Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію


Останні новини
Останні новини
Що заважає лісопереробці рухатися до європейських стандартів?
21.02.2020р.

Інтерв'ю з депутатом Закарпатської обласної ради, очільницею ТОВ «ВГСМ» —...

Кабмін перегляне податкове навантаження на підприємства лісової галузі — Гончарук
21.02.2020р.

Кабінет міністрів України проаналізує податкове навантаження на підприємства...

Детінізація лісу: на Рівненщині запроваджено електронний облік деревини
19.02.2020р.

Заготівля і продаж деревини – під прицільним наглядом. Усі державні...

Ліс, сміття, пилорами: про що говорили жителі району із головним лісівником Волин
19.02.2020р.

18 лютого, начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко зустрівся із...

В Україні за п'ять років відкрили понад 10 тис. проваджень через незаконну вирубку лісу
19.02.2020р.

Україні за п’ять років обліковано понад 10 тис. кримінальних правопорушень...***
Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
5665
25.08.2009р. |
Сучасні методи захисту деревини

Щороку на промислових ринках індустріально розвинених країн з’являються нові матеріали для будівництва. Чимало з них з часом втрачають перспективу й про них забувають. Незмінним же матеріалом протягом всієї історії розвитку людства залишається деревина. Це – екологічно чистий, відновлюваний самою природою, найкращий матеріал для будівництва комфортного житла. Для того, щоб споруди з цього матеріалу служили протягом якомога довшого терміну, деревина, з якої вони споруджені, потребує захисту від біологічного, атмосферного впливу та від вогню. Нижче ми наводимо з цього приводу статтю керівника продажів німецької фірми ТзОВ та КТ  ”Курт Обермаєр та Ко” доктора Христофа Ріхтера.

Для збереження деревини вживають комплекс заходів, мета яких – запобігти її ушкодженню, передусім, руйнуванню під впливом грибків та тваринних організмів, а саме:

1. Оптимальний вибір породи, коли можна скористатися високою природною міцністю таких порід деревини, як сосна, модрина, робінія чи тропічні породи дерева. Однак за доступністю та ціною ялина та сосна і надалі найпоширеніші породи будівельної деревини в Європі.

2. Під час будівництва це:

   • Захист від атмосферних опадів та  бризок води;
   • Захист від потрапляння води з ґрунту чи матеріалів, які є поблизу;
   • Захист від потрапляння води, що конденсується з повітря на внутрішніх поверхнях стін та дахів.

3. Хімічні речовини. Якщо ми прагнемо використовувати деревину в сучасному будівництві як тривкий будматеріал, то без її продуманого хімічного захисту нам сьогодні не обійтися. Однак зараз виробники прагнуть відмовлятися від використання хімічно обробленої деревини там, де це тільки можливо, або, принаймні, застосовувати її якомога менше – коли це вкрай необхідно. Хімічний захист монтажних конструкцій з деревини, отже, залежить від конкретного випадку їх застосування. При цьому розрізняють:

 • Несучі монтажні конструкції (балки, стропила) та ненесучі (профільний погонаж, фасади);
 • Монтажні конструкції, для яких треба точно дотримуватися встановлених розмірів (вікна та двері) та такі, де нема цієї потреби (огорожі, альтанки, терасні настили);
 • Внутрішні та зовнішні монтажні конструкції.

Руйнуючи деревину, грибки та тваринні організми взаємодіють із її складовими частинами. Хімічні засоби захисту за своїм призначенням запобігають впливові, що чинять організми на складові частини деревини. З цією метою застосовуються біологічно активні субстанції, тобто біоцидні речовин, що поділяються на фунгіциди (проти грибків) та інсектициди (проти комах).

Крім власне біологічно активної речовини (або кількох речовин) засоби захисту деревини складаються з носія (води або органічного розчинника), та інших складових частин: поверхнево активних речовин, барвників, зв’язуючих речовин, антикорозійних засобів тощо.

Засоби захисту деревини на основі води постачаються для промислового вжитку у вигляді концентрату неорганічних та органічних біологічно активних субстанцій та розчиняються до потрібної концентрації (в більшості випадків в межах 2 – 10%) на просочувальних заводах. Найкраще просочується дерево із вологістю менше 30 %, при цьому ядрова деревина майже не зазнає жодного впливу. Більшість біологічно активних речовин у засобах захисту, що базуються на воді, фіксуються у деревині, тобто переходять у ній у важкорозчинний стан. Просочену таким чином деревину можна без обмежень розміщувати надворі, вона може безпосередньо контактувати з ґрунтом чи з прісною або морською водою. Борні сполуки залишаються водорозчинними навіть після просочування у деревину. Просочену ними деревину, отже, слід оберігати від опадів при транспортуванні та складуванні та не застосовувати в тих місцях, де можливе потрапляння опадів або безпосередній контакт з водою. Різні біологічно активні речовини, наприклад, сполуки з міді чи допоміжні речовини (сполуки хрому), мають власне сильне забарвлення, яке надає оливково-зеленого кольору після просочування і деревині.

Більшість біологічно активних речовин, передусім, органічні, безбарвні. Та щоб зафарбувати деревину, до них можна додавати барвники або пігменти. Таке забарвлення тривалий час витримуватиме атмосферний вплив.

Засоби захисту деревини на основі розчинників містять, як правило, лише органічні біологічно активні речовини і постачаються у готовому для застосування вигляді. Для деревини з вологістю понад 30% вони непридатні. Після просочування розчинник випаровується, а біологічно активні речовини затримуються у деревині, і не вимиваються водою. Просочену в такий спосіб деревину можна використовувати надворі, але слід оберігати від постійного контакту з ґрунтом чи водою.

У 1998 році, із запровадженням так званої Європейської біоцидної директиви, стало можливим класифікувати дуже велику кількість наявних на той час біологічно активних речовин та зменшити її. У такий спосіб із кількох сотень біологічно активних речовин від 01.09.2006 у країнах Європейського Союзу  перевірено та допущено до використання з метою захисту деревини лише близько 35.

Біологічно активні речовини, що використовуються найчастіше, – це сполуки бору та міді, четвертинні сполуки амонію, пропіконазол, IPBC, феноксикарб, а також сполуки хрому, що застосовуються у деяких країнах ЄС (наприклад, Німеччині та Польщі) як важливі фіксатори.

Необхідність та обсяг заходів для захисту деревини слід співвідносити із умовами її використання та враховувати при цьому джерело потенційної небезпеки. Із цією метою деревину класифікують відповідно до її призначення та за ступенем небезпеки (СН), визначаючи заходи, необхідні для її хімічного захисту. Крім того, рекомендується, по змозі, не вдаватися до хімічного захисту, використовуючи природно стійкі породи (відповідно до EN 350-2), а також в тих особливих випадках, які підпадають під СН1.

Таблиця: Класифікація за ступенем небезпеки (СН) відповідно до EN 335 та DIN 68800-3
(EN передбачає також і СН5 для деревини, що перебуває у морській воді)


СН

Умови експлуатації

Джерело потенційної небезпеки для звичайної будівельної деревини та особливі вимоги до засобу захисту

Альтернативні породи деревини

4

Деревина перебуває у тривалому контакті з ґрунтом або ж постійно піддається сильному впливу вологи

Вразлива на вплив комах  та грибків, в тому числі плісняви. Засіб захисту слід оберігати від вимивання (за допомогою фіксації)

Ядрові деревинні породи, наприклад, тикове дерево, робінія

3

Деревина піддається атмосферному впливу, але не контактує з ґрунтом

Вразлива на вплив комах  та грибків. Засіб захисту слід оберігати від вимивання (за допомогою фіксації)

Ядрові деревинні породи, наприклад, дуб, бонгосі

2

Деревина не контактує з ґрунтом, не піддається прямому атмосферному впливу чи вимиванню, можливо лише нетривале її зволоження

Вразлива на вплив комах  та грибків

Ядрові деревинні породи, наприклад, модрина, сосна

1

Постійно суха деревина в приміщенні

Вразлива на вплив комах 

Ядрові деревинні породи, наприклад модрина, сосна, із максимум  10% заболоні

0

Постійно суха деревина в приміщенні, захищена або недоступна для комах

Не потребує жодного хімічного захисту

 -

Таким чином найбільш проблематичним є захист у випадку СН4. Тут слід використовувати сполуки міді, велику кількість просочувальної речовини, що глибоко проникає у деревину, чого можна досягти лише за допомогою вакууму.

Відповідне технічне устаткування є дорогим, для цього потрібен циліндричний автоклав (довжиною найчастіше від 9 до 25 м та з поперечним перерізом від 1,2 до 2,5 м), додатковий резервуар, нагнітальний та всмоктувальний насоси і пристрій керування. Деревину вміщують у автоклав і спочатку створюють там вакуум, щоб висмоктати повітря з пор деревини, а потім заповнюють автоклав просочувальним розчином, що впродовж кількох годин під тиском просочується в деревину.
У випадках, що підпадають під категорії СН1, 2, та 3, можна скористатися і технологією занурення, а СН1 і 2 також і поверхневої обробки деревини, наносячи на неї барвники або обприскуючи її.
При зануренні деревину за допомогою підіймального пристрою на кілька годин занурюють у двостінну ванну (найчастіше шириною від 6 до 15 м та довжиною від 1,2 до 1,5 м). З технологічного боку превентивний тимчасовий захист від плісняви менш проблематичний, ніж тривалий захист будівельної деревини, і реалізується він найчастіше через короткотривале занурення.

Широко розповсюджена обробка зовнішніх дерев’яних поверхонь забарвлювальними речовинами, тобто фарбами та лазурями, які складаються з розчинників, зв’язуючих елементів та пігментів.
При цьому мають на меті захист від атмосферного впливу – тобто захист від надмірного набухання та посіріння, водночас намагаючись передати в такий спосіб певну  естетику. Для цього застосовують покривні фарби, що унеможливлюють розпізнавання будь-якої деревинної структури або лазурі, із нижчим вмістом барвника/пігменту, що  відображають структурування поверхні, але майже не пропускають ультрафіолетову частину сонячного спектра. Подібні фарби можна застосовувати для декоративних цілей також і в приміщенні. 

Обробку поверхонь тонкошаровими лазурями або ґрунтуванням можна поєднувати і з хімічним захистом деревини. З цією метою до них додають біоцидні речовини як превентивні засоби захисту від плісняви, а також водоростей та деревних грибків. Оскільки в цьому випадку дія біологічно активних речовин обмежена лише дерев’яною поверхнею, такі деревозахисні лазурі можна використовувати лише для ненесучих монтажних конструкцій з деревини. До складу товстошарових лазурей та покривних фарб для деревини біоцидні речовини не входять.

Недоліком тонкошарової лазурі порівняно із товстошаровою та покривною фарбою є її менша довговічність, однак витрати на її відновлення незначні. Тонкошарові лазурі широко застосовують передусім, у тих зовнішніх монтажних конструкціях, для яких точне дотримання встановлених розмірів не є обов’язковим. Вони піддаються дифузії та забезпечують необхідний вологообмін. Безбарвні лаки та світлі лазурі застосовують лише у приміщеннях.  Через брак пігменту деревина в цьому випадку незахищена від дії ультрафіолетового випромінювання, тому зовні вони захищають деревину лише короткий час.

Зараз дедалі частіше використовують незначні кількості органічних розчинників для фарб, лазурей та лаків, розводячи їх з водою. Ці забарвлюючі речовини на основі води за своїми властивостями такі ж як „класичні“ барвники, створені на основі розчинників. Це означає, що вони потребують мало часу для висихання, хоча умови їх переробки більш проблематичні (температура 20 °C, середня атмосферна вологість).

Отож нині для застосування деревини у будівництві, з урахуванням підвищених вимог щодо її тривалого використання, слід вжити комплекс заходів, в тому числі оптимально застосовувати засоби захисту, фарби та лазурі.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

Теги та ключові фрази
захист деревени на вулицм, стандарта+вологість+деревини, презентація хімічні захисту деревини, пігмент охра для обробітку деревини, оброька дeрeвeни, лазурі для захисту деревини, захист деревини огорожі від зовнішніх впливів форум, засіб для захисту деревини на вулиці, захист деревяних конструкцій від біологічної врази. технологічні та конструктивні способи захисту, обробка деревни на вулиці
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

Коментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Інші статті
09.02.2010р.

Thermowood. Що це таке?

За багато тисячоліть, протягом яких людина використовує і обробляє деревину, було створено і впроваджено у виробництво не так вже й багато технологій, які означали стрибок на якісно новий рівень у цій сфері діяльності. Однією із таких технологій стало термічне модифікування деревини, завдяки якому, окрім технологічності, високої декоративності і екологічності, деревина стала ще й довговічною, а геометрія виробів з неї – постійною.

27.10.2009р.

Будуй для себе, та пам’ятай про внуків 1

Деревина – один із найкращих, перевірених віками, будівельних матеріалів. Щоб споруди з цього матеріалу служили протягом якомога довшого терміну, деревина, з якої вони споруджені, потребує захисту від біологічного, атмосферного впливу та від вогню. Нині на ринку є велика кількість засобів захисту, розроблено чимало технологій їх застосування. Ми розповімо про деякі, на наш погляд, найбільш високоефективні.

вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua