Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
«Лисі» Карпати і мовчання Грети Тунберг
31.12.2020р.

ЄС чинить тиск на Україну, намагаючись через арбітраж примусити нашу державу...

METAMOB виходить на український ринок
01.12.2020р.

Компанія Metamob – провідний виробник стрічкових пил у Румунії. Власна національна...

Чому ініціативи Міндовкілля загрожують екологічній безпеці України та можуть призвести до розвалу лісового сектору економіки.
25.11.2020р.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України виступило з двома...

Що робить ліс надзвичайно цінним та живим?
11.11.2020р.

Усі люблять гуляти у лісі. Особливо зараз, коли листя дерев набуло золотавих...

Зоя Темнохудова: «Збереження лісу потребує виваженої державної політики»
09.09.2020р.

Закарпатський ліс — коштовна скарбниця України. Ліси займають 51,2 відсотка...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
5165
29.12.2009р. |
OSB – революція у меблевій промисловості України

Представляємо виробникам меблів дуже цікавий і корисний продукт із таємничою абревіатурою OSB. Звичайно, багато меблевиків про нього чули, однак поки, як ми зуміли з'ясувати, цей чудовий у всіх відношеннях матеріал недостатньо широко використовується в меблевій промисловості.

Це абсолютно революційний матеріал, деякі властивості якого не змогли передбачити навіть його американські винахідники, так само як і меблевики, які лише зовсім нещодавно «взяли його на озброєння». Отже, поговоримо про концепцію продукту.

У Канаді і США OSB (Oriented Strand Board) – орієнтовано-стружкова плита – зарахована до найбільш перспективних універсальних матеріалів тисячоліття, бо вона має цілий комплекс споживчих переваг порівнянно з традиційними продуктами деревообробки. Ці переваги забезпечує революційна технологія модифікації деревини. OSB – це міцно спресована та проклеєна синтетичними екологічними клеями під дією високого тиску і температур тришарова плита з плоскої орієнтованої тріски переважно хвойних порід. Зараз проводять експерименти з іншими видами деревини. Будівельників цілком задовольняє поява сировини з прискореним темпом росту з сосни "Радіата" на додачу до традиційних для OSB осики, ялини, тополі та берези. Мебльовики доповнили список матеріалів для OSB цілим рядом нових порід: акацією, бамбуком, гевеєю, евкаліптом. У випадку з акацією головним її "плантатором" стала шведська ІКЕА, що вже давно представила меблі з акації своїм європейським покупцям. Технологи підтвердили, що молода тонкостовбурна акація здатна забезпечити виробництво чудовою за своїми фізичними властивостями тріскою для OSB, що поєднуватиме міцність з еластичністю.

У зовнішньому та внутрішньому шарах плити тріска орієнтована вздовж, а у внутрішньому – поперек. Роздільне виготовлення стружки і єдина товщина кожної тріски, що перевіряється детекторами, забезпечують щільність і монолітність внутрішньої структури OSB, а також відсутність таких дефектів деревини, як сучки, тріщини і порожнини. Матеріал має підвищену вологостійкість, не розшаровується, не тріскається. Його можна фарбувати будь-якими фарбами для деревини, лакувати, клеїти, а також пиляти, стругати і шліфувати.

Технологічні переваги

OSB – це, без сумніву, матеріал у будівництві котеджів, зокрема для зведення складних покрівель і мансард, у каркасному домобудівництві, при влаштуванні плаваючих і чорнових підлог, а також як сандвіч-панелі, загороджувальні конструкції, опалубка, яку можна зняти.

Незвичайна фактура і золотавий колір плити дають змогу використовувати цей матеріал для стін і підлог, зводити стінні перегородки, виготовляти меблі та двері.

Плита OSB була розроблена в 1980 році в США як замінник ДСП і фанери. В Америці використання OSB поширюється вже протягом 10 років і торік перевищило 30 мільйонів кубометрів на рік.

Плита OSB дедалі більше витісняє традиційну фанеру, насамперед, тому що новий матеріал володіє майже тими ж характеристиками, що й фанера, але набагато дешевший за останню. Крім цього, OSB має перед традиційною фанерою масу технологічних переваг. Тріска для OSB виготовляється струганням високоякісної деревини, при якому не руйнується структура деревинного волокна тріски, на відміну від лущення для фанерного шпону, тобто нарізування шпону по діаметру колоди. Процес лущення безповоротно призводить до надломів шпону й утворення мікротріщин, що впливають на міцність усього листа фанери. Для збільшення вологостійкості фанеру просочують фенолоформальдегідними смолами, що змінює зовнішній вигляд плити і її екологічні характеристики. Така фанера стає темною, місцями бурою і придатною тільки для зовнішнього застосування. Плита OSB містить понад 90% деревини. Вона виготовляється зі спеціально оброблених стовбурів соснових дерев невеликого діаметра. Стовбури очищаються від кори, а потім повністю дробляться на плоскі тріски. Застосована в плитах стружка, маючи товщину 0,5–0,9 мм, довжину до 180 мм і ширину 6–40 мм, при співвідношенні довжини і ширини 3:1, 4:1 або 6:1, під впливом високих температур і тиску склеюється смолами з додаванням синтетичного воску. Високі технічні параметри плити OSB пояснюються волокнистістю деревини, вирівнюванням плоских трісок у шарах і зчепленням довгих трісок за допомогою їх просочування клеєм і емульсією парафіну. Це надає матеріалу великої стійкості до мінливих погодних умов. Додавання солі борної кислоти збільшує захисні властивості плити. Технологія виробництва OSB постійно вдосконалюється. У якості сполучних речовин широко використовуються фенолформальдегідні, карбамідо-меламіно-формальдегідні смоли, а також ефіри ізоціонатів, що застосовуються для підвищення стабільності якості плит і екологічної безпеки, яка оцінюється емісією вільного формальдегіду в навколишнє середовище. Застосування смол, що складаються з власне смоли, наповнювача й отверджувача, дає змогу робити екологічно безпечну плиту. Процес полімеризації остаточно завершується через кілька місяців після пресування, і після закінчення цього часу емісію формальдегідів не можна визначити приладами. Плити OSB пройшли сертифікацію за такими вимогливими стандартами, як канадські CSA 0437.0 і CSA 0325.0, європейський EN-300, американський PS2-92 і японський JAS.

OSB для меблевиків

В Україні цей чудовий матеріал виробники меблів використовують покищо рідко. Тут, можливо, спрацьовують приблизно ті самі причини, які у 90-х роках хвилювали західних меблевиків: закріплена за OSB слава суто будівельного матеріалу, захоплення освоєнням більш знайомих нашим технологам плит MDF, відсутність "міцних" контактів з розробниками і виробниками OSB. Ті наші меблевики, які першими почнуть використовувати цей матеріал, без сумніву, отримають конкурентну перевагу. Спробуємо пояснити чому.

Поворотним пунктом у визнанні меблевиками високих якостей плит OSB стали вражаючі цифри в рядках "Міцність на вигин", "Модуль еластичності" та "Щільність", що з’явилися після відповідних тестів. Щоб у панель OSB вбити цвях або вкрутити шуруп, не потрібно спеціальних дюбелів. Питомий опір висмикуванню шурупів у шарі дорівнює 112,5 H/мм (для порівняння, за вимогами стандартів, ця величина повинна становити не менше 60 H/мм).

За фізичними параметрами OSB схожа на ДСП, але її характеристики при цьому значно кращі, ніж у ДСП і навіть ніж у MDF. OSB поєднує якісні характеристики деревини і технологічні зручності, притаманні всім матеріалам, які використовуються блоками. До безсумнівних переваг плит OSB відносяться висока міцність, природний колір, гарна структура.

Плити OSB відповідають найжорсткішим сучасним вимогам, які висуваються до деревинних плитних матеріалів, але позбавлені недоліків, властивих натуральній деревині, фанері та ДСП, таких як розшарування, гігроскопічність, внутрішні порожнечі і тріщини, сучки, що випали, тощо.

Крім того, плита OSB має низку додаткових переваг порівняно з фанерою і ДСП:

– фізико-механічні властивості цього продукту однакові по всій поверхні й у різних напрямах; вони мало залежать від вологості;

– висока стійкість до атмосферних впливів;

– висока вологостійкість (розбухання при перебуванні у воді протягом 24 годин складає 17–25%, при цьому матеріал не руйнується і зберігає міцність);

– легкість в обробці. Плити досить легко ріжуться і буравляться, внаслідок чого менше зношуються інструменти, а також можуть склеюватись і фарбуватись будь-якими клеями і фарбами, призначеними для дерева;

– велика зносостійкість, завдяки якій не виникає проблем при кріпленні гвинтів і скоб;

– конструкція з OSB (наприклад, каркас дивана) виходить легкою, що дуже здешевлює доставку диванів на великі відстані;

– екологічна і гігієнічна нешкідливість (незважаючи на застосування синтетичних сполучників для виготовлення, OSB відповідає класу емісії Е1);

– несхильність до загнивання;

– тривалий термін служби (до 150 років);

– твердість.

Перші досліди використання OSB для виробництва меблів

Один з найвідоміших канадських меблевих бізнесменів Ендрю Ламар в інтерв'ю "Торонто Дейлі Стар" зізнався: «Мені важко пояснити, чому ми відмовлялися визнати OSB меблевою плитою. Можливо, частково нас відлякувала низька ціна. Крім того, ці плити так наполегливо рекламувалися як неперевершений будівельний матеріал. Особисто для мене слова "меблі, виготовлені з OSB" звучали дивно. Ми не знали, чи здатна ця плита взаємодіяти з нашими складними технологіями кінцевої обробки, які у будівельній індустрії відсутні. Пильніше придивитися до OSB нас змусила продемонстрована при землетрусах фантастична міцність – якість для нашого виробництва важлива, але все-таки, будемо відверті, не визначальна (вулична лава з OSB, під якою сховалась каліфорнійська дівчинка, врятувала її від страшного удару обрушеної металічної вежі. В 60 метрах від цього місця така ж вежа зім’яла автомобіль з усіма пасажирами).

Крім міцності, ми знайшли масу інших, більш привабливих для нас властивостей цього матеріалу. Я маю на увазі, насамперед, надзвичайну інженерну гнучкість OSB: ви одержуєте реальну можливість сконструювати саме ту деталь, яка вам потрібна для конкретного виробу. Для моєї фірми саме ця властивість стала вирішальною при замовленні нашої першої великої партії OSB».

Провідні меблеві компанії світу, від молодого китайського гіганта CSFC до фінської АСКО, виявляють зростаючу зацікавленість матеріалом, що дотепер турбував, головним чином, лише виробників плит OSB та будівельників. Піонерами використання OSB для меблів стали компанії, що займалися "умеблюванням" стадіонів, літніх театрів та інших відкритих об'єктів, чия специфіка вимагала високої міцності сидінь у поєднанні з максимальною стійкістю до змін вологості і температури. Плити OSB виявилися в цьому плані майже ідеальним матеріалом і до того ж практично вічним: термін його служби виробники не обмежують.

Найбільш активними споживачами нових для меблевої індустрії плит стали компанії, що спеціалізуються на масовому виробництві меблів, – такі як таїландський ФУРНІТЕК або шведська ІКЕА. Спочатку цей матеріал меблевими використовували переважно для "невидимих" компонентів їх виробів – від задніх стінок шаф до піддонів кухонь, потім настала черга полиць і висувних шухляд, а перші роки нового сторіччя стали часом цілком успішних американських і японських експериментів (на їх китайських заводах) зі стільницями і фасадами з OSB.

Показань до настільки швидкого розширення свого "меблевого плацдарму" у OSB виявилося більш ніж достатньо. Вологостійкі властивості цих плит забезпечили їм попит серед виробників дачних, садово-паркових і спеціальних меблів – медичних, виробничо-харчових, лабораторних.

До того ж, оригінальна текстура плит завжди надає дизайнерам гарні можливості для творчості. Також вона може бути і заздалегідь розроблена для партії плит, що замовляється (наприклад, е плити в рожевих та салатових тонах і т. ін.).

Дивани – перший крок меблевиків у використанні OSB

Багато людей асоціюють якісні дивани лише з тими, у яких каркас зроблений з цільної деревини і фанери. Однак технологія зараз швидко змінюється. Нині на Заході і особливо в Америці якісні каркаси роблять з використанням OSB. Це дає змогу виробнику зменшити вартість матеріалів каркаса, зменшити вагу, при цьому не зменшуючи якості. До того ж для виготовлення деталей потрібно менше часу.

Американські фірми пояснюють широке використання OSB у виробництві каркасів для диванів такими причинами:

– панелі OSB доступніші і дешевші за деталі з дорогих порід деревини;

– OSB володіють такими важливими для меблевої промисловості властивостями, як міцність, здатність “тримати” шуруп чи скобу, твердість, стабільність і здатність до легкої обробки;

– можна набагато рідше загострювати пилки при роботі з цим матеріалом;

– менша кількість відходів при використанні плит OSB мінімізує як витрати матеріалу, так і витрати на збір, і транспортування відходів;

– панелі OSB стабільні у своїх розмірах і не деформуються в деталях, завдяки внутрішній структурі панелі;

– твердість і єдина структура матеріалу панелі робить її ідеальною для усіх видів з'єднань меблевих деталей;

– і, нарешті, велика площа панелі (більше 5 м2) дає могу з одного листа розкроїти багато деталей за одну технологічну операцію (зменшення затрат праці).

Отже, шановні виробники меблів, вперед, пробуйте цей новий перспективний матеріал у вашому виробництві. Зрештою, це буде вашим внеском у підвищення конкурентоспроможності вашої компанії і галузі загалом.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

Теги та ключові фрази
чи роблять меблі з осб, осв плита екологичность, Осв плита недоліки, кухня из осп практичность, осб плита виробництво в україні, підлога з осб плити відео, як виглядае підлога з осв, єкологичні осб пліти, чи можнолакувати плиту осб, осб на підлогу
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
09.02.2010р.

Стелажі для деревообробки 1

Склад – стратегічно важливий об’єкт будь-якого деревообробного підприємства, адже там зберігають сировину і матеріали, що необхідні для безперервної роботи підприємства. На складі зберігають також готову продукціє. Зрозуміло, що підприємство не зможе працювати без сировини, але воно також не може працювати, якщо немає куди дівати готову продукцію, а безпосередньо в цеху її багато не складеш.

26.01.2010р.

Новинки лідера

Ми розпочинаємо серію статей про технологічні новинки, запропоновані на ринку групою Leitz. Спектр її товарів охоплює увесь асортимент високоточних інструментів, які застосовуються на верстатах для розкрою масивної деревини, для виробництва дерево-похідних та синтетичних матеріалів.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua