Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію


Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?***
Новини
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України виступило з двома ініціативами, які, на перший погляд, виглядають привабливими, але можуть мати руйнівні наслідки для...

Усі люблять гуляти у лісі. Особливо зараз, коли листя дерев набуло золотавих кольорів, а повітря насичене запахом грибів та опалого листя. І звичайно ж усі помічали, що у лісі багато...

Більше новин за тегами
Статті

4 червня завершила свою роботу міжнародна деревообробна виставка LIGNA 2011. В цьому пості буде поновлюватися інформація (фото і відео) з виставки. На даний момент відгуку про Лігну 2011 дуже...

Більше статей за тегами
1207
26.04.2005р.
Ліс рубають, а сировини в країні немає. Так стверджують деревообробники. Лісники їм заперечують.

Останнім часом вітчизняні деревообробники дедалі частіше ремствують на брак сировини. Проблема, на їхню думку, полягає в тому, що держлісгоспи продають за кордон переважно ліс високої якості, тимчасом як клієнтам усередині країни пропонують низькосортну продукцію. Це відбувається тому, що нині підрозділи Держкомлісу в одній особі вирощують ліс, ведуть його заготівлю, торгують деревиною, самі її переробляють, купуючи самі в себе за штучно заниженими цінами, користуючись своїм становищем і тим, що в Україні немає статистики з виробництва, споживання, експорту та імпорту деревини.

За словами першого заступника глави Федерації роботодавців України Володимира Грищенка, аукціони з продажу цінних порід деревини, які мають забезпечити прозорість цієї процедури, не виконують свого завдання. Так, керівники деяких держлісгоспів відпускають дуб лише "наближеним" фірмам.

Деревообробники країни просять владу сформувати прозору цінову політику на сировину й налагодити нормальний механізм її купівлі, зокрема, зупинивши експорт. Якщо умови роботи не зміняться, то через один-два роки, вважають підприємці, цей бізнес занепаде.

Бізнесмени також просять Держкомлісгосп розробити комплексну державну програму, яка сприяла б врегулюванню методів внутрішньогалузевого кооперування, розширенню ринків збуту продукції деревообробників, контролювала потоки лісоматеріалів, дозволила мати офіційну статзвітність щодо цін на лісоматеріали.

Генеральний директор промислової групи «Рубежанський паркет» Ігор Щапін каже, що вітчизняні деревообробники не можуть конкурувати з експортерами сировини за ціною. Тому треба запровадити вивізне мито на дуб, ясен, бук.

Те, що це може дати, пояснює директор харківської фірми «РІК» (займається виробництвом паркету) Анатолій Рева: «У Білорусі ввели мита на експорт лісу. Тому західні фірми прийшли до цієї країни й створили там переробку. Запровадьте мито на ліс, і тоді низькосортну сировину буде невигідно возити на Захід. Ми її тут переробимо. Й інвестори сюди прийдуть». За даними підприємця, нині з Харківщини щодня вивозиться по 200 кубометрів добірного круглого дуба, але він недосяжний для дрібних місцевих переробних підприємств.

Його колега голова ТОВ «Тандем Імпекс» Мудаліге Сусанта згоден на будь-які механізми регулювання внутрішнього і зовнішнього ринків, аби мати доступ до лісових ресурсів нарівні з інофірмами, яким продається ліс.

А ось голова Волинської обласної організації роботодавців-деревообробників Олег Бойко більш радикальний: «Треба ввести заборону на експорт круглого лісу». Він вважає: якщо залишити за держлісгоспами право першими відбирати собі для переробки деревину після спилювання, то на ринку сировини взагалі буде вибух".

Проте Держкомліс продовжує наполягати на своєму варіанті вирішення проблеми. Заступник голови цього комітету Юрій Марчук єдиним прозорим механізмом реалізації деревини вважає аукціони. Чиновник каже, що комітет запропонував УСПП увести свого представника в обласні тендерні комітети. За його словами, після запровадження недавніх жорстких заходів уряду щодо експорту на складах почали зростати залишки деревини. «Це свідчить про те, що перестали працювати тіньові схеми продажу лісу за межі України, які існували донині»,— вважає чиновник.

Пан Марчук також стверджує, що Держкомліс зацікавлений не в продажі сировини на експорт, а в реалізації його за максимально високою ціною. «Підприємства Держкомлісу віддають на ринок України деревини всіх рубок 12,5 млн. куб. м, а експортують 2,6 млн. куб. м. Нам немає рації займатися відправкою на експорт, що вимагає вирішення багатьох питань — оформлення митних процедур, подача вагонів під навантаження лісу, узгодження тарифів. Краще продати ліс такому покупцю, який прийде за сировиною сам на нижній склад (у місця вирубки), вкладатиме кошти в облаштування доріг для вивезення лісу», — зізнався співрозмовник. Та при цьому він уточнив, що держлісгоспам вигідніше працювати з фірмами, які беруть деревину різного сорту, здійснюючи в себе її глибоку переробку.

Юрій Марчук каже, що Держкомліс підтримує запропоноване учасниками ринку мито на круглий ліс як механізм регулювання ринку деревини. «Та що робити з дровами в обсязі 2 млн. куб. м, які складно продати в Україні?» — запитує він.

Тим часом питання забезпечення деревообробників сировиною продовжує залишатися відкритим. Одні стверджують, що ліси рубають мало, інші — що потрібно їх залишати наступним поколінням. Сьогодні в лісах країни росте 1700 млн. куб. м деревини. Приріст становить 25—30 млн. куб. м на рік. З нього використовують 40—45%, чи майже 14 млн. куб. м.

Головна проблема нині, на думку пана Марчука, — знайти баланс між економічними та екологічними питаннями, тобто дати можливість заробляти зараз або зберегти ліс нащадкам. Якщо її не вирішити, то є небезпека, що «через кілька років узагалі перестанемо рубати», сказав він на закінчення.

Ігор МЕЛЬНИК

http://www.fmsc.com.ua

Теги та ключові фрази
ринок деревообробної сировини, мито на експорт паркету, проблеми експорту деревообробної сировини, родина бобові, модрина, вивізне мито на ліс
Більше новин за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друкуКоментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua