Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
4925
18.05.2009р. |
Граб в лісовому фонді українських Карпат

Граб – цінна деревна порода, поширена в передгір’ї Карпат та прилеглих рівнинних районах переважно в дубових, букових і ялицевих насадженнях на площі понад 270 тис. га. З них 49,1 тис. га – це деревостани з перевагою в структурі насаджень граба: в Івано-Франківській області – 14,8 тис., в Закарпатській – 15,2 тис., у Чернівецькій області – 11,2 тис. та гірських районах львівської області – 7,9 тис. га.

Деревина граба важка і тверда. Використовується в целюлозно-паперовій промисловості, сільськогосподарському машинобудуванні, виробництві музичних інструментів, виготовленні ручок для різних приладів та інструментів, як матеріал для кустарних виробів, на дрова і вугілля. З грабових горішків добувають олію.

Граб на родючих ґрунтах досягає розмірів дерева другої величини – до 25 метрів. Ті невитривала порода м’якого клімату, відносно вибаглива до ґрунту. Найкраще росте на ділянках свіжих і вологих грабових дібров і бучин.

У Закарпатті граб поширений від рівнинних дубових і передгірних дубово-букових лісів до гірських букових. Тут у свіжих і вологих грабових субучинах граб разом з буком до 600 м над рівнем моря утворює корінні насадження, а в свіжих і вологих грабових бучинах на цих же гіпсометричних рівнях входить як невелика домішка до букових деревостанів (П. С. Каплуновський, 1961). Зрідка граб зустрічається одинично на Полонинському хребті і Бескидах у вологих букових суяличинах і яличинах на висоті 500–700 м над рівнем моря. На Північному макросхилі граб поширений в грабових, букових та ялицевих типах судібров і дібров, субучин та бучин. Стійка домішка граба, інколи в формі яруса спостерігається до висоти 500–600 м.

Граб плодоносить майже щорічно, починаючи з віку 30–40 років. Завдяки рясним врожаям, які повторюються через 2–3 роки, зріджені грабові діброви та бучини чудово відновлюються насінням граба. Підріст граба в зв’язку з підвищенням приросту з 4–5 років починає заглушати природне відновлення головних порід, в результаті чого утворюються похідні грабові деревостани на місті колишніх дубових і букових лісів. Так за останні 30 років площа похідних насаджень з перевагою в складі порід граба зросла в карпатських областях на 13,3%. Стиглі ж грабові насадження насіннєвого походження мають продуктивність на 25 відсотків нижчу, ніж такого стану добові деревостани.

Проте відомо, що науково обґрунтована домішка граба в дубових насадженнях сприяє підвищенню продуктивності та стійкості дуба. Це підтверджується практикою буковинських лісівників при вирощуванні дубових насаджень з участю домішки граба.

Непогано відновляється граб й паростками від пеньків, відсадками та кореневими паростками. Але порослевий граб, хоч і росте скоріше в молодому віці, утворює недовговічне насадження. Такий граб можна використовувати при вирощуванні низькостовбурних деревостанів як підгон і заповнювальний ярус у зріджених насадженнях.

Граб досягає розмірів ІІ, інколи І бонітету на різних типах ґрунтів: ясно-сірих підзолених, дерново-підзолистих оглеєних та бурих лісових ґрунтах. Крім родючості ґрунту на структуру і продуктивність граба впливає вологість ґрунту. Наприклад, хорошим станом відзначаються грабово-дубові насадження Хотинського держлісгоспу на ясно-сірих опідзолених ґрунтах у свіжій грабовій діброві, розташовані на вищих елементах рельєфу понад Дністром. Хороший ріст граба спостерігається на ділянках свіжих і вологих ялицевих судібров в Івано-Франківському держлісгоспі на дерново-підзолистих ґрунтах та в свіжих і вологих грабових субучинах і бучинах Закарпаття на бурих лісових ґрунтах.

Проаналізуємо, як впливає різний рівень зволоження ґрунту на ділянках дерново-підзолистих оглеєних ґрунтів у грабових і ялицевих судібровах Передкарпаття на природне відновлення граба. В Передкарпатті значна частина території відноситься до земель з надмірним зволоженням. Завдяки невеликому нахилу території, поверхневий стік забруднений або й відсутній. Ґрунти характеризуються різним рівнем зволоження та оглеєння. Типологічний спектр ділянок лісу представлений сирими і вологими грабовими та ялицевими судібровами і перехідними підтипами їх до дібров. Зазначимо, що після головної рубки на зрубах з вологим гігротопом ділянки, позбавлені потужних чинників відкачування зайвої вологи з ґрунту, починають заболочуватися з переходом до сирого гігротопа.

В сирих грабових судібровах, поширених на висоті 300–360 м над рівнем моря, природне поновлення граба в молодих культурах та на ділянці, відведеній під природне зарощування, представлене в мізерній кількості. Кращі результати отримані на ділянці сируватого підтипу вологої грабової судіброви під наметом майже зімкнутих 20-річних культур смереки.

Отже, зниження вологості ґрунту сприяє кращому стану природного поновлення, особливо в умовах застійного зволоження.

Кількість природного оновлення граба зростає в міру підвищення багатства ґрунту в перехідних підтипах ялицевої судіброви і діброви. В культурах дуба з участю ялиці і ясена, створених на зрубі вільхи чорної, дуба і граба, вже з середини другого року на площі з’явилося природне поновлення вільхи чорної, бука, серед яких переважає граб (ділянка 2).

Ще більше природного поновлення граба спостерігається на ділянці 3, де в сируватому підтипі вологої ялицевої судіброви і діброви ростуть культури дуба, ялиці, бука з участю рясного природного відновлення цінних супутніх порід, створені на зрубі дуба, ялиці, граба і липи.

Отже, в типових сирих сугрудках граб становить мізерну домішку в складі насаджень і не може становити значної конкуренції більш цінним лісоутворювачам. Лише поліпшення стану зволоження і багатства ґрунту викликає зростання участі граба в насадженні і його кращий ріст.

Потреба в садивному матеріалі граба зростає. Це викликане, насамперед, масштабами виконання цільової програми „Діброва”. Адже граб є незмінним супутником дуба і відноситься до ґрунтополіпшуючих порід. Важко уявити собі раціональне відновлення дубових насаджень у формації дуба без використання граба. Гостріше відчувається проблема використання граба при лісорозведенні зі створенням дубових насаджень на землях, не вкритих лісовою рослинністю. Тому, незважаючи на наявність хорошого природного поновлення граба під наметом дубових насаджень і на зрубах, все ж доцільно ширше вирощувати садивний матеріал граба на розсадниках для використання на площах, де його немає.

Завдяки належному регулюванню взаємовідносин дуба і граба при формуванні складу насаджень із забезпеченням необхідної домішки граба при прохідних рубках досягається висока продуктивність і стійкість дубових лісів.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

 
Теги та ключові фрази
скільки років росте граб, лес карпат граб, чи можна їсти грабові горішки, як по українськи буде граб дерево, граб лесной, граб в україні, свіжа грабова субучини, граб лісовий, граб олія, на яких грунтах ротуть діброви?
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
10.04.2009р.

Акація біла. Locust. Рід Robinia

Рід Robinia– листопадні дерева, які належать до родини бобових (Fabaceae). Батьківщина – Північна Америка (схід США та північ Мексики), де нараховується майже 20 видів. До Старого Світу окремі види завезли майже 300 років тому.

17.05.2008р.

Акація: від Канберри до Одеси

Господарча цінність акації білої вражає. Деревина за фізико-механічними показниками посідає одне з чільних місць, переважаючи дуб, бук, горіх волоський, модрину (щільність 800 кг/см2, верхня межа міцності сягає при розтягуванні 1760 кг/см2, при статистичному згинанні 1550 кг/см2).

Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua