Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію


Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?***
Новини
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України виступило з двома ініціативами, які, на перший погляд, виглядають привабливими, але можуть мати руйнівні наслідки для...

Усі люблять гуляти у лісі. Особливо зараз, коли листя дерев набуло золотавих кольорів, а повітря насичене запахом грибів та опалого листя. І звичайно ж усі помічали, що у лісі багато...

Більше новин за тегами
Статті

4 червня завершила свою роботу міжнародна деревообробна виставка LIGNA 2011. В цьому пості буде поновлюватися інформація (фото і відео) з виставки. На даний момент відгуку про Лігну 2011 дуже...

Більше статей за тегами
990
24.05.2005р.
Як розібрати "лісозавали" старої влади? Вибудована центральним органом виконавчої влади з лісового господарства "система" створює надзвичайно сприятливі умови для привласнення тіньовими структурами лісового бізнесу ресурсів деревини -

Надходження коштів за продаж деревини на пні у зведеному бюджеті України щорічно становить 95-97 відсотків від загального обсягу. Тому словосполучення "надходження коштів за спеціальне використання лісових ресурсів" - лише димова завіса підприємців. Ті кошти - це лісовий валовий доход, а не щось інше. І основне джерело його наповнення - плата за деревину на пні, яка підлягає поверненню державі у повному обсязі всіма державними лісгоспами. Адже всі видатки на ведення лісового господарства здійснюються за кошти державного бюджету.

А для поглиблення такої хибної "системи" колишній Президент України Л. Кучма видав указ "Про додаткові заходи щодо розвитку лісового господарства" (7 лютого 2004 р., № 171). Звісно, мету визначено благородну - забезпечення сталого розвитку лісового господарства. Однак зміст вимог суперечить цілям.

Ті, хто готував проект указу, попри виважені й обґрунтовані пропозиції Міжвідомчої аналітично-консультативної ради з питань розвитку продуктивних сил і виробничих відносин при Кабінеті Міністрів України (2003 р.) (далі - МАКР), спрямували його вимоги з точністю до навпаки. Наприклад, йдеться про "вдосконалення системи державного управління у сфері лісових відносин". Що означає "лісові відносини"? Щось із законів джунглів чи тайги, можливо? І що то за "сфера"? Альфа і омега ринкової економіки - децентралізація управління, а не впровадження державного, централізованого управління. Останнє відповідало б відомому з радянських часів Основному закону про ліси (1918 р.), за яким було здійснено експропріацію всіх лісів і проголошено загальнонародну власність на них. Але в тому законі було записано: "Будівлі промислових підприємств з механічної і хімічної обробки деревини до числа будівель лісогосподарського призначення не включаються". У такий спосіб колишня Країна Рад чітко відокремила лісопромислову діяльність від лісогосподарської. Перша є суб'єктом промислового виробництва, що здійснює лісокористування, друга - суб'єктом аграрного виробництва, видом землекористування. Без такого розмежування не може бути й мови про поліпшення економічних відносин лісових господарств (лісгоспів) з власником природних ресурсів.

Нині українське лісівництво за питомими показниками продуктивності лісових земель (1,3 куб.м/га за рік) в 2-3 рази поступається європейським країнам навіть в областях, які межують з Польщею, Угорщиною, Словаччиною. Не кажучи вже про Чехію, Австрію, Німеччину.

У згаданих рекомендаціях МАКР чітко записано один із перших адміністративних заходів: "Відокремлення функцій лісового господарства від функцій лісової промисловості".

Проте указ екс-Президента України в цьому питанні містить зовсім інше: "вжити у тримісячний строк заходів... з метою створення умов для збільшення інвестицій у глибоку переробку деревини". Це означає створення легітимних шляхів, даху для тіньового привласнення ресурсів деревини в обхід конституційного власника - українського народу. Тим більше за умови, коли всі заходи з лісівництва, тобто створення й утримання матеріально-технічної бази, кадрового забезпечення, будівництва доріг та інших об'єктів інфраструктури, здійснюють за кошти державного бюджету. А от лісокористування - розробка лісосічного фонду, заготівля лісових матеріалів, їх переробка і виробництво промислової продукції, реалізація їх на зовнішньому і внутрішньому ринках - це на користь структур лісового бізнесу. Наслідок: постійне і неухильне зростання обсягів заготівлі лісових матеріалів шляхом рубок проміжного користування (за кошти державного бюджету) порівняно із зростанням головного користування.

"Кабінету Міністрів України: 1) протягом 2004-2007 років: ... забезпечити завершення оформлення правонаступних документів на користування земельними ділянками лісового фонду". Зміст цієї тези указу ставить питання... з ніг на голову, спотворює норму, що була визначена постановою Верховної Ради України "Про земельну реформу" від 18 грудня 1990 року. У ній записано: "Встановити, що громадяни, підприємства, установи і організації, що мають в користуванні земельні ділянки, надані їм до введення в дію Земельного кодексу України, повинні... оформити право на володіння або користування землею...". То чому ж тепер, майже через 15 років, це право має забезпечити Кабінет Міністрів України? І чому завершити "оформлення правонаступних документів на користування земельними ділянками лісового фонду", якщо воно ще й не починалося? Просто менеджерам державного лісівництва не подобається порядок надання земельних угідь у постійне користування лісовим господарствам, який встановлено Земельним кодексом України (стаття 122), їм хочеться зберегти у будь-який спосіб розподіл з колишніх радянських часів.

"Вжити у тримісячний строк заходів щодо: реструктуризації державних лісогосподарських підприємств, яким земельні ділянки лісового фонду надані в постійне користування для ведення лісового господарства, а також для спеціального використання лісових ресурсів, з метою створення умов для збільшення інвестицій у глибоку переробку деревини ...". У цій тезі Кабінету Міністрів України запропоновано здійснити... зовсім протизаконний акт (дію). Земельні ділянки суб'єктам господарювання з лісівництва надаються згідно із Земельним кодексом України. А от право спеціального використання лісових ресурсів (деревини) не підлягає наданню, а має бути оформлене на основі купівлі-продажу лісосічного фонду на його ринку. Так було ще до жовтневої революції 1917 року, так було і за часів колишнього Союзу до 60-х років минулого століття, і так має бути за законами ринкової економіки.

Ось інший указ Президента України Л. Кучми від 5 січня 2004 р. № 1 - "Про заходи щодо посилення державного контролю у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів". У преамбулі знову йдеться про мету - "підвищення ефективності державного управління". Певно, можна й далі "посилювати" державне управління, якщо рік у рік Верховна Рада України виділяє Держкомлісгоспові дедалі більше коштів із Державного бюджету: у 2004 році - майже 130 млн. грн., у 2005 -185 млн. грн. Проте зиск з таких капіталовкладень має не держава. Бо кожний держлісгосп, маючи свій проект організації і розвитку лісового господарства, повинен мати і власний бізнесплан. А гроші з бюджету, це близько 28 грн. на кожний гектар лісових земель, які несуть на собі капітал у вигляді запасів деревини (лісового фонду)...
Отож масив "лісозавалів" множиться і розробити його буде нелегко, та все-таки конче необхідно. Залишається надія тільки на нового Президента України В. Ющенка і нову владу, віра в те, що лісівництво в Україні перетвориться із дотаційного на самоокупне і прибуткове. А так, до речі, було за часів діяльності Лісового департаменту колишньої Російської імперії. Тоді у межах його управління перебувало 115 млн. гектарів лісів, а у складі корпусу державної лісової охорони було лише чотири генерали. На рівні губерній були полковники від лісівництва і т. д. А у складі Держкомлісгоспу України - майже 400 "гайових" генералів, тобто більше ніж у МВС України...

За умов, коли в Україні навіть Міністерство оборони очолює цивільна особа, "лісозавали" уряд міг би легко подолати адміністративними та іншими методами, запропонованими МАКР під керівництвом народного депутата України, академіка НАНУ І. Юхновського. Було б вельми доцільно повернутися до одного із намірів колишньої радянської влади і перевести утримання керівництва Держкомлісгоспу, його обласних та інших рівнів управління за рахунок відрахувань від прибутків держлісгоспів, що перебувають у сфері його лісівничої політики. А укази колишнього Президента України було б доцільно визнати такими, що втратили чинність. Іншого шляху в умовах ринкової економіки просто немає.

Андрій БОБКО,
кандидат сільськогосподарських наук, провідний науковий співробітник НДЕІ
Міністерства економіки України.

www.fmsc.com.ua

Теги та ключові фрази
указ президента україни про реформу в лісовому господарстві
Більше новин за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друкуКоментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами
вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua