Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
5774
01.04.2009р. |
Вибір стрічкопильного верстата

Будь-який технологічний процес в деревообробці починається з розпилювання. На зміну рамним пилорамам давно прийшла техніка нового покоління – горизонтальні та вертикальні стрічкопилкові верстати – трішки меншої продуктивності, однак економічно більш ефективні.

Їх переваги: високий вихід дошки (до 90%), якісне розпилювання, енергоекономічність, можливість розпилювання великих діаметрів колод, швидке встановлення (без фундаменту) і незначні експлуатаційні витрати. Стрічкопилковий верстат дає змогу виготовляти меблеві, паркетні та бондарні короткомірні заготовки з колод, які купують за ціною дров, переробляти торцеві зрізи стовбурів, отримувати дешеву тарну дощечку і т. ін.

Просте розпилювання двох вагонів колод забезпечує вихід на продаж не менше 100 м3 пиломатеріалів. Оскільки навіть при слабій організації виробництва на стрічковій пилорамі в зміну розпилюють не менше 5 м3, то два вагони будуть розпиляні менше ніж за місяць. Оскільки розпилювання одного кубометра дає, як мінімум, $15 прибутку, то за місяць прибуток перевищить $1500, що при вартості стрічкопильного верстата до $5000 забезпечує його тримісячну окупність. Які ще капіталовкладення окупляться так швидко?! Основне – правильно вибрати стрічкопильний верстат: хороший та недорогий. Маючи багаторічний досвід виробництва і роботи на українському і російському ринках розпилювального обладнання, хочу поділитися деякими міркуваннями.

Граничні розміри колоди. Пилорама під шестиметрову колоду найбільш універсальна. Тільки перевірте, чи дає змогу його стіл закріплювати метрові заготовки. З максимальним діаметром колоди справи складніші. Врахуйте, що пилою шириною 32 мм колоди метрового діаметру розпилювати неможливо! Для такої пилки розумна межа – пропил шириною 600 мм, що відповідає колоді 700–800 мм. А для метрових колод необхідний стрічкопильний верстат з широкою пилкою (60–80 мм), однак вона дорожча в декілька разів.

Якість пиломатеріалів визначить конкурентноспроможність продукції. Якісна поверхня дошки забезпечується своєчасним загостренням пилки і швидкістю різання не менше 35 м/с. Розмірна точність дошки залежить від жорсткості верстата, якості напрямних каретки, стабільності натягу пилки та її підготовки. Нежорсткі пилорами неприйнятні, якщо хочете отримати якісну дошку. Тому перевага надається стаціонарним стрічкопильним верстатам із суцільними станинами, а не мобільним пилорамам і пилорамам зі збірними станинами. З цієї ж причини каретка повинна бути портальною, а не консольною. Негативно характеризують верстат напрямні каретки, виготовлені з кутника – у хорошої машини вони повинні бути фрезерованими або круглими. Зверніть увагу на те, як виготовлені ролики, які направляють пилку, оскільки вони гасять хвильові коливання і забезпечують точне розпилювання. Напрямні ролики повинні легко переміщуватися, регулюватися за висотою і кутом нахилу, легко замінюватися (це дуже відповідальна деталь, яка швидко зношується). Суттєво сприяє поліпшенню якості розпилювання також стабільність подавання та наявність засобів контролю сили різання (однак пам’ятайте, що при пилянні стрічковою пилорамою сучковатої деревини завжди є ризик ведення пилки на будь-якому верстаті).

Продуктивність пилорами визначають величиною основного та допоміжного часу, і вона реально складає за зміну у “легких” безфундаментних пилорам, що стоять на підлозі, близько 5 кубометрів пиломатеріалів, а в „промислових” пилорам 8–14 м3. Основний час залежить від швидкості різання, потужності привідного двигуна (загальноприйнятих 7,5–11 кВт достатньо, оскільки гранична потужність різання визначається пилкою) і якості пилки. Врахуйте, що допоміжні операції (зняття дошки, повернення каретки, підйом і опускання розпилювального вузла на товщину дошки, завантаження і поворот колоди) займають більше часу, ніж сам процес розпилювання. Тож двопилкові верстати (не конвеєрні!) забезпечують реальне підвищення продуктивності всього на 20–30%, що не виправдовує їхню майже вдвічі вищу ціну та нижчу надійність. Продуктивність підвищується, перш за все, за рахунок механізації допоміжних операцій. Добра пилорама повинна мати, як мінімум, електромеханічний привід опускання пилки та зручну лінійку, бажано масштабну, а ще ліпше – систему автоматичного опускання пилки на відповідну товщину дошки. Ефективні горизонтально-розпилювальні верстати з безперервною конвеєрною подачею заготовок (ділильні), але вони придатні тільки для вторинного розпилювання.

Привід подачі може бути механічним або ручним. Штовхаючи каретку, нелегко добитися рівномірності подачі, та й стомлюючою є біганина – звідси зниження продуктивності та ризик порвати пилку. Тросова система дистанційної подачі обертанням ручки значно ліпша. Електромеханічний привід доцільний тільки в разі можливості плавного регулювання швидкості подачі у процесі розпилювання і ефективний, в системі автоматичного регулювання наявне задане зусилля різання, а найбільш ефективним він є за наявності системи автоматичного підтримування заданого зусилля різання шляхом керування подачею.

Добрі умови праці – це не видумка соціалістів, а необхідні передумови для продуктивної роботи. Стрічкова пилорама має два основних недоліки: розпилювальний вузол шумить і є потенційно небезпечним, до того ж він змушує працювати з вантажами. Від пилки потрібно триматися подалі. Таку можливість дає пилорама з дистанційним механізмом подачі. Під час розпилювання через кожні 2–3 хвилини потрібно знімати готову дошку. Враховуючи те, що “сороківка” важить 40–60 кг, на верстатах “легкого” класу, де за дошкою потрібно нахилятися до землі, багато не напрацюєш. Пилорами зі столом нормальної висоти трохи дорожчі. Значно полегшує роботу і підвищує продуктивність кантувач колоди, бажано двоопорний, який не пошкоджує пиломатеріали. Певні зручності створює зіштовхувач дошки, але він встановлюється лише на верстатах з приводом подачі і потребує подвоєння площі для розміщення пилорами. Зверніть увагу на наявність вбудованої системи аспірації чи можливість підключення верстата до витяжної вентиляції цеху.

Пилка. Зважте, що якість і стан пилки – вирішальний фактор в ефективності роботи. Більшість стрічкопильних верстатів класу, що розглядається, оснащуються пилками шириною 32 мм і довжиною від 4000 до 4500 мм. Ширші пилки стабільніші і забезпечують більшу точність розпилювання, але вони дорожчі. Їх застосування виправдане при розпилюванні колод великих діаметрів із деревини цінних порід, тому бажано, аби верстат можна було переналагоджувати для пилок шириною 40–50 мм. Довжина пилки майже не грає ролі – вам зварять довільну на замовлення, але все ж ліпше застосовувати пилки загальноприйнятих довжин 4270 або 4020 мм. Добре, якщо механізм натягу пилки дає змогу використовувати її з допуском за довжиною 50–75 мм, тоді ви будете мати запас довжини пилки на ремонтне зварювання. Верстати з більшим діаметром шківів мають безперечну перевагу – надійність роботи пилок, і термін їх служби підвищується при збільшенні діаметру шківів, який має становити не менше 600 мм. У стрічкопильному верстаті повинна бути можливість контролю натягу пилки, а ще ліпше, якщо зусилля натягу стабільне (створюється вантажем, пружиною тощо). Механізм натягу повинен також забезпечувати швидку заміну пилки (2–4 хвилини – оптимальний час).

Пилка розкроює стільки кубометрів деревини, скільки сама коштує в доларах (від 15 до $40). В середньому, враховуючи випадкові втрати і затрати на перезагострення, на 1 м3 отриманої дошки припадає до $1,5 затрат на пилку. Стійкість пилки можна підвищити, встановивши на пилораму пристрій, який знімає кору з колоди (дебаркер), або просто корувати його сокирою з одного боку, переважно в області комля.

Комплектність. Для нормальної експлуатації пилорами необхідний запас пилок (не менше 10) і умови для їх відтворення. При виборі загострювального верстата, особливо слід звернути увагу на можливість налагодження пилок з різним профілем і кроком, а також на простоту та точність регулювання припуску, що знімається (окремо по впадині і передній грані зуба). Пристрій для розводу пилок обов’язково повинен мати контрольний прилад (індикатор). Купувати установку для зварювання пилок недоцільно, якщо у вас один верстат. Купувати пристрій для зварювання пилок є сенс, якщо у вас не одна пилорама, або якщо ви хочете надавати послуги зі зварювання іншим розпилювальникам.

Надійність та ремонтоздатність. Серійна машина має більш відпрацьовану конструкцію і завжди є надійнішою. Слід оцінювати також наявність гарантії на верстат, можливість постачання запчастин, на якість виготовлення і можливість ремонту своїми силами: замінити ланцюг якщо він “жигулівський”, можна і на лісосіці, а закордонну гідравліку і в місті полагодити непросто.

Назва. Як це не дивно, але важливим може бути і те, як називається ваша покупка. Річ у тому, що для пилорам існують щодо на лаштування, безпечної експлуатації, атестації робочих. Тому якщо не хочете зайвих клопотів, купуйте те, що за паспортом називається „Верстат стрічкопильний”, „Пристрій розпилювальний” і ін.

Стрічкопильні верстати, представлені на ринку, можна умовно розділити на чотири класи.

“Легкі” пилорами продуктивністю до 5 м3/зміну з переносною станиною, яка забезпечує здебільшого розпилювання колод для потреб невеликого столярного цеху чи бригади будівельників. Каретка і розпилювальний вузол переміщуються вручну. Допоміжні сервісні пристрої відсутні. Перевагою таких пилорам є простота конструкції та низька ціна – близько $2500-3500 за один вітчизняний верстат і не менше  $6000за такий самий імпортний.

“Промислові пилорами призначені для розпилювання лісу з продуктивністю від 8 м3 за зміну та вище. Мають припіднятий стіл з П-подібною чи консольною кареткою, зазвичай, електромеханічний привід опускання пиляльного вузла. Можуть бути оснащені кантувачем для повороту колод, електромеханічним приводом подачі, автоматом налаштування на розмір, пневмо- або гідрозатискачами колоди тощо. Ціна становить від $5000–7000 за хорошу вітчизняну пилораму без опцій і понад $10 000 за такий самий імпортний верстат. Дорогі імпортні “промислові” верстати, як правило, оснащені гідравлікою, мають добру механізацію верстатних операцій, що полегшує роботу на них. Їхня вартість – понад $12 000.

“Тяжкі промислові” пилорами зі стрічковою пилкою ширшою 60 мм. Вони, зазвичай, виготовлені за схемою з нерухомим вертикальним стрічкопильним верстатом і рухомою кареткою, на якій переміщується колода. Продуктивність – понад 20 м3 за зміну. Ціна – від $30 000. Порівняно з „промисловими” у них співвідношення ціна–продуктивність значно гірше, хоча при стабільно великих об’ємах пиляння вони окупляються.

Мобільні” пилорами призначені для розпилювання колод на місці вирубу дерев. Мають шасі, максимально полегшену, а тому не завжди жорстку, станину і завантажувач колод. Їх виготовляють як в “легкому”, так і в “промисловому” виконанні. Завдяки застосуванню приводу від двигуна внутрішнього згоряння, не потребують електропостачання, але це знижує надійність і створює додаткові проблеми при експлуатації. Ціна вища, ніж в аналогічних за технологічними можливостями немобільних верстатів.

Ціна та вибір. Визначаючи свої вимоги, пам’ятайте – найдешевша дворучна пилка. Та вам необхідний верстат продуктивний, точний, зручний в експлуатації і такий, який постійно приносить прибуток. Розгляньте можливі варіанти вибору, співставивши свої потреби з можливостями. Якість, надійність та деякі сервісні пристрої варті витрачених грошей і, як правило, дуже швидко окупляються. Але від дечого можна і відмовитися. Наприклад, важельний завантажувач колод не завжди потрібен, адже можна організувати завантаження колод накочуванням зі стелажа навіть у лісі, що, до речі, продуктивніше. При розпилюванні колоди діаметром до 400 мм можна обійтися без кантувача. Якщо не збираєтеся працювати безпосередньо на лісосіці, вам не потрібний мобільний верстат з ДВЗ. Можливо, доцільніше придбати дизельгенератор та звичайний верстат. Якщо необхідно переробляти досить великі об’єми пиловочника, то перед тим, як придбати тяжкого промислового “монстра”, подумайте ось над чим: за ті ж гроші можна купити декілька стрічкопильних верстатів простіших, але з більшою сумарною продуктивністю, і виробництво на них можна буде організовувати гнучкіше, не кажучи вже про надійність. Купуйте комплекси з пилорами і поздовжньо-розпилювальним верстатом, в якого переміщається дискова пилка. Тоді на пилорамі можна підвищити продуктивність, оскільки на ній будете пиляти тільки брус або необрізну дошку, і вихід обрізних пиломатеріалів на декілька відсотків зросте!

Ознайомтеся з думкою деревообробників, які експлуатують декілька різних колодопиляльних верстатів. У кожного свої недоліки, тож важливо, щоб вони були несуттєвими. Лише тоді приймайте остаточне рішення!

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

 

 

Теги та ключові фрази
які оброти пилки повині бути на ленточний пилорами, Налагодження пилорами, станки якi швидко окупляються, вибір пилорами, РЕГУЛЮВАННЯ СТРІЧКОВИХ ПИЛОРАМ, Пилорами Українського виробнитства, як потрібно різати на пилорамі дошки, Урок різаня на пілорамі, стрічкопилові верстати їх переваги, стрічкопилові верстати іх переваги


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
06.06.2011р.

LIGNA 2011 (фото, відео)

4 червня завершила свою роботу міжнародна деревообробна виставка LIGNA 2011. В цьому пості буде поновлюватися інформація (фото і відео) з виставки. На даний момент відгуку про Лігну 2011 дуже позитивні. Чекаємо нової, цікавої інформації

15.10.2010р.

Ринок деревообробного обладнання України 2010 1

За даними Держкомстату, імпорт деревообробного обладнання в січні - вересні 2010 р., в порівнянні з аналогічним періодом 2009 р., збільшився більш ніж в 1,5 рази, а за оцінками операторів - навіть у 2 рази

вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua