Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Новини
Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто пов'язаний з деревообробкою і не тільки.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне відбуватися заготівля деревини. З найважливішого – віднині основна перевага надається вибірковим методам, рубкам...

Більше новин за тегами
Статті

Цього вимагають від організаторів аукціонних торгів вітчизняні деревопереробники. Нинішні умови проведення аукціонів із продажу необробленої деревини, які створило Державне агентство...

1296
04.04.2011р.
Браконьєрське вікно в Європу закриється за два роки
Справжній переполох серед малопоінформованих читачів викликала поширена нещодавно в Інтернеті інформація про наміри ЄС з весни 2011 року жорстко контролювати легальність імпортованої деревини. ЄС і справді нещодавно ухвалив відповідну директиву, але набере чинності вона з весни не нинішнього, а 2013 року.

Невірна дата потрапила до ЗМІ через випадкову помилку на сайті відомої екологічної організації. «Гаряча» новина викликала широкий резонанс і була миттєво розтиражована більшістю українських новинних сайтів.

Тим не менше, рано чи пізно нові жорсткі вимоги ЄС до лісового сектора запрацюють. І Україна має активно готуватися до цього, вважають експерти програми ENPI-FLEG («Удосконалення систем правозастосування та управління в лісовому секторі країн східного напряму Європейської політики добросусідства та Росії»). Експерти ENPI-FLEG провели дослідження «Стислий огляд умов забезпечення легальності походження деревини в Україні», в якому проаналізували наявні елементи системи легалізації деревини в Україні та надали рекомендації з покращення ситуації.

Згадані вище жорсткі вимоги диктує Регуляція ЄС №995/2010. Вона вимагає постачати на ринки ЄС деревину та лісопродукцію лише легального походження. До березня 2013-го торговці мусять не тільки розробити, а й впровадити due diligence – систему заходів для перевірки законності планованої діяльності (у цьому випадку – торгівлі деревопродукцією).

А компанії-експортери, в тому числі й ті, що працюють в Україні, муситимуть надавати необхідні підтвердження легальності походження  своєї продукції. Інакше вони можуть втратити свої позиції на  європейському ринку.

На сьогодні в Україні вже зроблено кілька кроків до створення системи легалізації заготівлі та обігу деревини. Це, зокрема, запровадження сертифіката легальності походження деревини і лісоматеріалів (СЛПД). Кожен експортер має отримати СЛПД на кожну партію лісопродукції, оформлену одним транспортним документом. Щоб отримати СЛПД, експортер надає в обласне управління лісового господарства або транспортні документи на купівлю деревини (лісоматеріалів), або лісорубний квиток.

Другий крок – створення єдиної державної системи електронного обліку деревини. Поки що працюють лише окремі її елементи, частіше – на рівні окремих лісгоспів. В цілому система ще знаходиться на стадії розробки і вимагає чималих коштів для її вдосконалення і впровадження.

І, нарешті, легальність української лісопродукції підтверджує добровільна сертифікація частини українських лісгоспів за різними міжнародними програмами. Зазвичай такі сертифікати (не плутати з СЛПД!) засвідчують не тільки певний рівень ведення лісового господарства, а й, наприклад, збереження біорізноманіття, захист прав місцевих жителів та малого бізнесу тощо.

Сьогодні кожен з цих елементів ще вимагає суттєвого доопрацювання. Наприклад, Регуляція №995 охоплює майже повний перелік категорій товарної групи 44 «Деревина та вироби з неї» (крім деревного вугілля, стружки та бондарної деревини). Це набагато більше за список тих товарів, на які в Україні видається СЛПД.

Крім того, на практиці для отримання СЛПД експортер найчастіше надає не лісорубний квиток, а документи на купівлю деревини. Тобто СЛПД фактично є свідченням купівлі лісопродукції, а не її легальності. Тому експерти ENPI-FLEG рекомендують обов’язково вписувати у СЛПД номер лісорубного квитка. Лісорубний квиток (ЛК), по суті, це спеціальний дозвіл (ліцензія) і є дуже важливим документом. За лісорубним квитком здійснюється розрахунок лісоматеріалів, встановлюються умови лісокористування і транспортування заготовленої деревини тощо. ЛК також використовують для обліку оплати за користування лісовими ресурсами. Перш ніж отримати його, треба підготувати ще низку документів, зокрема, план лісосіки, карту технологічного процесу розробки лісосіки тощо. Тому занесення номера лісорубного квитка до СЛПД у разі потреби дасть змогу простежити легальність деревини аж від лісосіки.

Крім розвитку і вдосконалення існуючих, необхідно створити й нові елементи системи підтвердження легальності. Зокрема, в законодавстві Україні немає прямого визначення незаконних рубок. Утім, як і поняття «нелегальна деревина». Тому для успішної боротьби з обігом нелегальної деревини держава має ухвалити законодавчі акти, в яких будуть  чітко сформульовані терміни, що не тільки визначали б статус легальності деревини на всіх етапах її обігу, а й дали б вичерпний перелік випадків, у яких деревина набуває статусу нелегальної. Також потрібно чітко регламентувати діяльність державних органів у випадку виявлення нелегальної деревини на кожному етапі тощо.

Існує й ціла низка інших методів підвищення прозорості системи лісозаготівлі та транспортування деревопродукції, обговорити які якнайшвидше – для початку у професійному середовищі – вважають за необхідне експерти ENPI-FLEG.

Олег Листопад

 

 

Теги та ключові фрази
, ціни на комлектуючі україна, Лісгоспи Рівне, деревобуд


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

   вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua