Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
«Лисі» Карпати і мовчання Грети Тунберг
31.12.2020р.

ЄС чинить тиск на Україну, намагаючись через арбітраж примусити нашу державу...

METAMOB виходить на український ринок
01.12.2020р.

Компанія Metamob – провідний виробник стрічкових пил у Румунії. Власна національна...

Чому ініціативи Міндовкілля загрожують екологічній безпеці України та можуть призвести до розвалу лісового сектору економіки.
25.11.2020р.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України виступило з двома...

Що робить ліс надзвичайно цінним та живим?
11.11.2020р.

Усі люблять гуляти у лісі. Особливо зараз, коли листя дерев набуло золотавих...

Зоя Темнохудова: «Збереження лісу потребує виваженої державної політики»
09.09.2020р.

Закарпатський ліс — коштовна скарбниця України. Ліси займають 51,2 відсотка...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
5234
07.12.2009р. |
Кипарисовики – зелена окраса світу

Вічнозелені, стрункі та високі (до 60 м) дерева-красені з родини кипарисових (Cupressoideae), дуже декоративні. Хвоя їх ніжна, ароматна, різних кольорів і відтінків: золотиста, срібляста, блакитна і навіть біла. Тіневитривалі, зимостійкі, довговічні (до 500 років). Рід кипарисовиків (Chamaecuparis) нараховує всього 6 видів (американські, японські, китайські). У нас індуковано 5 з них:  Лавсона  (Lawsoniana), нутканський (Nootcatensis), горіхоплідний (pisifera), туполистий (Obtuse), туєвидний (Thyoides). 

Усі вони однодомні, тобто здатні до самозапліднення, жіночі і чоловічі квітки і колоски на одному дереві, на кінцях пагонів, шишки кулькоподібні, дрібні, дерев’янисті, з щитоподібними лусками, округлі, зеленкуваті. Крони щільні, йдуть від самої землі, різних габітусів, структур і малюнків (пірамідальні, плакучі, пониклі). Насіння дуже дрібне, але має два крильця. Восени крилаті «десанти» з розкритих шишок розлітаються, долаючи за вітром солідні дистанції. Термін дозрівання триває один рік, крім нутканського виду, що потребує два роки. Розмножуються не лише насінням, а й вегетативно деревними черешками, зеленими живцями та щепленням. На жаль, аромат хвої відлякує комах.

До ґрунтів кипарисовики невибагливі. Для лісівників найцікавішими виявилися американські види: Лавсона, нутканський, туєвидний.

Кипарисовик Лавсона повністю акліматизований в умовах Закарпаття. В Європі його використовують у зеленому будівництві майже повсюди. Дико росте в приморських горах тихоокеанського узбережжя Північної Америки від Орегони до Каліфорнії. У Східній Європі росте ніби в себе вдома, витримує морози до –30°С. Має чудові форми: вересковидну, плакучу, настовбурчену, що використовуються в алеях солітерах, ландшафтних групах. Близько 80 декоративних форм росте в арборетумах, альпінаріях, скверах Європи. До нас потрапив із Чехії. Випробуваний у групових культурах у Мукачівському дендрарії.

До речі, кипарисовики в Америці – звичайні лісові промислові породи, що посідають помітне місце в лісосічному фонді (143 млн м³ рубають щороку). Деревина тверда, міцна, ароматична, не гниє. Використовують її для виготовлення художніх меблів, шпал, підземних та підводних укріплень, паркету, органних труб.

Майже всі кипарисовики можна віднести до порід–меліораторів, ґрунтозахисних, кореневідприскових, вітростійких з високою енергією вегетації (навіть на пнях у них прокидаються пагони) Кипарисовик нутканський найморзостійкіший. Росте в гірських районах від Аляски до Оре гону на висоті 1550–1700 м над рівнем моря. Широко інтродукований в Україні (від Карпат до Дніпра). Росте повільно, зате довго – до 600 років. Дуже гарне дерево з пірамідальною кроною. Відповідно до особливостей зростання має різні форми: граціозну (струнку), компактну, колір хвої – блакитний, темно-зелений, золотистий. Шишки круглі, дрібні, дозрівають на другий рік. Витримує вапнякові ґрунти і навіть змиті, щебнисто-кам’янисті. Для лісоводів – це справжня знахідка, але покищо його, як і кипарисовик, тримають у парках.

Варто згадати ще про такий рідкісний вид, як кипарисовик туєвидний. В Україні він був введений в Устимському ботанічному саду (Полтавська обл.). Природно росте в Америці на болотистих землях та заплавах р. Міссісіпі. Саме ця особливість (вологовитривалість) може зацікавити лісоводів. Водночас, варто пам’ятати, що введення нових порід доцільне лише в тих випадках, коли вони істотно переважають аборигенні породи за стійкістю чи за лісівничо-господарськими властивостями. До того ж інтродукційні роботи не можна розглядати, як самостійні. Їх обов’язково треба пов’язувати з системним цільовим веденням господарства, зосереджуючи в конкретних зонах, регіонах і, навіть, лісництвах. Взірцем такого підходу можна вважати Гермаківське лісництво Чортківського лісгоспу (Тернопільська обл.), де вже багато років поспіль вирощують рідкісні, зокрема хвойні, види.

Науковці Івано-Франківського інституту «ГірЛіс» випробували деякі східно-азійські види кипарисовиків. Дослідно-виробничу перевірку, зокрема, успішно пройшов кипарисовик горіхоплідний, що природно росте в Японії. Це дерево сягає висоти 50 м і 165 см діаметра. Досить декоративне завдяки вузькій пірамідальній кроні та чевонувато-коричневій корі, яка відшаровується тонкими пластівцями. Шишечки кулькоподібні, маленькі (до 5 мм), жовтувато-коричневі з м’якою лускою. Насінини яйцевидні, із зазубреним зверху і знизу крилом. У одному кілограмі міститься до одного мільйона насінин.

Кипарисовик горіхоплідний добре росте на вологих ґрунтах, сухих вапнякових уникає. Досить морозостійкий, витримує зими Києва, Умані, Прикарпаття, добре акліматизувався в Закарпатті. Його деревина має високі технічні властивості, стійка до змінного зволоження.

Нагадаємо, що лише в Закарпатті за післявоєнний час інтродуковано майже 450 видів рідкісних цінних дерев та чагарників. На жаль, у лісових культурах їх поменшало, особливо за останні роки. Коли читаєш про те, що на Формозах чи на Канарах живе і квітне протягом 3000 років кипарисовик формозький, стає прикро, що у нас ніхто не знає про цього велета, який сягає 70 м висоти та 6 м товщини.

Діапазон карпатських природних місцезростань в Україні практично необмежений, а умови мало відрізняються від, скажімо, далекосхідних або американських. Вчені припускають, що і в Карпатах колись росли пальми (ростуть же магнолії і виноград). Очевидно, на євроазійському континенті розміщення гірських пасм уздовж паралелей стало однією з причин того, що значна частина видів поширеної тут у третинному періоді дендрофлори була знищена льодовиком. Меридіальне ж розташування гір Північної Америки (Кордільєри, Скелясті гори) дало рослинності змогу відступати перед льодовиком на південь і знову повертатися на звільнені території, що сприяло збереженню більшості видів, зумовило їх пластичність. Критерієм акліматизації та інтродукції завжди є тривалість вегетаційного періоду, середньорічна та мінімальна температура, а також екологія місцезростань. Усе це порівнюється з висхідними ареалами інтродуцентів, зумовлює підбір бажаних видів і форм.

Оскільки, як доведено наукою і досвідом, найвища пластичність у насіння, то висхідним матеріалом для акліматизації має бути саме воно, а не саджанці чи живці, пластичність яких з віком знижується. А насіння можна зберігати віками.

Перспективною є робота з акліматизації субтропічних видів у Закарпатті, навіть таких, як кипарис аризонський, вічнозелений, лузитанський.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

Теги та ключові фрази
гермаківське лісництво, Розмноження кипарисовиків, Кипарисовик Формозький, Кіпарис вічнозелений, хвойне дерево- окраса Криму, до тіневитривалих пальм можна віднести, Burncoose кипарис, окраса землі це дерева, інтродуценти кипариси, рідкісні види дерев в світі
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
26.01.2010р.

Тис. Yew. Рід Taxus

Його називають тис ягідний, або європейський, зелениця, негтючка. Це – червоне дерево висотою 10–12 м, у деяких випадках до 28 м. Росте повільно, але має довгий термін життя. Максимальний зафіксований діаметр ствола – 4 м, які досягнуті за 4000 років.

10.04.2009р.

Акація біла. Locust. Рід Robinia

Рід Robinia– листопадні дерева, які належать до родини бобових (Fabaceae). Батьківщина – Північна Америка (схід США та північ Мексики), де нараховується майже 20 видів. До Старого Світу окремі види завезли майже 300 років тому.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua