Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
5477
07.11.2007р. |
Клеєний брус та щит. Як це робиться?

Останні роки при виробництві меблів і будівельних конструкцій усе частіше споживач віддає перевагу виробам з натуральної деревини. Володіючи прекрасними фізико-технологічними й експлуатаційними властивостями, вони відрізняються природною красою й індивідуальністю, є важливим елементом інтер`єра, створюють відчуття затишку та комфорту.

Основою для виробництва виробів з масивної деревини є клеєні конструкції. Їхнє застосування дозволяє більш ощадливо використовувати деревину, тому що при розкрої колоди не завжди можливо одержати вільні від дефектів (сучків, смоляних кишень, тріщин, ділянок уражених синяви і т.д.) цільні деталі, брус чи заготовки необхідного перерізу. Крім того, склеєні деталі є більш міцними, порівняно з цільними, не дають усадки, не розтріскуються, не піддаються коробленню в процесі обробки й експлуатації.

Які ж основні технологічні етапи виготовлення клеєних бруса та щита і який мінімальний набір обладнання, необхідного для їхнього виробництва.

Передусім необхідно ретельно підійти до вибору матеріалу, адже якими б якісними не були інструмент і обладнання, навіть вони не дозволять одержати високоякісну продукцію з низькосортної деревини. При виборі матеріалу необхідно також врахувати умови, у яких надалі буде експлуатуватися готовий виріб, специфічні особливості деревних порід (такі як виступання смоли, схильність до пересихання і т.д.).

Після розпилювання кругляка і сушіння дощок необхідно виконати подовжній розкрій дощок на рейки. Традиційно ця операція виконується на однопилкових чи багатопилкових верстатах.

Попереднє простругування на чотирибічних поздовжньо-стругальних верстатах дозволяє виявити дефекти, сховані під шорсткуватою пиленою поверхнею, і створити первинні базові поверхні заготовки. Далі для видалення дефектів стругані рейки відправляють на ділянку торцювання, залежно від необхідної продуктивності, може бути оснащена верстатами для поперечного розкрою чи спеціалізованою лінією оптимізації. Така лінія дозволяє виконувати оптимізоване торцювання і вирізування дефектів деревини, а використання додаткового оснащення дає можливість робити оптимізацію за додатковими параметрами, а також сортування нарізаних заготовок по довжині.

Сортування і підбір рейок перед склеюванням забезпечують наявність тільки допустимих для виробів даного виду дефектів, правильність підбору окремих брусків за кольором, структурою і розташуванням річних кілець, розташуванням сучків і т.д. Будь-які помилки призводять до зменшення корисного виходу або зниження якості готової продукції. Шари в клеєному брусі повинні складатися з деревини радіального чи напіврадіального розпилу. Кут нахилу річних шарів до пласті (на торці) повинен складати не менш 45 градусів. Важлива і рівномірність вологості, тому що склеєні в одному щиті бруски різної вологості призводять до його короблення.

Після оптимізації середня довжина отриманих заготовок, як правило, складає 200-500 мм, у той час як необхідно одержувати брус довжиною від 3 м і більше. Склеювання по довжині короткомірних заготовок здійснюється на лініях зрощування, що переважно складаються з одного-двох шипорізних верстатів, клеєнаносного пристрою і преса. Найчастіше заготовок по довжині зрощуються на зубчатий шип. При склеюванні необхідно, щоб по обидва боки від клейового шва застосовувалася деревина з однаковим розташуванням річних кілець, а різниця у вологості між окремими елементами не перевищувала 1%.

Для склеювання заготовок по довжині на зубчатий шип і клеєного бруса по товщині використовуються клеї холодного затвердіння. В останні десятиліття найбільш широке застосування одержали клеї на основі полівінілацетатної дисперсії (ПВАД) (наприклад, клеї відомих компаній Rakoll, Kleiberit, Jowat та ін.), які прості в експлуатації, відносно нешкідливі і при використанні затверджувачів відповідають вимогам з водостійкості.

Витрати клею залежать від породи деревини і марки клею. Глибина нанесення клею повинна складати не менше 4/5 довжини зубів. Товщина швів значною мірою залежить від чистоти поверхні, в`язкості клею, його витрати і тиску пресування. При склеюванні ламелей, наприклад, із хвойних порід практично одержувана товщина швів складає 0,01–0,1 мм.

Після склеювання по довжині перед обробкою на чотирибічному поздовжньо-фрезерному верстаті необхідно зробити технологічну витримку ламелей упродовж близько 48 годин, щоб дати можливість набряклій деревині на ділянці мінішипових клейових з`єднань повернутися до рівноважної вологості і вихідних розмірів. Передчасне стругання може призвести до відкриття клейових швів на шипових з`єдннях.

Перед подальшим склеюванням чистота обробки поверхонь повинна бути не нижче 200 мкм, відхилення товщини і ширини ламелей від основного значення не повинні перевищувати 0,1 мм. Переріз профілю, складеного з окремих ламелей, повинен бути симетричним, тобто ламелі, які лежать напроти одна одної, повинні бути однаковими по товщині, породі деревини і структурі (ширині річних кілець, їх розташуванню), що дуже впливає на стійкість клейових швів. Вважається, що різниця у вологості між склеюваними ламелями не повинна перевищувати 2%.

Ламелі повинні бути склеєні не пізніше, ніж через 24 години після стругання, поки рівноважна вологість поверхневого шару не відрізняється від фактичної вологості деревини. Це пов`язано ще і з тим, що при тривалому зберіганні на поверхні оброблених деталей виділяються речовини, що знижують змочування деревини клеєм (особливо це відноситься до порід, які багаті на смолисті речовини). Клей повинен наноситися рівномірно на обидві поверхні, що склеюються, тому що при цьому зберігається симетрія з`єднання, його структура стає більш рівноважної, зменшуються внутрішні напруження.

Склеювання бруса чи щита може проводитися холодним способом (при температурі 15-20°С) або гарячим (із прогрівом клейового шару). Переважно брус склеюється холодним способом на вертикальних однобічних пресах, які дозволяють завантажувати пакети заготовок висотою до 2 м. Для склеювання щита доцільно використовувати роторні преси, які мають декілька робочих столів, чим забезпечується виготовлення одночасно кількох щитів, не займаючи при цьому багато місця в цеху. Сила пресування підбирається з урахуванням породи деревини, марки клею і товщини заготовки. Істотно збільшити продуктивність дозволить застосування веєрних чи “гарячих” пресів.

Для здійснення рівномірного розподілу по деревині вологи, що виділилася з клею, і вирівнювання внутрішніх напружень після склеювання щити повинні бути витримані при температурі 15-20 °С. Це знижує ймовірність короблення виробів.

Завершальним етапом є чистова обробка, що не обов`язково здійснювати при виробництві бруса, а при виготовленні клеєного щита вона переважно включає два підетапи. Перший – це обрізання торців клеєного щита, що може виконуватися на двобічному форматно-обрізному верстаті. Другий – полягає у видаленні надлишків клею з виробу і чистовому шліфуванні, що бажано робити на спеціалізованому обладнанні. Калібрування клеєного щита рейсмусовими верстатами призводить до виривів і сколів на його поверхні: навіть здорові зрощені сучки розколюються, і з їхньої середини через наявність поперечного різання вириваються волокна. Отримані дефекти непереборні, але можуть бути частково виправлені заробленням. Однак це значно знизить сортність готової продукції.

Для забезпечення максимальної ефективності виробництва клеєного бруса і щита необхідно дуже ретельно підійти до вибору обладнання, а краще – звернутися до професіоналів. Комплексне проектування технологій і постачання повного комплексу обладнання для деревообробних підприємств, пуско-налагоджувальні роботи і навчання технічного персоналу проводять фахівці компанії “Днепро”, забезпечуючи також гарантійне і післягарантійне обслуговування.

 

Інженерно-технічний відділ фірми “Днепро”

 

 

Газета "Деревообробник"

Теги та ключові фрази
як краще клеїти щіти, столярний щит як клеїти, як правильно клеїти щити, клеєння деревини, як клеїти щити, Як робиться клеєний брус, як обробити торці брусів перед склеюванням, зубчате торцювання брусків ютуб, Клеэння деревени, як клеїти деревину


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
12.07.2010р.

Критерії вибору багатопильних верстатів

Робота з таким примхливим матеріалом, як деревина - справа непроста і дуже відповідальна. Слід грунтовно вивчити «характер» деревини, з якої ви збираєтеся працювати, підшукати або підготувати висококваліфіковані кадри і дуже серйозно поставитися до вибору обладнання. Останнє, на перший погляд, здається не таким уже складним завданням. Але це поверхневий судження

05.02.2010р.

Ламель і личкувальний щит: технології одержання і застосовуване...

Технології обробки деревини розвиваються не тільки в зв'язку із завданнями підвищення продуктивності і якості обробки, а й внаслідок змін у сировинній базі деревообробної промисловості.

Більше статей за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua