Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
4025
08.04.2009р. |
Бархат, фелодендрон (Fellodendron)

Рід дерев сімейства рутових. До нього належать вічнозелені, а також листопадні дерева та чагарники, трав’янисті рослини – всього майже 150 родів (900 видів). Представники рутових розповсюджені переважно у тропіках та субтропіках, головним чином, у Південній Америці і Австралії. До рутових належать цитрусові культури (апельсин, лимон, мандарин тощо, лікарські (пилокарпус), декор (птелея) та інші. Вони плодоносять, дають ефірну олію (цитрусові), корок (фелодендрон), цінну деревину (фелодендрон, атласне дерево).

Ареал та основні види

Фелодендрон – листяне дерево, яке отримало свою назву завдяки товстому корковому шару кори. Утворена вона від грецьких слів phellos„корок” і dendron„дерево”. У Східній Азії нараховується 10 близьких між собою видів. Бархат Амурський (Fellodendron аmurense) розповсюджений на півдні Далекого Сходу, у Приамурському та Хабаровському краях, в Амурській області Росії. Росте у долинних широколистяних (ясеневих та ільмових) та кедрово-широколистяних лісах і на схилах сопок на висоті 300– 400 м над рівнем моря. На Заході його ареал доходить до долини річки Зеї, вниз по Амуру – до селища Суханівка. Це листопадні, дводомні дерева із гарною кроною. Стовбур покритий м’якою корковою корою, оксамитовою на дотик, попелясто-сірою з дрібними поздовжніми зморшками у молодих дерев і темно-сірою або бурою із глибокими тріщинами у старих. Зовнішня частина кори складається із шару корка, товщина якого у зрілих дерев – понад 5 см. Товщина лубу – до 0,6 см, він має лимонний клір і специфічний запах, притаманний також розтертому листю та плодам. Бархат – дерево, яке сягає у південних районах Примор’я та в Китаї до 30 м у висоту і до 100 см у діаметрі. Листя супротивні, складнонепарноперисті довжиною 15–25 см. Мають у своєму складі 7–11 продовгувато-овальних дрібнозубцевих листочків із загостреною верхівкою. Знизу на листочках помітні прозорі маслянисті залози, вміст яких надає листю специфічного запаху. Весною вони світло-зелені, влітку – темно-зелені із світлішим нижнім боком, восени – жовто-помаранчеві. Бархат одягається в листя пізніше від інших порід, листопад у нього спостерігається під час перших заморозків. Цвіте у червні – на початку липня. Квітки дрібні, жовтувато-зелені, малопомітні серед листя, цвітуть протягом двох тижнів. Плоди неїстівні, кульоподібні, до 1 см діаметром, чорні, злегка блищать, при розтиранні виділяють різкий смоляний запах. Достигають у вересні.

Бархат китайський (FellodendronChinense) росте у східних та південних провінціях Китаю і майже не відрізняється від бархата амурського. Більшість ботаніків вважають його різновидом останнього. Єдина суттєва відмінність полягає у тому, що плоди бархата китайського – не чорна, а зелена кістянка.

Фізико-механічні характеристики

Бархат (фелодендрон) належить до кільцесудинних ядрових порід. Заболонь вузька, жовтого кольору, чітко контрастує з коричнево-бурим ядром. У пізній зоні річних шарів дрібні судини утворюють групи у вигляді коротких рисок і дугоподібних ліній, спрямованих паралельно межі шарів. Серцевинні промені вузькі, малопомітні. Деревина бархата амурського за будовою і зовнішнім виглядом дуже схожа на деревину ясеня. Відрізняється вона вужчою заболонню, колір якої ближчий до жовтого, ніж у ясеня, а також темнішим ядром.

Ще одна суттєва відмінність – наявність шовковистого блиску, завдяки якому вироби із деревини бархата дуже привабливі.

Текстура дерева достатньо багата (особливо на тангенціальному розрізі) і утворюється загалом перерізаними судинами. Незважаючи на схожість з текстурою ясеня, вона м’якша, переважно через те, що нерівностей, які утворюються під час обробки внаслідок перерізування порожнинних анатомічних елементів, у бархата значно менше, ніж у дуба чи ясеня. Кількість річних шарів на 1 см на поперечному розрізі для амурського бархата складає в середньому 6,2.

Бархат належить до породи середньої щільності, значення якої при стандартній вологості коливається від 500 до 520 кг/м³, залежно від виду та умов росту, що на 30% менше, ніж у ясеня звичайного.

Бархат належить до середньовсихаючих порід. Коефіцієнт усихання (набубнявіння) становить:

– у радіальному напрямі – 0,19;

– у тангенціальному – 0,32;

– об’ємний – 0,8.

При сушінні деревина бархата не схильна до жолоблення та появи тріщин.

При всій схожості з ясенем механічні властивості у деревини бархата значно нижчі. Межа міцності при стисканні вздовж волокон нижча на 30%, при статичному згинанні – на 60%, а ударна в’язкість менша майже вдвічі.

Наведемо значення механічних та технологічних властивостей деревини бархату амурського, отриманих внаслідок досліджень невеликих чистих зразків.

Межа міцності:

– при статичному згинанні – 75,1 МПа;

– на стискування вздовж волокон – 43,7 МПа;

– на сколювання у радіальній площині – 8,95 МПа, у тангенціальній – 11,4 МПа.

Ударна в’язкість – 47,4 Дж/см².

Твердість:

– торцева – 37,7 Н/мм²;

– радіальна – 36,7 Н/мм²;

– тангенціальна – 34,8 Н/мм²

Модуль пружності – 12,7 ГПа.

Деревину бархата легко обробляти, вона добре гнеться, клеїться, вбирає бейци та лаки. На відкритому повітрі стійка до біологічного впливу. Вироби із правильно висушеної деревини бархата в приміщенні зберігають стабільні розміри.

Сфера застосування

Завдяки легкій механічній обробці, особливому блиску опорядженої поверхні деревину бархата використовують у виробництві меблів, для внутрішнього опорядження приміщень і для отримання струганого шпону.

Однак комерційне значення бархатного дерева незначне. Річ у тім, що дерево має короткий стовбур і численні гілки, які утворюють кулеподібну крону, тому вихід ділової деревини тут значно менший, ніж у ясеня чи дуба.

Однак бархат цінний своєю корою. Нині особливо стають популярними коркові покриття, які мають неперевершені тепло- та звукоізоляційні властивості. Кора бархата не поступається корі коркового дуба. У міру дозрівання кору знімають з дерева, не пошкоджуючи життєво важливих тканин. Наступного року починається формування нового шару. Вторинний шар наростає дещо швидше і має кращі технічні властивості. Корок бархату амурського слугує також цінною сировиною для взуттєвої та інших галузей промисловості, для виготовлення риболовного оснащення, рятувальних поясів та жилетів, шліфування оптичного скла, використовується для укупорення вина.

Луб та листя використовують у китайській медицині як тонізуючі, шлункові засоби, які поліпшують апетит, сприяють покращенню травлення, а також при гепатитах, диспепсії, бактеріальній дизентерії. Корейські лікарі вважають, що щоденне вживання двох-трьох свіжих ягід корисне при цукровому діабеті.

Луб рекомендується як антисептичний, протизапальний, відхаркуючий засіб, корисний при запаленні легенів та плеври, туберкульозі кісток, грипі і ангінах, гельмінтозах тощо.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

 

 

Теги та ключові фрази
вживання ягід бархата амурського при діабеті, як правильно зберігати ягоди бархатного дерева, бархат амурський його ціна, Де можна купити ціна плоди Китайський бархат, Де можна купити ціна Китайський бархат, купити дошку бархат амурський ціна деревина, бархат голубий купити, фелодендрон, жовте листя фелодендрона, бархат тканина ціна
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
10.04.2009р.

Акація біла. Locust. Рід Robinia

Рід Robinia– листопадні дерева, які належать до родини бобових (Fabaceae). Батьківщина – Північна Америка (схід США та північ Мексики), де нараховується майже 20 видів. До Старого Світу окремі види завезли майже 300 років тому.

17.05.2008р.

Акація: від Канберри до Одеси

Господарча цінність акації білої вражає. Деревина за фізико-механічними показниками посідає одне з чільних місць, переважаючи дуб, бук, горіх волоський, модрину (щільність 800 кг/см2, верхня межа міцності сягає при розтягуванні 1760 кг/см2, при статистичному згинанні 1550 кг/см2).

Більше статей за тегами
Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua