Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію


Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?Новини
Ліс буде знаходитися за 29 км на північний захід від центру Парижа

Директора Турківського "Галсільлісу" засудили за незаконні вирубки лісу.

Більше новин за тегами
Статті

Цього вимагають від організаторів аукціонних торгів вітчизняні деревопереробники. Нинішні умови проведення аукціонів із продажу необробленої деревини, які створило Державне агентство...

222
04.05.2018р.
Нова технологія знижує вартість OSB-плит та розширює сировинну базу

Вже декілька років світовою лісопромисловістю крокує технологія двоступеневого виробництва стружки для OSB-плит. Сировиною є кривостовбурова – а тому дешева – деревина. Використання такої сировини стало можливим завдяки унікальній технології, розробленій фірмою Maier Zerkleinerungstechnik GmbH, дочірнім підприємством групи компаній Dieffenbacher. Зростання дефіциту традиційної сировини найбільш відчутне в Азії та Африці, оскільки попит на деревину, що необхідна у будівництві, перевищує обсяги лісозаготівлі. Через високі ціни на якісну деревину, виробництво фанерних плит з конкурентоспроможною ціною стало, по суті, неможливим. В Україні цю технологію поки не використовують. Ймовірно, дається в знаки велика кількість необхідної сировини для виготовлення плит за старими технологіями.

Економічна організація виробництва OSB-стружки

Традиційна технологія отримання стружки для виробництва плит OSB передбачає використання великогабаритних стружкових верстатів для переробки довгомірних сортиментів, сировиною для яких служать високоякісні, обкоровані і по можливості прямі стовбури дерев. Така технологія виготовлення OSB-плит не є дешевою альтернативою фанері, оскільки вихідна сировина для виробництва і того, і іншого продукту схожа за характеристиками.

Науковці шукали шляхи виробництва OSB-плит з раніше невикористаних дешевих сортиментів, таких, наприклад, як тонкомірна, кривостовбурова або попередньо відсортована деревина вторинного використання. Ефективне рішення запропонувала фірма Maier Zerkleinerungstechnik GmbH, розробивши унікальну двоступеневу технологію. На першому етапі сортименти деревини без попередньої окорки подрібнюються на спеціальній машині на макротріску довжиною 80-120 мм, а на другому етапі ця тріска подрібнюється вже в OSB-стружку. Завдяки особливій конструкції ротора і ножового кільця, науковці досягли оптимального розподіл матеріалу всередині верстата, що дозволило отримати однорідну тонку OSB-стружку завтовшки від 0,3 мм.

У порівнянні з процесом переробки прямих довгомірних стовбурів, при застосуванні двоступеневої технології, утворюється набагато більше дрібної фракції. Ця стружка далі змішується зі смолами та використовується для виготовлення середнього шару плити. Велика стружка також змішується зі смолами і використовується для виготовлення зовнішнього шару плити OSB.

Довгомірна OSB-стружка, що виготовляється за двоступеневою технологією, є значно тоншою та вужчою, від тої, що виготовляється за традиційною технологією. Коефіцієнт форми (відношення довжини до товщини) такої плити є вищим, а поверхня є більш гладкою. У порівнянні зі звичайною OSB-плитою, нова технологія дозволяє забезпечити більш рівномірний розподіл тиску на плиту, підвищує граничну міцність при поперечному розтягуванні і при викручуванні шурупів.

Випробування і їх результати

Ще в 2011 році Maier Zerkleinerungstechnik GmbH представила двоступеневу технологію виготовлення OSB-стружки на виставці Ligna. У наступні роки були проведені численні випробування з різними сортиментами і видами деревини. У підсумку було проведено промислове випробування на заводі одного з найбільших європейських виробників OSB-плит. В рамках цього великомасштабного промислового випробування 400 кубометрів OSB-стружки, виготовленої за інноваційною технологією, подавалися в бункер, налаштований на звичайний виробничий процес. Без зміни будь-яких технологічних параметрів було виготовлено понад 100 плит. Наступні лабораторні дослідження на підприємстві, а також заключний аналіз, підтвердили, що отримана двоступінчастим методом OSB-стружка може використовуватися без зміни будь-яких виробничих параметрів, а якість плит не відрізнятиметься від тих, що вироблені традиційним шляхом. Нова технологія відповідає вимогам норм DIN EN300 для плит OSB-3 і OSB-4.

«Ця технологія набагато випередила час, оскільки до моменту її розробки на ринку було ще досить багато доступного за низькими цінами круглого лісу для виготовлення OSB-плит традиційним методом», – зазначає генеральний директор Pioneer OSB Пек Шонг.

Впровадження технології в лініях безперервного виробництва

В останні два роки двоступенева технологія виготовлення OSB-стружки була успішно впроваджена на заводах компанії Pioneer OSB в Малайзії та Китаї. Спочатку двоступеневу технологію виготовлення OSB-стружки випробували на одноповерховій установці на заводі Pioneer OSB, де виробляються в основному неорієнтовані стружкові плити. Результати настільки вразили керівництво компанії, що двоступеневу технологію почали застосовувати на підприємствах, де ведеться безперервне виробництво плит OSB.

Дешева сировина для двоступеневого виготовлення OSB-стружки купується у великих лісгоспах, де у великій кількості накопичується тонкомірна і кривостовбурова деревина, яка не придатна для використання в меблевій промисловості.

На заводі Pioneer OSB виготовляють як традиційні OSB-плити, так і ламіновані плити для опалубки. Вся необхідна OSB-стружка віднедавна виготовляється виключно за двоступеневою технологією. З травня 2017 року підприємство забезпечує світовий ринок в обсязі 150 тис. кубометрів високоякісних плит.

Технологія з майбутнім

Як демонструє приклад компанії Pioneer OSB, застосування двоступеневої технології робить можливим переробку сортиментів деревини, які раніше не використовувалися у виробництві OSB-плит. Інновація дозволяє підприємствам вийти на ринок, створюючи заводи невеликої потужності, наприклад, в районах з дефіцитом сировини або там, де є невеликі локальні ринки збуту продукції. Крім того, вона може застосовуватися для підвищення продуктивності діючих заводів OSB, якщо є можливість використання більш дешевої деревини. Особливо слід відзначити, що установка двоступеневої лінії може бути зроблена, по суті, без серйозного переривання виробничого процесу. Загальна ефективність експлуатації заводу істотно збільшується без зміни технологічних параметрів виробництва.

Українські виробники не поспішають закупати інноваційне обладнання: якісної деревини на українському ринку вдосталь, тому економічного сенсу у такій ініціативі буде мало. «На сучасному етапі інвестиції у таке виробництво виглядають сумнівними. Високоякісної сировини вистачає та й виробничі потужності за класичною технологією не є застарілими. Ми постійно модернізуємо обладнання, оновлюємо парк верстатів. Крім того, такі інвестиції, в принципі, як і будь-які інші, можливі лише за умов стабільного розвитку економіки, чого ми, на жаль, в Україні не спостерігаємо, – коментує технолог одного з виробництв Святослав Гречка. – Загалом, нова технологія виглядає дуже привабливо. Використання дешевих кривих стовбурів, які взагалі мало для чого придатні, значно знизить собівартість готового продукту. Мені здається, питання про впровадження цієї технології скоро стане актуальним, коли з ростом ринку більш якісна деревина буде йти на потреби виготовлення дорожчих виробів з дерева».

 

Ігор Симисенко, журналіст

https://www.lisportal.org.ua
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друкуКоментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   вагонка киев цена Shrips - знайти попутника для подорожі
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua frezycnc.in.ua