Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
На ринку лісу нова монополія?
28.07.2021р.

Нацкомісія зобов’язала продавати деревину лише на тих біржах, які отримали...

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

«Дайош» 1 мільярд дерев за три роки! Чому президентську ініціативу не підтримують природоохоронці?
09.06.2021р.

Президент України Володимир Зеленський ініціював екологічний проєкт «Зелена...

Чи таки шкідлива для планети вирубка лісів?
04.06.2021р.

Підприємці лісової галузі зі Швеції спробували довести, що загрози як такої...

Скасувати мораторій, зберегти Карпати: як реально вирішити проблему лісу-кругляка
01.06.2021р.

Чи піде Україна на скасування мораторію на експорт лісу-кругляка? Перший крок на...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
9111
05.07.2011р. |
Незаконні рубки дошкуляють лісам України
Пропонуємо Вашій увазі матеріал присвячений незаконним вирубкам в Україні, опублікований нещодавно в одній з відомих німецьких газет. Крім основної тематики стаття також знайомить німецького читача з цікавими фактами щодо структури, історії українських лісів і розкриває значення окремих з них як об’єктів всесвітньої спадщини. І за це авторові, який зі скромності побажав залишитися невідомим, з боку редакції великі спасибі.

На думку експертів за останні роки лісистість в Україні скоротилася до 11%, тоді як в офіційній статистиці і далі фігурує цифра 16%. Точної цифри, однак, назвати не може ніхто, позаяк останню інвентаризацію  проведено ще у 1996 році. Значної шкоди завдають незаконні рубки. Для лісового господарства України неконтрольована вирубка лісів та експорт української деревини вже стали серйозною проблемою.
За офіційними даними, ліси займають близько 16% усієї території України. Найпоширеніші серед деревних порід є сосна, ялина, дуб, береза, бук, вільха та ясень. Загальна площа лісів – близько 10,78 млн га. Найлісистішими є регіон Полісся на півночі та Карпати на заході країни. У Карпатах, крім того, збереглися ділянки з останніми пралісами Європи, котрі у 2007 році занесені до списку світової природної спадщини ЮНЕСКО.

У 2009 році придатні для промислового використання ліси займали в Україні площу 8,6 млн га, що відповідає запасам деревини 2 млрд м3.  На хвойні ліси припадає близько 43% усієї площі, з них найбільше (близько 33%) – на сосни. Твердолистяним породам у структурі українських лісів при цьому належить друге місце – 43%; а найбільша частка (загалом 32%) припадає на дуб та бук.
Важливою прикметою українських лісів є їх специфічна вікова структура.  45% усієї їх площі припадає на молодий деревостан, на деревостан середнього віку  – 38%, деревостан, який наближається до віку стиглості, займає 19%, а стиглий деревостан – лише 7%. Такою високою часткою молодий деревостан завдячує інтенсивному господарському використанню протягом останніх двох століть. Передусім йдеться про соснові та дубові ліси, лише 4% яких є стиглими.

Попри низьку лісистість та незначні запаси деревини лісове господарство в Україні і надалі поступово розвивається. На 2010 рік передбачалося зростання площі насаджень від 2 до 4%, що відповідає показнику абсолютного зростання 0,3 млн га. Але ні площі лісів, ні запаси деревини не відповідають тому потенціалові, що складається завдяки природно-кліматичним умовам.

Ще одна проблема при веденні українського лісового господарства – незаконні, а отже, неконтрольовані вирубки. Відповідно до даних, опублікованих на  інтернет-сторінці Державного агентства лісового господарства України незаконними є 0,2% усіх вирубок. Гранично можливою межею один із представників агентства у своєму інтерв’ю назвав 0,4%. З боку багатьох експертів і передусім природоохоронних організацій, однак, лунають набагато більші цифри. Найбільше неконтрольованих незаконних рубок на Заході країни, у Львівській області. Про це під час одного зі своїх офіційних інтерв’ю заявив керівник Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства. Відповідно до офіційних даних, у 2010 році тут було незаконно заготовлено  близько 8000 м3 деревини.

Серед основних причин, які спонукають населення прилеглих територій вирубувати ліси і продавати деревину зацікавленим особам, – соціально-економічні проблеми (безробіття, низькі зарплати). Іншими важливими факторами широко розповсюдженої практики вирубок лісу є нерегульований ринок деревини та виробів із неї, відсутність системи контролю, а також незмінно високий попит на заготовлену незаконним шляхом деревину.

Ще однією проблемою є службова недбалість та розкрадання лісових матеріалів керівниками та службовцями лісового господарства. Лише у Львівській області 2010 року за розкрадання лісових матеріалів було звільнено зі своїх посад 2 керівників та 40 лісників. В результаті опитування, проведеного у трьох українських областях, у якому загалом взяли участь 1200 осіб, отримали такі результати: 60% опитаних висловилися за підвищення штрафів за незаконні вирубки, 50% вважають, що для того, щоб отримати з лісу деревину, вистачає домовитися з із лісником, і понад 90% опитаних висловилися проти приватизації лісів.

На думку професорів Національного лісотехнічного університету України у Львові, чималу частку незаконно вирубаного лісу продають на Захід. Подальшим вирубкам українських лісів сприяють високі ціни, а також хороший попит на деревину. Вони завдають великої шкоди передусім дубовим лісам у західних та центральних областях України. Разом із тим вирубують дедалі більше хвойних лісів (сосен та ялини) у Карпатах.
Однією з найбільших проблем контролю за лісами є те, що останню загальнодержавну інвентаризацію лісів проводили ще у 1996 році. Тоді як в офіційних даних виходять з близько 16% лісистості України, цей показник за оцінками декотрих експертів вже менше 11%. Натомість, за тими ж експертними оцінками, оптимальна частка лісів – це близько 20% української території. І щоб досягнути цього показника у майбутньому треба засадити новими деревами близько 2 – 2,5 млн га.

 

Хвойна деревина

Твердолистяна деревина

М’яколистяна деревина

Сосна

Ялина

Дуб

Бук

Береза

Вільха

Площі, 1000 га

2198,7

502,2

1714,4

537,5

308,8

247,9

Середні запаси, м3/га

219

312

177

293

144

155

Середній вік, роки

49

54

60

82

41

40

Джерело: Український лісовод

Із метою скоротити експорт заготовленої незаконним шляхом деревини в Західну Європу, ЄС запровадив програму підтримки, що допомагає пристосувати українське лісове господарство до європейських стандартів. У липні 2008 року програма почала діяти в Україні, а також в Азербайджані, Вірменії, Росії, Білорусі та Грузії. З боку ЄС на ці цілі було виділено €6 млн. Серед найважливіших партнерів – Світовий банк, Міжнародний союз охорони природи (МСОП), а також екологічна організація Всесвітній фонд дикої природи (WWF). З боку України за впровадження заходів у політичній сфері відповідає Державний комітет лісового господарства (зараз Державне агентство лісових ресурсів – Р.Г.). Близько 80% запланованих в рамках цієї міжнародної програми заходів здійснюються на національному рівні, на решта 20% припадають різні проекти на регіональному рівні.     

Представники адміністрації, що керує лісовим господарством України, програмою задоволені. Важливі зміні передусім слід внести у законодавство. За умови підвищення штрафів за незаконні вирубки спокуса заробляти на цьому буде вже не такою значною. Деревина, яку заготовляють незаконним шляхом  і постачають до Європи, оминає митний контроль, унаслідок чого зменшуються  податкові надходження.
В Україні програма повинна працювати до червня 2011 року. В результаті спільної роботи експерти очікують досягнути наступного: скорочення обсягів вирубаного незаконним шляхом лісу; вдосконалення управління лісовим господарством та більшої доступності лісів до населення. В результаті проекту FLEGT українські підприємства, експортуючи деревину в ЄС, повинні документально підтверджувати її походження. На сьогодні проект дав змогу досягнути таких результатів:

  1. підготовлені зміни до найважливіших законів України, які є дотичними до лісового господарства України (Лісовий кодекс, Адміністративний кодекс, Кримінальний кодекс, концепція відновлення та розвитку лісового господарства тощо);
  2.  впровадженні подальші заходи з метою покращення прозорості ринку та контролю за управлінням лісами (сертифікат походження, наприклад, став при експорті деревини обов’язковим документом);
  3.  здійсненні подальші заходи з метою вдосконалення сертифікації лісів.

Попри всі вищеперелічені успіхи низка проблем залишається невирішеною, зокрема недостатня захищеність сертифіката походження деревини. В українському законодавстві і досі не вистачає однозначно окреслених понять, таких як «незаконні вирубки», «заготовлена незаконним шляхом деревина», які через це постійно інтерпретують по-іншому.

Газета "Деревообробник"

Теги та ключові фрази
Вирiзка дубових лiсiв в украiнi, чи здійснюють промислову вирубку лісу на львівщині, промислова вирубка лiсiв в украiнi, здійснюють промислову вирубку лісу на украіні, , твєр росія вирізка ліс, вирубка леса газета сегодня, вирубка лісів економічні наслідки, Вирубка лісів економічні наслідки, Промислова вирубка лісів Київщини


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку


Олег Листопад | 19.10.2011 14:15:58

Увага! Стаття містить неправдиву інформацію і прикрі неточності! Більше дивіться тут:http://www.lesovod.org.ua/node/10477 та у коментарях до статті http://www.lesovod.org.ua/node/11363#comment-5585


   1Інші статті
20.07.2011р.

Достатніх обсягів лісосировини й справедливої ціни на неї!

Цього вимагають від організаторів аукціонних торгів вітчизняні деревопереробники. Нинішні умови проведення аукціонів із продажу необробленої деревини, які створило Державне агентство лісових ресурсів України, не тільки не спрямовані на підтримку вітчизняного виробника, а й загрожують руйнівними наслідками для деревообробної та меблевої галузей країни

18.03.2011р.

Достатніх обсягів лісосировини й справедливої ціни на неї!

Цього вимагають від організаторів аукціонних торгів вітчизняні деревопереробники. Нинішні умови проведення аукціонів із продажу необробленої деревини, які створило Державне агентство лісових ресурсів України, не тільки не спрямовані на підтримку вітчизняного виробника, а й загрожують руйнівними наслідками для деревообробної та меблевої галузей країни

вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua