Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
5600
24.12.2009р. |
Виробництво ламінованих фасадів із MDF

В одному із народних прислів’їв говориться, що зустрічають за одежею, тобто перше враження про людину складається за її зовнішнім виглядом. Те саме можна сказати і про меблі, адже одним із критеріїв, якими людина керується при купівлі меблів, є їх зовнішній вигляд. А для корпусних меблевих виробів ― це фасади.

До виготовлення потрібно ставитися дуже серйозно, адже ніхто не захоче купувати неякісно виготовлений фасад (навіть якщо за художнім задумом він гарний чи унікальний). Впливає на вигляд фасаду і матеріал, з якого він виготовлений, і його покриття. За видом використаного матеріалу фасади можна поділити на:

― вітрини;

― фасади, виготовлені із ДСП (ламінованого або личкованого натуральним шпоном);

― софтформінг;

― алюмінієві фасади;

― фасади із MDF (ламіновані синтетичною плівкою або пофарбовані);

― фасади із натурального дерева.

На сьогодні у меблях, які доступні широким верствам населення, використовують фасади із MDF. Вони набагато дешевші від фасадів із натурального дерева і забезпечують естетичний вигляд і широку гаму кольорів. Останнє залежить від асортименту плівок або фарб.

За своєю конструкцією фасади із MDF можуть бути:

― цілісні;

― цілісно-гратчасті (коли гратчаста конструкція формується із цілісної заготовки шляхом фрезерування);

― рамко-тахлеві.

Оскільки, цілісні і цілісно-гратчасті фасади із MDF  простіші для виробництва від фасадів рамко-тахлевої конструкції, то розглянемо саме їх.

Що потрібно для виробництва

Як і для будь-якого виробництва, для виготовлення ламінованих фасадів із MDF потрібно мати певний комплекс обладнання, яке б забезпечувало необхідну якість і продуктивність. Для забезпечення виробництва потрібне таке обладнання:

― форматно-розкрійний верстат;

― оброблювальний центр або фрезерний верстат із ЧПК;

― ручний фрезер або фрезерний верстат (краще із кареткою);

― розпилювальну кабінку для нанесення клею;

― прес для ламінування:

а) вакуумний мембранний;

б) вакуумний безмембранний;

в) прес з еластичною подушкою.

Як виглядає технологічний процес

Технологічний процес виробництва цілісних ламінованих фасадів із MDF розпочинається із складання карт розкрою і самого розкрою плити відповідного формату на форматно-розкрійному верстаті.

Після розкрою заготовки надходять на оброблювальний центр (або фрезерний верстат із ЧПК) де їх фрезерують. Під час фрезерування на пласті заготівки створюють певний рисунок з певним рельєфом.

Для спрощення програмування верстата із ЧПК, а також для підвищення його продуктивності заготівки за периметром обробляють на фрезерному верстаті з кареткою. При невеликих обсягах виробництва фрезерування за периметром можна здійснювати з допомогою ручного фрезера.

Після фрезерування на поверхнях утворюється ворс, який негативно позначається на зовнішньому вигляді виробу. Тому заготовки передають на дільницю шліфування.

Наступною операцією в технологічному процесі є операція нанесення клею, яке проводиться методом пневматичного розпилення. Заготівка із нанесеним на неї клеєм подається до місця технологічної витримки, час якої залежить від використовуваного клею і триває 30–60 хв, у продовж яких при температурі 18–20ºС клейовий шар висихає. Технологічну витримку потрібно проводити в приміщенні, в яке не потрапляє пил і яке обладнане вентиляцією.

Після витримки заготовки подаються на прес (найчастіше – вакуумний), де їх ламінують. Процес ламінування складається із таких операцій:

― укладання заготовок на столі верстата;

― нагрівання в камері;

― витримка під тиском (вакуумом).

Личкувальний матеріалу є більшими від розмірів заготовки, тому після ламінування потрібно знімати звиси. Це можна робити безпосередньо біля верстата його ж працівниками, або на окремій дільниці.

Після зняття звисів готові фасади очищують від пилюки і інших забруднень і при потребі запаковують.

Що впливає на якість фасадів

На якість ламінованих фасадів із MDF впливають такі фактори:

― вологість заготовки;

― якість фрезерування

― складність профілю;

― витрата клею;

― технологічна витримка після нанесення клею;

― розміри підкладки;

― температура нагрівання плівки;

― час витримування у вакуумі в камері і поза нею;

― якість плівки.

Вологість заготівки для вакуумного личкування повинна становити 8–10%. Вища вологість заготовки призводить до її короблення. Окрім цього, під дією вакууму можливе накопичення вологи на робочому столі верстата і подальше її потрапляння в робочі частини, що може погіршити їхню роботу.

Надлишкова вологість також знижує міцність приклеювання плівки до заготівки.

Процес ламінування пов’язаний із використанням високої температури – 110–140ºС, що призводить до випаровування вологи із заготовки. Волога, що випаровується, накопичується під плівкою, утворюючи пухирі різного розміру. При охолодженні заготовки із плівкою малі пухирці розгладжуються самостійно, але плівка в цьому місці приклеєна вже неякісно. Пухирі, що не розійшлися, можна проколювати і доклеювати з використання фена, але це знижує якість і забирає багато часу.

Обладнання для фрезерування та особливості процесу

Нині на нашому ринку представлений широкий асортимент обладнання для фрезерування пластей заготовки від простого до складних багатоопераційних оброблювальних центрів. Вибирати є з чого, але щоб зробити правильний вибір, потрібно добре подумати і проаналізувати багато факторів.

Основним критерієм при виборі оброблювального центру має бути його продуктивність, яка залежить від таких факторів:

― розмір оброблюваної заготовки;

― кількість одночасно оброблюваних заготовок;

― складність профілю (кількість використовуваних фрез і кількість проходів);

― часу на заміну інструмента;

― швидкість подачі.

Лише після визначення необхідної продуктивності можна придбати певну модель оброблювального центру. Але не варто купувати центр з найбільшою продуктивністю, бо що більша продуктивність, то вища його вартість. Оброблювальний центр і вакуумний прес повинні бути підібрані так, щоб жоден із них не простоював і не був перевантаженим.

Процес фрезерування починається із розміщення заготовки на робочому столі. Щоб заготівка не зміщувалася, її потрібно надійно закріпити. Робиться це механічно (за допомогою гвинтових затискачів) або за допомогою вакуумних „присосок”. Верстати з механічними затискачами є дешевшими, ніж верстати з вакуумними „присосками”, але при кріпленні ними неможливо здійснити фрезерування по периметру.

У простих верстатах робочий інструменту замінюють вручну, що забирає багато часу. У складніших заміну інструменту здійснює сам центр, вибираючи потрібний інструмент з відповідного магазину. Але такі центри є складнішими у програмуванні.

Проблемою є те, що на фрезерованій поверхні утворюється ворс. Після нанесення клею внаслідок змочування ворс піднімається і орієнтується перпендикулярно до поверхні. Висихання клею закріплює ворс в такому положенні, тому на поверхні утворюються нерівності, помітні неозброєним оком.

Для зняття ворсу заготовку потрібно шліфувати, але ручне шліфування порушує геометрії профілю, що стає помітним після ламінування. На жаль, більшість виробників не приділяють цій проблемі належної уваги.

Понад десять років тому в Німеччині був розроблений достатньо ефективний спосіб видалення ворсу із фрезерованої поверхні MDF. Його назвали Termoreibglaetten або вигладжування шляхом нагрівання тертям.

Цей спосіб полягає в тому, що при тому ж закріпленні заготівки вже сформований профіль обробляють гладким інструментом, що обертається. Цей інструмент повинен точно відповідати профілю фрези. Внаслідок тертя відбувається розплавлення лігніну, який міститься в волокнах деревини. Інструмент притискає ворс, який лігнін приклеює до фрезерованої поверхні. Недолік цього методу ― використання спеціального інструмента, профіль якого повинен точно повторювати профіль фрези.

Клей та його нанесення

Для вакуумного ламінування використовують одно- і двокомпонентні ПУ-дисперсії. Як затверджувач у двокомпонентних клеях використовують модифікований поліізоціанат, який додають у кількості 5% до ПУ-дисперсії. Клеї на основі ПУ-дисперсій активізують нагріванням. На сьогодні найбільше використовують такі марки клеїв: „Йовапур 150.00 ”, „Йовапур 150.30 ”, „Йовапур 150.50 ”, „Супратерм 436”, „Дорус ФД 144/1 ЛС”, „Хенкель FD 144/6” і „Хенкель FD 150/6”.

Одно- і двокомпонентні клеї добре наносити на MDF методом пневматичного розпилення. Перед нанесенням клею із заготовки потрібно видалити порох. Наносять клею в два етапи: на першому етапі на фрезеровані поверхні заготовки і торці, а потім підсушується. На другому етапі клей рівномірно наносять на всію поверхню. Витрата клею на плоскі поверхні приблизно 50 г/м2, а на фрезеровані поверхні і торці ― 100...110 г/м2.

Після нанесення клей повинен висохнути. При температурі 18–20˚С і залежно від марки клею тривалість висихання ― 30–60 хв. ЇЇ зменшують пропускаючи заготовки із нанесеним клеєм через сушильну камеру. Важливо, щоб температура в камері не перевищувала температури активації клею.

Плівка для ламінування

Для ламінування фасадів із MDF у вакуумних пресах використовують полімерні плівки ― дуже еластичний матеріал з широким асортиментом декоративних, технологічних і експлуатаційних властивостей.

Серед полімерних плівок, що використовуються для ламінування, можна виділити такі три основні групи:

― жорсткі ПВХ плівки;

― поліетилентерафталеві (поліефірні) плівки (ПЕТ);

― поліпропіленові плівки (ПП);

Для забезпечення якості готового фасаду поверхню плівки покривають стійким до механічних пошкоджень лаком (акриловим або лаком УФ-сушіння). Добра світлостійкість і можливість чищення гарантують отримання високих експлуатаційних показників.

ПЕТ плівки є альтернативою плівкам із ПВХ. Вони майже нічим не поступаються плівкам ПВХ в універсальності і простоті використання, але ПЕТ плівки дають кращий результат при виготовленні фасадів із високоглянцевим покриттям. ПП плівки використовуються для виготовлення деталей із простим профілем.

Обладнання для ламінування

Ламінування фасадів із MDF можна здійснювати на декількох видах обладнання (рис. 1).

Рис. 1. Обладнання для ламінування фасадів із MDF

Процес ламінування з допомогою еластичної подушки можна здійснювати в одно- або багатоповерховому пресі для гарячого пресування. У проміжок між плитами преса встановлюють еластичну подушку, на яку вкладають заготовку з плівкою (плівкою до подушки). Після цього відбувається процес ламінування. Недоліком еластичної подушки є те, що вона не здатна повторювати малих радіусів заокруглень.

Як мембранний, так і безмембранний прес дає змогу ламінувати заготовки із складним профілем ― саме в цьому і полягає їхня перевага над еластичною подушкою. У мембранному пресі для забезпечення герметичності і притискання плівки до заготовки використовують еластичну мембрану. Це дає змогу одночасно ламінувати декілька заготовок плівками різного кольору.

У безмембранному вакуумному пресі полімерна плівка є водночас личкувальним матеріалом і мембраною. Перевагою такого пресу є те, що не потрібно витрачати додаткових коштів на придбання мембрани.

Як відбувається процес ламінування

Ламінування досить відповідальний процес і при порушенні технології брак неминучий. Щоб звести кількість браку до мінімуму потрібно дотримуватися певних вимог.

Щоб якісно заклеїти торці заготовку потрібно встановлювати на підкладку. Товщина підкладки залежить від еластичності плівки і становить 10–18 мм. Розміри підкладки повинні бути меншими від розмірів заготовки на 2–4 мм. При більшій різниці розмірів плівка розірветься. Підкладка може бути масивної або гратчастої конструкції, але слід враховувати те, що при відстані між сусідніми опорами понад 250–300 мм заготовка може ламатися.

Слід враховувати і те, що відстань між сусідніми заготовками, а також між заготовкою і краєм стола не повинна бути меншою ніж 80–100 мм.

Перед тим, як покласти заготівку на стіл вакуумного преса, її потрібно очистити від сторонніх елементів. Після встановлення заготовок на столі відбувається затягування плівки і закриття притискної рамки або мембрани. Заготовки із столом заїжджають в термокамеру де відбувається нагрівання до потрібної температури. При досягненні потрібного значення температури включають вакуум і проходить процес обгортання заготівки плівкою. В такому стані заготівки витримують в камері протягом 2–2,5 хв. Після цього стіл виїжджає із камери і заготовки протягом 2–3 хв. вистигають при ввімкненому вакуумі.

Після вистигання заготовки знімають із стола вакуумного верстата і обрізають залишки плівки (зняття звисів).

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

Теги та ключові фрази
виробництво ламіновонов пльонки, основнi етапи тп виготовлення фасадiв, технологічних процесів виготовлення МДФ, вакуумний стіл затягування пвх плівки, технологічний процес виготовлення меблевих фасадів, чим заклеїти мдф, ламінування фасадів мдф, личкування шляхом ламинування, вітрини дуги ламінованих фасадів з MDF, вітрини ламінованих фасадів з MDF


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
12.07.2010р.

Критерії вибору багатопильних верстатів

Робота з таким примхливим матеріалом, як деревина - справа непроста і дуже відповідальна. Слід грунтовно вивчити «характер» деревини, з якої ви збираєтеся працювати, підшукати або підготувати висококваліфіковані кадри і дуже серйозно поставитися до вибору обладнання. Останнє, на перший погляд, здається не таким уже складним завданням. Але це поверхневий судження

05.02.2010р.

Ламель і личкувальний щит: технології одержання і застосовуване...

Технології обробки деревини розвиваються не тільки в зв'язку із завданнями підвищення продуктивності і якості обробки, а й внаслідок змін у сировинній базі деревообробної промисловості.

вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua