Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
9201
10.04.2009р. |
Акація біла. Locust. Рід Robinia

Рід Robinia– листопадні дерева, які належать до родини бобових (Fabaceae). Батьківщина – Північна Америка (схід США та північ Мексики), де нараховується  майже 20 видів. До Старого Світу окремі види завезли майже 300 років тому.

RobiniapseudoacaciaРобінія псевдоакація – найрозповсюдженіший в Україні вид, який використовується, передусім, на півдні для озеленення та захисних насаджень. У себе на батьківщині (Аппалачі) росте невеликими групами або окремими екземплярами у листяних лісах. Висота дерев – до 25-30 м, діаметр стовбура – до 80 см, крона ажурна, розкидиста. Кора сірувато-бура, розтріскується, отруйна, пагони червонувато-коричневі. Коренева система глибока, потужна. Листя почергові, 11–24 см довжиною, із супротивними листочками 1,5–2 см довжиною і 0,7–2 см шириною. Прилистки перетворені у щільні колючки до 2 см довжиною. Листя влітку зверху світло-зелене, знизу – сизувато-світло-зелене, восени – від блідо-жовтих до жовтих. Квітки на пагонах крупні, численні, запашні, у китицях до 17 см довжиною, білі, рожеві або пурпурні, ароматні. Біла акація – гарний медонос. Боб продовгувато-лінійний, плаский із загнутим носиком. Цвіте біла акація з кінця травня до середини червня. Біла акація любить родючі ґрунти, стійка до засухи, дуже світлолюбна. В умовах міста приживається добре, стійка до загазованої атмосфери, але погано переносить щільні ґрунти.

Біла акація швидко росте: у перші 10 років життя – до 1,2 м на рік, наступні 30 років – до 50 см, і після 40 років – до 20 см. На півдні України у степовій та лісостеповій зонах білу акацію використовують у лісозахисних смугах та в озелененні населених пунктів. Завдяки потужній кореневій системі її використовують у протиселевих насадженнях (у гірській місцевості). Білою акацією поліпшують кормову базу мисливських угідь (листя та галузки – гарний корм для копитних, насіння для фазанів).

Біла акація з успіхом розмножується насінням. Для прискорення проростання насіння скарифікують –  взимку його перетирають з піском або обробляють у крупорушках для покращення бубнявіння і проростання. Використовують і вегетативний спосіб: за допомогою відрізків коренів, кореневих відростків тощо.

Біла акація – кільцесудинна, ядрова порода. Заболонь дуже вузька (всього декілька річних шарів), чітко межує з ядром і відрізняється від нього кольором. Заболонь світло-жовта, ядро зеленувато-жовте, зеленувато-сіре або зеленувато-буре з шовковистим блиском. Деякі форми білої акації відрізняються відтінком деревини ядра. Форма, яку називають „сріблястою акацією”, має практично білу заболонь і жовтувато-сіре ядро, а для рожевої акації характерний дуже приємний відтінок – рудуватий. Деревина акації під впливом сонячних променів темніє. Річні шари добре проглядаються на всіх розрізах. Рання зона річних шарів закрита кільцем великих судин, а дрібні судини у пізній зоні утворюють групи ближче до межі зони. На поперечному розрізі їх можна бачити як крапки, рисочки або короткі хвилясті лінії. Судини в ядрі закупорені тилами, а в заболоні – вільні. Серцевинні промені на поперечному розрізі непомітні, а на радіальному проглядаються у формі вузьких світлих смужок.

Завдяки річним шарам і великимсудинам деревина білої акації має багату, яскраву текстуру, приємний зеленуватий або рудуватий відтінок. Все це надає виробам з неї особливої привабливості.

Фізико-механічні властивості

Біла акація не належить до дуже всихаючих порід. Коефіцієнти набубнявіння (всихання) її деревини складають (зміни розмірів зразка в процентах щодо вологості):

– у радіальному напрямі – 0,25;

– у тангенціальному напрямі – 0,34;

– об’ємний – 0,61.

Усі види акації, які ростуть в Україні, належать до порід високої щільності. Середня щільність становить:

– при 12% вологості – 800 кг/м³;

– повністю сухої деревини – 770 кг/м³;

– базисна – 650 кг/м³.

Межа міцності:

– при статичному згинанні – 148 МПа;

– при стисканні вздовж волокон – 73,1 МПа;

- при розтягуванні вздовж волокон – 171 МПа.

Модуль пружності при статичному згинанні – 16,3 ГПа.

Технологічні та експлуатаційні властивості:

Ударна в’язкість при згинанні – 190 кДж/м².

Опір розколюванню:

– у радіальній площині – 20,9 Н/мм,

– у тангенціальній площині – 27,2 Н/мм.

Твердість:

– торцьова – 94,2 Н/мм²;

– радіальна – 66,2 Н/мм²;

– тангенціальна – 75,9 Н/мм²;

– ударна твердість – 1,2 (дуб – 1,36, сосна – 0,73, береза – 0,85).

Стійкість до зношення деревини білої акації можна оцінити як дуже високу (показники вищі ніж у ясеня, дуба та клена). Деревина піддається гнуттю та іншим видам обробки, її легко фарбувати шліфувати і полірувати. Опір витяганню цвяхів та шурупів дуже високий, –приблизно на рівні модрини. За стійкістю до гниття належить до групи особливостійких порід (разом із модриною).

Сфера застосування

Міцну, тверду й водночас в’язку та еластичну деревину білої акації використовують мебльовики. Із сортиментів великого діаметра виготовляють якісний шпон. Високі міцність та стійкість до гниття дають змогу використовувати цю деревину як стійки у рудниках, сваї тощо. Вона придатна для сухих і вологих приміщень, для їх внутрішнього та зовнішнього опорядження.

Деревина білої акації – гарний матеріал для паркету. Крім того, з неї роблять прекрасні двері, міцніші за дубові. Двері із акації товщиною 70–80 мм не бере куля із пістолета Макарова з відстані 10 м.

Ретельно висушені та покриті лаком деталі добре зберігають форми і розміри в умовах сухих приміщень. Деревина білої акації ідеально поводить себе у з’єднаннях на клею та на шурупах. Для опорядження виробів з неї можна використовувати як лакофарбові матеріали на основі органічних розчинників, так і водорозчинні лаки, фарби та бейци.

Висока міцність, в’язкість та еластичність роблять цю деревину незамінною при виготовленні ручного інструменту.

Кору та висушені квітки білої акації використовують як лікарський засіб. Препарати із квіток акації приймають хворі на грип, при кашлі, болях у шлунку та кишківнику, шлункових кровотечах, запальних процесах сечовивідних шляхів (пієлонефрит, сечокам’яна хвороба) і при першій стадії гіпертонічної хвороби у суміші з травами пустирника п’ятилопатного, квітками календули, квітами лоха вузьколистого. При підвищеній кислотності шлункового соку, виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, закрепах вживають гарячий відвар або спиртову настоянку, приготовану із кори молодих гілок акації. Кора білої акації отруйна, тому препарати знеї належить приймати, не перевищуючи дозу та під контролем лікаря.

Особливості обробки

Для розкрою колод краще використовувати стрічкопилкові верстати з пилками зі стеліту. Через високу в’язкість та твердість деревини акації період стійкості ріжучого інструменту і подача на зуб значно менші, для дуба. Ручна обробка потребуєє значних зусиль.

Високоякісна деревина акації добре гнеться, але через те, що її частка у виробництві дуже мала, виготовляти деталі складної форми краще фрезеруванням. При цьому варто пам’ятати, що складний профіль з великим зняттям деревини небажаний через небезпеку виривання.

У зв’язку із тим, що деревина акації має гарний природний колір та текстуру, частіше для її остаточного опорядження  використовують прозорі лаки, хоча за бажанням замовника можна надати їй будь-якого відтінку.

Загалом з деревини акації виготовляють дверні полотна, ексклюзивні меблі та покриття для підлоги (штучний паркет та паркетна дошка). При цьому вважається достатньою робоча товщина дошки (до шпунта) – 9 мм.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

 

 

Теги та ключові фрази
Акация у розризи фото, Де приймають насиня билои акации, Чи росте акація у Верховині, Акация яка росте на пивдни, дерево акація, Вколотися акацією і опухла рука, чи можна вагонку робити з акації, Вчому причина стійкості дЕРевини Акації, , Чiтке фото акацii квiточок


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
10.04.2009р.

Акація біла. Locust. Рід Robinia

Рід Robinia– листопадні дерева, які належать до родини бобових (Fabaceae). Батьківщина – Північна Америка (схід США та північ Мексики), де нараховується майже 20 видів. До Старого Світу окремі види завезли майже 300 років тому.

17.05.2008р.

Акація: від Канберри до Одеси

Господарча цінність акації білої вражає. Деревина за фізико-механічними показниками посідає одне з чільних місць, переважаючи дуб, бук, горіх волоський, модрину (щільність 800 кг/см2, верхня межа міцності сягає при розтягуванні 1760 кг/см2, при статистичному згинанні 1550 кг/см2).

Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua