Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
На ринку лісу нова монополія?
28.07.2021р.

Нацкомісія зобов’язала продавати деревину лише на тих біржах, які отримали...

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

«Дайош» 1 мільярд дерев за три роки! Чому президентську ініціативу не підтримують природоохоронці?
09.06.2021р.

Президент України Володимир Зеленський ініціював екологічний проєкт «Зелена...

Чи таки шкідлива для планети вирубка лісів?
04.06.2021р.

Підприємці лісової галузі зі Швеції спробували довести, що загрози як такої...

Скасувати мораторій, зберегти Карпати: як реально вирішити проблему лісу-кругляка
01.06.2021р.

Чи піде Україна на скасування мораторію на експорт лісу-кругляка? Перший крок на...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
3254
07.11.2007р. |
Не тільки у воді не тоне… або як підвищити вогнестійкість меблів і дерев’яних конструкцій

Хімічний захист деревини значно розширює фонд експлуатації виробів із цього споконвічного матеріалу. Нині особливо важливого значення набуває підвищення вогнестійкості деревини. Введені в неї антипірени розкладаються, виділяючи негорючі гази, які витісняють повітря з матеріалу або кристалізовану (хімічно зв’язану) воду, що понижує температуру горілої деревини (покриття при нагріванні плавиться і обволікає поверхню деревини плівкою, що перешкоджає доступу повітря).

Антипірени, які представлені водорозчинними препаратами СД-11 (сульфат амонію і діамонійфосфат) і БС-11 (бура і кальцинована сода) належать до засобів односпрямованої дії. Щодо комплексних біовогнезахисних засобів, то останні включають в себе як легковимивані водорозчинні препарати – ББ (бура і борна кислота), так і важковимивані препарати, зокрема, ПББ (пентахлорфенолят натрію, бура і борна кислота), ПБС (пентахлорфенолят натрію, бура і кальцинована сода), ХМББ (хромпік, мідний купорос, бура і борна кислота).

Крім того, ряд захисних засобів являють собою й антипіренні покриття, які включають в себе обмазки і вогнезахисні фарби (основу їх складають солі фосфатної кислоти та амонієві солі). Вогнезахисні фарби, в свою чергу, залежно від типу в’яжучого, бувають атмосферостійкими силікатними фарбами (приготовані на основі рідкого скла, масляній основі або на основі хлорорганічних сполук). Особливої уваги заслуговують набрякаючі вогнезахисні покриття, які при нагріванні здуваються і термоізолюють деревину. Сюди, передусім, слід віднести такі покриття: фосфатне покриття ОФП (суміш поліметафосфату натрію, гідроокису алюмінію, глини, золи ТЕЦ, тіосечовини, пігменту) і вогнезахисне покриття ОБФП-1 (суміш поліметафосфату натрію, гідроокису алюмінію, каоліну, сечовини, кремнієфтористого амонію, пігменту).

Для вогнезахисної та декоративної обробки дерев’яних елементів, конструкцій і виробів з деревини донедавна використовували традиційно лакофарбові покриття. Але останніми роками для цього використовують багатокомпонентні суміші, які являють собою безколірні або пігментовані водо- та органічнорозчинні засоби, які всотуються деревиною без утворення поверхневої плівки. Вони призначені для декоративного оздоблення, водовідштовхуючого та фунгіцидно-інсектиційного захисту поверхонь дерев’яних клеєних конструкцій, столярно-будівельних деталей і меблевих виробів, що експлуатуються в приміщеннях і на відкритому повітрі.

Так, наприклад, у Німеччині випускається захисно-декоративний препарат Xyladecor (густина при температурі t=20°С складає 900 кг/м3, а температура самозагорання – понад 55°С). Даний препарат не агресивний до металу і скла, не утворює плівок, просочує поверхневий шар деревини на глибину 2...4 мм. У результаті обробки утворюється біовогнезахисна оболонка із модифікованої деревини. При цьому частина пор деревини не закривається, що дозволяє вільно виділятися водяній парі, завдяки чому при значних змінах температурно-вологісних умов експлуатації покриття не відшаровується.

Для вогнезахисної і декоративної обробки дерев’яних елементів і конструкцій приміщень можна використовувати спеціальні вздувальні покриття. В поєднанні з препаратом Xyladecor використовується безколірна дисперсія Pyromors-Transparent, що постачається в готовому вигляді. Сама дисперсія наноситься за 1...2 рази пензлем, валиком або пульверизатором (витрати 300...500 г/м2). Слід відзначити, що при t=20°С і відносній вологості повітря j =0,65 оброблена поверхня висихає за 12 годин. При дії вогню або теплового опромінення покриття спінюється без диму із одночасним утворенням щільного мікропористого шару піни, що не горить, який по товщині в декілька разів переважає величину початкового шару покриття. Покриття змінюється і спучується при температурі менше 200°С, коли деревина ще не розкладається. При цьому відбуваються складні хімічні реакції, які поглинають значну кількість тепла, з виділенням охолоджувальних нетоксичних газів. Таке спінення покриття (товщиною 20...30 мм) забезпечує теплоізоляцію деревини, запобігає її нагріванню та припиняє доступ кисню.

Поряд з безколірним вогнезахисним засобом випускається також пігментований препарат Pyromors-Emulsion різних відтінків. При нанесенні препаратів даного типу шляхом розпилювання їх необхідно розбавляти теплою водою (в кількості 5...10% до їх маси). Обробку проводять при температурі не нижче 10°С і відносній вологості повітря не вище 0,80. Слід відзначити, що препарат Pyromors використовується для обробки деревини, що експлуатується всередині приміщення. Вироби обробляють із всіх боків в зібраному вигляді.

Підвищення вогнестійкості органічних покриттів при введенні мінеральних наповнювачів зумовлене зменшенням відносного вмісту горючої складової покриття, зміною його теплофізичних характеристик, а також умов тепло- і масообміну при горінні. Таку дію мають практично всі інертні, що не розкладаються при температурі полум’я, мінеральні пігменти і наповнювачі (технічний вуглець, діоксид титану, оксид кремнію, каолін, тальк, слюда, графіт, азбест, вермикуліт, скляні мікросфери, перліт, керамзит).

Ряд наповнювачів (гідроксид алюмінію Al(OH)3·6H2O, оксалати і карбонати металів, борна кислота і її солі, фосфати, які містять в собі кристалізаційну воду) проявляють властивості антипіренів. Вогнезатримувальна дія наповнювачів-антипіренів зумовлена виділенням парів води при розкладанні в полум’ї. Згідно з даними Кодолова В.І., температура розкладання наповнювачів антипіренів така: гідроксид алюмінію – 180...200°С, борна кислота – 185°С, гідроксид заліза – 150...200°С, кристалогідрат карбонату магнію – 170°С, оксалат кальцію – 200°С, гідроксид стронцію – 200...300°С.

Виділення водяної пари призводить до значного охолодження зон горіння. В деяких випадках відбувається утворення оксидної плівки на гарячій поверхні, що супроводжується виділенням газів, які не підтримують процес горіння. Наприклад:

CaC2O4·H2O → CaC2O4 → CaCO3 → CaO;

- H2O - CO - CO2

4H3BO3 → 4HBO3 → H2B4O7 → 2B2O3;

- H2O - H2O - H2O

2Al(OH)3 → Al2O3 + 3H2O;

K2Al2Si6O6 + CO2 + 2H2O → K2CO3 + 4SiO2 + H4Аl2Si2O9;

H4Аl2Si2O9 → Al2O3 + 2SiO2 + 2H2O.

Найбільш ефективним наповнювачем-антипіреном є гідроксид алюмінію, який значно підвищує кисневий індекс полімерів.

Вогнегасну дію боровмістимих наповнювачів зумовлено, переважно, утворенням оксидної плівки В2О3, яка плавиться при температурі нижче від температури полум’я. Пониження температури призводить до неповного згоряння полімерного матеріалу. Пари води і газу (СО2) створюють на поверхні пінявий шар, який перешкоджає протіканню окиснювальної деструкції поверхневих шарів покриття, вповільнює тепло- і вологоперенос із поверхневої зони у вогневу.

До наповнювачів-антипіренів відносять також оксид сурми (стибію) Sb2O3, який є синергістом галогеновмістимих органічних антипіренів. Дія оксиду сурми (ІІІ) зумовлена утворенням оксихлоридів сурми при взаємодії із хлороводнем, який виділяється при розкладанні хлоровмістимих антипіренів. Дальший розклад оксихлоридів сурми призводить до утворення летких галогенідів сурми, які реагують із радикалами Н˚ і НО˚ в зоні полум’я.

5SbOCl → Sb4O5Cl2 + SbCl3;

до 280ºС

4Sb4O5Cl2 → 5Sb3O4Cl+ SbCl3;

410...470ºС

3Sb3O4Cl→ 4Sb2O3 + SbCl3.

470...505ºС

Як домішка, що підвищує вогнестійкість покриттів, останнім часом знайшли застосування волокнисті наповнювачі із титанату калію (K2O·4TiO2·4H2O, K2O·6TiO2·4H2O) із діаметром частинок 0,10...2,0 мкм, вогнегасна дія якого зумовлена вибуховим характером виділення летких компонентів (так звані “адіабатичні покриття” (Японія, патент 57-102967).

Для захисту дерев’яних скульптур, рам картин, антикварних меблів, що мають історичну цінність, розроблені спеціальні препарати для боротьби зі шкідниками деревини (“Ксіламан”, “Ксіламан-ТР-Спеціал”, “Ксіламан-ВV-Спеціал”). Їхній склад та способи нанесення на поверхню будуть описані в наступних публікаціях.

Ігор ОЗАРКІВ,

кандидат технічних наук,

доцент УкрДЛТУ.

Газета "Деревообробник"

Теги та ключові фрази
cac unicitojiti derevo, чому дерево у гарячій воді тоне, дерево яке тоне у воді та живе понад 500 років, склад суміші для обробки деревини борна кислота, мiдний купорос, у гарячій воді й дерево тоне, чому дерево у гарячій воді тоне, дерево яке тоне у воді, вогнезахисні препарати, суміш борна кислота і мідний купорос, мідний купорос в деревообробці
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку   Інші статті
09.02.2010р.

Thermowood. Що це таке?

За багато тисячоліть, протягом яких людина використовує і обробляє деревину, було створено і впроваджено у виробництво не так вже й багато технологій, які означали стрибок на якісно новий рівень у цій сфері діяльності. Однією із таких технологій стало термічне модифікування деревини, завдяки якому, окрім технологічності, високої декоративності і екологічності, деревина стала ще й довговічною, а геометрія виробів з неї – постійною.

27.10.2009р.

Будуй для себе, та пам’ятай про внуків 1

Деревина – один із найкращих, перевірених віками, будівельних матеріалів. Щоб споруди з цього матеріалу служили протягом якомога довшого терміну, деревина, з якої вони споруджені, потребує захисту від біологічного, атмосферного впливу та від вогню. Нині на ринку є велика кількість засобів захисту, розроблено чимало технологій їх застосування. Ми розповімо про деякі, на наш погляд, найбільш високоефективні.

вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua