Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
ДЕРЕВООБРОБКА знову збере в одному місці кращих з кращих
18.02.2022р.

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто...

Нові правила: природні ліси замінять лісові плантації
11.02.2022р.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне...

Купи, якщо зможеш
07.02.2022р.

Півроку ринок деревини живе за новими правилами. Але замість анонсованої...

Где купить качественные брикеты?
04.02.2022р.

Где выгодно купить топливные брикеты читайте здесь

“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев
09.06.2021р.

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного...

Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Ваш помічник
Ваш помічник
6787
05.11.2007р. |
Абетка для майстра – електрорубанки

Надворі нове тисячоліття, країна потихеньку рухається до ринку, і ми дедалі більше користаємося здобутками прогресу. І, здавалося б, – зароби побільше грошей і піди, купи собі меблі, запроси майстра покласти підлогу – і маєш. Добре. Гарно. Зручно. Але деяким так не цікаво. І, надивившись телепередач “Квартирне питання” чи “Дуже умілі ручки”, озброївшись запасом дизайнерських ідей, а також методів їхнього виконання, хочеться зробити щось своїми руками. Особливо, якщо йдеться про предмети з дерева. Що не говори, а приємно повісити в кімнаті зроблену своїми руками полицю для книжок, на веранді поставити дощатий столик, а підлогу на дачі застелити товстими, добротними дошками.

Але щоб усе це було не тільки добротним, але зручним і красивим, дошки повинні бути гладкими і рівними. Водночас кожен, хто хоча б раз у житті "доводив до розуму" велику кількість не струганих дощок, знає, наскільки це заняття трудомістке і втомливе, особливо якщо робити це старим рубанком. Щоб “погладити” дерево, при цьому зберегти час і сили, найкраще скористатися рубанком електричним. Крім використання електрорубанка як "ручного" інструмента, його можна установити нерухомо, і тоді він перетворюється на стругальний верстат.

Освоюється цей інструмент швидко і легко, важка робота виконується електродвигуном, залишається лише "вести" рубанок у правильному напрямку. Звичайно, спочатку, особливо при вирівнюванні широких поверхонь, можуть вийти неакуратні "сходинки", які дуже важко вирівнювати. Тому рекомендується спочатку повчитися струганню на непотрібних дошках.

Яка ж будова електрорубанка?

Спочатку оглянемо його зовні. По-перше, рубанок має дві ручки. Одна, – щоб міцно тримати інструмент у руках і притискати його до оброблюваної поверхні, друга – щоб рухати рубанок у потрібному напрямку. Другу ручку часто суміщають з регулятором глибини стругання. Це, до речі, дуже зручно: у процесі роботи часом потрібно змінити глибину, і зручніше це зробити “без відриву від виробництва”. Природно, у всіх електрорубанків є пускова кнопка, що їх умикає-вимикає і, звичайно, мережний шнур.

Тепер зазирнемо усередину електрорубанка. Найголовніша його частина - електродвигун, що обертає барабан із закріпленими на ньому двобічними ножами, виготовленими з загартованої сталі. Щоб поверхня оброблюваної деревини виходила гладкою і рівною, електродвигун, що "крутить" барабан, має бути дуже потужним (від 600 до 1000 Вт) і мати швидкість до 15000 об/хв. У процесі роботи одна з крайок різальних ножів може затупитися і вкритися зазублинами. У цьому випадку треба просто відкрутити кріпильні болти, витягти ніж з барабана і перевернути його іншим боком. Найголовніше: при виконанні цієї операції не забудьте вимкнути рубанок з мережі! А коли затупляться обидві крайки, ножі загострюють за допомогою спеціального тримача, який допомагає підтримувати правильний кут загострення. Одна порада - для одержання якісної гострої крайки, після загострювання, ножі варто трохи поправити, найкраще це виходить за допомогою дрібнозернистого загострювального бруска.

Уже згадуваний регулятор глибини стругання – це ручка, що крутиться, схожа на регулятор звуку. Вона оснащена так званим ноніусом (по суті, це звичайна вимірювальна лінійка, але розташована півколом). Ноніус дозволяє встановлювати глибину зрізу з точністю до десятої частки міліметра і регулювати її в межах від одного до трьох міліметрів. Чим менша встановлювана глибина різання, тим менший ризик, що робота виявиться невдалою. Чим менша буде висота ножів рубанка над передньою опорою інструмента, тим менше деревини вони "знімуть" за один прохід. До речі, звичайні ножі можна замінити, на рустовочні - їхня різальна крайка зроблена хвилеподібною. Поверхня, після обробки рустовочними ножами, виглядає так, начебто її вручну обробляли сокирою чи стамескою.

При струганні необробленої, шорсткуватої деревини рекомендується спершу установити рубанок на максимально можливу глибину різання, а при другому проході - значно зменшити її. Під час роботи не треба сильно натискати на рубанок, це призводить до того, що крайка оброблюваної поверхні заокруглюється.

Електричним рубанком, так само як ручним, стругати треба у напрямку волокон деревини. А якщо вам треба обробити поверхню, складену з декількох дощок чи брусків, то її треба стругати під кутом до клейових швів і напрямку волокон. Гострі краї дощок чи плит мають погану особливість – з часом вони можуть розщепитися. Тому робиться фаска. У всіх сучасних моделей електрорубанків на підошві є трикутна канавка, що полегшує обробку фаски.

Є в електрорубанка ще одна корисна функція - з його допомогою дуже легко виконувати роботу з вибірки чверті чи фальца. Для цього використовується додатковий кутовий упор (лінійка), що обмежує ширину стругання і допомагає "тримати" прямий кут між рубанком і краєм бруска чи дошки. Крім цього з правого боку рубанка встановлюється обмежувач глибини, що не дає йому вирізувати зайву кількість деревини. Так, до речі, кутовий упор також дозволяє обстругувати поверхні і під кутом у 45о.

І ще одна корисна порада - навіть після найретельнішої обробки поверхні електрорубанком можуть залишитися непомітні сліди, що легко усуваються ручною циклею. Ребро циклі повинно бути дуже рівним і гострим. Вести її потрібно під невеликим кутом у напрямку волокон. Цикля зрізує всі непотрібні виступи, і поверхня виходить рівною. А щоб поверхня після циклі стала ідеально гладкою, її варто обробити наждаковим папером.

На будівельному ринку України є досить широкий вибір електролобзиків різних виробників. Розбіжності між моделями різних фірм виявляються переважно в легкості і зручності в роботі, наявності додаткових функцій.

Atlas Copco

Шведська фірма Atlas Copco випускає дві моделі - PR 3-82 і PR 2.5-102. Перша модель - рубанок із шириною стругання 82 мм, зі збалансованим валом, автоматичним поворотним кожухом, твердосплавними двобічними ножами; може працювати з мішком для пилу чи із системою пороховидалення. Другий рубанок має ширину стругання 102 мм, компактний корпус; ножі, захищені відкидним кожухом, що закривається автоматично; пряме підключення до пороховідсмоктувача з убудованою турбіною, що видуває тирсу в мішок чи через шланг у порохотяг; може використовуватися на рейсмусовому пристрої HV 82/102.

Black&Decker

Американський концерн Black&Decker представляє широку гаму різних моделей електроінструментів під двома марками.

Black&Decker визнана і широко відома у світі як марка електроінструментів і пристроїв, які задовольняють потреби домашнього майстра. Серед продукції фірми є дві моделі – KW715 і KW725. Це потужні, але високоточні машини обладнані твердосплавними двобічними ножами, регулятором глибини і пристроєм для відводу стружки. Ширина стругання в них – 82 мм. Друга модель більш потужна і дозволяє знімати глибший шар матеріалу. У цій моделі є керуюча електроніка, а швидкість обертання навіть можна варіювати від 10000 до 14000 об/хв.

визнана і широко відома у світі як марка електроінструментів і пристроїв, які задовольняють потреби домашнього майстра. Серед продукції фірми є дві моделі – і . Це потужні, але високоточні машини обладнані твердосплавними двобічними ножами, регулятором глибини і пристроєм для відводу стружки. Ширина стругання в них – 82 мм. Друга модель більш потужна і дозволяє знімати глибший шар матеріалу. У цій моделі є керуюча електроніка, а швидкість обертання навіть можна варіювати від 10000 до 14000 об/хв.

DeWalt– моделі для професіоналів. Випускаються чотири моделі: DW677, DW678, DW680, DW678Е. У всіх є зручна передня рукоятка-регулятор глибини стругання, блокування вимикача для безпечної роботи, збільшений діаметр барабана, що поліпшує якість обробки, опорна колодка, яка забезпечує не ушкодження оброблюваної поверхні. Електронне гальмо DW678ЕК зупиняє барабан менш ніж за 2 с, а електронне керування з плавним пуском, постійною швидкістю обертання барабана дозволяє одержувати оптимальну якість стругання. Рубанки комплектуються твердосплавними двобічними ножами, рівнобіжною напрямною і перехідником для збирання стружки. Моделі, які позначаються індексом “В”, комплектуються контейнером, а індексом “К” - валізою.

– моделі для професіоналів. Випускаються чотири моделі: , , , . У всіх є зручна передня рукоятка-регулятор глибини стругання, блокування вимикача для безпечної роботи, збільшений діаметр барабана, що поліпшує якість обробки, опорна колодка, яка забезпечує не ушкодження оброблюваної поверхні. Електронне гальмо зупиняє барабан менш ніж за 2 с, а електронне керування з плавним пуском, постійною швидкістю обертання барабана дозволяє одержувати оптимальну якість стругання. Рубанки комплектуються твердосплавними двобічними ножами, рівнобіжною напрямною і перехідником для збирання стружки. Моделі, які позначаються індексом “В”, комплектуються контейнером, а індексом “К” - валізою.

Bosch

Відома німецька фірма Bosch виготовляє рубанки GHO 25-82, GHO 35-82 C і GHO 16-82, що розрізняються за потужністю й областю застосування (остання модель – легкий рубанок для точних робіт у невеликому діапазоні). Це легкі, зручні для роботи однією рукою машини з комбінованою рукояткою для ведення й установки глибини стругання, зі спеціально обробленою підошвою для високої точності роботи. Можливий двобічний викид стружки – вправо чи вліво, залежно від ситуації. Є вимикач із блокуванням увімкнення, можливість підключення мішечного фільтра і порохотяга, можливість використання стаціонарно з підставкою, а спеціальний черевичок для безпечного збереження захищає стругальні ножі, а також поверхню заготовки поза роботою інструмента. Електронне керування Bosch-Constant забезпечує постійну швидкість обробки, а отже і постійну якість верхнього шару поверхні, а також плавний пуск, що захищає двигун від перевантаження. У комплекті йдуть твердосплавний поворотний ніж, упор регулювання ширини паза, упор глибини вибірки паза.

Під маркою Skil, яка належить концерну Bosch, пропонується 3 моделі. 1506 і 1510 – зручні електрорубанки з невеликою вагою, оснащені тримачем ножів з електронним балансуванням, регульованою алюмінієвою передньою опорною пластиною, зручною допоміжною рукояткою для роботи обома руками, плавним регулюванням глибини стругання рубанка, вимикачем Saf-T, що запобігає випадковому ввімкненню, захисним кожухом Saf-T, перехідником для приєднання до порохотягу чи порохозбірного мішка. Важчий і потужніший електрорубанок 1525 додатково оснащений суміщеним каліброваним регулятором напрямку і глибини стругання і прецизійним сталевим регулятором глибини вибірки. Усі машини можна використовувати стаціонарно за допомогою спеціальної підставки.

Festool

Ще один, менш відомий німецький виробник – Festool виготовляє два електрорубанки. EHL65 E – рубанок для роботи однією рукою, оснащений ММС-електронікою для підбору швидкості обробки залежно від матеріалу і підтримки постійних обертів при навантаженні; з можливістю приєднання шланга для відсмоктування пороху і стружки як праворуч, так і ліворуч; зі спіральним ножем з можливістю швидкої заміни. HL 850 EB – потужна і більш важка машина з: SSB - системою швидкого гальмування; спіральним ножем; електронікою постійного числа обертів; консольно закріпленою головкою рубанка, що дозволяє вибирати чверті без обмеження глибини і забезпечує чистоту крайки деталі.

Makita

Японська фірма Makita виготовляє велику кількість моделей, практично для будь-яких цілей і потреб, що різняться за потужністю і кількістю обертів. Так, рубанок 1902 потужністю 550 Вт має високе число обертів на хвилину – 32000, що забезпечує дуже гладку поверхню оброблюваної деталі. 1806B-Set - подовжений рубанок для великих поверхонь з високою потужністю 1200 Вт і шириною стругання до 170 мм. KP301 має потужний двигун на 2100 Вт, корпус і основу з міцного алюмінієвого сплаву і систему простої заміни ножів.

Metabo

Німецький виробник електроінструментів Metabo пропонує дві моделі електрорубанків. Модель 0882 – електрорубанок із твердосплавними ножами, касетною системою для легкої заміни ножа, плавним регулюванням глибини стругання і глибини вибираного паза, алюмінієвою підошвою з V-образним пазом у передній частині для легкого зняття фасок. Електрорубанок Но Е 0983 має регульовану до 45° напрямну, систему повнохвилевої електроніки для підтримки постійної швидкості обертання і числа обертів. У стандартну комплектацію інструментів входять запасні поворотні побідитові ножі, фіксатор напрямної, фіксатор глибини паза, адаптер для приєднання до пристрою відсмоктування тирси і шестигранний ключ.

“Фіолент”

Український виробник “Фіолент” пропонує електрорубанок Р2-82. Його функціональні можливості – фіксована глибина стругання, направлений викид стружки, вибірка чверті, зняття фаски, завдяки осьовому V-подібному пазу на підошві, стругання матеріалу під кутом від 0 до 45° з фіксацією положення. У комплект входять гайковий ключ, електрощітки, ремені, ножі і кутова лінійка.

Технічна характеристика

Максимальна глибина стругання, мм

Максимальна глибина фальца, мм

Ширина стругання, мм

Кількість ходів на неробочому ході, хв.

Номінальна споживана потужність, Вт

Маса, кг

Atlas Copco

PR 3-82

3

22

82

13000

800

3,5

PR 2.5-102

2,5

22

102

13000

800

3,7

Black&Decker

KW715

1.6

8

82

15000

550

3

KW725

2.5

21

82

14000

900

3

DeWalt

DW680

2,5

12

82

15000

600

3,2

DW678EB

4

25

82

10000

1010

3,9

Bosch

GHO 31-82

3,1

24

82

13000

750

2,8

GHO 36-82 C

3,6

24

82

10500

850

2,9

Skil

1506

0,6

 

82

15000

450

2,3

1525

2,5

 

82

13000

750

2,9

Hitachi

P20SA 2

3

25

82

14000

720

3

F30A

3

25

92

12000

900

4

Makita

1902

1

 

82

32000

550

2,5

1923Н

3,5

 

82

16000

850

 

Metabo

Но 0882

3

23

82

12000

800

3,3

Но Е 0983

 

25

82

 

900

3,1

Фиолент

Р2-82

2

13

82

15000

650

3,7

 

Дмитро ПАДАЛКА.

У статті були використані матеріали фірм “Альцест”, “Еско”, Black&Decker, Bosch, Hilti, Metabo, “Фіолент”.

Газета "Деревообробник"

Теги та ключові фрази
роботи єлектрорубанком, напрямок стругання деревини, який дозволяе одержати бильш гладку поверхню, як електрорубанком зробити фальц, показати в роботі ручний електрорубанок, як виставити ножи у електрорубанку, будова електрорубанка, як відрелюгувати ножі на електрорубанку, виставлення ножів на рубанку макіта, користування електрорубанком, Як вибрати чверть електрорубанком


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку


андрей | 16.03.2016 21:27:52

[хіба рубанок не правельно буде gho 1582 а не 1682


   1Інші статті
15.10.2010р.

Ринок деревообробного обладнання України 2010 1

За даними Держкомстату, імпорт деревообробного обладнання в січні - вересні 2010 р., в порівнянні з аналогічним періодом 2009 р., збільшився більш ніж в 1,5 рази, а за оцінками операторів - навіть у 2 рази

05.05.2010р.

Игра в "микадо"

Итоги 2009 года в мировой лесной отрасли еще предстоит подвести, но уже сейчас можно подсчитать убытки и сделать ряд прогнозов на 2010 год.

вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua