Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
12636
27.03.2009р. |
Вільха чорна – промислове дерево

Вільхи – „кревні” сестри беріз, одній з ними родини. Налічують близько 30 видів. Найбільшу лісівничу і господарську цінність має вільха чорна (Alnus glutinosa). Вона росте там, де іншим породам не дуже затишно, – на мокрих і, навіть, заболочених ґрунтах низинних долин, в заплавах річок, з близьким заляганням ґрунтових вод.

Найбільші за площею вільшаники зосереджені в північній Америці, Східній Азії та в Європі. Поширені вони в Україні, Білорусі, країнах Прибалтики. В українських Карпатах деревостани вільхи чорної займають близько 5 тис. га їх промисловий запас становить410 тис. кубометрів. Достатньо вільхи й на Львівщині (3,6 тис. га), Івано-Франківщині (1,2 тис. га). Невеликими смугами вона зустрічається на Закарпатті (лише 100 га). Вільхові ліси Західної України добре вивчив і протаксував свого часу (50-ті роки минулого століття) львівський професор М. В. Давидов. Він відніс вільху чорну до головних лісоутворювальних порід. За його таблицями ходу росту, запас вільшаників І бонітету сягає 505 кубометрів з гектара у віці 60–80 років. Це досить непогано, якщо порівнювати з продуктивністю рівнинних дібров (350–400 м3). Зовсім недавно в європейській частині від Карпат до Уралу нараховувалося чорновільшаників 1467 тис. га із загальним запасом 150 млн м3.

Вільха чорна – швидкоростуча порода. У перші роки життя (до 10–15 р.) в оптимальних умовах її приріст по висоті щорічно становить 1 м, особливо на свіжих та сирих алювіальних ґрунтах межиріччя. В Карпатах вона поширена на висоті до 800, іноді 1300 м над рівним моря, по річкових долинах. Оскільки заплави гірських рік вузькі й часто розтинаються стрімкими берегами, то й куртини чорновільшаників поступово змінюються вільхово-ясеновими, яворово-грабово-дубовими та іншими деревостанами. В горах на рівні понад 900–1000 м – зона вільхи сірої та зеленої. Остання утворює біля верхньої межі лісу зеленовільхове альпійське криволісся, заселяючи навіть кам’янисті розсипи, утримуючи їх своїм корінням. Ще „за чехів” на рухливих селевих наносах та бережках обов’язково садили вільхи, як ґрунтозахисні, меліоративні породи.

Промислове значення має лише вільха чорна (дерево першої величини, висотою 35–40 м). Її деревина має однорідну будову з чітко сформованими шарами сезонної вегетації, добре просочується фарбами, дозволяючи виготовляти вироби з імітацією під цінні іноземні породи, зокрема, витончені взірці меблів. Особливо цінуються відміни і форми, що дають капову деревину, приваблюючи до себе вимогливих професіоналів-деревообробників. Фанера з вільхи також користується значним попитом. Заболонна деревина йде на токарні вироби, а технологічна тріска – на деревиностружкові плити.

За фізико-механічними показниками деревина вільхи чорної не поступається таким хвойним породам, як ялина, ялиця чи кедр карпатський. Щільність деревини становить 520 кг/м3, міцність при розтягуванні досягає 1010 кг/см2. Застосовується для виготовлення моделей у ливарній справі, як ізоляційний матеріал в електротехніці. Широко вживається в побуті (суха тара: скриньки, шухляди, діжки, а також колодки, кужілі, дошки для креслення, різьби, багети. Стійка у воді, де може зберігатися до 3000 років (Перелигін, 1969). Використовується в колодязних зрубах та водоканальних спорудах нарівні з дубом. Кора містить 16 відсотків танідів, використовується як дубитель шкіри. Від безвільхових дров, як відомо, не можна отримати бездимного пороху. Отака вона вільха чорна!

Працюючи свого часу на Слобожанщині, ми, лісівники, нарізали лісосіки, збували ділову деревину, що йшла на будівництво тваринницьких приміщень. Швидко росла вільха на корені, зростало й поголів’я худоби. На жаль, „вільховий” вік виявився недовгим. Та й сама вільха чорна рідко доживає до 100 років. Плодоносить майже щороку, починаючи з 10–15 років. Цвіте в березні-квітні. Запилюється вітром. Плоди – дерев’янисті шишечки-горішки, дозрівають у жовтні, розкриваються в лютому-березні. Насіння часто випадає просто у воду під час повеней. Порожні шишки довго залишаються на дереві. Дилетанти зривають їх на ліки. Беріть ліпше для цього недозрілі, так звані, маточні колоски). Центнер шишок дає 5–10 кг насіння. Термін зберігання 2–3 роки. Осінні посіви свіжозібраним насінням дають найкращі результати (схожість досягає 70 відсотків). Можна розмножувати і вегетативно (живцями та кореневими паростками). Найкраще в молодому віці.

Для вільхи чорної характерна досить широка внутрішньовидова мінливість, що збільшує діапазон морфологічних, біологічних та екологічних властивостей і форм (існують зубчастолисті, товстокорі та гладкокорі різновиди). В усіх випадках перевага надається насінню місцевого походження із здорових дерев. Можна збирати навіть з поверхні води (повеневий збір). Таке насіння не потребує стратифікації (лише невеличкого просушування).

Культура чиста або з домішкою вологовитривалих чагарників (калини, порічки, черемшини, горобини, обліпихи). Невідомо чи збереглися зараз чудові взірці культур вільхи чорної в тростянецькому та Чорнобильському лісгоспах, заснованих у 1899 і 1934 роках, відповідно, на мокрих, списаних малопродуктивних сіножатях та заболочених місцевостях. Під час останньої таксації (в 70-х роках) їх запас досягав 450–500 м3 на гектар. Вдалі насадження були створені в Конотопському лісгоспі на низинних осоково-торфяних болотах. Усе це, звичайно, було пов’язано з розквітом меліоративних робіт, які в ті часи виконувалися великими масштабами.

Для Закарпатських чорновільшаників ми розробили цільові параметри (таблиці) для виробничого користування (1987 р.). Для різних вікових груп розраховані показники густоти, запасу, середніх діаметрів, висот. Проф. М. В. Давидов розробив сортиментні таблиці, вивчив динаміку товарності цієї породи, отримав фактичні показники виходу фанерного, тарного кряжів та тонкоміру, залежно від типу лісу, віку, бонітету та типу росту вільшаників. Одночасно було визначено вік кількісної та технічної стиглості. Таким чином ми маємо всі необхідні розрахунки і рекомендації, як найбільш раціонально провадити господарство, де вирощують вільху. Є достатньо інформації і щодо багатьох інших порід і типів насаджень. Треба лишень відшукати ті полиці, на яких вона лежить.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

 
Теги та ключові фрази
вільха чорна доски, Дерево вільха характеристика, дерево вiльха, насіння вільхи купити, вихід насіння вільхи, вільха де росте в україні, Дерево Вільха -вікіпедія, коли і як збирати насіння вільхи, Вільха як дерево, вироби з вільхи
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
10.04.2009р.

Акація біла. Locust. Рід Robinia

Рід Robinia– листопадні дерева, які належать до родини бобових (Fabaceae). Батьківщина – Північна Америка (схід США та північ Мексики), де нараховується майже 20 видів. До Старого Світу окремі види завезли майже 300 років тому.

17.05.2008р.

Акація: від Канберри до Одеси

Господарча цінність акації білої вражає. Деревина за фізико-механічними показниками посідає одне з чільних місць, переважаючи дуб, бук, горіх волоський, модрину (щільність 800 кг/см2, верхня межа міцності сягає при розтягуванні 1760 кг/см2, при статистичному згинанні 1550 кг/см2).

Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua