Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
8448
05.02.2010р. |
Ламель і личкувальний щит: технології одержання і застосовуване обладнання

Технології обробки деревини розвиваються не тільки в зв'язку із завданнями підвищення продуктивності і якості обробки, а й внаслідок змін у сировинній базі деревообробної промисловості.

Скорочення обсягів використання в будівництві і столярному виробництві цільної деревини й дедалі ширше застосування клеєних деталей вимагає впровадження нового обладнання для одержання заготовок, необхідних у виробництві клеєних балок, багатошарової паркетної дошки, столярного щита. Якщо технології виробництва заготовок товщиною 20...30 мм для склеювання столярного бруса ґрунтуються переважно на використанні звичного розпилювального обладнання і чотирибічних фрезерних верстатів, то з тонкої (від чотирьох міліметрів товщини) ламелі, яку застосовують у виготовленні багатошарової паркетної дошки, личкувальних щитів, гнутих балок та інших виробів справа виглядає інакше. При великих обсягах виробництва завдання вирішується застосуванням потужних потокових ліній, побудованих з використанням обладнання таких виробників, як A.COSTA group, SCHROEDER і ін. Аналіз ринку тонкої ламелі показує, що існує досить багато її постачальників, які наближені до сировинних баз і володіють відносно невеликими, але цілком рентабельними виробництвами. Які технології й обладнання застосовують вони?

Одержання тонкої ламелі

Єдиним шляхом одержання якісної тонкої ламелі нині залишається пиляння, але і тут технологія може бути різноманітною. Вирішальними факторами є вибір послідовності здійснення операцій сушіння і пиляння, а також розмір заготовки.

При першому варіанті технології як заготовка для пиляння можна використовувати брус великого перерізу з деревини транспортної вологості. Отримані ламелі повинні бути максимально швидко (щоб уникнути їхнього шолобления) зібрані в пакети і піддані сушінню. Сушіння тонкої ламелі з погляду оптимізації енерговитрат більш економічне, але має свої технологічні секрети, що дає змогу одержувати якісні вироби. Крім того, виготовлена таким чином ламель через усадку деревини вимагає після сушіння обов'язкового калібрування по товщині. При другому варіанті технології пиляють уже висушену до кінцевої вологості дошку товщиною до 60 мм, оскільки технологія сушіння такої дошки досить відпрацьована і проблем не викликає. Тоді ламель можна пиляти відразу в кінцевий розмір. Третій варіант технології передбачає пиляння сухого бруса, отриманого склеюванням по пласті декількох дощок, що є більш трудомістким, але часто окупляється за рахунок використання дешевої сировини. При четвертому варіанті технології суху попередньо простругану дошку пиляють тонкою дисковою пилкою на ламелі шириною до шістдесяти міліметрів (по ширині дошки). Ці ламелі або безпосередньо використовуються у виробі, або з них клеять тонкий личкувальний щит. На практиці успішно застосовують усі чотири варіанти технології і тому, при виборі потрібно, першою чергою, враховувати вимоги споживача до ламелі і технологічні можливості вашого виробництва.

Класичним обладнання для розпилювання деревини на тонкі ламелі є спеціалізовані рамні багатопилкові верстати DSG ECO PLUS фірми WINTERSTEIGER. Відомі також ламельні розпилювальні верстати інших марок: REMA 125, CLASIC NEVA тощо, а також «клони» усіх цих верстатів, виготовлені в Китаї.

Це обладнання забезпечує високу якість пиляння (практично чистове при розпилюванні сухих заготовок) при відповідальному підході до обслуговування пилок і точному базуванні заготовок у верстаті. Для цього заготовка перед розпилюванням повинна бути простругана в розмір по всіх поздовжніх поверхнях.

Оскільки кількість подвійних ходів пильної рамки верстатів не більше 500–700 ходів/хв., то швидкість подачі на практиці не перевищує 1,5 м/хв. Тому висока продуктивність розпилювання досягається за рахунок великої кількості пил у рамці. Як і усяке високотехнологічне обладнання ці верстати коштують чимало й окупляються при повному завантаженні.

Спеціальні ламельні дископильні верстати, такі. Наприклад, як модульний MACH 1.4 з послідовно розташованими пильними вузлами, забезпечують настільки ж малу (менше 1,5 мм), як і рамні верстати, ширину пропилу. Висока швидкість подачі таких верстатів (до 25 м/хв.) і наявність декількох розпилювальних агрегатів забезпечують високу продуктивність, але через малу висоту пропилу і високу вартість вони не одержали такого широкого поширення, як рамні верстати. Спеціальний верстат СПО-АСТРА-Р5 з горизонтальною пилкою значно простіший. Він автоматично «шаткує» завантажені в магазин дошки товщиною до 60 мм особливо тонкою (менше 1,8 мм) дисковою пилкою при русі каретки в обидва боки зі швидкістю до 30 м/хв.

Стрічкопилкові верстати також можуть забезпечити досить малу ширину пропилу. Через високу швидкість стрічки, що в десятки разів перевищує швидкість різання рамних пилок, вони працюють з подачами в 10 м/хв. і тому по сумарній продуктивності хоча й уступають рамним ламельним верстатам, але можуть конкурувати з ними через значно нижчу ціну. У найпростіших випадках брус розпилюють на тонку ламель на звичайних горизонтальних стрічкопилкових верстатах, але значно продуктивнішими і точнішими є спеціальні ділильні верстати, наприклад ПЛП-АСТРА-Д. На цьому верстаті розпилюваний брус або дошка подаються в зону пиляння точною конвеєрною стрічкою. Після проходження зони пиляння залишок бруса, разом з отриманою ламеллю, автоматично переміщається на поворотний приводний рольганг і повертається до оператора. Оператор подає брус знову в зону пиляння, а ламель укладає на візок. Точність пиляння залежить в основному від якості загострення і розведення пилки. При швидкості подачі бруса 10 м/хв. продуктивність верстата, незважаючи на різання одним інструментом, досягає 150 м2/год.

Калібрування ламелі по товщині і її розкрій

Отриману пилянням ламель необхідно відкалібрувати за товщиною. З огляду на малий її розмір, обробка личкувальної ламелі на звичайному стругальному обладнанні неможлива. Зусиллями фірми LEDINEK традиційне поздовжнє фрезерування циліндричною фрезою (стругання) одержало конкурента у вигляді повздовжньо-поперечного фрезерування, яке називають ще торцевим фрезеруванням. При цій технології обробки вісь фрези розташовується перпендикулярно до оброблюваної поверхні, а різальні елементи, закріплені на її торці, рухаються майже перпендикулярно до волокон деревини. Малі сили різання і відсутність виривів волокон, врослих сучків і т.ін. роблять технологію поздовжньо-поперечного фрезерування ідеальною для обробки тонкої (личкувальної) ламелі з будь-яких порід дерева, калібрування клеєного щита тощо. У багатьох випадках ця технологія успішно конкурує і зі шліфуванням широкою стрічкою, особливо якщо врахувати те, що торцева фреза, на відміну від абразивного інструмента, не піднімає ворс на оброблюваній поверхні. Якість і продуктивність обробки тонкої ламелі при поздовжньо-поперечному фрезеруванні дивує!

Калібровані верстати поздовжньо-поперечного різання, звичайно, мають привід подачі ламелі з конвеєрною стрічкою і дають змогу фрезерувати ламелі і щити товщиною від двох міліметрів (практично – шпону), зі швидкістю подачі 20–60 м/хв. і з точністю 0,1 мм. Максимальна ширина оброблюваних виробів для різних верстатів складає від 300 мм у верстатів СК-АСТРА-300, орієнтованих на обробку паркетної дошки і ламелі для неї, і до 600–1300 мм у верстатів призначених для обробки клеєного щита – СК-АСТРА-600, ROTOLES 600 D, ROTOLES 1300 D і т.ін.

На виході каліброваного верстата можна додатково встановлювати абразивну щітку для фінішної обробки. Калібровані верстати з технологією поздовжньо-поперечного фрезерування випускаються для однобічної (звичайно, рейсмусної) і двобічної (фугувально-рейсмусної) схеми обробки. Верстати швидко переналагоджуються, тому що мають електронну систему установки розміру оброблюваної деталі з запам'ятовуванням декількох розмірів і переходом на кожній з них за простим натисканням кнопки. Це, у поєднанні з високою швидкістю обробки, дає змогу використовувати такі верстати для виконання декількох технологічних операцій у межах дільниці. Поздовжньо-поперечне фрезерування буквально незамінне при обробці тонкої ламелі.

Висока швидкість обробки на таких верстатах вимагає застосування приверстатної механізації. Це можуть бути стрічкові транспортери, приводні рольганги або транспортні візки типу ТТ-АСТРА-1 з електромеханічним приводом механізму автоматичного опускання столу при завантаженні на нього чергової ламелі і відповідно підйому столу при зніманні ламелі. Застосовуючи такі візки, можна не тільки скоротити кількість персоналу, що обслуговує конкретний верстат, а й забезпечити передачу заготовок між верстатами не вибудованими в технологічну лінію.

Точний розкрій ламелі по ширині може ефективно проводитися на багатопилкових верстатах фірми RAIMANN з гусеничною подачею або при пакетній обробці на форматно-розкроювальних верстатах із притискною балкою (типу АСТРА-ФОРМ або аналогічних йому).

Виробництво тонкого щита

Личкувальна ламель шириною 200 мм може безпосередньо використовуватися як зовнішній шар при виробництві паркетної дошки. У процесі виробництва будуть накопичуватися ламелі з дефектними ділянками, які виявилися при розпилюванні або калібруванні і відходи, що утворяться при розкрої широкої ламелі. Така «некондиція» є прекрасною сировиною для виробництва клеєного личкувального щита. Його можна також використовувати при виготовленні паркетних дощок, багатошарових клеєних щитів або безпосередньо в якості декоративних стінових панелей при оформленні приміщень. При виборі преса варто мати на увазі, що європейські виробники часто називають «тонкощитовими» преси, які працюють з ламеллю від 10 мм.

Гарячий тонкощитовой прес ПС-АСТРА-ПГТ забезпечує склеювання щитів розміром до 1300х600 мм із ламелей товщиною від 4 мм. У процесі склеювання заготовки вирівнюються по площині і щільно притискаються крайками одна до одної. Вирівнювання заготовок проводиться за допомогою мембранного притиску. Нагрівання в процесі пресування проводиться з одного або з двох боків щита за допомогою вбудованих нагрівачів з вуглецевої тканини.

Прес ПС-АСТРА-ПГЛ призначений для склеювання щитів формату паркетної дошки. На ньому заготовку товщиною від 4 мм піддають трибічному стискові, що дає змогу склеювати в щит короткі ламелі, утворити поверхню типу «палуба». Попереднє збирання щитів проводиться на монтажному столі поза пресом на змінних піддонах, що дає змогу максимально раціонально використовувати пристрій пресування. Час одержання одного щита залежно від застосовуваних клеїв складає 3–5 хв.

Важливим завданням перед склеюванням щитів з вузьких ламелей є якісна обробка бічних крайок і торцевих ламелей. Оскільки важливо забезпечити паралельність крайок, обробку краще вести одночасно з двох боків, бажано пакету ламелей. Це можна робити на фрезерних верстатах типу MX6232 або СФ-АСТРА-2Н. Можливі застосування й однобічного крайкофугувального верстата, призначеного для обробки пакетів шпону. За відсутності такого обладнання обробку крайок можна робити на згаданих вище каліброваних верстатах поздовжньо-поперечного різання. Ламелі в них обробляються з фіксацією пакета ламелей за допомогою затискного пристосування-супутника у вигляді рамки з гвинтовими притисками.

Склеєний щит може бути відразу використаний при збиранні багатошарової паркетної дошки. Його можна також калібрувати на описаному вище обладнанні і потім обрізати в розмір індивідуально або в пакетах на форматно-розкроювальних верстатах із притискною балкою.

Технологія склеювання тонких ламелей у щит дає змогу забезпечити ефективність виробництва за рахунок використання непридатної сировини й одержувати в результаті якісний продукт, що користується попитом.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

Теги та ключові фрази
виробництво ламелив на волини#техника &~~ технологии, как подогнать ламели для щит, склеювання на ламелях, технологічні аспекти використання стрічкопилкових верстатів, виготовлення дощок ламелі, кількість ламелів на щиті, виробництво щита астра, обладнаня порізки ламел, ротолес калибробка ламели, з яких порід дерев роблять ламелі
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
15.10.2010р.

Ринок деревообробного обладнання України 2010 1

За даними Держкомстату, імпорт деревообробного обладнання в січні - вересні 2010 р., в порівнянні з аналогічним періодом 2009 р., збільшився більш ніж в 1,5 рази, а за оцінками операторів - навіть у 2 рази

05.05.2010р.

Игра в "микадо"

Итоги 2009 года в мировой лесной отрасли еще предстоит подвести, но уже сейчас можно подсчитать убытки и сделать ряд прогнозов на 2010 год.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua