Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію


Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?Новини
Лісова галузь має йти в ногу з часом і майбутнє продажу деревини за електронними торгами. Проте, «Львівська газета» виявила забагато темних закутків у «прозорих» та «відкритих»...

До багатьох проблем українських лісів кілька років тому додалася ще одна біда, масштаби якої вражають: майже 350 тисяч гектарів соснових насаджень вражено жуком-короїдом.

Більше новин за тегами
Статті

Цього вимагають від організаторів аукціонних торгів вітчизняні деревопереробники. Нинішні умови проведення аукціонів із продажу необробленої деревини, які створило Державне агентство...

186
04.08.2017р.
"Золота жила. Браконьєри тут не при чому – все відбувається офіційно": Екологи-активісти показали, як "лісова мафія" вирубує багатовіковий ліс у Пуща-Водиці (фоторепортаж)
200-літні сосни вирубують під приводом санітарних робіт. При цьому сухі дерева залишаються недоторканими

 

Понад 4 тис. га унікального лісу історичної місцевості Пуща-Водиця в Києві знаходяться під загрозою знищення. За словами столичних активістів та екологів, під виглядом санітарних рубок лісники масово рубають 200-літні здорові сосни, тут же переробляючи їх на дошки.

Масштаб вирубки вражає. За приблизними підрахунками Київського еколого-культурного центру, близько 50% "зеленого золота" все ще не заповіданого лісу вже вирубано. І відновити колишню різноманітність флори і фауни цих територій сьогодні аж ніяк не вийде.

"Потрібно розуміти, що це дикий ліс. Звичайно, люди можуть висадити новий, але це вже буде зовсім інша історія. По-друге, знадобиться щонайменше 100 років, щоб те, що ми висадили, стало повноцінним лісом. Кілька поколінь будуть чекати. А щоб він став "золотим" лісом з віковими соснами, знадобиться щонайменш 200 років", - пояснює представник Комітету по захисту "золотого" Пуща-Водицького лісу Денис Пішняк.

При цьому "легені" столиці систематично знищуються цілком законно і офіційно. Велика частина лісів Пуща-Водиці входить в національний парк "Голосіївський" і чотири інших заповідних об'єкти, де вирубка дерев заборонена. Проте більше 4 тис. га Пуща-Водицького лісу, який знаходиться на території Межигірського та Пуща-Водицького лісництва Святошинського лісопаркового господарства, поки що не мають ніякого охоронного статусу.

Золотий ліс Пуща-Водиці

Фото: "Золотий" ліс Пуща-Водиці вивозиться регулярно фурами. За один раз вивозиться близько 20 сосен (ecoethics.ru)

"Це не браконьєри, які приїжджають вночі і вивозять ліс. Навпаки, цим офіційно займаються лісники Святошинського лісопаркового господарства", - говорить один зі столичних активістів.

Styler відправився в унікальний ліс Києва, щоб особисто переконатися у масштабі "зеленої катастрофи". Деякі наші супроводжуючі екологи-активісти попросили їх не фотографувати і не вказувати імена, так як побоюються переслідувань.

"Це ж золота жила! Наприклад, кубометр 200-річного дуба коштує приблизно як однокімнатна квартира в Києві. Сосна такого віку подешевше, так як вона трохи більш поширена. Це так званий пиловочник – колоди, які відразу ж придатні для розпилювання на дошки. На закордонному ринку таку сировину дуже цінують! А її з Пуща-Водиці фурами вивозять", - кажуть активісти.

"Ми не в Сибіру і не в Карпатах, де може проходити масштабне господарське вирубування дерев. Ми в міському лісі"

Позначки під спіл дерева

Фото: У лісі часто зустрічаються позначки для спилу на абсолютно здорових соснах (РБК-Україна)

У чому ж унікальність лісу Пуща-Водиці? Як виявилося, саме на його території широко представлені 200-річні, так звані "золоті", сосни. При цьому таких лісів у Київській області, крім заказника Дзвинковский у Васильківському районі, вже немає, бо їх усі вирубали.

Одна така сосна здатна акумулювати в землі до 2 тонн вологи, очищає сотні кубічних метрів повітря на тиждень, виділяючи фітонциди, які вбивають хвороботворні бактерії; а також утримує до 1 тонни пилу.

Вирубка лісу в Пуща-Водиці

Фото: Ближче до доріг в лісах Пущі-Водиці проходить не така масштабна вибіркова вирубка лісу (РБК-Україна)

Потужний рекреаційний ресурс цієї місцевості давно приваблював відомих історичний особистостей. Сюди приїжджали відпочивати з родиною Петро I, Катерина II, Микола II. Крім того, дикий густий ліс свого часу надихав Лесю Українку, Миколу Гоголя, Льва Толстого.

Великої шкоди цій місцевості завдала масштабна вирубка лісу в роки німецької окупації.

Після Другої світової війни тут любила відпочивати партійна еліта. Відомо, що в кінці 1940-х років Микита Хрущов підписав спеціальну постанову про виділення в охоронювані курортні ліси "золотого" лісу навколо Пущі-Водиці.

Пуща-Водиця ліс

Фото: Деревину на фактично незахищеній території Пуща-Водицького лісу вивозять офіційно. Зустрічаємо один з лісогосподарських знаків, який говорить про те, що на 103 кварталі в 2017 році пройшла свіжа рубка – було вирубано 24 га лісу тільки на одному цьому кварталі (РБК-Україна)

"Так, до 2000-них років ці території вважалися курортними охоронними лісами. Поки у 2001 році не був прийнятий новий варіант Лісового кодексу України, у рамках якого була скасована в принципі така категорія як курортні ліси. При цьому правки прийняли з першого читання, без обговорення. Фактично подібні ліси по всій Україні закрили для відпочинку та відкрили для пилки", - пояснюють активісти.

Тоді екологам потрібно було діяти швидко.

У 2002 році за пропозицією Київського еколого-культурного центру було створено ландшафтний Межигірсько-Пуща-Водицький заказник площею близько 2 тис. га, мета якого – збереження "золотого" лісу.

Пізніше, в 2014 році, до національного парку "Голосіївський" приєднали більше 6 тис. га Святошинського лісопаркового господарства.

Однак на території цього господарства залишилося ще 4,2 тис. га унікального лісу, який не має сьогодні ніякого захисного статусу. Однак, за словами активістів, це ще не означає, що лісники мають право беззаконно знищувати і вивозити деревину.

"Це колишній курортний ліс. Так, у 2001 році він такий статус втратив. І все ж він залишається міським лісом! У міському лісі в принципі не може відбуватися ніякої лісопромислової діяльності. Він повинен виконувати захисну і рекреаційну функції. Не можна його міняти на деревину. Це використання міського лісу не за призначенням", - говорить один з екологів.

Мікрорайон лісу Пуща-Водиця

Скріншот Google-карт. Мікрорайон лісу Пуща-Водиця, по центру – світлі зони вирубок (2017 рік)

Про нинішній стан не заповіданої частини Пуща-Водицького лісу красномовно говорять кадри з супутника. Досить навіть Google-карт, щоб оцінити масштаб.

"Не треба забувати, що ліс Пуща-Водиці з півночі захищає столицю від радіоактивного попелу, який з'являється внаслідок літніх пожеж у Чорнобильській зоні. Це наша захисна гряда. А як вона може захищати, якщо її систематично знищують?!"

Столичні активісти привезли нас на одне з місць суцільної вирубки лісу. При цьому пояснюють: якщо ближче до основних дорогах і пансіонатів дерева знищують вибірково "острівцями", то далеко від людей (куди вже не можна заїжджати простим відпочиваючим) площі вирубки обчислюються гектарами.

Вирубка лісу в Пуща-Водиці

Фото: Праворуч на фото – одна з територій, де близько 7 років тому вирубали ліс (РБК-Україна)

Перед нами простягається "лиса" ділянка площею 10-15 га, всіяна старими сосновими пнями, навколо яких серед вигорілої трави ростуть невеликі дерева: ялинки, дубки, берези.

"Ось такі ділянки вирубки зустрічаються величезними смугами далі все частіше і частіше. Зараз ми бачимо, що тут ростуть невеликі дерева. Швидше за все їх висадили ті, хто займався вирубкою. Але цим деревам важко прижитися. Вони знаходяться під відкритим сонцем через що марніють і гинуть. Лісом це вже назвати складно. Та й вирубують вони його частіше, ніж він встигає наростати. І вся ця діяльність відбувається не так далеко від санаторіїв, які, до речі, поступово втрачають свій рекреаційний статус", - кажуть екологи.

Місця вирубки

Фото: Поруч бачимо стовпчик, де офіційно зафіксовано, що на певній ділянці в 2008 році були висаджені лісові культури. Швидше за все, в цьому ж році і відбувалася вирубування (РБК-Україна)

Санаторії в Пущі-Водиці

Фото: На території Пуща-Водиці розташовано близько 40 санаторіїв, які можуть втратити свій унікальний рекреаційний статус, адже ліси навколо систематично знищують (РБК-Україна)

При цьому активісти підкреслюють, що під час "санітарних вирубок" лісники захоплюють також ділянки лісу, які знаходяться у заповідній зоні. І це ніхто не контролює!

Сьогодні екологи звертають увагу на ще одну важливу проблему. Справа в тому, що лісники залишають після своїх "нальотів" багато сухих гілок, кори та інших відходів, які нікуди не вивозяться, а залишаються на дільницях, де проходили роботи. Зараз Київська область переживає пожежонебезпечний період. І це сміття може в будь-який момент загорітися.

alt

Фото: Застигла смола говорить про те, що зрубане дерево не було сухим (РБК-Україна)

Золотий ліс Пуща-Водиці

Фото: Вирубують товсті вікові сосни (РБК-Україна)

"Більше того, вони його навіть на місці спалюють. Хоча це абсолютно заборонено! А потім нам розповідають, мовляв, біля Києва недобросовісні "туристи" і "панове відпочиваючі" розводять багаття і учиняють лісові пожежі", - розводять руками наші супроводжуючі.

І справді, на локаціях свіжої вирубки помічаємо сліди колишніх місць, де спалювали деревину.

Місця спалювання деревини

Фото: Одне зі свіжих місць, де спалювали сміття після вирубки сосен (РБК-Україна)

Також побували на численних місцях вибіркової рубки лісу. На відкритих ділянках під палючим сонцем рівними рядами лежать колоди. Лісники навіть не хвилюються на тему того, щоб швидко вивезти це "добро".

Підходимо розглянути вже зрубані, а також позначені дерева.

"І чим це дерево погане? Воно ж не сухе, не гнила і не хворе. Слідів короїда також не видно. Немає взагалі ніяких ознак того, що ці дерева пора було спиляти. Зате поруч ось стоять явно сухі сосни. Але ні, такі нікому і даром не потрібні. А от висока, рівна й товста сосна, придатна для переробки – це інша справа", - каже активіст Денис Пішняк.

Сосни в Пуща-Водиці, Київ

Фото: Деякі сосни лісники навіть не вивозять, так як вони не підходять для виробництва дощок (РБК-Україна)

Вирубка золотого лісу

Фото: Ось такі "мертві шрами" у Пуща-Водицький лісах зустрічаються сьогодні повсюдно (РБК-Україна)

Ходити по лісу дійсно неможливо: душно, спекотно. Дивуємося – ліс же! Тут повинна бути прохолода.

"Вони заїжджають в ліс на тракторах, чіпляють живі дерева, через що вони засихають... Звичайно ж, змінюється мікроклімат цієї місцевості. От колись росла чорниця, тепер вона вигоріла і більше тут не буде зростати. Аналогічна ситуація з конваліями, різними ягодами. Земля ж суха. Вся мікрофлора знищена. Коли ліс густий, у ньому утримується прохолода. Тепер же гармонія порушена. Дерева, що залишилися, також висихають, це веде за собою висихання озер, тут їх кілька. До речі, якось бачили, як на місці вирубки бігала козуля", - пояснюють екологи.

Ліси Києва

Фото: Колись в такому дуплі могла жити білочка або дятел. А за законом дуплисті дерева рубати не можна (РБК-Україна)

Проблема особливо актуальна зараз для Києва, який страждає від спеки. Адже саме такі міські ліси як Пуща-Водиця акумулюють вологу і знижують на кілька градусів температуру повітря великого міста.

Крім того, не потрібно забувати, що ліси навколо Києва служать бар'єром, який захищає місто від радіоактивного пилу і різних шкідливих речовин, які з'являються в результаті частих пожеж у Чорнобильській зоні.

Суха сосна в Пуща-водиці

Фото: А ось і суха сосна. Саме такі дерева повинні прибирати під час санітарної вирубки. Але така сосна на ринку не цінується (РБК-Україна)

Також побували і на лісопилці, яка знаходиться вже у селищі. Екологи посміхаються: "Ну це ж смішно! Яка може бути лісопилка в міському лісі?! Це нонсенс".

І все ж цех по переробці деревини працює цілком легально і, як видно, без зупинок. Навіть у розпал курортного сезону, коли навколо прохолоджуються відпочиваючі, лісопилка працює повним ходом. Соснові дошки виробляються з завидною регулярністю.

Лісопилка на території Пуща-Водиці

Фото: Лісопилка на території Пуща-Водиці (РБК-Україна)

Лісопилка в Пуща-Водиці

Фото: Лісопилка на території Пуща-Водиці (РБК-Україна)

Лісопилка, Пуща-Водиця

Фото: Безумовно, поговорити з керівництвом підприємства не можна. При цьому навіть охоронця не було видно – одні тільки робітники, яким немає справи до журналістів з камерами (РБК-Україна)

Пуща-Водиця

Фото: Навколо лісопилки також картина сумна. Ця територія сьогодні входить у створений у 2014 році нацпарк, однак перш, ніж отримати захисний статус, тут встигли вирубати найкращі дерева і перетворити колись мальовничу місцевість в жарку пустку (РБК-Україна)

alt

Фото: Біля тартака бачимо залишки невдалого "піару". Активісти сміються: колись сюди приїжджали українські знаменитості та висаджували дерева. Дерева давно висохли, а ось пам'ятні таблички, немов "надгробні меморіали" залишилися (РБК-Україна)

Завдання – створення заказника

Сьогодні активісти прагнуть створити на незахищеній території лісу площею 4,2 га заказник.

В теорії все відбувається просто: отримання дозволу від лісопаркового господарства на створення тут заказника, потім пишеться наукове обґрунтування, подається кінцевий результат Київраді, яка голосує і дає дозвіл.

Однак блага ідея застопорилася на початковому етапі – лісники не дають такого дозволу. Тому активісти намагаються тиснути хоча б думкої громадськості.

Статус заказника дозволить контролювати вирубку дерев на цій території.

Однак, реалії невтішні – навіть, здавалося б, законом захищені території Пуща-Водиці сьогодні піддаються знищенню.

Ліси Пущі-Водиці знищуються

Фото: Дача будується на території Пуща-Водицького лісопарку. Головне, що паркан пофарбований у патріотичні кольори (РБК-Україна)

"За 15 минулих років у заказнику Межигірско-Пуща-Водицькому суцільними рубками вирубано понад 200 га, що становить близько 10 % заказника", - йдеться в повідомленні Київського еколого-культурного центру.

Активісти-екологи також підтверджують: "За нашими даними, в Києві вирубують стільки дерев, скільки і в цілому в Київській області! Де рубають? В заказниках: Дарницькому, Святошинському, Конча-Заспа!"

В якості невеликого підтвердження своїх слів, активісти привезли нас на місце будівництво елітної дачі. Побудували її в заповідному об'єкті... Пуща-Водицком лісопарку!

alt

Фото: Поруч з дачами бачимо застережливий стовпчики – тут заповеданный об'єкт. Однак нікого це не хвилює (РБК-Україна)

"Ми цю дачку спостерігаємо ще з 2013 року. Після повалення Януковича будівництво призупинили. Боялися, напевно... І ось знову продовжили, вже нову дачку поруч почали будувати. Логічно це будівництво є незаконним – воно ж проходить в заповідній зоні і для цих цілей знищуються вікові сосни. Хоча під нього могли нібито виділити ділянку, дати дозвіл", - пояснюють активісти.

Кому належить ця ділянка - невідомо. По території снують різноробочі, однак поговорити з ними не вдалося.

Супроводжують нас екологи-активісти знизують плечима.

"І все ж необхідно залишився ділянку зробити заповідником. Потрібно привернути увагу громадськості, так як люди взагалі не знаю, що відбувається сьогодні в Пуща-Водиці. Такого тут ніколи не було! Необхідно домогтися дозволу Київради, що забороняє проводити неконтрольовані комерційні рубки без обговорення та згоди з громадськістю. Іншого шляху захисту Пуща-Водицького лісу просто немає".

https://styler.rbc.ua
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друкуДодайте коментар, висловіть свою думку

Люби, Боже, правду | 08.08.2017 16:54:31

"...кубометр 200-річного дуба коштує приблизно як однокімнатна квартира в Києві...." - це ж маячня
"У лісі часто зустрічаються позначки для спилу на абсолютно здорових соснах." - в абсолютно здорової сосни (на фото)засохла майже вся крона.
"Екологи посміхаються: "Ну це ж смішно! Яка може бути лісопилка в міському лісі?! Це нонсенс". - На вигляд цій сучасній лісопилці (вона, судячи з табличок, державна) років зо 20, чому активісти раніше не сміялися?
"Деякі сосни лісники навіть не вивозять, так як вони не підходять для виробництва дощок." - лісопродукція на фото ще не готова до вивезення: не обрізано гілки і не порізано на відрізки.
Суцільні негативні емоції і ненависть.

[Відповісти]

   Сторінки: 1Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
Klen.ua frezycnc.in.ua