Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Новини
Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто пов'язаний з деревообробкою і не тільки.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне відбуватися заготівля деревини. З найважливішого – віднині основна перевага надається вибірковим методам, рубкам...

Більше новин за тегами
Статті

Цього вимагають від організаторів аукціонних торгів вітчизняні деревопереробники. Нинішні умови проведення аукціонів із продажу необробленої деревини, які створило Державне агентство...

1875
28.04.2011р.
У Польщі назріває грандіозний скандал довкола цін на деревину
«Дешевої деревини не буде» — цей вислів голови Державного агентства лісових ресурсів України вже, мабуть, став серед вітчизняних деревообробників крилатим. Вони звинувачують у всьому надмірні обсяги експорту української сировини за кордон і наполягають на його зменшенні. Уже скільки років, а віз, як кажуть, і нині там. У наших же західних сусідів аналогічний прецедент спричинив в інформаційній сфері справжню бурю. Редакція досліджувала ситуацію та робила відповідні порівняння за матеріалами статті польської газети «Kurier Drzewny»

Усе почалося з лютневого випуску цього польського видання, що спеціалізується на техніці, технологіях та новинах у сфері деревообробки. Тоді «Kurier Drzewny» опублікував статтю про обсяги торгівлі сировиною, яку здійснювали «Державні ліси» (аналог нашого Держлісагентства, далі скорочено — «ДЛ») у 2011 році, а поряд з нею — коментар прес-секретаря цієї організації Анни Маліновської. Пані прес-секретар стверджувала, що жодного статистичного обліку з приводу експорту польської сировини за кордон її відомство не здійснює.

З надзвичайно докладними та вичерпними даними з цього приводу Господарська Палата з деревообробної промисловості Польщі (далі скорочено — ГПДПП), однак, змогла ознайомитися у Федеральному статистичному управлінні Німеччини. Звідти можна було довідатися про дуже цікаві речі. За середнім курсом валют у відповідний місяць на підставі звітів про імпорт польської деревини за 2008-2010 р. р. фахівці Палати проаналізували ціни на деревину для німецьких виробників і для польських. З'ясувалося, що німецьким, наприклад, польський сосновий пиловник у 2008-2009 р. р. діставався дешевше, ніж польським: у 2008 році у середньому на 95 злотих (263,15 грн за курсом НБУ на 07.04.2011р.) за 1 м3, у 2009 році — на 69 злотих (191,13 грн за курсом НБУ на 07.04.2011 p.). І лише у 2010 році середні ціни для польських підприємств та німецьких імпортерів зрівнялися. У нас, звісно, на це навряд чи би хтось узагалі звернув увагу, та от польських журналістів така знахідка не на жарт зацікавила, і вони надіслали спеціальний запит до розпорядників сировинно-лісових ресурсів своєї країни. Відповідь отримали від вже знайомої нам Анни Маліновської. Пані прес-секретар охарактеризувала саме намагання Палати прискіпуватися до різниці у цінах неправомірним. «З огляду на чинні правила продажу в «Державних лісах» немає можливості здійснювати докладний облік німецьких фірм», — зазначила Анна Маліновська.

В українських реаліях після такої відповіді з Держлісагентства справа, мабуть, на тому б і скінчилася. У Польщі ж, що входить у ЄС, куди, нагадуємо, так прагне й Україна, нею зацікавився депутат Сейму, нижньої палати польського парламенту Пьотр Цибульський, у минулому і сам працівник «Державних лісів». Посилаючись на дані Федерального статистичного управління Німеччини, він поставив питання про причини таких цінових преференцій для іноземних виробників з парламентської трибуни. Йому відповіли просто: такі джерела невідомі. На це пан Цибульський запропонував провести спеціальне розслідування за участю національних служб безпеки та прокуратури, а відповідальних за продаж польської деревини до з'ясування обставин відсторонити від виконання своїх обов'язків.

Знову ж таки, в українського читача може виникнути характерне запитання: навіщо цей достойний державний муж витрачає свій дорогоцінний час на такі дрібниці, а не займається набагато актуальнішими для сучасної Польщі питаннями? Чому він, наприклад, не вимагає негайного запровадження в РП другої державної мови (ну, хоча б англійської)? Чому не з'ясовує, на чиєму боці була правда під час Другої світової війни? Що ж, свою нездорову цікавість пан Цибульський на сторінках газети «Kurier Drzewny» пояснює так: «Ці люди діють на шкоду польським лісам, позаяк обвинувачують німецьких підприємців у тому, що вони подають неправильні дані інституціям, відповідальним за збір статистичної інформації, або і навмисне занижують ціну придбаної в Польщі деревини, щоб сплачувати нижчі податки?! Власне такі твердження і є неправомірними».

У Господарській Палаті з деревообробної промисловості Польщі серед версій причин того, що така цінова різниця зберігалася протягом двох років, розглядають дві основних. Або справа у тому, що різні види деревини у двох країнах просто по-різному класифікують, або ж німецькі покупці, щоб «збити» рівень цін, закидали своїх польських контрагентів рекламаціями. Відповідно до свого досвіду роботи в «ДЛ», правдоподібність обох версій підтвердив журналістам Пьотр Цибульський. Адже норми KJW (якісно-вимірювальної класифікації), дотримання яких є обов'язковими у Польщі при торгівлі деревиною, на їхніх західних сусідів не поширюються.

Що ж до «рекламаційної» версії, то тут ситуація ще більш пікантна. «У договорах передбачені пункти, — стверджує пан Цибульський, — згідно з якими предметом рекламації із можливістю подальшого повернення товару від клієнта можуть бути не окремі колоди, а лише партії загалом. Проте у такі ігри ніхто не грається, позаяк витрати на зворотне транспортування не виправдані. Просто знижується ціна».

Не все, однак, так однозначно. Газета наводить й інші висновки ГПДПП. Ялиновий пиловник, наприклад, був для німецьких покупців дешевшим, ніж для польських, лише у 2008 році, а після цього став навіть дорожчим. Значних коливань протягом цих років зазнали і обсяги торгівлі ялиною між двома країнами. Тож, роблять висновок у газеті, треба враховувати і кон'юнктуру світового ринку, і тенденції світової моди, що, очевидно, впливали на готовність німецьких імпортерів платити за товар більшу чи меншу ціну. Тут, знову ж таки, необхідна ревізія даних «Державних лісів», для широкої громадськості наразі закритих.

Ще один факт, який випливає з аналізу даних Федерального управління статистики Німеччини і на який звертають особливу увагу польські журналісти, — це невпинне зростання обсягів закупівель німцями польської деревини. Від 106 тис. м3 в 2008 році вони зросли на 510% у 2009 році та на 1040% у 2010 році. З цим важко узгодити дані «Державних лісів», які свідчать про те, що у 2010 році вони продали іноземним резидентам лише 3% усього обсягу деревини. У «ДЛ» пояснюють: «У нас немає жодних повноважень, щоб заборонити своїм клієнтам (чи то польським, чи то закордонним) продавати сировину за кордон. Придбавши товар, клієнт має право зробити з ним що завгодно, позаяк цей товар є його приватною власністю».

Уся ця ситуація до болю знайома вітчизняному деревообробнику, чи не так? Вона не змінюється, ба, навіть погіршується вже роками. Інакше — у наших західних сусідів! У Господарській Палаті з дерево-обробної промисловості Польщі ставлять питання про запровадження обмежень на експорт польської деревини. Керівник канцелярії Палати Богдан Чемко мотивує: «... Німцям широко відкриті двері у Польщу, щоб за рахунок закупівель там задовольняти свою потребу, і вони повною мірою цю можливість використовують.

Звісно, жодного зворотно-го впливу на них самих це не має, адже подібна відкритість не характерна для німецьких власників лісів і таких аукціонів вони не влаштовують. Це, отож, чудовий, вартий десятків мільйонів євро, подарунок польських «Державних лісів» німецьким деревообробним підприємствам — та й енергетичним також. Мабуть, крім усього іншого, це допоможе їм збільшити в Польщі обсяг продажів своїх виробів, виготовлених з польської сировини».

Питання запровадження обмежень щодо експорту вітчизняної деревини за кордон актуальне і для українських деревообробників, які вже не один рік потерпають від сировинної дорожнечі, що ставить їх у надзвичайно невигідне становище порівняно з іноземними конкурентами. Тим більше, що у випадку України вжити таких заходів буде досить просто. Адже наша країна, на відміну від РП та ФРН, не є членом Європейського Союзу — організації, для якої характерним є над-звичайно високий ступінь економічної інтеграції. Хоча, на думку депутата Сейму Пьотра Цибульського, навіть це не є підставою відмовитися від запровадження подібних обмежень. Пан депутат, отож, дійшов висновку, що зовсім не це є справжньою причиною бездіяльності його держави в цьому питанні. Його думка, поза всяким сумнівом, буде цікавою і вітчизняному читачеві:

«Де написано, що в ЄС діє вільний ринок деревини? Ринок вільний, так, але це ж не означає, що у нас спільною є і лісова політика. Продаж деревини за кордон вигідний «Державним лісам», позаяк він спрацьовує як пострах на польських підприємців. «ДЛ» завищують ціни і не дають вибору польським підприємцям, бо врешті-решт знайдуть собі покупців на польську деревину за кордоном».

«Хто, нарешті, відкриє сейфи?» — замислюються з приводу документації «Державних лісів», яку вони приховують, прикриваючись комерційною таємницею, польські журналісти наприкінці статті. Адже верифікація цих даних зі звітами Федерального статистичного управління ФРН — чи не єдиний шлях, щоб розставити всі крапки над «і» та встановити істину. Тож: «Чи є у Польщі чиновник, котрий має повноваження підняти завісу таємничості над «ДЛ»?

Хороше питання, еге ж?.. А як у нас?

РГ «Деревообробник»
за матеріалами газети
«Kurier Drzewny»

Теги та ключові фрази
ціни на лісоматеріали в польщі, де знайти клієнта на пиломатеріали за кордон, ціна пиломатеріалів за кордоном, збут деревини за кордоном, Пиломатеріали на польщу, ціна пиломатеріалів у польщі, торговий ринок пиломатеріалів у польщі, ціна у польщі на пиломатеріали, вартість пиломатеріалів в польщі, Як продати пиломатеріали в польщу


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

   вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua