Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Новини
Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто пов'язаний з деревообробкою і не тільки.

Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне відбуватися заготівля деревини. З найважливішого – віднині основна перевага надається вибірковим методам, рубкам...

Більше новин за тегами
Статті

Цього вимагають від організаторів аукціонних торгів вітчизняні деревопереробники. Нинішні умови проведення аукціонів із продажу необробленої деревини, які створило Державне агентство...

739
14.09.2017р.
Темна сторона електронних торгів деревиною
Які результати традиційних аукціонів “з голосу”.

 

Львівська область – одна з небагатьох, в якій квартальні торги необробленою деревиною на 4-й квартал проведені з голосу в торгівельному залі, а не через нав’язаний з київських пагорбів електронний майданчик. То ж маємо можливість порівняти результати традиційних та електронних торгів, проаналізувати їх наслідки для розвитку деревообробного бізнесу.

На продаж лісогосподарськими підприємствами було виставлено 45,3 тисячі кубометрів деревини. Викуплено під час аукціону майже 83 % лотів, а підвищення ціни відбулося в-середньому в межах 5 %. Відзначимо: зростання вартості сировини вкладається в офіційний рівень інфляції та, за нашими розрахунками, не погіршить фінансовий стан деревообробних підприємств.

Вагомим результатом торгів з голосу є те, що біля 80 % деревини придбано деревообробними підприємствами Львівщини. В області будуть збережені робочі місця, сплачені податки. А найголовніше – працівники гідно зустрінуть Різдво та Новий рік у колі сім’ї, а не на заробітках за кордоном.

 

Чи є життя після інтернет-аукціонів?

Ситуація в областях, де підприємців загнали на електронний аукціон, різко погіршилась.

Після електронного аукціону третього кварталу державні чиновники заспокоювали підприємців, мовляв хто не зміг купити достатньо сировини, отримає її по прямих угодах. Добігають останні дні третього кварталу і стає зрозумілим, що прямі угоди – то не для всіх і не на завжди.

Деревообробники вкотре стають жертвою чиєїсь жадібності. І справа не лише в тому, що Аграрна біржа вирішила підняти ціну на свої послуги.

Громадська рада при Держлісагентстві зверталась до керівництва лісової галузі із застереженнями про електронні торги: вони зруйнують малий та середній деревообробний бізнес, який є основним роботодавцем у регіонах. У підтвердження ми отримуємо інформацію від колег з Полісся про те, що більшість місцевих підприємців за місяць до завершення кварталу вимушені суттєво, аж до зупинки, скоротити виробництво.

Критичними для деревообробників стали електронні торги деревиною на четвертий, найбільш важкий квартал року. Частина підприємців змогла викупити лише від 10 до 30% від необхідного, а інші взагалі залишися ні з чим.

Питання: чому ситуація після проведення електронних аукціонів ще гірша, ніж до запровадження мораторію?

Як не парадоксально, але у розрекламованих «прозорих» інтернет-майданчиків забагато темних закутків.

По-перше ні під час, ні після торгів неможливо ідентифікувати покупців, отже практично неможливо відстежити сумлінність виконання біржових угод переможцем торгів. Така особливість дозволяє недобросовісним покупцям наганяти ціну на аукціоні, а потім не викуповувати лоти.

По-друге електронні торги – зручний інструмент для монополізації ринку деревини крупними підприємствами. Навіть двократне зростання ціни на десяток лотів нівелюється, якщо їх придбано сотні. Натомість підприємець, який вказав у заявці саме ті 10 лотів, збанкрутує.

Власне таку монополізацію ми спостерігаємо на ринку дубу.  Ціна на дубовий пиловник та фанерну сировину, й без того завищена,  в ході електронних торгів фактично подвоїлась! Так, за інформацією колег, на аукціоні у Прикарпатті фактично весь дуб викуплений одним покупцем.

Аналогічна ситуація на Закарпатті: майже 80 % дубової сировини виграв один покупець.

Так не повинно бути, бо монополія шкодить і деревообробному бізнесу і лісгоспам!

Ринок хвойних порід не відстає. На електронних аукціонах пиловник сосновий злетів у ціні від 200 до 500 гривень за кубічний метр. Незначне подорожчання пиломатеріалів не компенсує і не виправдовує такий зліт.

Кричуща і красномовна ситуація склалася на електронних торгах, організованих Аграрною біржою, де торгували деревиною лісгоспи  Межигірського району Закарпатської області. Вартість кубометра смереки подвоїлась і сягнула ціни від 2800 до 4000 гривень! Хто може купляти заготовку чи навіть готові меблі за такої вартості сировини? Може та смерека вкрита сусальним золотом?

Причина – у будівництві заводі “Швайгофер” в Коломиї. Бюджет цього гіганта дозволяє робити у збиток тривалий час, набагато триваліший, ніж можуть витримати місцеві (і не тільки) підприємства. Тобто йде “розчистка” ринку і можливе повторення “Румунського” варіанту в Україні. А 20 чоловік на одному заводі будуть переробляти стільки ж, як половина Закарпаття до цього.

Для порівняння. Споживачі Угорщини  вже відмовляються від нашої продукції, бо в них кругляк смереки коштує 56 Євро на пилорамі, тоді як ціна на електронному аукціоні склалась від 90 Євро за кубометр в лісі! Про яку чесну конкуренцію може йти мова?

Лісові генерали, представники біржі радіють: небачений зліт ціни! Але вони або не розуміють, або не бажають розуміти, що монополіст, якого зростили власними зусиллями, через два-ти роки буде диктувати свої умови контракту, бо витрати на захват ринку треба буде компенсувати через здешевлення сировини.

Проте, судячи з відсутності стратегії або програми розвитку лісового господарства і промисловості, ні в Уряді, ні в Мінагорополітики, ні в Держлісагентстві так далеко не заглядають. Як не заглядають можновладці ні у Господарський Кодекс, де чорним по білому прописані засади соціальної та економічної політики держави України, ні в Антимонопольне законодавство.

Натомість продовжують нарощувати потужність лісопилок у держлісгоспах, списувати більше сировини по собівартості на власну переробку та отримувати вихід дохід з того менше, ніж вони отримали б, продавши сировину кругляком.

А тим часом зліт цін, штучно спровокований із запровадженням електронних торгів та збільшенням власної переробки, лише підігріває нелегальний ринок деревини.

 

І на довершення.

Власне торгівля на електронному майданчику відбувається на останніх долях секунди. При рівних умовах виграє більша ставка.

Але умови далеко не рівні.

Один з підприємців Івано-Франківської області, який взяв участь у торгах, розповідає, що програма електронних торгів має властивість періодично «підвисати». І поки вона «вісить», лот встигає викупити хтось інший. Це явище спостерігалося паралельно на комп’ютерах кількох колег.

Навіть був проведений експеримент: умисне робилися високі ставки на лоти. Проте майже завжди і, як правило, з мінімальною перевагою лоти вигравав хтось інший.

Як можна за долі секунди до завершення торгів побачити ставку і мінімально її перебити?

Логічних пояснень тільки три:

  1. Перевагу має той, у кого кращий інтернет-зв’язок, менший час проходження сигналу, нема «підвисань» і затримки.
  2. Можливе втручання безпосередньо в програму або на сервер, що дозволяє маніпулювати результатами торгів.
  3. Використання так званої програми «снайпера». Вона відома тим, хто бере участь в інтернет-аукціонах на таких всесвітньо відомих сайтах як, наприклад, «eBay». Завдання «снайпера» – зробити найбільшу серед всіх інших покупців ставку на останніх сотих долях секунди до завершення торгів.

Тим, хто скаже: «от бачите, навіть такі гіганти як «eBay» беззахисні перед «снайпером», що вже казати про якусь Аграрну біржу», відповім, що ні одне підприємство не купляє сировину для свого виробництва виключно через інтернет-сайти. А ви знаєте такі приклади?

Але Держлісагентсво та окремі урядовці вперто заганяють бізнес на електронні торги, нав’язують послуги, про які ніхто не замовляв, одноосібно визначають біржу – організатора аукціону.

Які ще необхідні аргументи керманичам лісової галузі, щоб доказати про безглуздість і небезпеку продажу деревини виключно через електронні аукціони? Які потрясіння повинні статися, щоб доказати необхідність зваженого і комплексного підходу до змін правил торгівлі деревиною? Чи розуміють керівники державних органів влади наслідки своїх дій для працездатного населення і місцевих громад по всій Україні і свою персональну відповідальність?

 

«Асоціація деревообробників та лісозаготівельників Львівщини»

Микола Когут


https://www.lisportal.org.ua
Теги та ключові фрази
https


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

   вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua