Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
«Лисі» Карпати і мовчання Грети Тунберг
31.12.2020р.

ЄС чинить тиск на Україну, намагаючись через арбітраж примусити нашу державу...

METAMOB виходить на український ринок
01.12.2020р.

Компанія Metamob – провідний виробник стрічкових пил у Румунії. Власна національна...

Чому ініціативи Міндовкілля загрожують екологічній безпеці України та можуть призвести до розвалу лісового сектору економіки.
25.11.2020р.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України виступило з двома...

Що робить ліс надзвичайно цінним та живим?
11.11.2020р.

Усі люблять гуляти у лісі. Особливо зараз, коли листя дерев набуло золотавих...

Зоя Темнохудова: «Збереження лісу потребує виваженої державної політики»
09.09.2020р.

Закарпатський ліс — коштовна скарбниця України. Ліси займають 51,2 відсотка...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
2473
11.05.2009р. |
Тік. Tectona grandis

Тік – одна із найвідоміших у світі цінних порід деревини – належить до сімейства Вербенових (Verbneaceae). Зустрічається в багатьох тропічних районах як місцевий (туземний), або як інтродукований вид. Місцевим він є в Індії, Бірмі, Таїланді, Кампучії, Лаосі, В’єтнамі, а також у Індонезії, передусім, на о. Ява.

У стародавні часи на цьому острові тік висаджували біля храмів, гробниць, та інших культових споруд. Протягом наступних тисячоліть первісні популяції розповсюдилися й з’явилися чисті високостовбурні насадження на великих площах. У місцях свого природного ареалу дерева тіка не ростуть групами і, зазвичай, зустрічаються у змішаних листопадних лісах.

Крім того, тік активно культивується в інших тропічних регіонах – у Західній Африці, Філіппінах, Центральній Америці, на островах Вест-Індії.

У місцях свого природного росту дерева, зазвичай, великі, з очищеним циліндричним стовбуром і жолобчастою, часто широкоребристою основою. Висота дерев, їх діаметр та форма залежить від умов ґрунту. На глинистих ґрунтах тік не досягає розвитку, а в районах із сухим та спекотним кліматом дерева мають коротші й жолобчастіші стовбури, сильніше закручені та сучкуватіші гілки. За сприятливих умов дерева сягають висоти 39– 45 м та діаметра 1,5 м з очищеними стовбурами до висоти 10–24 м.

Деревина

Заболонь жовтувата або білувата, різко відмежована від золотисто-коричневого ядра, іноді з темнішими смужками, створеними зонами термінальної, або приграничної, паренхіми. Річні шари чітко видно, але вони неоднорідні – від смуг із двох або трьох шарів великих судин до нечисленних розсіяних великих судин. Зони паренхіми темного відтінку, які формуються на початку вегетаційних періодів, також розрізняються за шириною. У деяких дерев тіка можуть бути не лише справжні, а й несправжні шари з дуже вузькою зоною термінальної паренхіми. Внаслідок цього велика кількість деревини, заготовлленої у Бірмі, характеризується доволі однорідним кольором, за винятком лише дуже вузьких, темніших ліній, помітних на поздовжніх розрізах, які позначають зони річного приросту.

Деревина тіка масляниста на дотик, свіжозрізана має сильний запах, який нагадує запах старої шкіри. Після сушіння цей запах слабшає, але маслянистість деревини зберігається.

Під впливом зовнішнього середовища тік темніє. Розміщення волокон пряме, Іноді злегка хаотичне, нерівномірне. Текстура крупна, неоднорідна.

Фізико-механічні властивості

Щільність деревини повітряно-сухого місцевого тіка становить 640–650 кг/м³. Щільність плантаційного (особливо із Центральної Америки) помітно нижча, здебільшого, через вік рубки (плантаційний тік, зазвичай не досягає зрілості) Бразильський тік має важчу та щільнішу деревину – щільність його повітряно-сухої деревини становить 900– 1300 кг/м³.

Всихання місцевого тіку становить:

- радіальне – 2,5%;
- тангенціальне – 5,8%;
- об’ємне – 7%.

Однією з найважливіших переваг деревини місцевого тіка є стабільність у будь-яких умовах експлуатації. Бразильський тік всихає у 1,5– 2 рази сильніше і вирізняється невисокою стабільністю, що змушує приділяти особливу увагу якості його сушіння. Вологопровідність та водопоглинання місцевого тіка незначне.

Межа міцності при статичному згинанні: 106 МПа (Бірма); 92 МПа (плантація, Гондурас).

Межа міцності при стисканні вздовж волокон: 61 МПа (Бірма); 47 МПа (плантація, Гондурас). Модуль пружності при згинанні: 10ГПа (Бірма); 9,6 МПа (плантація Гондурас).

Технологічні властивості

Твердість за шкалою Janka(ґрунтується на вимірюванні зусилля, необхідного для втискання сталевої кульки діаметром 0,44 дюйма на половину її розміру у поверхню зразка) становить 4,45 кН (100 ib) для плантаційної деревини і 5,1 кН (1150 ib) для деревини при стандартній вологості 12%.

Бразильський тік – дуже тверда порода. Її твердість за шкалою Jankaстановить 15,75 кН (3540 ib).
Тік сохне повільно, майже не жолобиться і не тріскає. Рекомендовані режими сушіння: T10-D4 для дощок товщиною 25–38 мм (4/4– 6/4 дюйма) і T8-D3 для дошок товщиною 51 мм (8/4 дюйма).
Деревину легко обробляти ручним та верстатним інструментом, вона добре тримає кріплення, непогано клеїться, незважаючи на наявність маслянистих речовин. Єдина особливість – клей необхідно наносити не пізніше, ніж через півгодини після фугування.

Смолисті речовини суттєво ускладнюють остаточне опорядження деревини місцевого тіка. Найкращі результати дають лаки на водній основі, але необхідно їх попередньо наносити на невеликі зразки для проби.

Відомо, що деревинний порох, який утворюється при опорядження тіка, може викликати дерматит або алергічні реакції. Деревина ядра тіка надстійка до біологічного впливу й не потребує захисного покриття від грибків та комах. Біостійкість заболоні значно нижча.

Застосування

Завдяки цінним якостям – довговічності, міцності, привабливому зовнішньому вигляду, – тік користується великим попитом. З давніх часів його використовують у суднобудівництві, гідротехнічних спорудах. На початку розвитку еризалізниць у Великобританії тік використовували для виготовлення коліс для вагонів.

Висока біостійкість та стабільність деревини дають змогу використовувати тік для садових меблів, підлоги відкритих терас та басейнів. Надзвичайно популярний масив та струганий шпон у виробників меблів.

Із масиву отримують чудовий паркет. Плантаційний тік, вирощений у Мьянмі, Індії та Індонезії, практично не відрізняється від лісового дикороса, чого не можна сказати про дерева із Центральної Америки, Африки та Океанії. Однак відмінності не настільки значні, щоб зменшилася популярність тіка, особливо у мебльовиків.

Завдяки хімічній стійкості тік використовують у виробах, на які можуть впливати кислоти.

Найпотужнішими виробниками продукції із тіка є Індонезія, Таїланд, Індія та Китай. Крім пиломатеріалів, ці країни експортують шпон, фанеру, погонажні вироби, меблі та їх комплектуючі.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

Теги та ключові фрази
Чому темніють свіжорізані доски, модуль пружності повітряно-сухої деревини, Модуль пружності повітряно-сухої деревини залежить від, тік деревина, мебліз тіка купить, вплив щільності деревини на вологопровідність, попит деревини кругляка свіжозрізаного оріх, дерев'яна підлога з дерева тік, меблі з масиву акації, деревина тік властивості
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
10.04.2009р.

Акація біла. Locust. Рід Robinia

Рід Robinia– листопадні дерева, які належать до родини бобових (Fabaceae). Батьківщина – Північна Америка (схід США та північ Мексики), де нараховується майже 20 видів. До Старого Світу окремі види завезли майже 300 років тому.

17.05.2008р.

Акація: від Канберри до Одеси

Господарча цінність акації білої вражає. Деревина за фізико-механічними показниками посідає одне з чільних місць, переважаючи дуб, бук, горіх волоський, модрину (щільність 800 кг/см2, верхня межа міцності сягає при розтягуванні 1760 кг/см2, при статистичному згинанні 1550 кг/см2).

вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua