштабу з доступним за ціною обладнанням, тим більше, що, можливо, частина його вже працює на вашому підприємстві.

Розпилювальні верстати

Основною вимогою до верстата для первинного розпилювання буде забезпечення максимального виходу пиломатеріалів. Для цього і точність пиляння повинна бути задовільною, і ширина пропилу – невеликою. Добрий стрічкопилковий верстат (наприклад SERRA або, при менших обсягах виробництва, ПЛП-АСТРА-ЕС) вирішить проблему. Отриману розпилюванням „у розвал” необрізну дошку можна розкроїти на заготовки заданої мірної ширини на одному з точних багатопилкових прирізних верстатів сім’ї RAIMAN ProfiRip або вітчизняних СПМ-АСТРА з ланцюговою подачею дошки. Більш простий варіант – використання верстата СПО-АСТРА-Р3. У дошках товщиною понад 40 мм на тих самих або спеціальних верстатах пропилюють врозбіг кілька поздовжніх прорізів на глибину до половини її товщини. Завдання цих прорізів – забезпечити якісне сушіння і перешкоджати виникненню поперечних внутрішніх напружень у клейових шарах майбутньої балки, що підвищує її міцність і надійність.

Можлива також дискова технологія пиляння, яка використовує точний двовалковий верстат ПДП-АСТРА, що пиляє в обидва боки для отримання двокантного бруса, і двовалковий багатопилковий верстат для розкрою цього бруса на дошки необхідної товщини. У будь-якому разі варто враховувати, що наявність на дільниці засобів транспортування і нагромадження заготовок (рольгангів, механізованих стелажів або хоча б транспортних візків) значно підвищує продуктивність розпилювального обладнання. На рис. 1 наведений варіант планування розпилювальної дільниці з використанням приводних рольгангів і транспортних візків – нагромаджувачів.

Рис. 1. Схема розпилювальної дільниці
Нагромаджувачі заготовок: 1.1. – пиловочник, 1.2. – необрізна дошка, 1.3. – обрізна дошка, рейка, 1.4. – відходи
Транспортери і подавачі: 2.1. – поздовжній ланцюговий подавач колод, 2.2. – приводний рольганг – подавач дошки, 2.3. – рольганг – подавач торцювального верстата
Верстати: 3.1. – розпилювальний верстат, 3.2. – багатопилковий поздовжньо-розпилювальний верстат, 3.3. – торцювальний верстат, 3.4. – прирізний верстат, 3.5. – ділильний верстат

Підготовка заготовок і торцеве зрощування

Для виявлення природних дефектів дошки й усунення короблення, яке виникло при сушінні, дошку фугують, принаймні, з одного боку. Виявлені дефектні ділянки із сучками, що займають значну частину ширини дошки і знижують її міцність, з корою і т. ін. видаляються на торцювальному верстаті. Для розглянутих обсягів виробництва придатне будь-яке безпечне торцювальне обладнання.

Отримані відносно прямолінійні заготовки зрощуються. Оскільки у виробництві стінового бруса і балок перекриття повна відсутність сучків не є необхідною, як у виробництві ламелей для столярного бруса або меблів, то заготовки під зрощування можуть мати довжину до одного-двох, а то й до трьох метрів, що дозволяє зменшити витрату деревини, клею тощо і одночасно підвищити продуктивність зрощування. Фрезерувати у таких заготовках шипи на верстатах з рухомою кареткою не зовсім зручно, що видно на прикладі шипорізного верстата з установки зрощування GRECON Ultra 3000, який укомплектовано подовжувачем столика каретки й окремо встановлюваною підпіркою – напрямною для неї. Нарізувати шипи на довгих заготовках краще на верстатах з рухомим фрезерним вузлом (типу СФ-АСТРА-ШС), у яких заготовка під час обробки нерухома, тобто її значна довжина не заважає обробці. До речі, усупереч сформованій думці при зрощуванні будівельних деталей використовуванню шипів більшої висоти і кроку надають перевагу зовсім не через більшу міцність з'єднань (вона, практично, однакова), а через більшу стійкість фрез для нарізування таких шипів. Унаслідок цього зростають втрати деревини і витрата енергії.

Довжина будівельних балок і брусів зогляду на розмаїтість будівельних завдань (або архітекторських і проектувальних) може бути будь-якою – до декількох десятків метрів. Тому прес для зрощування дошки в такому виробництві повинен бути високоуніверсальним і забезпечувати нескінченне (по довжині) зрощування заготовок (утім, у більшості випадків, якщо не йдеться про унікальні будівельні об'єкти, десяти метрів довжини зрощування буває досить). Широко відомим своєю якістю, їх також не будемо приховувати, і ціною, є обладнання для нескінченного по довжині зрощування від GREKON DIMTER, зокрема компактні лінії серії CF c тактовим пресом TP 30/40 або лінії MULTIZINK від Ledinek. Будівельний брус виготовляють також на тактовому пресі нескінченного зрощування ПС-АСТРА-ППС-Н (мал.2) в автоматичному циклі. Цей прес забезпечує до 800 м/год виготовлення дошки і бруса будь-якої довжини з перерізом до 240х100 мм, що є достатнім показником для виробництва більшості будівельних деталей. При досягненні брусом заданої довжини на прийомному рольгангу преса відбувається автоматичне відрізання і зіштовхування бруса. Цей прес у співвідношенні „технічні можливості – вартість” не має конкурентів, що підтверджує багаторічний досвід експлуатації ліній зрощування такими пресами в Україні та за кордоном.

 

Рис. 2. Прес нескінченного поздовжнього зрощування ПС-АСТРА-ППС-Н

До речі, на міні-шип будівельні деталі зрощують не тільки по довжині. У двотавровій клеєній балці, яка набирає усе більшої популярності, дві бічні полиці (бруси, отримані шляхом торцевого зрощування заготовок) і середня частина (смуга міцної фанери або плити OSB) з'єднуються поздовжнім самозаклинювальним міні-шипом або клиновим гребенем). Оскільки після складання така балка вже не обробляється, а від стабільності її висоти залежить складання опалубки, точність з'єднання повинна бути високою. Зі складанням і точним обпресуванням двотаврових балок добре справляється спеціальний складальний прохідний прес ПС-АСТРА-Н з валковим подавачем деталей, що здійснює попереднє складання, і пристрій пресування з рукавними силовими приводами. Продуктивність преса – до 250 метрів балки в годину.

Спеціальне стругальне обладнання

Склеювання дощок по пласті є надзвичайно відповідальною операцією, що визначає міцність і надійність майбутньої балки. Для цього склеювані поверхні повинні бути відповідним чином підготовлені. Вони не можуть бути запорошені і не можуть мати смолистих й жирових забруднень. Щоб поверхня ліпше взаємодіяла з клеєм, потрібно обробляти плоскі склеювані площини не циліндричною, а торцевою фрезою (за технологією поздовжньо-поперечного фрезерування), оскільки так не закриваються пори деревини й у них добре проникає клей. У результаті міцність з'єднання підвищується. Часовий розрив між фрезеруванням і склеюванням поверхонь не повинен перевищувати двох годин, інакше якість з'єднання погіршується. Це особливо важливо для хвойних порід з огляду на переміщення смол до поверхні. Тут виграє також поздовжньо-поперечне фрезерування, тому що ця технологія допускає на простому обладнанні високі швидкості обробки. На таких спеціалізованих верстатах, як ROTOLES 300 2V-K і подібних, дошку (ламель) можна обробляти зі швидкістю до 250 м/хв. Різноманітні верстати для поздовжньо-поперечного фрезерування, що працюють по технологічних схемах фугування, рейсмусування чи подвійного рейсмусування, виготовляють фірми Ledinek і „АСТРА”. З професійного обладнання для потокового виробництва, що працює за класичною технологією, заслуженою популярністю користуються потужні верстати REX.

Ще одна специфічна особливість обробки перед склеюванням по пласті пов'язана з великою довжиною і шириною дощок. Якщо дошка широка, у зоні клейового шару можуть виникнути більші внутрішні напруження через коливання вологості окремих дощок бруса. Прорізування поздовжніх канавок вирішує цю проблему.

Дев'ятиметрову дошку руками в зону обробки не подаси, тому верстати обов'язково повинні мати довгі вхідні й вихідні рольганги, які не тільки підтримують дошку, а й забезпечують її розміщення по всій довжині. Іноді особливо в роботі з товстими дошками або брусом, для підвищення точності є сенс перед обробкою фугуватити дошку на рейсмусному верстаті. Цю операцію виконує фугувальний верстат з технологією поздовжньо-поперечного фрезерування СК-АСТРА-300-ПФ, облаштований подавачем дошки і регульованим вхідним шестиметровим рольгангом.

До речі, приводні рольганги – обов'язкова складова дільниці з виробництва клеєного бруса. Без них маніпулювати довгими ламелями і брусом іноді просто неможливо.

Преси для склеювання по пласті

Для склеювання дощок у брус використовують вертикальні й горизонтальні преси. Перевага вертикального преса – відносна компактність, однак завантажувати і розвантажувати його незручно, а час завантаження преса, залежить від характеристик використовуваного клею, тобто його необхідно мінімізувати. Тому під час організації пресової дільниці особлива увага повинна приділятися вибору пристрою клеєнанесення і засобів механізації, що допомагають маніпулювати дошками і брусом. Для швидкого заповнення преса іноді використовують кілька клеєнаносних пристроїв.

Клеєний стіновий брус виготовляють в основному на найбільш розповсюджених вертикальних пресах. Вони зручні своєю універсальністю, наприклад прес ПС-АСТРА-ПП складається зі стикуючих триметрових секцій: за необхідності можна працювати і з дев'ятиметровим брусом або балкою шириною до 240 мм, і зі столярним триметровим брусом довжини.

Значно ширші технологічні можливості для виготовлення балок перекриття – як прямолінійних, так і аркових – у горизонтальних пресів. Горизонтальні преси виробництва фірм MINDA і Ledinek зручно завантажувати, легко перебудовувати і, головне, на них можна виготовити балки будь-якої довжини.

Фрезерне профілююче обладнання

Якщо йдеться про одержання сполучних поверхонь, як по стіновому брусі, то є проблемою точна обробка бруса великого перерізу. Двостороннє фрезерування нерухомо закріпленого бруса, на двошпиндельному верстаті серії СФ-АСТРА-Ф2 (рис. 3) вирішує це завдання при обмеженій шістьма метрами довжині бруса навіть за наявності вихідної кривизни бруса. А от для чотирибічних фрезерних верстатів з валковим подавачем це непросто. Але, звичайно, чотирибічні фрезерні верстати для обробки бруса великого перерізу з безперервною подачею (такі, як WINNER FE 8-23, EUROPLAN і ін.) значно продуктивніші. Постає питання: чи потрібна вам продуктивність під час обробки бруса великого перерізу? У будь-якому разі, вибираючи обладнання, варто зупинитися на верстаті з продуктивністю, що реально відповідає потребам, інакше окупність його буде сумнівною. Правда, якщо верстат легко переналагоджувати, його можна використовувати в декількох операціях.

 

Рис. 3. Спеціальний фрезерний двошпиндельний верстат СФ-АСТРА-Ф2

У трибічному фрезерному верстаті СК-АСТРА-300-ПР-3 із двома традиційними бічними профілюючими фрезерними вузлами і верхнім вузлом поздовжньо-поперечного фрезерування, що обробляє відповідальну плоску поверхню, подача дев'ятиметрового бруса з перерізом до 300х240 мм здійснюється штовхаючим ланцюговим подавачем, вбудованим у дев'ятиметровий рольганг. Це забезпечує автоматичну рівномірну подачу тристакілограмового бруса з розміщенням по всій його довжині, причому без ризику «вигризання» деревини подаючими валками при заклинюванні бруса. До речі, досить висока продуктивність і зручне переналагодження дозволяють обробляти на цьому верстаті також і зрощену дошку перед склеюванням бруса по пласті.

 

Рис. 4. Приклад схеми дільниці з виробництва клеєного бруса і балок перекриття
Нагромаджувачі заготовок: 1.1. – суха обрізна дошка, 1.2. – заготовки для зрощування, 1.3. – клеєна ламель, 1.4. – ламель, стругана по пласті, 1.5. – клеєний брус, 1.6. – профільований брус, 1.7. – відходи дошки
Транспортери і подавачі: 2.1. – привідний рольганг – подавач фугувального верстата, 2.2. – привідний рольганг – подавач фрезерного верстата, 2.3. – рольганг – подавач торцювального верстата, 2.4. – стрічковий транспортер, 2.5. – вихідний привідний рольганг фрезерного верстата, 2.6. – привідний рольганг пристрою клеєнанесення, 2.7. – подавач преса торцевого зрощування, 2.8. – рольганг-зіштовхувач преса
Верстати: 3.1. – фугувальний верстат, 3.2. – трибічний фрезерний верстат, 3.3. – торцювальний верстат, 3.4. – шипорізний верстат, 3.5. – прес торцевого зрощування, 3.6. – пристрій клеєнанесення, 3.7. – прес-вайма горизонтальна

Особливе завдання – стругання будівельних балок великої кривизни. По боках це звичайно здійснюється за допомогою одно- або двошпиндельних широкозахоплювальних стругальних верстатів, облаштованих переміщуваними опорними столами з рольгангами. Та й сам стругальний верстат поміщається на обертовий круг, що повертається залежно від радіуса кривизни балки. Верхню і нижню поверхні балки обробляють, якщо необхідно, на фрезерному верстаті з двома зв'язаними плаваючими шпинделями, що дає змогу одержувати заданий розмір за наявності кривизни балок.

Торцювання бруса і вибирання пазу під кутове з'єднання

Для точного розкрою стінового бруса і балок з перерізом менше 240 мм можна застосувати верстат СТ-АСТРА-6 з дисковою пилкою діаметром 700 мм. Балки більшого перерізу розкроюються спеціальними верстатами з ланцюговим різальним елементом.

Промислове будівництво передбачає застосування цілком готових до складання деталей будинку. Для цього брус повинен мати на кінцях відфрезеровані «лапи» або пази для замкового з'єднання. Якість замкового з'єднання визначається складністю геометрії і точністю його елементів. Прості з'єднання з прямим пазом технологічні, але не забезпечують такої надійності й герметичності стику, як лабіринтові. У той самий час варто враховувати, що ціна автоматизованих верстатів для одержання лабіринтового з'єднання з обробкою всіх чотирьох боків бруса (таких, як МПК 250-4 фірми МАКРО, BL100, російського СФБ-1 та ін.) складає не один десяток тисяч доларів. Тому є сенс використовувати спеціальні фрезерні верстати з почерговою обробкою боків бруса, наприклад, СФ-АСТРА-У. Функціональні можливості в цих верстатів ширші, вони можуть обробляти елементи досить складних лабіринтових з'єднань.

На цих верстатах за необхідності обробляють пази для установки перегородок – прямі або типу «ластівчин хвіст».

Кутозарізні верстати можуть комплектуватися також свердлильними головками для установлення нагелів або прокладки кабелів, але, на думку багатьох будівельників, ці отвори все-таки ліпше свердлити при складанні будинку. Необмеженими є можливості для профілювання елементів кутових з'єднань стінового бруса в широкоуніверсальних верстатів (автоматичних ліній) із програмним керуванням (типу К2 і WBZ 100/200), що забезпечують повний цикл обробки будівельних заготовок без участі оператора, однак продуктивність у них не безмежна, оскільки обробка кожного боку бруса ведеться по черзі.

Крім перерахованого обладнання, ділянка для виробництва будівельних деталей повинна мати стелажі або механізовані нагромаджувачі для дошки, клеєної ламелі та готового бруса, оскільки виробництво клеєних виробів передбачає обов'язкову стабілізацію вологості в заготовках, а також необхідне вилежування після склеювання перед механічною обробкою. Не все обладнання дільниці може бути завантажене рівномірно. Це дає змогу деякі унікальні верстати великої продуктивності використовувати для виконання декількох операцій. З огляду на це будується схема руху виробів у межах дільниці. Приклад планування однієї з таких ділянок приведено на рис. 4. Ділянка призначена для виробництва профільованого стінового бруса перерізом до 240х240 мм і балок перекриття довжиною до дев'яти метрів і перерізом до 300х240 мм. Продуктивність – до 400 метрів виробів за зміну. Її можна підвищити, встановивши два преси.

 

 

Рис. 5. Профілі бруса й елементи кутових з'єднань

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

 

 

Теги та ключові фрази
виробники клеєних балок в україні, 5 букв верстат для збірки клеєних дерев'яних конструкцій, фрази для склеювання ціна, Фугування досок послуга, характеристика обладнання для склеювання клеєного бруса, характеристика обладнання для склеювання клеєних конструкцій, обладнання для склеювання клеєних дерев'яних конструкцій, фрези для клеєння дощок, станок для поздовжньго розкрою дошки, ціна на верстат для зєднання дошки


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
15.10.2010р.

Ринок деревообробного обладнання України 2010 1

За даними Держкомстату, імпорт деревообробного обладнання в січні - вересні 2010 р., в порівнянні з аналогічним періодом 2009 р., збільшився більш ніж в 1,5 рази, а за оцінками операторів - навіть у 2 рази

05.05.2010р.

Игра в "микадо"

Итоги 2009 года в мировой лесной отрасли еще предстоит подвести, но уже сейчас можно подсчитать убытки и сделать ряд прогнозов на 2010 год.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua