Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
6875
09.02.2010р. |
Thermowood. Що це таке?

За багато тисячоліть, протягом яких людина використовує і обробляє деревину, було створено і впроваджено у виробництво не так вже й багато технологій, які означали стрибок на якісно новий рівень у цій сфері діяльності. Однією із таких технологій стало термічне модифікування деревини, завдяки якому, окрім технологічності, високої декоративності і екологічності, деревина стала ще й довговічною, а геометрія виробів з неї – постійною.

Деревина – доступний, відновлюваний і екологічно чистий матеріал, який має чудові фізико-механічні та декоративні властивості, але, водночас, біологічні ураження, зміна розмірів і розсихання є тими факторами, які обмежують використання масивної деревини і зменшують термін експлуатації виробів з неї. Ці проблеми вирішують за допомогою:

- нанесення на поверхню деревини матеріалів, які, зазвичай, формують волого- і повітронепроникні плівки – лакофарбових матеріалів;

- просочування антисептиками;

- використання дорогих тропічних сортів деревини;

- створення композиційних матеріалів, де як наповнювач використовують подрібнену деревину, а як зв’язуюче – не завжди нешкідливі формальдегідні чи інші смоли (типовим прикладом такого матеріалу є ДСП);

- заміни на металеві або металопластикові конструкції, в яких найчастіше  як пластик використовують полівінілхлорид (ПВХ) – джерело шкідливих хлорорганічних сполук.

Усі переваги і недоліки цих методів очевидні. Ще приблизно в першій чверті минулого століття науковці розпочали дослідження з розробки методів суттєвого покращення експлуатаційних характеристик деревини і збільшення терміну її довговічності.

Наприкінці минулого та початку нинішнього тисячоліття на деяких всесвітньо відомих деревообробних виставках з’явився новий високотехнологічний продукт – Thermowood. Порівняно зі звичайною деревиною він мав унікальні властивості і значно вищу ціну. Але різницю в ціні компенсувало суттєве збільшення довговічності і покращення експлуатаційних характеристик. Нічим не поступався звичайній деревині і зовнішній вигляд нового матеріалу, навпаки – був кращим. Зважаючи на це, технологія отримання такого продукту зацікавила багатьох і її почали впроваджувати у розвинених країнах світу.

У назві методу отримання цього продукту відображається його сенс – метод «термічного модифікування деревини». Під час модифікування деревина змінює свої властивості під дією високої температури і, у більшості випадків, тиску без використання хімічних речовин. Продукт, який отримують у процесі термічного модифікування, – це термодеревина, що є екологічно чистим матеріалом. Деякі іноземні аналоги назви цього продукту – thermowood, thermoholz, “термодревесина”, Plato-Wood тощо.

Процес термічного модифікування деревини вимагає від його виконавців знань у багатьох галузях науки і техніки – фізиці, хімії, технології обробки тиском, корозії металів, теорії тепломасоперенесення тощо. Обладнання для виготовлення термодеревини досить дороге, а складний технологічний процес потребує висококваліфікованих кадрів, тому термічна модифікація належить до категорії hi-tech. Саме через це вартість термодеревини значно вища від вартості звичайної.

Термічне модифікування деревини – складний ланцюжок фізико-хімичних перетворень, які змінюють структуру деревини і її хімічний склад. Спрощено процес термічного модифікування деревини можна подати як два фізико-хімічних процеси.

1. Розпад геміцелюлози на низькомолекулярні речовини.

Основою харчування біологічних шкідників деревини є геміцелюлози й аморфна частина целюлози. Слід зазначити, що ураження деревини різними видами грибків і плісняви можливе тільки при підвищеній вологості. Геміцелюлози є гігроскопічними, а тому інтенсивно вбирають і зв’язують вологу, що підвищує вологість деревини. Таким чином, саме геміцелюлози створюють сприятливі умови для розвитку на деревині грибків і плісняви.

У процесі термічного модифікування відбувається розпад геміцелюлоз і аморфної частини целюлози. У деревині суттєво зменшується кількість речовин, які є середовищем для розвитку грибків і більшості комах-шкідників;

2. Переполімеризація лігніну.

Лігнін і утворений псевдолігнін проходить процес переполімеризації і перерозподілу по об’єму клітини. Вони надають стінкам клітин більшої щільності, твердості, підвищують гідрофобність (відштовхування води), тим самим зменшують їх здатність вбирати вологу і набрякати. Переполімеризований лігнін заповнює внутрішню порожнину клітини – формується закритопориста структура з низькою здатністю зв’язувати воду. Волога не може проникати всередину клітини і залишатися там. Термічно модифікована деревина поводить себе майже як тканина – волога проникає тільки в порожнини між клітинами (нитками) і швидко випаровується.

Термічне модифікування призводить до лігніфікації деревини – тільки не біохімічної (яка відбувається при дозріванні деревини і протягом наступних сотень років), а прискореної – фізико-хімічної.

Переваги термодеревини

Після термічного модифікування звичайні породи деревини за своїми характеристиками наближаються до відомих екзотичних тика й іріко (перший клас вимог за стандартом EN 113 «Речовини для консервування деревини. Методика випробування для визначення захисних властивостей за дереворуйнівним базидогрибком. Визначення рівня токсичності»).

Термодеревина є досить стійкою до дії вологи, грибків і усіх комах-шкідників, окрім термітів. За терміном експлуатації вона здатна конкурувати з кращими тропічними породами. Біологічна довговічність такої деревини в 15–25 раз вища від звичайної. Деревина після термообробки вбирає вологу значно менше, а головне – досить швидко (від декількох годин до декількох діб) висихає до початкового значення вологості. Рівноважна вологість термодеревини навіть у вологих приміщеннях становить 8–12%. Геометричні розміри деталей із термодеревини значно менше (на 30–90%) змінюються під дією вологи і температури навколишнього середовища, що важливо для паркету, вікон, дверей і т. ін. Термодеревина порівняно із звичайною має кращі теплоізоляційні характеристики – теплопровідність зменшується на 25–30% – і меншу на 5–20% масу.

Ще однією перевагою термодеревини є покращення зовнішнього вигляду. Термічне модифікування деревини призводить до зміни її кольору по всьому об’єму у діапазоні коричневих відтінків – від світло-жовтого до майже чорного. Внаслідок цього краще проявляється текстура деревини. Таким чином, цей вид обробки дає можливість надати малоцінним породам деревини зовнішнього вигляд як у екзотичних порід із зістареного дерева. Так, деревину бука можна модифікувати під червоне дерево. Використовуючи термодеревину, можна виготовляти популярні нині підлогові покриття без використання хімічних речовин, різного роду морилок, барвників і протравів. Окрім цього, вироби із термодеревини не потрібно обробляти антисептиками, просочувати, тонувати і фарбувати.

Техніко-економічні характеристики свідчать, що порівняно із такими методами модифікування, як гідрофобізація, просочування гарячими рослинними оліями, модифікування ацетилюванням та просочування полімеризуючими матеріалами термічне модифікування є економічно більш доцільним і вигідним.

Завдяки переліченим властивостям термодеревину широко почали використовувати в європейських країнах, США і Канаді.

Недоліки термодеревини

Після термічного модифікування покращуються майже усі характеристики деревини, але, як і все на Землі, цей метод не позбавлений недоліків.

У термодеревини незначно зростає крихкість при використанні найбільш жорстких режимів обробки. Тому важливе значення має правильний підбір порід деревини і режимів їхньої обробки для зведення до мінімуму цієї вади.

При термічній обробці із деревини видаляють легкогорючі складові. Завдяки цьому термодеревина загоряється гірше, ніж звичайна, а в процесі горіння виділяє меншу кількість енергії, проте сама  проблема горіння залишається. Тому при потребі вироби із термодеревини потрібно обробляти антипіренами.

При тривалій дії сонячного проміння термодеревина, як і звичайна, поступово набуває сірого кольору. Якщо вироби із цієї деревини експлуатуватимуть під дією сонячного проміння, то для збереження кольору їх потрібно покривати прозорими захисними матеріалами, наприклад OSMO (Німеччина) і «Тіккуріла» (Фінляндія).

Під час термічного модифікування в деревині утворюються легкі леткі речовини із характерним запахом. Найбільш «неприємні» речовини – фурфурол і деревний оцет. Для їх видалення треба витримувати деревину в провітрюваних приміщеннях або додатково обробляти. При низькому і середньому рівнях модифікування цих речовин утворюється досить мало і доки деревина проходить увесь процес механічної обробки вони вивітрюються.

При високому і дуже високому рівні модифікування вміст фурфуролу і деревного оцту значний. Для їх повного вивітрювання потрібен певний період – від тижня до місяця, все залежить від породи, товщини, способу складування, температури навколишнього середовища і т. ін.

Спеціалісти науково-виробничого підприємства «Апров» технологію термічного модифікування розробили таким чином, що майже весь фурфурол і значна частина деревного оцту вивітрюються з деревини під час самого процесу модифікування. Завдяки цій технології при високому і дуже високому рівні модифікування запаху фурфуролу немає взагалі, а запах деревного оцту зникає в період від декількох діб до декількох десятків діб.

Основними виробниками термодеревини у світі є фінські компанії. Певний обсяг ринку належить підприємствам Німеччини, Голландії, Іспанії, Італії, Франції, Естонії, Росії.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

Теги та ключові фрази
термічне модифікування деревини, термічно модифікована деревина, хімічного модифікувноі деревини, переваги та недоліки термічно модифікованої деревини, керамическая плитка, технологічний процс та режим ацетилювання деревини, стандарт модифікування деревини, класи термодеревини, технологічний процес та режим ацетилювання деревини, технологічний процес та режими ацетилювання деревини
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
09.02.2010р.

Thermowood. Що це таке?

За багато тисячоліть, протягом яких людина використовує і обробляє деревину, було створено і впроваджено у виробництво не так вже й багато технологій, які означали стрибок на якісно новий рівень у цій сфері діяльності. Однією із таких технологій стало термічне модифікування деревини, завдяки якому, окрім технологічності, високої декоративності і екологічності, деревина стала ще й довговічною, а геометрія виробів з неї – постійною.

27.10.2009р.

Будуй для себе, та пам’ятай про внуків 1

Деревина – один із найкращих, перевірених віками, будівельних матеріалів. Щоб споруди з цього матеріалу служили протягом якомога довшого терміну, деревина, з якої вони споруджені, потребує захисту від біологічного, атмосферного впливу та від вогню. Нині на ринку є велика кількість засобів захисту, розроблено чимало технологій їх застосування. Ми розповімо про деякі, на наш погляд, найбільш високоефективні.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua