Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
22403
16.04.2009р. |
Про нормування витрати деревини у виробництві столярних виробів

Встановлення достовірних диференційованих коефіцієнтів витрати пиломатеріалів є основною метою проведення дослідних розпилювань.

Деревину як будівельний матеріал застосовують у будівництві всіх типів житлових, промислових, громадських будинків і споруд. Із деревини виготовляють дошки для підлоги, паркетні вироби, обшивку, лиштву, плінтус, поручні, віконні та дверні блоки та низку будівельних конструкцій.

Значного розвитку набувають клеєні конструкції та вироби з деревини, застосування яких дає змогу економно використовувати деревину та поліпшувати конструктивні та експлуатаційні параметри столярно-будівельних виробів (СБВ).

Сучасний розвиток житлового і громадського будівництва спричинив різке збільшення виробництва столярно-будівельних виробів. На виробництво таких виробів щорічно потрібна велика кількість лісоматеріалів та заготовок високої якості. Високоякісна деревина, зазвичай, є у периферійній частині товстих комлевих колод. Ресурси такої деревини обмежені. Погіршилиля розмірні та якісні характеристики пиловника всього породного складу. Низький об’ємний вихід високоякісних пиломатеріалів супроводжується і низьким об’ємним виходом заготовок.

Тому до основного завдання технолога нині входить розробка ресурсо- та енергоощадних технологій виготовлення існуючих та сучасних столярно-будівельних виробів (СБВ), які базуються, насамперед, на раціональному (оптимальному) та ефективному використанні деревних матеріалів на всіх етапах (операціях) технологічного процесу.

До СБВ, згідно з державними стандартами, належать: віконні та дверні блоки, балконні двері, підвіконна дошка, лиштва, плінтус, дошка для покриття підлоги, обшивка, розкладка, поручні.

За термінологією державного стандарту України визначено поняття на столярні та теслярські дерев’яні вироби.

Нормування полягає в застосуванні у виробництві технічно обґрунтованих і економічно доцільних норм витрати матеріалів з метою найбільш ефективного використання матеріальних ресурсів.Норма витрати – це планова витрата матеріалу на виробництво одиниці продукції встановленої якості. Норми витрати матеріалів потрібно періодично переглядати й удосконалювати, оперативно коректувати на підставі розроблених нормативів, що враховують новітні досягнення техніки і технології виробництва.

На рівні підприємства, цеху розраховують індивідуальні, групові, специфіковані, зведені, в разі необхідності, подетальні та повузлові норми.

Склад норм витрати – це перелік з двох елементів: корисної витрати і технологічних втрат і відходів, зумовлених технологією виробництва.

У норми витрати не враховують втрати і відходи, викликані відхиленнями від регламентованих технологічних процесів, різного роду відхиленнями в організації виробництва і постачання; витрати, пов'язані з браком продукції, виготовленням зразків, налагодженням і ремонтом обладнання та інші види витрати, що прямо не стосуються виготовлення продукції.

Основними методами розробки норм витрати сировини і матеріалів у виробництві столярно-будівельних виробів є розрахунково-аналітичний і дослідний.

Норми розраховують на підставі корисної витрати матеріалів і нормативів (коефіцієнтів витрати пиломатеріалів, процентів втрат лакофарбових та інших видів матеріалів).

Коефіцієнти витрати пиломатеріалів визначені шляхом дослідних розпилювань пиломатеріалів на деревообробних підприємствах і умовних розпилювань пиломатеріалів за паспортами дощок. Коефіцієнти витрати пиломатеріалів на конкретні заготовки встановлені як середні величини за даними всіх розпилювань і диференційовані за сортами, характером обробки і способами розпилювання пиломатеріалів.

Розроблено методику розрахунку індивідуальних специфікаційних норм витрати пиломатеріалів у виробництві фрезерованих деталей, вікон, дверей та інших виробів.

Норми витрати пиломатеріалів на виготовлення 1000 м фрезерованих деталей (Нu), складальних одиниць (Нz), виробів (Ні) визначають за формулами:

де Vз – об'єм заготовок з припусками на обробку за товщиною, шириною і торцювання одного торця, виходячи з габаритних розмірів деталей, згідно з технічною документацією на виріб і припусків на механічну обробку; Кр – коефіцієнт витрати пиломатеріалів на цілі заготовки. Застосовується якщо на підприємстві не проводиться склеювання заготовок за довжиною на зубчасті шипи. При одночасному виготовленні цілих і клеєних заготовок застосовується коефіцієнт Крк.

Якщо на підприємстві на столярні вироби переробляється декілька сортів пиломатеріалів, визначають середньозважений коефіцієнт (Кр) за формулою:

 

де qс – питома вага сортів пиломатеріалів, що використовуються для виробництва виробів, %. Визначається за даними підприємства.

Для вікон і дверей розрахунок норм витрати складається з визначення подетальних (Нu) або повузлових норм витрати (Нz) за формулою

 

де Vз – об'єм заготовок для отримання деталі з урахуванням припусків на механічну обробку, м3; Ко – коефіцієнт бракування заготовок; Кр – коефіцієнт витрати пиломатеріалів. Застосовується, якщо на підприємстві не здійснюють склеювання заготовок за довжиною. При одночасному виготовленні цілих і клеєних за довжиною на зубчастий шип заготовок застосовується коефіцієнт Крк. Якщо на підприємстві на виготовлення вікон, дверей і підвіконних дощок переробляється декілька сортів пиломатеріалів, визначають середньозважений коефіцієнт за формулою (3).

Норму витрати пиломатеріалів на складальну одиницю при розрахунку методом подетальних норм визначають за формулою:

 

Норму витрати пиломатеріалів для складальної одиниці на 1 м2 виробу (Нzm) визначають за формулою:

 


де Sі – площа виробів, м2.

Індивідуальну норму витрати пиломатеріалів на 1 м2 виробу ( H1m) визначають як суму повузлових норм за формулою:

 

За цією самою формулою шляхом підсумовування повузлових норм виконують розрахунок норм витрати пиломатеріалів на виріб (Ні).

Нормування витрати пиломатеріалів має деякі особливості, головним чином внаслідок того, що в деревині є вади (сучки, тріщини, покоробленість, несправжнє ядро, гнилизна і т.ін.), що впливають на якість пиломатеріалів.

Коефіцієнтом витрати називають відношення об'єму пиломатеріалів однієї породи, одного характеру обробки, сорту, розміру до об'єму заготовок, що отримуються з них. Коефіцієнт витрати враховує в нормі наступні втрати та відходи пиломатеріалів:

– кускові і рейкові відходи пиломатеріалів через недопустимі вади деревини в заготовки;

– кускові і рейкові відходи пиломатеріалів внаслідок їх некратності;

– припуски у пиломатеріалах, заготовках на пропил, всихання та ін.

Коефіцієнти витрати пиломатеріалів у виробництві столярно-будівельних виробів диференціюються залежно від породи деревини, характеру обробки, сортності, способу розпилювання пиломатеріалів на заготовки з урахуванням їх розмірів і технічними вимогами до якості.

Встановлення достовірних диференційованих коефіцієнтів витрати пиломатеріалів є основною метою проведення дослідних розпилювань.

Науково обґрунтовані коефіцієнти витрати, визначення яких повинно проводитися на найбільш прогресивних і технічно оснащених підприємствах галузі, дають змогу здійснювати більш точне планування випуску пиломатеріалів (лісоматеріалів) на виготовлення столярно-будівельних виробів.

Згідно з розробленою методикою визначення коефіцієнтів витрати пиломатеріалів (лісоматеріалів), проведено експериментальні дослідження у виробничих умовах шляхом дослідних розпилювань, використання бази даних передових підприємств та аналізу й обробки отриманих результатів. Нормативні значення розроблених, уточнених та перевірених коефіцієнтів витрат пиломатеріалів наведені у розробленій інструкції.

Рекомендації з визначення поопераційних коефіцієнтів витрат деревини при виготовленні клеєного бруса наведені в табл. 1.

Загальний коефіцієнт витрати деревини (пиловника, пиломатеріалів) на виготовлення 1 м3 клеєного бруса визначають за формулою:

 

 

Тоді загальний коефіцієнт витрати деревини на 1 м3 клеєного бруса із пиловника хвойних порід І–ІІ сортів визначають:

І с – Кр=1,724×1,07×1,09×1,15×1,10×1,15=2,925 м3/м3;

ІІ с – Кр=2,174×1,07×1,09×1,35×1,10×1,15=4,139 м3/м3.

Таблиця 1. Зведені коефіцієнти поопераційних норм витрати деревини на 1 м3 заготовок із клеєного бруса (переріз 72х86 мм)


№з/п

Технологічні операції та коефіцієнти витрат

Пиловник хвойних порід

І с

ІІ с

ІІІ с

1

Розкрій пиловника:
– коефіцієнт витрати (Кр)
– розміри заготовок віконного бруса за перерізом, мм

 

1,724

32х98

 

2,174

32х98

 

2,380

32х98

2

Сушіння:
– коефіцієнт витрати (Кр)
– розміри заготовок віконного бруса за перерізом, мм

 

1,04...1,10

30,5х94

 

1,04...1,10

30,5х94

 

1,04...1,10

30,5х94

3

Калібрування І:
– коефіцієнт витрати (Кр)
– розміри заготовок віконного бруса за перерізом, мм

 

1,09

28х91

 

1,09

28х91

 

1,09

28х91

4

Вирізання вад (оптимізація):
– коефіцієнт витрати (Кр)
– розміри заготовок віконного бруса за перерізом, мм

 

1,10...1,15

28х91

 

1,35

28х91

 

1,65

28х91

5

Фрезерування шипів та зрощування:
– коефіцієнт витрати (Кр)
– розміри заготовок віконного бруса за перерізом, мм

 

1,04...1,10

28х91

 

1,04...1,10

27х91

 

1,04...1,10

27х91

6

Калібрування ІІ:
– коефіцієнт витрати (Кр)
– розміри заготовок віконного бруса за перерізом, мм

 

1,11...1,15

25х86
22х86

 

1,11...1,15

25х86
22х86

 

1,11...1,15

25х86
22х86

7

Склеювання бруса:
– коефіцієнт витрати (Кр)
– розміри заготовок клеєного віконного бруса за перерізом, мм

 

72х86

 

72...86

 

72х86

 

Загальний коефіцієнт витрати деревини на 1 м3 клеєного бруса (Кр)

 

2,925

 

4,139

 

5,538

8

Калібрування бруса:
– коефіцієнт витрати (Кр)
– розміри клеєного віконного бруса

 

1,11
69х81
69х81

 

1,11
69х81
69х81

 

1,11
69х81
69х81

9

Торцювання бруса на заготовки:
– коефіцієнт витрати (Кр)
– розміри клеєного віконного бруса згідно з специфікацією

 

1,06

69х81
69х81

 

1,06

69х81
69х81

 

1,06

69х81
69х81

 

Загальний коефіцієнт витрати деревини на 1 м3 заготовок із клеєного бруса

 

3,440

 

4,869

 

6,516

Примітки. 1. Після калібрування ІІ заготовки (ламелі) віконного бруса перерізом 25х86 (зовнішній шар) і перерізом 22х86 (внутрішній шар) склеюються у тришаровий віконний брус перерізом (72х86) мм.

2. У практиці роботи підприємств використання ІІІ сорту пиловника при виробництві клеєного бруса недоцільне у зв’язку з обмеженнями на якість пиломатеріалів та високою перевитратою сировини.

При виготовленні клеєного бруса для сучасних вікон та дверей використовують деревину хвойних порід (не нижче другого сорту згідно з ГОСТ 8486), дуба і ясеню (не нижче другого сорту згідно з ГОСТ 2695), а також клеєні брускові заготовки за технічними умовами. Вимоги стандарту (ДСТУ) встановлюють використання пиломатеріалів тільки І–ІІ сортів, з причини обмеження перевитрат деревини. Виходячи із наведеного і враховуючи потребу в отриманні пиломатеріалів радіальної орієнтації річних шарів, у виробництві сучасних столярних виробів прийнято використовувати пиловник І сорту. Лише враховуючи дефіцит пиловочної сировини, її вартість, виробничники частково використовують круглі лісоматеріали ІІ сорту на виготовлення клеєного бруса та суміжну продукцію.

За статистикою виробничники переробляють пиловник хвойних порід у співвідношенні І сорт – 70% і ІІ сорт – 30%, тоді середньозважений коефіцієнт витрати пиловника у виробництві клеєного бруса складе: Кр=3,289 м3/м3.

Проведені дослідження дають змогу за коефіцієнтами витрати деревини і прийнятими технологічними операціями розробити основні нормативні показники у виробництві клеєного бруса та сучасних столярних конструкцій, розрахувати потребу у вихідній сировині та виробничу потужність цеху (дільниці).

Значного зниження трудомісткості розрахунку норм витрати сировини та матеріалів, підвищення якості і достовірності норм за рахунок оперативності, точності розрахунків можна досягти внаслідок використання програмного забезпечення та обчислювальної техніки.
На підставі розроблених нормативів витрат деревини та інших нормативних матеріалів для виробництва столярних виробів розробляють комплексне завдання (програмне забезпечення).

Здійснення таких розрахунків з використанням нормативів витрат сировини та матеріалів є вкрай необхідними для здійснення точних розрахунків ціни виробів. У таких умовах не обійтися без автоматизації процесів розрахунків витрат матеріалів, а тому необхідне відповідне програмне забезпечення та алгоритми здійснення цих розрахунків.

Один із таких продуктів було розроблено за участю спеціалістів Національного лісотехнічного університету України.

Нині піонером серед вітчизняних виробників програмного забезпечення є концерн „УДАЧА” (Київ). На підприємствах галузі з успіхом використовують програми автоматизованого проектування дерев’яних вікон, балконних дверей – WinDesigner 2.0, проектування дерев’яних сходів – STAIRCASE-SOFTWARE 9, проектування меблів і розкрою плитних матеріалів – Woody і Sawyer, бухгалтерська програма – Главбух 2 та ін.

Програма WinDesigner 2.0 призначена для автоматизованого проектування різних типів віконних блоків, створених за технологією євровікна, фінського вікна і балконних дверних блоків прямокутної конфігурації. Вона складається з безпосередньо програмного модуля проектування вікна і генератора звітів. У процесі конфігурування програма налаштовується для кожного замовника, що дає змогу врахувати технологічні й економічні особливості конкретного виробництва.

Нормативи витрати деревини (лісоматеріали круглі та пиломатеріали) розроблено як керівний документ для підприємств галузі, що виготовляють традиційні й нові столярні вироби та фрезеровані деталі для будівництва.

Нормування витрати деревини здійснюється за експериментально встановленими коефіцієнтами витрати пиломатеріалів (лісоматеріалів). Отже, норма витрати пиломатеріалів складається із двох основних складових: об’єму заготовок і коефіцієнта витрати пиломатеріалів (лісоматеріалів).

Висновки та рекомендації

1. Згідно з розробленою методикою визначення коефіцієнтів витрати пиломатеріалів (лісоматеріалів), проведено експериментальні дослідження у виробничих умовах шляхом дослідних розпилювань, використанням бази даних передових підприємств та аналізу й обробки отриманих результатів.

2. Аналіз теоретичних та виробничих досліджень надав змогу розробити науково обґрунтовані нормативи витрат деревини у виробництві СБВ.

3. Розроблені нормативні матеріали містять коефіцієнти витрати деревини залежно від сорту пиловника, пиломатеріалів породного складу, методику визначення індивідуальних норм витрати деревини, матеріали для розробки заходів з економії сировини, методи контролю за її використанням.

4. Розроблено поопераційні та зведені коефіцієнти витрати деревини на виготовлення 1 м3 клеєного бруса та заготовок для сучасних та традиційних СВ.

5. Встановлено середньозважений коефіцієнт витрати пиловника на виготовлення 1 м3 клеєного бруса (Кр=3,289 м3/м3).

6. Проведені дослідження дають змогу за коефіцієнтами витрати деревини і прийнятими технологічними операціями розробити на підприємствах індивідуальні норми витрат деревини на виготовлення клеєного бруса, заготовок для сучасних та традиційних СВ, деталей профільних залежно від породного та якісного складу сировини.

7. Наведено пропозиції щодо збільшення об’ємного виходу пиломатеріалів (ламелі) радіальної орієнтації річних шарів та використання ефективних схем розкрою пиловника.

8. Розроблено алгоритм та комп’ютерну програму розрахунку сировини та матеріалів у виробництві сучасних СВ.

9. Розроблено інструкцію з розрахунку індивідуальної норми витрати деревини та приклади використання програмного забезпечення.

10. Розроблені нормативи витрат деревини у виробництві сучасних та традиційних СБВ дають змогу контролювати питання щодо раціонального та ефективного використання деревинної сировини, впровадити у виробництво науково обґрунтовані прогресивні норми.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

 

Теги та ключові фрази
Столярні матеряли та разрахунок, Як визначити коефіціент доски, норми витрат матеріалу на виготовлення притворної планки, як визначити сорт ламелі, Таблиця виходу продукції від розпилювання пиломатеріалу, що потрібно для виробництва дошки необрізної, норми, NPBFX, розрахунку дерев'яних щитів, розрахунок деревини на 1 м2 віконного блоку, норми часу на виготовлення дерев.яних віконних блоків


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
12.07.2010р.

Критерії вибору багатопильних верстатів

Робота з таким примхливим матеріалом, як деревина - справа непроста і дуже відповідальна. Слід грунтовно вивчити «характер» деревини, з якої ви збираєтеся працювати, підшукати або підготувати висококваліфіковані кадри і дуже серйозно поставитися до вибору обладнання. Останнє, на перший погляд, здається не таким уже складним завданням. Але це поверхневий судження

05.02.2010р.

Ламель і личкувальний щит: технології одержання і застосовуване...

Технології обробки деревини розвиваються не тільки в зв'язку із завданнями підвищення продуктивності і якості обробки, а й внаслідок змін у сировинній базі деревообробної промисловості.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua