Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію


Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?Виставки
Виставки

14 травня - 17 травня 2019 року

Україна м.Львів,
Виставковий центр «ПІВДЕННИЙ-EXPO», вул. Щирецька, 36
Новини
Українські виробники потерпають від нестачі деревної сировини та завищених цін на неї, а окремі державні лісгоспи демонструють геть не державницький підхід

ДП «Дрогобицький лісгосп» активно розвиває деревообробний напрям. Відтак, підприємство придбало нове обладнання для переробки деревини.

Більше новин за тегами
Статті

Цього вимагають від організаторів аукціонних торгів вітчизняні деревопереробники. Нинішні умови проведення аукціонів із продажу необробленої деревини, які створило Державне агентство...

237
21.06.2018р.
Ліса гублять — навмисно відмовившись від робіт по захисту
За останні 18 років загальний об’єм заготівлі деревини майже подвоївся, проте площа лісозаготівлі, не збільшилася, а, навпаки, зменшилася на 40 тисяч гектар. Менше половини від усієї деревини було заготовлено рубками головного користування – більшість зібрали в результаті «рубок формування і оздоровлення лісів та інших заходів, пов’язаних з веденням лісового господарства», більш відомих як санітарні рубки. При цьому з 2010 року площа обробки лісу проти короїда зменшилася у два рази, а площа уражених фондів – збільшилася у 3,5 рази. 

 

Поясняти різке зростання санітарних рубок хижою політикою лісгоспів не цілком вірно, оскільки, по-перше, значно збільшилася площа всихання лісів через глобальні кліматичні зміни, а, по-друге, боротьба з короїдом та іншими шкідниками лісу впала до рекордно низьких показників. За наявними даними, у 2005 році проти шкідників та хвороб лісу було оброблено майже 235 тисяч гектарів. З них біологічним методом 189 000 гектарів, хімічним – 46 000. У 2017 році було захищено лише 46 100 гектарів лісу. З них біологічним методом 31 400 гектарів, хімічним – 14 700. Хоча саме з цього мають починатися багаточисельні галузеві дискусії, а не з біологічних та екологічних чинників. З короїдом борються у 5 разів менше, ніж 12 років тому. І це має наслідки: якщо у 2010 році від пошкоджень шкідливими комахами загинуло 1295 гектари лісових насаджень, то вже у 2017 площа загибелі склала 5439 гектари.

Дивним є той факт, що кількість загиблих від короїда дерев стрімко зросла лише в останні роки. У 2010-2015 роках показник площі стабільно тримався на рівні приблизно 1100-1300 гектарів. У 2016 це показник склав вже 2332 гектарів, а у 2017, як ми вже зазначили, – 5439 гектарів. Проте площі, що обробляють проти короїда, стабільно знижуються. Все ж, порівняно з позаминулим роком, площа обробки трохи зросла, але абсолютно непропорційно до реального положення справ: лише на 20% відсотків, а площа загибелі лісу від короїду, як ми помітили, зросла удвічі.

Дані: Держстат України

Офіційна статистика щодо лісового господарства України виглядає невтішно. Площа рубок перевищує площу лісовідновлення у 7 разів. При цьому, коливання у площі рубок, викликані економічними та політичними факторами, майже не впливають на площу лісовідновлення. Тобто кожен рік ліс відновлюють приблизно на одному рівні, незалежно від того, скільки дерев зрубали. У перспективі 30-40 років це призведе до різкого зменшення кількості стиглого лісу на території України та катастрофічному зменшенню лісового покрову в цілому.

Виникає питання, чому лісгоспи не змінюють тактику боротьби з короїдом – варто хоча б повернутися на рівень обробки лісу 2013 року. Насправді, можливо таке, що боротьбу з короїдом ведуть пасивно абсолютно свідомо, штучно створюючи таку проблему.

Дані: Держстат України

У довготривалій перспективі, цифри щодо рубок українських лісів виглядають так: якщо площа рубок у 2017 році порівняно до 2000 року зменшилася, то об’єм зрубаної деревини зріс удвічі: з 11 262 тисяч кубометрів у 2000 році до 21 923 тисяч кубометрів у 2017. Можна було б порадіти інтенсифікації процесам лісозаготівлі, але дані щодо лісовідновлення скажуть краще. Якщо брати до уваги нинішню тенденцію, то лише кожне друге посаджене дерево доросте до віку зрілості: левова частка усіх рубок проходить у рамках формування і оздоровлення лісів та інших заходів, пов’язаних з веденням лісового господарства.

В абсолютних цифрах за 2017 рік складається така ситуація: з 21 923 000 кубометрів загальних рубок лише 9 390 600 кубометрів припадає на стиглий ліс. Але якщо порахувати відношення рубок санітарних та загального користування по площі, то площа рубок стиглих лісів складає лише 9% (35 000 га) від загальної (419 000 га). Тобто 9% площі стиглих лісів дають стільки ж деревини у перерахунку на об’єм, скільки 90% усієї площі, що припала на санітарні рубки. А співвідношення об’ємів, як ми пам’ятаємо, є 1:2.

Дмитро Карабчук, експерт Всесвітнього фонду дикої природи, розповідає: «Близько 47% всіх заготовлених дерев в Україні за минулий рік – від санітарних рубок, переважаюча із яких – суцільні. Звичайно що частина з них призначена вірно. Але у Польщі, наприклад, де більшість лісів має схожі кліматичні умови місцезростання, – це близько 10%, а за нашою вибірковою оцінкою, здійсненою WWF у 2017 році, – близько третини від перевірених не мали суттєвих зауважень експертів».

Дані: Держстат України

Тому можливо, головною причиною такого плачевного стану українських лісів є відсутність загальнодержавної злагодженої програми сталого розвитку лісу. Фактично, ми повторюємо хибний шлях Російської Федерації, яка вже навіть на законодавчому рівні розглядає ліс як склад колод, а лісове господарство – як галузь видобувної промисловості. Україна повільно, але вірно переймає такий підхід: але Росія може собі це дозволити, а ми – ні. Годі й казати, що подібна стратегія призведе до майже повного винищення лісів.

https://www.lisportal.org.ua

Теги та ключові фрази
https


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друкуКоментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   вагонка киев цена Shrips - знайти попутника для подорожі
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua frezycnc.in.ua