Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
«Лисі» Карпати і мовчання Грети Тунберг
31.12.2020р.

ЄС чинить тиск на Україну, намагаючись через арбітраж примусити нашу державу...

METAMOB виходить на український ринок
01.12.2020р.

Компанія Metamob – провідний виробник стрічкових пил у Румунії. Власна національна...

Чому ініціативи Міндовкілля загрожують екологічній безпеці України та можуть призвести до розвалу лісового сектору економіки.
25.11.2020р.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України виступило з двома...

Що робить ліс надзвичайно цінним та живим?
11.11.2020р.

Усі люблять гуляти у лісі. Особливо зараз, коли листя дерев набуло золотавих...

Зоя Темнохудова: «Збереження лісу потребує виваженої державної політики»
09.09.2020р.

Закарпатський ліс — коштовна скарбниця України. Ліси займають 51,2 відсотка...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
6943
30.03.2009р. |
Поперечне зрощування деревини

Вибираючи меблі чи будівельні конструкції дедалі частіше споживач віддає перевагу виробам з натуральної деревини. Крім високих фізико-технологічних й експлуатаційних властивостей, вони вирізняються природною красою й індивідуальністю, є важливим елементом інтер'єру, створюють відчуття затишку та комфорту. Основою для виробництва виробів з масивної деревини є клеєні конструкції (рис. 1).

Їхнє застосування дає змогу більш ощадливо використовувати деревину, тому що при розкрої колоди не завжди можливо одержати вільні від дефектів (сучків, смоляних кишень, тріщин, ділянок, уражених синявою тощо) суцільні деталі, бруси чи заготовки необхідного перерізу. Крім того, склеєні деталі є міцнішими від суцільних, не дають усадки, не розтріскуються, не жолобляться під час обробки й експлуатації. Це, в першу чергу, зрощені у ламелі бруски, як окремі заготовки, так і склеєні у 2, 3 і 4 шт. по товщині та в необхідній кількості по ширині для виготовлення складових частин меблів.

 

Рис. 1. Вироби із клеєної деревини: а – елемент конструкції щита; б – складовий елемент з різнотовщинних брусків;в – двотавровий елемент; г – елемент для будівельної конструкції; д – бруски для виготовлення віконних рам; ж – щити із брусків, склеєних на ребро; з – щити із брусків, склеєних по пласті; и - багатошарові щити.

Передусім, необхідно ретельно вибрати матеріал, адже якими б якісними не були інструмент і обладнання, вони не дають змоги одержати високоякісну продукцію з низькосортної деревини. Необхідно також врахувати умови, в яких надалі буде експлуатуватися готовий виріб, специфічні особливості деревних порід (виступання смоли, схильність до пересихання і т. ін.).

Для виготовлення бруса та меблевого щита застосовується такий конструкційний матеріал, як лісоматеріали твердолистяних порід – бук, дуб, так і шпилькових – сосна, модрина та ін. Як відомо, бук і дуб вирізняються своєю вишуканістю, тобто текстурою та кольором, а також забезпечують досить високі фізико-механічні властивості. У зв’язку з цим, більшість престижного щита робиться саме з бука та дуба, хоча дуб, наприклад, досить дорогий конструктивний матеріал зате такий щит (брус) є досить довговічними і відповідає найвищим естетичним показникам.

Поперечне склеювання зрощених за довжиною короткомірних ламелей проводять по пласті (по товщині) з метою виготовлення бруса та по крайці (по ширині) з метою одержання меблевого щита.

Склеювання по товщині забезпечує одержання товстих заготовок з тонких ламелей. Із збільшенням кількості пластин міцність і стабільність деталей підвищується. Опір розколюванню і сколюванню деревини в напрямку, перпендикулярному клейовим прошаркам, значно підвищується. Комбіноване або зубчасто-пластеве склеювання коротких і тонких відрізків чи пластин дає змогу одержати заготовки будь-якої довжини і товщини.

Деякі з можливих варіантів набору пакетів при склеюванні масивної деревини по товщині представлені на рис. 2. Товщина шарів ділянок при цьому може бути однаковою (рис. 2, а) або різною (рис. 2, б). Окремі шари за шириною можуть бути суцільними (рис. 2, а, б) чи складеними з кількох ділянок (рис. 2, в, г). У переклеєних щитах (рис. 2, г) суміжні шари мають бути розташовані під певним кутом (частіше 90о), що збільшує їх стабільність. Шари, які склеєні по ширині з окремих ділянок, перед склеюванням у блоки повинні бути оброблені по товщині.

 

Рис. 2. Варіанти склеювання масивної деревини по товщині.

Ділянки масивної деревини, які підлягають склеюванню, повинні відповідати наступним вимогам: вологість деревини не має перевищувати рівноважну в межах 1,5...3,0%; довжина хвилі після поздовжнього фрезерування не повинна перевищувати 5 мм для шпилькових порід та 3 мм - для листяних; шорсткість поверхні Rmmax не має перевищувати 200 мкм після фрезерування і 300 мкм – після пиляння.

Під час склеювання деревних матеріалів різної щільності поверхні більш щільного матеріалу рекомендується робити більш шорсткими. Для цього поверхні більш щільної деревини, паперово-шарового пластика, метала цанублять.

Деякі з можливих варіантів склеювання масивної деревини за шириною з метою виготовлення меблевого щита показані на рис. 3.

 

Рис. 3. Змикання ділянок за шириною: 1 - на зуб; 2 - на шпунт і гребінь конічний асиметричний; 3 - на шпунт і гребінь; 4 - на шпунт і гребінь конічний; 5 - на зубчастий шип; 6 - на гладку фугу; 7 - на вставну рейку.

При склеюванні щитів з ділянок тангентального розкрою із розташуванням річних шарів в одному напрямку форма щита пожолобиться в один бік. При наборі щита із ділянок з перемінним розташуванням річних кілець щити будуть менш пожолобленими, ніж в попередньому випадку, але форма пожолобленості буде хвилястою. При розташуванні річних кілець перпендикулярно до площини щита можливі різні форми щита. Найбільш правильним буде таке розташування заготовок, при якому сусідні крайки будуть однаковими - заболонь до заболоні, серцевина до серцевини, а пласті в сусідніх ділянках (зовнішня і внутрішня) будуть взаємопротилежними. Перед набором в щити всі (при зрощуванні у ламелі) або окремі ділянки можуть бути склеєними по довжині.

Склеювання брусків по крайці у шпунт і гребінь, на вставні рейку чи шипи та в награт, хоч і збільшують міцність склеювання, але вимагають збільшення витрат деревини, а інколи й трудозатрат. Склеювання брусків по крайці та пласті для збільшення ширини та товщини заготовки навіть на гладку фугу може забезпечити міцність, що майже дорівнює міцності масивної деревини. Тому склеювання заготовок по товщині або комбіноване – по ширині і товщині одночасно – здійснюється, у більшості випадків, на гладку фугу.

Вартість 1 м3 євробруса та єврощита з дуба коливається від 1500 до 4000 тис. $. при витраті 1,7…2,5 м3 пиломатеріалів або 3…4 м3 кругляка.

Розмірні характеристики уніфікованих меблевих щитів (4):

- довжина: 2220, 2270, 2320, 2370, 3420, 3440, 3470, 3520, 4000…6000 мм;

- ширина: 500, 600, 650, 750, 850, 950, 1000, 1100, 1200, 1300 мм;

- товщина: 18, 19, 20, 24, 28, 30, 32, 36, 40 мм.

 

Рис. 4. Меблевий щит, що є конструктивним елементом для меблів.

При з’єднанні по ширині важливі такі показники:

1) ширина ділянок - щоб надати щиту формостійкості залежно від призначення його виготовляють із ділянок обмеженої ширини 15…70 мм.

2) базування ділянок - як видно з рис. 5, від прийнятої схеми базування залежать як величина припуска по товщині, так і значення трудозатрат на підготовлення та склеювання брусків. Кращою з цієї точки зору слід вважати схему показану на рис. 5, б;

3) розташування річних кілець у суміжних ділянках.

 

Рис.5. Схеми базування ділянок при склеюванні в щити: а - за двома крайками; б - за однією пластю та двома крайками; в - за двома пластями та двома крайками.

Технологічний процес виготовлення клеєних брусів та щитів із масивної деревини повинен розроблятися згідно з вимогами завдання на проектування ВНТП 13-92 "Деревообробні цехи”. Необхідно враховувати також норми проектування виробничих процесів, БНіП, державні стандартні норми, правила пожежної безпеки, охорони праці у лісовій та деревообробній промисловості. Розміщувати обладнання треба за умовами поточності технологічного процесу.

Які ж основні технологічні етапи виготовлення клеєних бруса та щита і який мінімальний комплект обладнання, необхідного для їхнього виробництва? Загальна структура стадій технологічного процесу виробництва євробрусів та меблевих щитів в цеху така:

  • Вхідний контроль.
  • Розкрій деревини на заготовки (поздовжнє розкроювання).
  • Первинна механічна обробка чорнових заготовок, чотирибічне фрезерування, вирізання дефектів, сортування.
  • Склеювання заготовок по довжині на мікрошип (нарізання шипів, нанесення клею, зрощування ламелей).
  • Надання деталям кінцевої форми та розмірів (чистове фрезерування).
  • Склеювання деталей у вузли (бруси, щити).
  • Вторинна механічна обробка брусів, щитів (контурна обробка, калібрування, шліфування).

Детальніше зупинимося на технології склеювання по крайках та пластях заготовок з метою виготовлення брусів та меблевих щитів.

Правильний підбір сучасного обладнання дає змогу легко автоматизувати технологічний процес. Але проблема в тому, що асортимент цього обладнання є надзвичайно широким і різноманітним за конструктивними та технологічними властивостями. Основні типи обладнання для деревообробного цеху з виготовлення євробруса та єврощита з аналізом його продуктивності представлено у табл. 1.

Таблиця 1.

Аналіз продуктивності обладнання провідних фірм для зрощування ламелей та виготовлення євробруса і меблевого щита


№ п/п

Обладнання

Фірма

Модель

Продуктивність

ПОЗДОВЖНЄ РОЗКРОЮВАННЯ

1

В-т ділильний

Waco

BKW-Twin

10…80 м/хв.

2

В-т багатопилковий

Raimann

ProfiRip-310 M

10…60 м/хв.

3

В-т багатопилковий

GOMA

С-320

6…60 м/хв.

4

В-т багатопилковий

Maschinenbau

MBS-90

6…30 м/хв.

ЧОТИРИБІЧНЕ ФРЕЗЕРУВАННЯ

1

В-т чотирибічний

Weinig

Unimat-3000

6…36 м/хв.

2

В-т чотирибічний

GRIGGIO

G-22 Quadro

8…12 м/хв.

3

В-т чотирибічний

Chang Iron

CM-747

5…20 м/хв.

4

В-т чотирибічний

Paolini

RD-240

7…14 м/хв.

ВИРІЗАННЯ ДЕФЕКТІВ

1

Лінія оптимізації

GreCon dimter

OptiСut-350

50…70 різів/хв.

2

Лінія оптимізації

GreCon dimter

OptiCut-150

40…50 різів/хв.

3

Лінія оптимізації

Omga

T920NC

40…60 різів/хв.

4

Лінія оптимізації

Forma

CNC-200/90

20…30 різів/хв.

СОРТУВАННЯ

1

Сортувал. пристрій

Forma

ETS-12/8

60 м/хв.

2

Сортувал. пристрій

Forma

RS-4

60 м/хв.

3

Сортувал. пристрій

Forma

RS-5

60 м/хв.

НАРІЗАННЯ МІКРОШИПІВ

1

В-т шипорізальний

GreCon dimter

HS-120

120 дет./хв.

2

В-т шипорізальний

GOMA

FC 10-KZ6

50 дет./хв.

3

В-т шипорізальний

Астра

СФ-АСТРА-СШ

40 дет./хв.

4

В-т шипорізальний

Горлушко КО

СШ120-2

40 дет./хв.

ЗРОЩУВАННЯ ЛАМЕЛЕЙ

1

Прес зрощувальний

GreCon dimter

Conti-M

8600 м.п./зм.

2

Прес зрощувальний

GOMA

FC 10-PZ6

4800 м.п./зм.

3

Прес зрощувальний

Горлушко КО

ПССТ6,75-20

3600 м.п./зм.

4

Прес зрощувальний

Астра

ППС-АСТРА-П

3200 м.п./зм.

ВИГОТОВЛЕННЯ ЕВРОБРУСА

1

Прес вертикальний

GOMA

FL6/15

15…40 м3/зм.

2

Прес вертикальний

ORMA

SP/L-90/15

20…50 м3/зм.

3

Прес вертикальний

Stromab

SL1-6000

30…60 м3/зм.

4

Прес вертикальний

Горлушко КО

ПГВ-6500М

30…70 м3/зм.

ВИГОТОВЛЕННЯ МЕБЛЕВОГО ЩИТА

1

Прес площинний

GreCon dimter

ProfiPress-2500

200…700 м2/зм.

2

Прес площинний

ORMA

LS-35/13

200…600 м2/зм.

3

Прес роторний

Stromab

SL-6/6000

200…500 м2/зм.

Операція торцювання для вирізання дефектів є вирішальною технологічному процесі виготовлення заготовок перед склеюванням. Її можна виконувати торцювальними верстатами (наприклад, тайванським Н-18) або на спеціальних лініях оптимізації, наприклад, серії OptiСut-350 фірми GreCon dimter (табл. 1); серії T920NC фірми Omga; серії CNC фірми Forma; Matrix-1 італійської фірми Stromab та ін. Кожна із цих ліній дає змогу оптимізувати торцювання і дефектацію деревини. Продуктивність даних ліній, дає змогу передусім, залежить від позиційної швидкості, тобто швидкості подачі до місця торцювання та кількості різів за хвилину. (табл. 2).

Таблиця 2

Основні технічні дані ліній оптимізації провідних європейських фірм


№ з/п

Фірма

Omga

Forma

GreCon dimter

Модель

T920-NC

CNC-200/90

OptiCut-150

OptiСut-350

OptiСut-S 75

1

Швидкість позиціонування, м/хв.

80

150

150

350

60

2

Час різання, с

0,3…0,6

0,3…0,8

0,3…0,6

0,3…0,6

0,3…0,6

3

Продуктивність, різів, шт./хв.

40…60

20…30

40…50

50…70

30…60

4

Точність різу, мм

0,5

0,5

0,5

0,5

0,1…0,5

5

Розміри заготовок, мм

 

 

 

 

 

 

довжина/макс.

6000

5100

6300

6300

6300

 

ширина/макс.

200

200

300

300

360

 

товщина/макс.

95

90

100

120

160

Наприклад, продуктивність лінії оптимізації за зміну словацької лінії CNC-200/90 фірми Forma, погонажною продуктивністю приблизно 600…700 м.п., при торцюванні 3-х заготовок довжиною 4 м на бездефектні бруски становить 8…24 м3/зм. залежно від поперечного перерізу заготовки (табл. 3).

Таблиця 3

Продуктивність ліній оптимізації CNC-200/90 фірми Forma

Розміри заготовок, мм

120´40

120´30

90´50

90´30

75´25

500´30

50´25

Продуктивність, м3/год.

3,45

2,95

3,80

2,20

1,60

1,25

0,85

Продуктивність, м3/год.

24,1

20,5

28,5

16,5

11,9

9,5

8,6

Після склеювання за довжиною і відповідної технологічної витримки ламелі обробляють на чотирибічному поздовжньо-фрезерному верстаті. Перед склеюванням чистота обробки поверхонь повинна бути 32…200 мкм, відхилення товщини і ширини ламелей від основного значення не повинні перевищувати 0,1 мм. Для такої операції ідеально підходять вищенаведені чотирибічні верстати.

Після стругання ламелі подаються на ділянку склеювання, де їх треба склеїти в брус або щит не пізніше, ніж через 24 години після стругання. Це особливо важливо для порід багатих на смолисті речовини. Оптимальна температура в робочому приміщенні повинна становити 18…20 °С. Міцність клеєного бруса очевидна: деревообробникам відомо, що клеєне з'єднання міцніше за деревину.

астосування клеєного бруса дає змогу раціонально використовувати довгі чисті заготовки, одержання яких із круглого лісу є найважчим і вартість найвищою. Отже, що таке клеєний меблевий брус із натуральної деревини? Відновлення інтересу до нього як до добре забутого старого – це вимушений захід, викликаний підвищеним дефіцитом високоякісних заготовок з масиву.

Особливої уваги заслуговує пресове обладнання для склеювання брусів (по пласті) та меблевих щитів (по крайці). Воно може бути гарячого та холодного, площинного та роторного, вертикального та горизонтального пресування, з маятниковим режимом роботи для площинного та круговим – для роторного. А найголовніша характеристика даного обладнання – це його продуктивність (табл. 1).

Для склеювання бруса доцільно застосовувати вертикальні однобічні преси. Це, наприклад, преси серії FL польської фірми GOMA; преси серії SP/L італійської фірми ORMA; преси серії SL італійської фірми Stromab; преси серії ПГВ-6500М української фірми „Горлушко Ко” та ін., що дають змогу клеїти одночасно пакети заготовок висотою 1000…1800 мм і не займають багато місця в цеху. Склеювання проводиться «холодним» способом, тобто без нагрівання. Вертикальний прес оснащений двома видами циліндрів: вертикальними гідравлічними для основного пресування і пневматичними (механічними) для бічного вирівнювання пакета заготовок.

Для склеювання щита доцільно використовувати роторні преси, наприклад, преси серії ST італійської фірми Stromab, що мають відповідно 3 робочих столи і не займають багато місця в цеху. На них можна одночасно виготовляти 3 щити з максимальними розмірами 3500´1200 мм. Більшу продуктивність мають роторні преси з більшою кількістю секцій (наприклад, китайські преси серії МН з кількістю секцій від 6 до 40). Оригінальну багатосекційну конструкцію (6/12/20/30 секцій з робочою зоною пресування 2400/3000/4000/4500/5000/6000) мають преси SL(P) та SL фірми INDUKK, що гарантує максимальну продуктивність на малій площі. Потужні циліндри, що створюють бічний тиск, і верхні вирівнювачі дають можливість одержувати клеєні щити високої якості. Для рівномірного розподілу вологи, що виділилася з клею, по деревині і вирівнювання внутрішніх напружень склеєні щити перед подальшим обробленням необхідно витримати при температурі 15…20 оС.

Істотно підвищити продуктивність можна, застосовуючи «гарячі» преси італійської фірми ORMA (моделі LS-35/13, LS/ECO), німецької фірми GreCon dimter (моделі ProfiPress-2500/3500/4500/5500, рис. 2) та ін. Аналіз оптимального варіанту установки ProfiPress-2500/3500/4500/5500 фірми WEINIG GROUPPE потрібної продуктивності, з урахуванням розмірів щитів та тривалості циклу зображений на рис. 6.

Кінцевим етапом є чистове оброблення. При виготовленні клеєного бруса чистове оброблення може і не проводитися, а при виготовленні клеєного щита воно складається з двох етапів. Перший - це обрізання торців клеєного щита, для чого використовують двобічний форматно-обрізний верстат Е-120 німецької фірми EIMA, на якому можна змінювати ширину пропилу, переміщаючи рухомий портал. На другому етапі видаляють надлишки клею з виробу і шліфують виріб. На цьому етапі можна використовувати устаткування таких виробників: HOUFEK (наприклад, калібрувально-шліфувальні верстати серії BULDOG), Rojek (Чехія); Bison, Heesemann, Butfering (Німеччина); Ulrich Steinemann (Швейцарія), Rauma-Repola (Фінляндія); Steton, Azzurra, Griggio, CB, SCM, Viet Sicar (Італія); Goma (Польша), Простор (Росія) та ін.

 

Рис. 6. Діаграма підбору оптимального варіанту установки ProfiPress фірми WEINIG GROUPPE потрібної продуктивності з урахуванням розмірів щитів та тривалості циклу.

Вдале компонування обладнання на дільницях цеху гарантує високу продуктивність та швидку його окупність. Один із варіантів розташування обладнання показаний на рис. 7.

Охарактеризоване вище обладнання дасть змогу вітчизняним виробникам виготовляти досконалі меблеві вироби, що відповідають найвищим світовим стандартам якості і дизайну. Використання деревообробниками як заготовок пропонованого на ринку клеєного із натуральної деревини бруса та щита - це спосіб виконати вигідне замовлення, для виготовлення якого необхідно багато довгих чистих дощок, брусків без сучків та інших дефектів, або того ж замовлення, терміни виконання якого є гранично жорсткими. Виготовлення меблевих виробів та деталей інтер'єру з клеєного бруса та щита - це найпередовіша технологія, що забезпечує виробу з натуральної деревини максимальні: формостійкість, міцність і довговічність. У найближчому майбутньому замовник, зрозумівши, що вироби з клеєного бруса та щита не тільки естетичніші, а й міцніші й довговічніші за масив, змушений буде перейти на виготовлення виробів з натуральної деревини лише з такого напівфабриката.

 

Рис. 7. Автоматизована дільниця склеювання щитів: 1 – завантажувальний пристрій; 2 - чотирибічний верстат; 3 - сортувально-передаючий пристрій; 4 - клеєнаносний пристрій; 5 – зона формування щитів; 6 – зона гарячого пресування; 7 – пильний вузол для поперечного розкрою; 8 – поворотний рольґанґ; 9 - пильний вузол для поздовжнього розкрою; 10 – транспортний рольґанґ.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

 

 

Теги та ключові фрази
https, як зрощувати мікрошипом, станок зрощувальний, зрощуваня чи склеювання дерева, склеювання на ламелях, склеювання меблевих щитів, Вимоги вологості при склеюванні деревени, зрощування брускив, норма на один різ деревини, Преси зрощуваня АСТРА


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
15.10.2010р.

Ринок деревообробного обладнання України 2010 1

За даними Держкомстату, імпорт деревообробного обладнання в січні - вересні 2010 р., в порівнянні з аналогічним періодом 2009 р., збільшився більш ніж в 1,5 рази, а за оцінками операторів - навіть у 2 рази

05.05.2010р.

Игра в "микадо"

Итоги 2009 года в мировой лесной отрасли еще предстоит подвести, но уже сейчас можно подсчитать убытки и сделать ряд прогнозов на 2010 год.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua