Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
6127
06.11.2007р. |
Розпиляти і склеїти, щоб знову розпиляти. Виготовлення клеєних виробів великих перерізів

Столярний клеєний брус вже міцно увійшов в практику українських деревообробників. Підвищується інтерес і до меблевого клеєного щита. “Деревообробник” не раз писав про технології і обладнання для їх виробництва. Цього разу ми хочемо звернути вашу увагу на обладнання, яке може бути використане для виготовлення не тільки столярних виробів, але й клеєних виробів більших перерізів – стінового і несучого бруса, щита типу “палуба, тощо. 

Для чого це потрібно?

Розпиляти, щоб склеїти. Якщо привиготовленні столярного бруса малого перерізу та меблевого щита повздовжнє і поперечне склеювання використовується переважно для отримання бездефектної поверхні виробу та для кращого використання сировини, то для будівельного бруса великого перерізу додатковим важливим фактором стає також складність якісного висушування товстої деревини. Професор Джин Венгерт вважає, що простіше розпиляти брус на дошки, висушити їх і знову склеїти в брус, ніж мати справу з сушінням товстих пиломатеріалів, тим паче, що отримати сухий брус перерізом 200 мм без тріщин на поверхні і викривлення практично неможливо. Так само неможливо виготовити без склеювання рейок товстий “палубний” щит.

Якщо привиготовленні столярного бруса малого перерізу та меблевого щита повздовжнє і поперечне склеювання використовується переважно для отримання бездефектної поверхні виробу та для кращого використання сировини, то для будівельного бруса великого перерізу додатковим важливим фактором стає також складність якісного висушування товстої деревини. Професор Джин Венгерт вважає, що простіше розпиляти брус на дошки, висушити їх і знову склеїти в брус, ніж мати справу з сушінням товстих пиломатеріалів, тим паче, що отримати сухий брус перерізом 200 мм без тріщин на поверхні і викривлення практично неможливо. Так само неможливо виготовити без склеювання рейок товстий “палубний” щит.

Крім традиційного багатошарового клеєного стінового бруса в Німеччині почали використовувати для домобудування сегментний брус, при виготовленні якого колода розпилюється на чотири частини, які потім складаються зовнішніми сторонами всередину і склеюються. Створюється конструкція з порожниною всередині – більш стабільна, легка і, що важливо, її використання дає можливість економити деревину, бо сегментний клеєний брус з перерізом 200 мм можна отримати з колоди діаметром 230 мм, тоді як для випилювання монолітного бруса такого ж перерізу потрібна колода діаметром 300 мм.

Виробництво клеєної деревини великих перерізів – вигідна справа. Наприклад, в Росії клеєний стіновий брус 240х220 мм пропонують по 300-400 доларів за кубометр, а прольотні несучі балки з перерізом 135х600 мм і довжиною 6-15 метрів коштують 500-800 доларів за кубометр. Створюються нові спеціалізовані підприємства, зокрема в липні в Новосибірську почав працювати завод “Стілвуд”, що виготовлятиме 15000 кубометрів клеєної балки та стінового бруса на рік. 

Склеїти, щоб розпиляти. Один з останніх російських технологічний “хітів” в деревообробці – виготовлення тонких клеєних щитів повздовжнім розпилюванням великогабаритного щита, наприклад, щита необхідної довжини з перерізом 1000х150 мм, попередньо склеєного по пласті з якісних дощок шириною 150 мм. Отриманий з нього точним розпилюванням на спеціальному ділильному стрічковому верстаті (типу ПЛП-АСТРА-Д) щит товщиною від 5 мм своєю чергою використовується для виготовлення якісних багатошарових клеєних виробів (дверних полотен тощо) або в меблевому виробництві. Так само можна отримати торцевий щит, різниця тільки в тому, що при склеюванні великогабаритного щита дошки орієнтують вертикально.

Склеїти, аби зігнути. На останній виставці “Лігна” в Ганновері експозиція, присвячена промисловому будівництву з деревини, займала цілий павільйон. В Європі з деревини (екологічного, корозійностійкого та, як не дивно, часто більш вогнестійкого, ніж метал, матеріалу) будують спортивні та виставкові комплекси, перекриття басейнів, станції водопостачання, склади мінеральних добрив, невеликі мости тощо. Основний несучий елемент таких дерев’яних конструкцій – це клеєна багатошарова балка – пряма або аркова. Необхідну кривизну арковій балці надають безпосередньо під час склеювання її пресом. Для цих технологій треба мати гнучкі у наладці преси великої довжини для роботи з дошкою шириною 240 мм і більше.

Заготовки для невеликих аркових деталей (рама вікна, елементи меблів тощо) можна отримати випилюванням їх з товстого клеєного щита або зрощуванням під кутом на міні-шип коротких брусків. В будь-якому випадку без клею не обійтись.

Обладнання для повздовжнього зрощування

 

Найбільш прийнятне для виготовлення зазначених виробів обладнання – це лінії шипового безперервного зрощування, які не лімітують довжину дошки чи бруса. До речі, вони й продуктивніші від традиційних пресів, краще піддаються автоматизації. В цих машинах кожен стик чи декілька стиків бруса опресовуються окремо, після чого склеєна частина бруса переміщується на вихідний рольганг і до неї “припресовуються” подальші заготовки. Коли брус отримує потрібну довжину, його відрізають.

Такі лінії виконують за двома основними конструктивними схемами: 1) це прес інтегрований з шипорізним агрегатом в одну машину; 2) шипорізний верстат і прес, технологічно зв’язані, але незалежні.

Лінії першого типу – досить унікальні машини великої потужності, які виготовляють на замовлення. Всесвітньо відомий виробник таких ліній – GreCon Dimter. Верстати моделей Kompact CF300 дозволяють зрощувати брус з перерізом 300х160 мм зі швидкістю до 8 тактів на хвилину. Щоправда, і коштує це обладнання, як і все німецьке, чимало – сотні тисяч євро. Менш відомі у нас лінії Kontizink австрійської фірми Ledinek Maschinen, що працюють з заготовками максимального перерізу 300х160 мм. Зате відносно простий LGC300compact від Spanevello вартістю не менше сімдесяти тисяч доларів навіть був представлений весною цього року у Києві на виставці “Примус: Деревообробна промисловість”.

Основний вузол ліній другого типу – прохідний прес, найчастіше гідравлічний, що має базуючий стіл і два затискних механізми, один з яких рухомий відносно стола і пов’язаний з приводом пресування. Поряд з пресом встановлюється зв’язаний з ним конвеєром шипорізний верстат. Таке обладнання представлено на ринку СНД пресом F-A01, який пропонує московський GLOBAL EDGE. Прес F-A01 дозволяє зрощувати заготовки перерізом до 200х100 мм і може працювати в автоматичному режимі з регульованим зусиллям зрощування. Більші можливості у ліній Rotostar та Turbo-LH від GreCon Dimter, що можуть зрощувати заготовки перерізом до 260х80 мм зі швидкістю до 22 тактів на хвилину. Прес безперервного зрощування ПСП-1, що входить до складу лінії зрощування ЛС-3 костромської фірми “Простор”, працює з меншими перерізами бруса – до 150х80 мм. Це обмежує можливості виготовлення на ньому заготовок для масивного будівельного бруса, як і на прохідному пресі розробки ПКТІ з Івано-Франківська, зорієнтованого на склеювання ламелі з перерізом до 120х70 мм для столярного бруса.

Гідравлічний прес безперервного зрощування ПНС-АСТРА кіровоградського виробництва дозволяє зрощувати брус (ламель) будь-якої довжини з заготовок перерізом до 240х100 мм. Прес також легко переналагоджується на склеювання заготовок з меншим перерізом (від 60х20 мм і більше) і, залежно від комплектації, працює в автоматичному або напівавтоматичному режимах з продуктивністю 200-800 погонних метрів за годину. Це не мало, враховуючи те, що навіть за продуктивності 200 м/годину для виробництва бруса максимального перерізу треба переробити майже 40 кубометрівсухої деревини за робочу зміну.

Преси безперервного зрощування можуть працювати з будь-яким шипорізом достатньої продуктивності. Якщо для лінії зрощування ламелі переважно під столярний брус бажано мати високопродуктивний верстат з конвеєрною подачею заготовок, який добре інтегрується з пресом, наприклад FJL 190 SS фірми OMGA, або HS 120 від GreCon Dimter, то для підготовки заготовок великих перерізів, враховуючи те, що така заготовка може мати значно більшу довжину, ніж при виготовленні ламелі для столярного бруса, а необхідна продуктивність менша, бажано мати шипорізні верстати з нерухомою під час обробки заготовкою – наприклад, типу російського ШСП-150 або українського СФ-АСТРА-Ш. Рекомендується також вибрати горизонтальну орієнтацію мікрошипів, бо інша схема, хоч і продуктивніша, проте потребує значно більшої довжини фрези і потужності фрезерування. Висота мікрошипів практично не впливає на міцність склеєного виробу, тому, з урахуванням економії деревини та клею і зниження потужності фрезерування, в більшості випадків можна обмежитись стандартною висотою шипа в десять міліметрів. 

Преси для поперечного склеювання

Склеювання стінової балки і щита. На українських підприємствах брус і щит склеюють здебільшого на вертикальних прес-ваймах. Виробників цього обладнання багато – це “Горлуш-Ко”, “Магр”, “Кензо” та інші. Загалом прості вертикальні прес-вайми досить часто виготовляють для своїх потреб і самі деревообробники. Але з брусом і щитом великого перерізу і довжини на вертикальній ваймі працювати складно, та й продуктивність її не дуже висока.

На наш погляд, найбільш вдале рішення використане в горизонтальних повздовжніх прохідних пресах LS/L. Прес має завантажувальний стіл, на якому збирається щит чи пакет з декількох брусів, стіл пресування з системою підігріву та розвантажувальний рольганг. Щит переміщується за допомогою електромеханічного штовхача. Завдячуючи тому, що нанесення клею і завантаження заготовок суміщені у часі з пресуванням, продуктивність таких пресів досить висока. Головні недоліки пресів LS/L - велика довжина (три довжини бруса чи щита), та вартість – понад сорок тисяч доларів за прес для щита довжиною 2500 мм, та майже сто тисяч за прес для щита великого перерізу завдовжки 4500 мм.

Значно дешевший (за рахунок українського виробництва, цікавої конструкції та відсутності підігріву) горизонтальний повздовжній прохідний прес ПГП-АСТРА. Він, завдячуючи багаторукавному пневмоприводу, розвиває на довжині шість метрів зусилля до ста тонн, що дає можливість склеювати шестиметрові стінові балки з перерізом до 240х240 мм з контактним тиском у площині склеювання до 0,7 МПа. При склеюванні щитів товщиною до 100 мм з твердих порід дерева прес забезпечує тиск до 1,5 МПа. Завантажувальний стіл преса може оснащатись системою клеєнанесення. Продуктивність ПГП-АСТРА – до тридцяти кубометрів балки максимального перерізу за робочу зміну. 

Склеювання прольотних балок. Склеювання прольотних прямих та аркових балок здійснюється на сучасних горизонтальних багатопрольотних пресах, в яких є можливість вибору форми балки регулюванням розташування опорних елементів преса. Один рухомий гідравлічний затяжний пристрій почергово стискає брус на кожному прольоті, після чого проліт фіксується гвинтовим фіксатором. Такі преси виробництва австрійсько-словенської фірми Ledinek Maschinen дозволяють склеювати унікальні криволінійні балки довжиною до 50 метрів, з перерізом від 240х100 мм до 660х300 мм, забезпечуючи контактний тиск до 0,7 МПа. На пресі одночасно склеюються декілька балок. Час пресування – близько однієї години.

Клеї і нові технології

Враховуючи умови експлуатації виробів великих перерізів, найбільш прийнятними для них є контактні клеї категорії D4, які забезпечують підвищену вологостійкість. Найчастіше використовуються полівінілацетатні дисперсії з затверджувачем, або більш дорогі, але й більш міцні і надійні поліуретанові клеї, що тверднуть від вологи. Враховуючи великі розміри складових деталей, нанесення клею повинно бути механізованим, щоб зменшити час від нанесення клею до стискання. Особливо важливо це при поперечному склеюванні.

Склеювання по пласті здійснюється без підігріву, що значно простіше, або, з метою зменшення часу витримки виробу у пресі, з нагрівом стиків токами високої частоти (контактний прогрів виробів великих перерізів неефективний). На “Лігні” JARTEK group пропонувала нову технологію склеювання бруса з попереднім нагрівом поверхонь, що склеюються, інфрачервоними променями. Це дає можливість не лише зменшити час витримки бруса у пресі до п’яти хвилин, але й значно підвищує вимоги до рівня автоматизації процесу та організації роботи. Загалом використання гарячого пресування для великих виробів є актуальним за потреби в продуктивності преса понад п’ять кубометрів виробів за зміну.

Будівництво з використанням клеєної деревини має перспективи у майбутньому, і можна сподіватись на те, що українські деревообробники в черговий раз зможуть відповісти на виклик ринку.

Юрій Лебедєв,

головний конструктор підприємства “АСТРА”.

м. Кіровоград

Газета "Деревообробник"

Теги та ключові фрази
як склеіти дошку щоб получився брус, як склеіти деревяні рейки, Як правильно склеювати дошки, як склеїти вагонку, чим розпилити доски, чи можна склеіти раму євро вікно, як склеіти брус із рейок, як склеїти дереву мікрошип, як склеїти дошку, устаткуваня для склеюваня дерева


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
09.02.2010р.

Стелажі для деревообробки 1

Склад – стратегічно важливий об’єкт будь-якого деревообробного підприємства, адже там зберігають сировину і матеріали, що необхідні для безперервної роботи підприємства. На складі зберігають також готову продукціє. Зрозуміло, що підприємство не зможе працювати без сировини, але воно також не може працювати, якщо немає куди дівати готову продукцію, а безпосередньо в цеху її багато не складеш.

26.01.2010р.

Новинки лідера

Ми розпочинаємо серію статей про технологічні новинки, запропоновані на ринку групою Leitz. Спектр її товарів охоплює увесь асортимент високоточних інструментів, які застосовуються на верстатах для розкрою масивної деревини, для виробництва дерево-похідних та синтетичних матеріалів.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua