Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
3564
15.02.2010р. |
Личкування натуральним шпоном – веління часу

Нині сотні дизайнерів спеціалізованих фірм і дослідних центрів працюють над створенням все нових синтетичних декорів. Але незважаючи на успіхи в цьому напрямі, замінити красу натурального дерева вони не в змозі. І як у Європі, так і в нас в Україні в останні роки знаходиться дедалі більше споживачів, готових заплатити більше, але отримати екологічно чисті меблі з унікальними якісним декорованим рисунком.

Саме тому стає актуальним питання про личкування фасадних поверхонь натуральним шпоном. Питання це не нове, але, як завжди, повернення до забутої і втраченої технології таїть у собі багато проблем і труднощів.

У цій статті ми проаналізуємо клейові матеріали для приклеювання натурального шпону до підкладки, і особливості роботи з ними. В більшості випадків як підкладку використовують ДСП, MDF, клеєну фанеру, меблеві щити. Для личкування, зазвичай, використовують струганий шпон різних порід деревини, а також так званий модифікований шпон. Товщина шпону не перевищує 0,6 мм.

КФ системи

Багато років для приклеювання шпону використовували карбамідоформальдегідні (КФ) клеї. Їх перевагою є те, що вони забезпечують міцне і довговічне клейове з’єднання. В існуючих нині КФ клеїв найбільше використовують клеї на основі смол; їх марки наведені в таблиці.

Основними недоліками вітчизняних КФ клеїв є жорсткість клейового шару і його усадка. Це може призвести до розриву личкувального шару через внутрішнє напруження, що виникає при деформації матеріалу підкладки і личкувального шару. Ще одним не менш важливим недоліком є надлишкове виділення парів формальдегіду. І нарешті, недостатня в’язкість цих клеїв може призвести до пробиття клею, що утруднює подальше опорядження поверхні деталі. Для уникнення цього доводиться добавляти наповнювач – борошняну суміш, соєве борошно, гідролізний лігнін, деревинне тайфуноване борошно, карбоксіметилцелюлозу.

Найкращу якість при личкуванні шпоном проявляють клейові системи Casco Adhesives – «Каско 1225» і «Каско 1274» з рідким затверджувачем 2581 або 2545. Ці клейові системи в процесі нагрівання починають твердіти при невисокій температурі, ще до досягнення її максимуму, що зменшує віддачу вологи в підкладу без зниження адгезії. А використання в цих клеях спеціальних затверджувачів усуває хрупкість клейового шва, робить його еластичним і зменшує усадку. Як результат, зменшується внутрішнє напруження клейового шва, що позитивно відбивається на якості фанерованої поверхні. В’язкість цих клеїв досягає 200 с за ВЗ-4 без додавання наповнювача. При такій в’язкості клей рівномірно наноситься на склеювану поверхню, і він не пробивається. Клейові шви можна робити тонкішими і рівномірнішими по товщині, що також сприяє підвищенню якості личкувального виробу. Короткий час затвердіння клею значно скорочує загальний час витримки в пресі завдяки чому продуктивність процесу збільшується на 30–40%. Личкувальні заготовки з таким клейовим з’єднанням можна обробляти зразу після пресування, без додаткових затрат часу на затвердіння.

Основна вимога до клеїв, крім клеючих властивостей, – це низький вміст летких токсичних речовин, і, насамперед, вільного формальдегіду, який належить до газів нервопаралітичної дії, шкідливо впливає на слизову оболонку і викликає розвиток алергічних реакцій. За Європейськими нормами для деревинних плит класу Е1 вміст формальдегіду не повинен перевищувати 8 мг на 100 г сухого продукту (міжнародний стандарт EN 13986). Зазначимо, що в личкованих шпоном панелях існує два основних джерела емісії формальдегіду: личковані шпоном клейові шви і сама підкладка (ДСП, MDF та ін.). Якщо взяти, наприклад, личковану шпоном ДСП товщиною 16 мм, то близько 80% від загальної кількості карбамідоформальдегідних смол міститься всередині деревинної плити, а 20% припадає на клейові шви.


Показник

Марка смоли

КФЖ

КФ-НФП

КФ-МТ-15

Каско 1225

Каско 1274

Масова частка сухого залишку, %

67±2

69±2

67±2

68±1,5

70±1,5

Умовна в’язкість при 20оС
– за віскозиметром ВЗ-4;
– за віскозиметром ВЗ-1

 

40–60

 

70–120

 

130–140

 

120–200

 

120–200

Час затвердіння з 1% хлористого амонію при 100 оС, с

40–65

50–70

50–70

25–35

25–35

Концентрація іонів водню, рН при 25оС

7,5–8,7

7,0–8,5

7,5–8,5

8,0–9,0

8,0–9,0

Гарантійний термін зберігання при 20оС, міс

2

4

4

2

4

У суспільстві зростає занепокоєння з приводу виділення формальдегіду предметами меблів. Це спонукає виробників до пошуку альтернативних клеїв, вільних від формальдегіду.

Основні типи клеїв без формальдегіду, що їх використовують для личкування шпоном, – це полівінілацетатні (ПВА) і клеї на основі емульсійного полімерного ізоціанату (ЕПІ). Розглянемо їх детальніше.

Клеї на сонові ПВА

ПВА клеї – це легкі у використанні клеї. На відміну від карбамідоформальдегідних, ці клеї термопластичні, тобто розм’якшуються при нагріванні. Їх використовують як у гарячих, так і в холодних пресах.

Основний недолік при личкуванні шпоном з допомогою ПВА клеїв полягає в тому, що клейові з’єднання можуть проявляти повзучість у холодному стані. Повзучість – це зміщення приклеєних листів шпону один відносно одного. Цей дефект може проявлятися через кілька днів і навіть кілька років після висихання клею. В результаті лакована поверхня в зоні повзучості втрачає товарний вигляд. Повзучість у холодному стані призводить до утворення зазорів між приклеєними листами шпону.

Можливість появи зазорів можна звести до мінімуму, якщо при формуванні сорочки із шпону використовувати технологію склеювання листів на гладку фугу (ребро склеювання) замість зшивання (гумованою стрічкою або клейовою ниткою способом «зигзаг»). Операцію ребросклеювання з наступним розкроюванням листів шпону на потрібну ширину сорочки можна проводити на верстатах Cutmaster (універсальні ножиці для розкрою і фугування шпону в кнолях з двома ножами) і Furnimaster (універсальний верстат для поперечного зрощування ділянок шпону з наступним обрізанням в розмір)фірми Fisher+Ruckle.

Клеї на основі ПВА марок 3323 (водостійкість D2 за DIN EN 204) і 3311 (водостійкість D3) компанії Casco Adhesives добре надаються для процесу личкування шпоном при низьких або середніх температурах пресування (70–80оС) і потребують менше часу для витримки при пресуванні (45–60 с). Ці дві марки клею ефективні в розглянутій технології.

Клеї на основі ЕПІ

Клеї на основі емульсійного полімерного ізоціанату (ЕПІ) є двокомпонентними. Разом зі своїм ізоціанатним затверджувачем вони володіють чудовою адгезією до підкладки і дуже хорошою водостійкістю (D4++). Дія ЕПІ-клеїв полягає у фізичному затвердінні і утворенні перехресних зв’язків. Порівняно з клеями ПВА вони менш чутливі до змін вологості і зовнішньої температури. Ці клеї вирізняються термостійкістю, відсутня сезонна повзучість клейового з’єднання в холодному стані.

При використанні ЕПІ-клеїв досягається короткий час витримки в пресі. Так, використовувані при личкуванні шпоном клеї ЕПІ-систем марок 1974/1993 і 1989/1993 (Casco Adhesives) показали хороші результати при часі витримки 45–60 с і температурі пресування 70оС.

Недолік ЕПІ-клеїв полягає в тому, що у нього хороша адгезія не тільки до деревинних матеріалів, а й до металів. Попадаючи на плити преса, клей може викликати серйозні дефекти. Тому принципову важливість набирає контроль витрати клею, щоб його залишки в процесі пресування не видавлювались із клейового з’єднання. Контакту клею з плитами преса можна також уникнути, якщо укладати на них термостійку плівку поліетилентерефталат. Адгезія ЕПІ-клеїв до цієї плівки практично відсутня.

Для отримання якісного клейового з’єднання при використанні ЕПІ-клеїв дуже важливо контролювати витрату клею, притримуватися оптимального рівня. Зменшення витрати клейового матеріалу прискорює процес склеювання, але може призвести до передчасного схоплення. І навпаки, при великій кількості клею може знадобитися збільшення часу витримки при пресуванні. І загалом ці клеї порівняно з КФ системами ставлять більш жорсткі вимоги до контролю таких технологічних параметрів, як вологість шпону і підкладки, вологість повітря, витрати клею.

Для контролю витрат клею в системах з ЕПІ-компонентами рекомендують використовувати міксери. Компанія Casco пропонує для цього спеціальні міксери, які встановлюють над клеєними вальцями.

Нове покоління – «зелені» адзегиви

Зовсім недавно компанія Casco розробила новий тип клею, який назвали «зеленим». Як запевняє виробник, цей клей оснований на натуральних компонентах і не містить формальдегіду та ізоціанату. Це однокомпонентна система, яку можна використовувати для приклеювання шпону в пресі при температурі 120оС і вище.

Висновки

З технологічної точки зору немає проблем з освоєнням процесу личкування шпоном меблевих виробів. Є й необхідне обладнання для підготовки личкувального матеріалу (тобто для виготовлення сорочки зі шпону), і сучасне пресувальне обладнання. Для личкування натуральним шпоном, крім звичайних КФ клеїв, доступні кілька альтернативних варіантів клейових систем без формальдегіду, які наближають меблі до екологічної чистоти.

І хоча організація виробництва меблів, личкованих натуральним шпоном, потребує високої кваліфікації персоналу і певних виробничих затрат, але все це комплектується кардинальним покращенням зовнішнього вигляду виробів, їх привабливістю, екологічністю, і, як наслідок, збільшенням ціни та розширенням ринку збуту.

Автор висловлює вдячність компанії Akzo Nobel за співпрацю і допомогу в проведенні експериментальних робіт з личкування деталей меблів натуральним шпоном і впровадження у виробництво екологічно чистих клеїв, а також за співпрацю і допомогу в дослідженні технології формоутворення гнутоклеєних деталей зі шпону.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Деревообробник"
derevo.com.ua

Теги та ключові фрази
обладнаня для личкуваня щитів і плити, дефекти личкування плит, Личкувальні клеі синтетичні натуральні, проаналізуйте види основ та їх підготовку до личкування, личкувальному шарі, обладнанч підготовки шпону до личкуванч, проаналізуйте технологію обладнання та продуктивність для личкування пластей щитів, Технологія личкування пластей, личкування дсп, Підготовка до личкування пластей ДСП
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
15.10.2010р.

Ринок деревообробного обладнання України 2010 1

За даними Держкомстату, імпорт деревообробного обладнання в січні - вересні 2010 р., в порівнянні з аналогічним періодом 2009 р., збільшився більш ніж в 1,5 рази, а за оцінками операторів - навіть у 2 рази

05.05.2010р.

Игра в "микадо"

Итоги 2009 года в мировой лесной отрасли еще предстоит подвести, но уже сейчас можно подсчитать убытки и сделать ряд прогнозов на 2010 год.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua