Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
2368
04.06.2009р. |
Вибираємо дискові пилки

З розвитком деревообробки в Україні на підприємствах все більше експлуатують круглопилкові верстати. Це надійне обладнання може працювати роками. А от його інструмент – дискові пилки – час від часу потребують заміни. І тут нерідко виникають проблеми із їх вибором та підготовкою до роботи. Щоб уникнути помилок, які обходяться дорого, потрібно володіти детальною інформацією про кількісні та якісні характеристики дискових пилок.

Про що мовить маркування

Головне джерело інформації про пилковий диск – його маркування. В Європі маркування круглих пилок регламентується стандартом EN–847/1. Він вимагає наносити на диск інформацію таким способом, який забезпечить існування напису протягом всього терміну експлуатації, тому виробники із цією метою користуються лазером. У складі маркування має бути товарний знак підприємства-виробника, параметри пилки, марка матеріалу для оснащення зубців та максимально допустима частота обертання диска без точної інформації про спосіб подачі та методи визначення цієї характеристики. Кожна європейська фірма зазвичай має власні нормативи: або максимально допустима частота обертання, або рекомендовані робочі частоти обертання пилки.

Як вирахувати оптимальний режим використання круглої пилки

Конкретне значення цієї характеристики визначають, виходячи із значень лінійної швидкості обертання: 60–70 м/с для звичайних сталевих пилок і 100 м/с для твердосплавних. Фахівці стверджують, мовляв, таке рішення прийняла європейська комісія. Звичайно, лінійна швидкість обертання (м/с) та частота обертання (хв.-1) – величини взаємно пов’язані, проте, з точки зору їх впливу на роботоздатність пилки, вони суттєво відрізняються.

Зношення зубців у пилок різного діаметра із однаковою частотою обертання буде різним, тому лінійну швидкість обертання використовують для того, щоб охарактеризувати інтенсивність зношення зубців. Тоді як частота обертання пилки характеризує гнучку жорсткість диску. Відомо, що в діапазоні лінійних швидкостей обертання пилки від 55 м/с і вище інтенсивність зношення зубців у звичайних сталевих пилок значно зростає. Цей факт й пояснює виникнення норми 60–70 м/с, яка визначає максимально допустиме значення частоти обертання, позначене на пилці.

Провідні фахівці вважають, що такий метод застарів. Підставою для такого висновку, на їхню думку, слугують результати проведених досліджень, які засвідчили, що саме гнучка жорсткість диску для сучасних пилок є визначальним параметром для розрахунку оптимальних режимів використання круглих пилок.

Гнучка жорсткість

Гнучка жорсткість пилки характеризує здатність диска ефективно витримувати навантаження. Розрізняють власну гнучку жорсткість (при відсутності обертання), початкову (при робочій частоті на холостому ходу) та експлуатаційну (при пилянні із номінальними характеристиками режиму пиляння). Власна гнучка жорсткість визначається конструктивно-технологічними параметрами пилки (в їх складі: матеріал, із якого виготовлений диск, діаметр та товщина диску, види та режими термомеханічної обробки тощо). У свою чергу, ці параметри вибираються таким чином, щоб у процесі пиляння забезпечити робото здатність пилки під впливом експлуатаційних факторів.

До останніх відносять тип обладнання, характер змін його технічного стану, вимоги до точності пиляння та інші. Найсуттєвіший вплив на гнучку жорсткість  здійснюють частота обертання пилки, температура та її перепад по радіусу диска. Характер залежності для прокованих і непрокованих пилок дещо відрізняється. Для непрокованих пилок гнучка жорсткість із зростанням частоти обертання пилки спочатку понижується повільно, а починаючи з деякого значення (no) понижується швидко, наближаючись до нуля. Для пилок, диски яких критично проковані, власна гнучка жорсткість дещо вища. Спочатку гнучка жорсткість (у даному випадку) зростає і, досягнувши максимуму (на 10–15% більше від власної) при частоті обертання no,  швидко сходить нанівець. Для тонших пилок значення мінімальної критичної частоти перебуває ближче до точки максимуму.

Стандарт бажано переглянути

З’ясовано, що для розрахунку максимально допустимої частоти обертання пилки належить брати за основу два значення no i nкр.хв. – мінімальної критичної частоти обертання. nкр.хв – це таке значення частоти обертання пилки, починаючи з якого, при подальшому її збільшенні, диск втрачає здатність витримувати діючі навантаження, особливо поперечні. При цьому належить враховувати нерівномірність нагріву диска, яка також негативно впливає на гнучку жорсткість пилки, і низку інших експлуатаційних факторів.

Напрошується невтішний висновок. У зв’язку із тенденцією до зменшення товщини пилок (намагання зменшити втрати деревини при пилянні) відбувається пониження мінімальної критичної частоти обертання і перехід її у розряд робочих частот, розрахованих, виходячи із допустимої лінійної швидкості обертання пилок. Таким чином виникла потреба переглянути Європейський стандарт EN–847/1 для уникнення небажаних наслідків.

Зазначимо, що американські та канадські виробники взагалі не вказують максимально допустимих частот обертання пилок у маркуванні. Вони надіються на своїх висококваліфікованих  фахівців, які правлять пилки.

Певно, і для вітчизняних виробників такий вихід є єдиним, щоб суттєво знизити збитки.

Проблема – одна, підходи – різні

Пилки мають служити довго. Досягти цієї мети, здається, нескладно: пиляти лише той матеріал, який відповідає стандартам, тобто з відхиленнями від форми, розміру тощо, котрі не перевершують допустимі, періодично регулювати відповідальні вузли верстатів; регулярно обслуговувати різальний інструмент. Якщо перших два пункти не потребують коментарів, то останній викликає суперечки між авторитетними фахівцями.

Німецькі та італійські виробники круглих пилок вважають, що споживач має займатися лише загостренням зубців. Параметри дисків та якість їх виготовлення мають бути такими, щоб споживач міг обійтися без перепідготовки пилок. А коли диск починає змінювати форму, його просто замінюють. Тобто питання вирішується підприємством-виробником пилок за підтримки верстатобудівельників. За рахунок найвищого рівня точності на провідних західноєвропейських верстатобудівельних заводах забезпечується високий рівень якості верстатів і, як наслідок, можливість довготривалого підтримання високої точності у вузлах різання. Торцеве биття пилок після встановлення і відхилення зубців на сторону від номінального значення становіть соті долі міліметра.

Американські та канадські виробники до вирішення проблеми підходять по-іншому. Наприклад, для круглопилкових багатопилкових верстатів вони використовують дуже тонкі (до 1 мм) ресурсозберігаючі плаваючі пилки зі шліцьовими пазами. Вони мають низькі значення власних і мінімальних критичних частот, а їх робочі частоти обертання перебувають у проміжку між двома критичними (залежність гнучкої жорсткості від частоти обертання диску має вигляд „дзвона”). У такій ситуації без участі кваліфікованого правника пилок не обійтись. Крім того, фірма Armstrongспростила рішення проблеми, розробивши автоматичні верстати для правки пилок. Американці вважають, що довготривале підтримання найвищої точності у вузлах різання обходиться значно дорожче, ніж варіант із плаваючими пилками.

Швецькі та фінські виробники, завдяки створеній у 70–80-ті роки минулого століття системі дрібних інструментальних фірм, займають проміжну позицію в цій дискусії. Централізація перепідготовки інструменту в таких фірмах забезпечила півищення кваліфікації інструментальників, зокрема правників пилок, можливість придбання та ефективного використання сучасного спеціалізованого обладнання. Зрозуміло, що перепідготовка інструменту на кожному окремому лісопильно-деревообробному підприємстві була б неможлива. Інший позитивний результат – товщина пилок у Швеції та Фінляндії значно менша, ніж у решті країн Західної Європи.

В Україні послуги з перепідготовки інструменту надають підприємства з виробництва та постачальники дереворізальних інструментів. Деякі з них створили окремі сервісні центри, наприклад, „Механік” у Києві. Самостійних підприємств такого напряму поки що не існує. Час вже вимагає їх створення.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

 

 

Теги та ключові фрази
ПАРАМЕТРИ зубців пилк?, характеристика круглої пилки, Круглі ( дискові ) пилки, Круглі пилки та спосіб їх підготовлення, купилу пилу дискову - м.львів - ціна, марка, відгуки, круглі дискові пилки, характеристика круглих пилок, диск для пилки, круглих дискових пилок, частота обертання лінійна швидкість
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
15.10.2010р.

Ринок деревообробного обладнання України 2010 1

За даними Держкомстату, імпорт деревообробного обладнання в січні - вересні 2010 р., в порівнянні з аналогічним періодом 2009 р., збільшився більш ніж в 1,5 рази, а за оцінками операторів - навіть у 2 рази

05.05.2010р.

Игра в "микадо"

Итоги 2009 года в мировой лесной отрасли еще предстоит подвести, но уже сейчас можно подсчитать убытки и сделать ряд прогнозов на 2010 год.

вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua