Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
6467
31.08.2009р. |
Клеї для личкування меблевих плит і фасадів

У більшості процесів меблевого виробництва застосовують клеї. Різноманітність склеюваних матеріалів, обладнання та технологічних прийомів склеювання обумовлюють низку специфічних вимог, які неможливо поєднати в одному клеї.

Наприклад, клей для масиву повинен давати досить твердий клейовий шов, що витримує великі навантаження на згин і на зсув. З іншого боку, він не повинен бути занадто твердим, щоб не псувати різальний інструмент. Клей для декоративних плівкових матеріалів повинен, навпаки, утворювати еластичний клейовий шов, що не викликає в плівці високих напружень, здатних її деформувати або розірвати.

Клей, призначений для нанесення за допомогою вальцьової установки, повинен мати в'язкість 10–20 Па·с, методом розпилення – 1–5 Па·с, а, наприклад, для склеювання деталей на шкантах із застосуванням шкантозабивних автоматів низького тиску – всього 0,2–0,4 Па·с.

У випадку личкування плит паперово-шаруватим пластиком на багатоповерхових пресах клей повинен мати «відкритий час» не менше 10–15 хв. Він необхідний для формування пакета заготовок і вміщення їх у прес. А клей для личкування крайки методом постформінгу повинен дуже швидко тужавіти при вистиганні, оскільки весь процес триває від 15–20 секунд на прохідних лініях до кількох хвилин на стаціонарних верстатах.

Усе це є причиною розробки і постачання на світовий ринок величезної кількості різних видів клеїв для меблевих та деревообробних виробництв. Такі провідні закордонні фірми - виробники клеїв, як „ШЕНКЕЛЬ” (клеї „Дорус”), „ФУЛЛЕР” (клеї „Раколл”), „КЛЕБХЕМІ” (клеї „Клейберіт” і „Клебіт”), „ЙОВАТ”, „АКЗО-НОБЕЛЬ” і низка інших, працюють саме в цьому напрямі.

При виготовленні меблів масового попиту широко застосовують такі зовні непривабливі матеріали як ДСП, ДВП, MDF, фанера, меблевий щит та інші. Тому досить актуальною є проблема їхнього личкування, для чого можна підібрати один з воднодисперсійних клеїв НОМАКОLL, загальний асортимент яких містить понад 60 позицій.

Почнемо з личкування плит шпоном та паперово-шаруватим пластиком (ПШП). У підході до клеїв для приклеювання цих матеріалів є і загальні моменти, і розходження. До загальних моментів варто віднести, насамперед, однакову технологію склеювання (наносять клей на основу, накривають личкувальним матеріалом і витримують під пресом у гарячому або холодному режимі). Крім того, для цих матеріалів добрими є клеї на основі водної дисперсії полівінілацетату (ПВА), тому що вони мають гарну адгезію (приставання) як до шпону, так і до ПШП. Основою для приклеювання є, зазвичай, плити ДСП, що дуже добре вбирають воду з клею. При великих кількостях води стружка плити набрякає і при висиханні під облицюванням утворюються високі механічні напруження, які зменшують міцність і надійність склеювання.

Тому важливо зменшити вміст води в клеї, чого досягають за допомогою наповнювачів. Але зменшення вмісту води спричинює збільшення в'язкості, яка повинна бути такою, щоб забезпечувати зручне нанесення клею пензлем, валиком або вальцьовими клеєнаносними пристроями. У результаті оптимальний вміст нелетких речовин (сухий залишок) у таких клеях повинен становити 55-60%.

Важливими моментами у склеюванні є швидкість тужавлення клею і так званий «відкритий час». При склеюванні невеликих поверхонь або при швидкому нанесенні клею вальцьовим клеєнаносним верстатом з подальшою витримкою личкованої плити в однопрогінному пресі більш раціонально застосовувати клей з коротким „відкритим часом”, який швидко тужавіє. Навпаки, якщо доводиться вручну наносити клей на велику поверхню або добирати серію заготовок для їх уміщення у багатоповерховий прес, потрібен клей з великим „відкритим часом” (10-15 хв. і більше).

Тепер розповімо про деякі особливості приклеювання пластику та шпону. Адгезія клею до ПШП гірша, ніж до шпону. Поліпшується вона за рахунок шорсткості зворотного боку пластику. Натуральний шпон – пористий матеріал, тому тут потрібно звертати увагу на в'язкість клею. Він має бути густим, бо занадто рідкий клей при пресуванні просочуватиметься на лицьовий бік шпону. Небажано використовувати клеї, що утворюють прозорий клейовий шов, бо вони виявляють пори. Ліпше застосовувати клей із наповнювачем.

При пресуванні плит у процесі личкування шпоном необхідно звертати увагу на такі моменти. Шпон, на відміну від ПШП, добре вбирає воду з клею. Якщо заготовку довго тримати в пресі, плити якого запобігають випаровуванню води зі шпону, відбувається її набрякання. Пресування бажано припинити відразу після відведення води з клейового шару. При підвищенні температури час пресування можна скоротити. Після пресування личковані плити потрібно витримати на повітрі не менше 3 годин, причому, не складаючи їх в стос, щоб шпонована поверхня була відкритою для випаровування води.

Перед покриттям нітролаком поверхню шпону не можна сильно шліфувати. Розчинники, що містяться в нітролаці, розчиняють ПВА. Це може виявитися у вигляді спучування стиків між пластинами шпони, а при сильному шліфуванні – й безпосередньо під шпоном, тому що розчинник може проходити через пори.

Усе це було враховано при розробці клеїв для приклеювання паперово-шаруватого пластику і шпону: homakоІІ 104 і 104.3. Клеї є наповненими, утворюють білий клейовий шов і розрізняються за в'язкістю.

Для наклеювання паперово-шаруватого пластику на крихкі плити, що дуже вбирають воду, пропонується варіант клею homakoll 104,ЗМ, що має ще більший відкритий час.

Личкування крайки плити через загинання паперово-шаруватого пластику з площини на крайку методом постформінгу відбувається при високій температурі, що відповідає розм'якшенню пластику. Приклеювання пластику до крайки в таких умовах потребує попереднього видалення води із клейового шару. Інакше її швидке випаровування у процесі склеювання призведе до спучування пластику.

Клей наносять як на звис пластику, що залишився після його приклеювання на площину плити, так і на крайку плити. Шар клею нагрівають для видалення води і плавлення клейового шару, що утворився. Одночасно відбувається розм'якшення пластику. У такий спосіб клей при постформінгу працює як клей-розплав. Розплавлена клейова плівка повинна мати гарну адгезію до матеріалів плити і пластику. Потім звис пластику загинається на крайку і підпресовується або прикочується роликами на прохідних лініях. На завершальній стадії облицьована крайка вистигає, – і тут дуже велику роль відіграє температура і швидкість затвердіння розплавленого клею. Зниження температури крайки відбувається дуже швидко в перший момент і дедалі повільніше потім. Якщо температура затвердіння клею занадто низька і він залишається рідким після припинення притиску пластику до крайки, якість склеювання буде низькою. Температура застигання повинна бути вищою від 80°С. Для забезпечення такої підвищеної теплостійкості в клеях для постформінгу застосовують або спеціальні види полівінілацетатної дисперсії, або вводять добавки, що підвищують теплостійкість, в стандартну дисперсію ПВА. Параметри склеювання при постформінгу великою мірою визначаються властивостями пластику.

Розмову про клеї для личкування поверхонь плівковими матеріалами почнемо з личкування плоских поверхонь плівками ПВХ. Поверхня ПВХ належить до важкосклеюваних. Часто зворотний бік таких плівок обробляють спеціальними праймерами для поліпшення адгезії. Клеї на основі ПВА для таких плівок не годяться, тому як сполучну основу клеїв спеціально підбирають співполімери, що мають високу адгезію до ПВХ.

Проблема набрякання стружки ДСП при всмоктуванні води з воднодисперсійного клею при личкуванні плівками є більш гострою, ніж у випадку пластиків, оскільки призводить до появи ефекту «апельсинової шкірки». Вміст води в клеях для таких систем повинен бути ще меншим, ніж при личкуванні пластиком і шпоном.

Високонаповнені клеї для облицювання плівками ПВХ, homakoІІ 102 і 102,1 розрізняються в'язкістю. Клеї характеризуються високим змістом нелетких речовин (більше 60%) і високою адгезією до плівок ПВХ. Ці клеї можна застосовувати як для ручного приклеювання плівки ПВХ, так і для ліній кашування.

На лініях кашування плівку ПВХ прикочують валиком до поверхні плит з нанесеним шаром клею. Якщо приклеювання здійснюють на сирий клейовий шар, то це «холодне кашування». Якщо клейовий шар перед прикочуванням підсушують інфрачервоними нагрівачами для зменшення вмісту води, то це «тепле кашування». Якщо ще й сам прикочувальний валик підігрівають до 120-160°С – це «гаряче кашування». Після холодного і теплого кашування плити складають у стос і вміщають під прес на 20-30 хв. з наступним витримуванням у стосі протягом 4-6 годин. За цей час досягається не менше 50% від кінцевої міцності склеювання. При теплому кашуванні пресування можна замінити витримуванням плит у стосі, притиснувши верхні плити якимось вантажем. Механічне обрізання облицьованих плит бажано проводити наступного дня. Після гарячого кошування в пресуванні немає потреби, плити практично готові до обрізання після витримування в стосі протягом З годин.

Приклеювання декоративних полімерних плівок до рельєфних поверхонь (ЗD-склеювання) висуває до клеїв найвищі вимоги. Полімерну плівку, що застосовується для цих цілей, необхідно обтиснути по рельєфу, а потім швидко і міцно приклеїти до основи, При цьому плівка сильно деформується, створюючи напруження в клейовому шарі. Для зняття цих напружень клейовий шар повинен бути еластичним і, водночас, дуже міцним.

Це завдання вирішують за допомогою мембранних або вакуумних пресів із застосуванням термоактивованих клеїв. Зазвичай, як основу застосовують плити MDF, на яких фрезерують рельєфний малюнок. Клей наносять на рельєфну поверхню основи і висушують. Потім поверхню, покриту клеєм, накривають декоративною плівкою. З-під плівки викачують повітря й обтискають її по рельєфу за допомогою теплопровідної еластичної мембрани. Після обтиснення клейовий шар нагрівається через мембрану і відбувається склеювання.

Термоактивованні клеї виготовляються на основі водної поліуретанової дисперсії, – це клеї homakoІІ 103, 103.1, 103.2, 123 і 133.

Для якісного склеювання дуже важливо рівномірно розподілити в клеї затверджувача. З цією метою рекомендують використовувати механічне перемішування (наприклад, за допомогою дриля з мішалкою). Клеї наносять на поверхню основи розпиленням. Клейовий шар сушать на повітрі. Час сушіння можна прискорити нагріванням.

Поверхні зі слабо вираженим рельєфом можна личкувати декоративним папером або шпоном. Для цих цілей можна також використовувати мембранні та вакуумні преси або звичайні преси з рельєфними плитами. Папір і шпон можна приклеювати клеями на основі ПВА – це клеї homakoll 113 и 113.1.
Личкування поверхонь шпоном і декоративним папером можна здійснювати на сирий клейовий шар або термічним активуванням сухого клейового шару.

У першому випадку личкувальний матеріал приводять у контакт із поверхнею основи відразу після нанесення на неї клею і вміщають у прес. Витримування в пресі можна проводити в холодному або гарячому температурному режимі.

Метод термічного активування клейового шару застосовують у випадках, коли необхідно уникнути всмоктування води з клею личкувальним матеріалом, Час сушіння можна зменшити нагріванням або обдуванням. Після з'єднання поверхонь, що склеюються, і вміщення їх у прес клейовий шар нагрівають до температури 100–120°С і витримують у пресі протягом декількох хвилин. Кінцева міцність клейового з’єднання досягається через 24 години після склеювання.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

Теги та ключові фрази
https, Мебельний клей що можна клейти, яким клеєм підклеїти меблі, чим клеїти кухонний шпон, яким клеєм клеєти меблеві фасади з мдф, Чим приклеїти плівку МДФ, чим приклеїти шпон до тирсо плити, приклеїти шпон до пластику, чим підклеіти пльонку на дверях кухоних, клей для клеєння ДВП плит


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
09.02.2010р.

Стелажі для деревообробки 1

Склад – стратегічно важливий об’єкт будь-якого деревообробного підприємства, адже там зберігають сировину і матеріали, що необхідні для безперервної роботи підприємства. На складі зберігають також готову продукціє. Зрозуміло, що підприємство не зможе працювати без сировини, але воно також не може працювати, якщо немає куди дівати готову продукцію, а безпосередньо в цеху її багато не складеш.

26.01.2010р.

Новинки лідера

Ми розпочинаємо серію статей про технологічні новинки, запропоновані на ринку групою Leitz. Спектр її товарів охоплює увесь асортимент високоточних інструментів, які застосовуються на верстатах для розкрою масивної деревини, для виробництва дерево-похідних та синтетичних матеріалів.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua