Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
5359
21.05.2009р. |
„АСТРА” рекомендує: „Підвищення прибутковості деревообробки”

Вибираючи обладнання для організації або розвитку деревообробного виробництва, доводиться порівнювати ціну верстатів, їх продуктивність, технологічні можливості, рівень автоматизації, та й бренд виробника часто відіграє не останню роль. Повідомлення про ці параметри часто суперечливі. У процесі вибору важливо усвідомлювати, що верстат – це не просто сукупність механізмів з певними характеристиками, а передусім, засіб заробити гроші. Тому необхідно, щоб саме у цій якості він був максимально ефективним. На що звернути увагу при створенні чи модернізації деревообробного виробництва? Передусім, на майбутні поточні витрати.

Продуктивність і ціна обладнання

З точки зору економічної ефективності перевагу має обладнання, яке забезпечує більш глибоку переробку деревини і дає змогу, застосовуючи досконалі технології, вилучити із технологічного ланцюга відповідні операції. Особливої уваги заслуговують верстати, застосування яких дає змогу скоротити кількість персоналу та знизити рівень його кваліфікації. Придбання дорожчого верстата з високим рівнем автоматизації стане для вас проблемою один раз, а персонал потребує уваги щодня.

Загалом, недоцільно купувати обладнання  з надлишковою для вашого підприємства продуктивністю. Проте трапляються випадки, коли застосування обладнання з надлишковою продуктивністю дає змогу організувати таке виробництво, при якому суттєво зменшуються затрати: і за рахунок зменшення робітників і за рахунок ефективнішого використання сировини. Звісно, йдеться не просто про високопродуктивні верстати, а про верстати, котрі швидко переналаштовуються й дають змогу створювати гнучкі технологічні процеси. При цьому треба враховувати вагу та розміри пиломатеріалів. Особливої уваги заслуговують міжопераційні транспортно-накопичувальні системи, як самостійні машини або як частково інтегровані у конструкцію верстата пристрої. Звісно, застосування таких систем збільшує капітальні затрати, що часто відлякує покупців обладнання, але ваші поточні витрати при цьому значно зменшаться, а окупність виробництва зросте. Зверніть увагу на співвідношення обробних верстатів й транспортно-накопичувальних систем у цехах європейських деревообробних підприємств – інтернет надає таку можливість.

Ефективне використання сировини

Ціна деревини та її дефіцит постійно зростають і кожен деревообробник має замислюватися над ефективним її використанням. Часто ефективність залежить не від організації виробництва, а від збуту. Неможливо забезпечити високий процент виходу обрізних пиломатеріалів при обмеженому асортименті продукції. Що ширша у вас специфікація пиломатеріалів, які ви виробляєте, то менше буде відходів. Це найпростіший шлях підвищення ефективності використання сировини. Крім того, суттєво підвищити процент виходу продукції можна завдяки гнучкому підходу до розкроювання колод та дощок, оскільки вони значно відрізняються одне від одного і за розмірами, і за структурою. Звісно, у виробництві обрізної дошки тандем „брусувальний верстат плюс багатопилковий верстат” продуктивніший, ніж „стрічкопилковий верстат плюс прирізний верстат”. Проте гнучке розкроювання колоди на стрічкопилковому верстаті дає змогу на декілька відсотків підвищити вихід якісної обрізної дошки шляхом врахування особливостей форми та розмірів, розташування сучків. Шкода, що не всі деревообробники знають про поради Джона Венгерка, опубліковані декілька років тому в статті „Від деревини до готового продукту”, спрямовані на збільшення прибутковості розпилювання.

Організація роботи на дільниці, в тому числі система оплати, мають бути побудовані так, щоб оператор не лише дотримувався заданої специфікації, а й намагався отримувати заготовки, які дають максимальну ефективність у подальшому технологічному ланцюжку – дощок радіального розкроювання, максимально довгих, із нерівномірним розподілом дефектних ділянок тощо.

Ще один шлях підвищення прибутковості – це глибока переробка деревини, тобто, виготовлення тонких ламелей замість бруса, чорнової заготовки замість необрізної дошки і виробництво клеєних заготовок або виробів.

Транспортні системи і людський фактор

Для ефективної діяльності виробництва, як мінімум, потрібен організатор та фахівець із технології деревообробки (в ідеалі – одна особа), механік, що  забезпечує експлуатацію обладнання і, зрозуміло, робітники. Робітників має бути якомога менше, але не за рахунок надмірної інтенсифікації праці, що призводить до погіршення якості, а за рахунок раціональної організації виробництва і застосування засобів механізації та автоматизації. Це важливо, оскільки знайти грамотних та відповідальних фахівців робочих професій стає дедалі складніше. Застосувавши малолюдні технології, ви вирішите одночасно дві проблеми – знизите вплив на результати роботи часто непередбачуваного людського фактора, підвищивши таким чином технологічну надійність виробництва, й зменшите затрати, пов’язані з фондом оплати праці.

 

Рис. 1. Схема розпилювального комплексу з автоматичним поверненням заготовок фірми A.COSTA.

Найпростіший шлях зменшення кількості персоналу – широке використання автоматичних та напівавтоматичних транспортних засобів та меж операційних накопичувачів. На європейському ринку є декілька виробників такого обладнання. Це, наприклад, фірми Weinig, Renholmen, Ligmatech. В Україні транспортні системи для деревообробки виробляє „Астра”, в Росії – Тігруп”. Для деревообробки застосовують прохідні верстати, які обслуговують, щонайменше, два оператори: один на вході подає заготовки у верстат, а другий на виході приймає оброблену заготовку. У деяких випадках заготовку необхідно декілька разів пропускати через верстат (наприклад, на ділильному або поздовжньо-розкрійному верстатах). Встановивши повертальний транспортер та автоматичний скидач на вихідному рольгангу верстата, ви усунете потребу в другому операторі. Система повернення, встановлена на чотирибічних Weinig, дає змогу одному робітнику, не сходячи з місця, не лише подавати заготовки у верстат, а й вкладати заготовки у транспортний візок після повернення їх транспортною системою.

Функціонально подібними пристроями можна оснащувати багатопилкові прирізні верстати MLIR-420 фірми A.COSTA, багатопилкові двовалкові верстати Multilam 140  від Ledinek (рис. 1) тощо. У цих випадках автоматично повертаються до оператора не лише отримані рейки або дошки, котрі необхідно завантажити у візок, а й пиломатеріал, який необхідно знову запустити у верстат. У стрічкопилковому ділильному верстаті ПЛП-АСТРА-ДЛ, призначеному для отримання тонких личкувальних ламелей із бруса, що, зазвичай, передбачає багаторазове повернення заготовки для розпилювання, транспортна система вже вмонтована у верстат (рис. 2). Звісно, таке обладнання потребує великих капітальних затрат, але продуктивність праці подвоюється, внаслідок чого загальні витрати зменшуються.

Не менший ефект дає встановлення на виході розкрійного верстата привідного рольганга з автоскидачем заготовок на поперечний транспортер–накопичувач. Він може бути ланцюговим, як у розкрійному комплексі СПМ-АСТА-2М+, або кроковим. Важливо, що така система не лише вивільняє робітника, а й дає змогу ефективно об’єднати обладнання неоднакової продуктивності в один комплекс. Тоді, наповнивши накопичувач, робітник переходить по технологічному ланцюжку до наступного верстата й працює на ньому деякий час. При неповному завантаженні обладнання з’являється додаткова можливість зменшити кількість кваліфікованого персоналу, яку розглянемо нижче.

Раціональна побудова технологічних дільниць

Дільниця первинного розпилювання, планування якої наведене на рис. 3, забезпечує ефективність виробництва за рахунок зменшення кількості персоналу шляхом використання автоматичних міжопераційних накопичувачів і узгодження за їх допомогою роботи обладнання неоднакової продуктивності. Горизонтальний стрічкопилковий верстат та багатопилковий двовалковий верстат для розпилювання бруса, що застосовуються в цій технології, мають неоднакову продуктивність, можливо, надлишкову для виробничої дільниці загалом, проте використання в таких умовах привідних рольгангів та поперечних подавальників–накопичувачів, обладнаних автоскидачами заготовок, дає змогу скоротити кількість обслуговуючого персоналу даючи робітникам можливість почергово працювати на декількох верстатах. Таким чином забезпечується безперервність розпилювання при збереженні гнучкої технології.

 

Рис. 2. Ділильний верстат ПЛП-АСТРА-ДЛ з автоматичним поверненням до оператора заготовок та отриманої ламелі.

Послідовність переміщення та обробки заготовок на дільниці така:

– колоди ланцюговим транспортером 2.1 подають у накопичувач 1.1, звідки вони надходять на горизонтальний стрічкопилковий верстат ПЛП-АСТРА-ЕС+ (3.1), оснащений кантувачем бруса і вбудованим підіймальним рольгангом. З колоди почергово, під час повороту рольганга, знімають обапільні та підобапільні дошки, які робітник перекладає на бічний привідний рольганг 2.4 й відводить у поперечний накопичувач 1.3;

– отриманий із колоди двокантний брус викочують по рольгангу на привідний рольганг 2.2, де його автоматично зіштовхують на поперечний ланцюговий накопичувач 1.2. Після заповнення накопичувача брус подають на багатопилковий верстат 3.2;

– отримані на багатопилковому верстаті обрізні дошки відводять привідним рольгангом 2.4, де автоматично зіштовхують на ланцюговий поперечний накопичувач 1.4;

– обапільні дошки оператор подає на стрічковий ділильний верстат 3.3;

– отримані необрізні дошки через накопичувач 1.3 розкроюють на секції, приблизно одинакові за шириною, на торцювальному верстаті 3.4 і рольгангом 2.5 разом із підобапільними дошками із накопичувача передають на прирізний верстат 3.5 (RAIMANN, СПО-АСТРА-Р4, СПМ-АСТРА тощо), який забезпечує обрізання та розкроювання з максимальним виходом придатної дошки. Отримані обрізні дошки збирають у накопичувачі 1.4, відходи – у накопичувачах 1.5.

 

Рис. 3. Схема розпилювальної дільниці із транспортно-накопичувальними пристроями.

Така технологія дає змогу операторам почергово працювати на різних верстатах, відповідно до заповнення накопичувачів. А за рахунок гнучкого розкроювання колоди, що неможливо при застосуванні жорсткого технологічного ланцюжка „брусувальний верстат – багатопилковий верстат”, досягти максимального виходу обрізної дошки при продуктивному розпилюванні на дільниці до 40 м³ деревини за зміну.

Приклад підвищення ефективності за допомогою багаторазового використання виробничого обладнання в технологічному ланцюжку ілюструє дільниця з виготовлення профільованого стінового бруса та балок перекриття (рис. 4).

Технологія, згідно з якою побудована дільниця, передбачає використання таких верстатів, як спеціальний фугувальний СК-АСТРА-300-ПФ із вхідним рольгангом великої довжини, трибічний (або чотирибічний) фрезерні верстати для обробки бруса великого перерізу СК-АСТРА-300-ПР-3, EUROPLAN 300 тощо, а також преса безкінечного торцевого зрощення ПС-АСТРА-ППС-Н, однак можливе застосування й іншого обладнання. Фрезерні верстати використовують схему поздовжньо-поперечного фрезерування, яка забезпечує якісну підготовку поверхонь під склеювання за пластю. Продуктивність дільниці – до 400 метров бруса за зміну. Сировина – суха обрізна дошка.

При розробці дільниці особливу увагу приділяли ефективному використанню фрезерного обладнання для обробки дошки та бруса великих перерізів. Оскільки лімітує продуктивність прес, технологічний процес і планування дільниці виконані так, щоб продуктивніші поздовжньо-фрезерні верстати багаторазово використовувалися у технологічному ланцюжку, а їх стабільне навантаження забезпечувалося міжопераційними накопичувачами заготовок.

Послідовність переміщення та обробки заготовок на дільниці наступна:

– суху обрізну дошку із накопичувачів 1.1 (це можуть бути і механізовані стелажі, й просто візки) подають на вхідний рольганг 2.1 потужного фугувального верстата 3.1, який відкриває дефекти дошки й підготовлює базову поверхню для подальшої обробки. При цьому вхідний рольганг не тільки забезпечує зручне передавання дошки, а й її якісне базування;

– із вхідного рольганга 2.2 фугувального верстата дошку (вручну або механічним перекладачем) передають на вхідний рольганг торцювального верстата 3.3, який забезпечує розкрій дошки за довжиною і вирізання дефектних ділянок. Отримані заготовки із стрічкового транспортера 2.4 надходять у міжопераційний накопичувач 1.2, відходи – у накопичувач 1.7;

– після фрезерування мікро шипів на верстаті 3.4 заготовки надходять на подавач 2.7 преса безкінечного зрощення 3.5. Зрощені дошки заданої довжини з вихідного рольганга-зіштовхувача 2.8 преса поступають у накопичувачі 1.3, де вилежуються до затвердіння клею;

– зрощену дошку повертають на вхідний рольганг 2.1 фугувального верстата 3.1 й передають на вхід трибічного фрезерного верстата 3.2. Із його вихідного рольганга 2.5 калібровану дошку через накопичувач 1.4, рольганг 2.6 та пристрій нанесення клею 3.6 подають в горизонтальний (або декілька вертикальних) прес 3.7 для склеювання за пластю;

– із накопичувачів 1.5 клеєний брус подають уже в тандем двох верстатів – на фугувальний та трибічний фрезерний і в профільованому або каліброваному вигляді передають у накопичувач 1.6.

Особливістю планування дільниці є центральне розташування фрезерних верстатів, що полегшує багаторазове їх використання на різних етапах технологічного процесу. Периферійне розташування між операційних накопичувачів заготовок полегшує доступ до них й дає змогу використовувати як накопичувачі і високомеханізовані системи, і прості візки, піддони, які переміщуються навантажувачами, кранами тощо.

 

Рис. 4. Схема дільниці з виробництва клеєного будівельного бруса.

Затрати на оснащення виробничих дільниць високошвидкісним обладнанням, яке швидко пере налаштовується, в поєднанні із між операційними системами транспортування та накопичення заготовок швидко окуповуються навіть при невеликих об’ємах переробки деревини.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

 

 

Теги та ключові фрази
транспортер накопичувач, візок для переміщення станків, вихід обрізної каліброваної дошки з кругляка, процент виходу обрізноі дошки із необрізної, переробка з кругляка в необрізну дошку, Обрізні верстати ''Астра'', стрічкопилкового верстата плп астра м, плп-астра-м схема, верстат для вирізки дефектних місць астра, стрічкопилковий верстат ПЛП-астра-М


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
15.10.2010р.

Ринок деревообробного обладнання України 2010 1

За даними Держкомстату, імпорт деревообробного обладнання в січні - вересні 2010 р., в порівнянні з аналогічним періодом 2009 р., збільшився більш ніж в 1,5 рази, а за оцінками операторів - навіть у 2 рази

05.05.2010р.

Игра в "микадо"

Итоги 2009 года в мировой лесной отрасли еще предстоит подвести, но уже сейчас можно подсчитать убытки и сделать ряд прогнозов на 2010 год.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua