Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію


Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?***
Новини
Ліквідований у березні 2019 року «Клеванський лісозавод “Промінь”» дружини екс-голови Держагентства лісових ресурсів Віктора Сівця у період з 2016 по квітень 2018 року експортував української...

Корни нынешних европейских проблем, связанных с реализацией лесоматериалов следует искать в особенностях 2018 года. Ряд крупных ветровалов и снеголомов, необычно жаркий и сухой...

Більше новин за тегами
Статті

Цього вимагають від організаторів аукціонних торгів вітчизняні деревопереробники. Нинішні умови проведення аукціонів із продажу необробленої деревини, які створило Державне агентство...

805
05.10.2018р.
Лісівничі ігри у ЗМІ: псевдоконцесія з британським відгомоном
Лісівнича галузь в нашій державі – постійний ньюсмейкер. В той час, коли одні ЗМІ активно говорять про те, що Україні, на відміну від більшості країн Європи, вдалося уникнути глобальних лісових пожеж, відзначають прогрес у боротьбі з контрабандою лісу та демонструють рекреаційні пункти, інші засоби масової інформації знаходять негативні інформприводи. Часто недостовірні, а інколи – завідомо видумані.

 

Декілька місяців тому лісівникам за допомогою активної медійної діяльності, за підтримки експертів та принципових журналістів вдалося «погасити» інформаційну хвилю щодо «псевдодослідження» британської неурядової організації. Нагадаємо, що низка ЗМІ, посилаючись на «дослідження», публікували дані, відповідно до яких повідомлялося про фантастичну статистику контрабанди лісу.

До речі, ці незрозумілі дані британського «дослідження» були спростовані. А Держлісагентство подаватиме до лондонського суду за непідтверджені наклепи на лісове господарство України.

Володимир Бондар зазначив, що відповідно до британського законодавства, агентство звернулося до організації з пропозицією пояснити, звідки вони взяли озвучені в звіті дані, проте відповіді не отримало.

«Відповіді чи спростування ми не отримали, тому подаватимемо до суду з вимогою визнати цю інформацію неправомірною», – сказав посадовець.

Як тільки лісівникам вдалось відстояти свою репутацію у «британському питанні», з’явилися нові публікації.

24 вересня о 17:16 авторитетне видання «Обозреватель» опублікувало матеріал із заголовком «Найбільшій в Європі компанії можуть передати в концесію п’ять українських лісгоспів». Основний меседж публікації передано в її ліді – «Державне агентство лісових ресурсів України веде переговори про передачу в концесію 5 лісгоспів австрійської Holzindustrie Schweighofer, найбільшому в Європі лісозаготівельнику».

Наводять автори публікації і свій основний аргумент – лист Держлісагентства з буцімто підписом виконувача обов’язків голови Володимира Бондаря, який адресований Геральду Швайгофферу, власнику Holzindustrie Schweighofer. Фото «листа», а може і його оригінал дивним чином потрапили в редакцію.

Медійники вирішили не бути голослівними і пішли далі, назвавши перелік п’яти лісгоспів, які нібито мають бути передані австрійській компанії на умовах концесії. Зокрема, йдеться і про Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство Камінь-Кашірськагроліс, що знаходить у Волинські області. Окрім цього підприємства, до переліку, який наводить сайт, потрапили ДП «Новоград-Волинське лісомисливське господарство» (Житомирська область), Олевське лісове господарство (Житомирська область), Сторожинецький лісгосп (Чернівецька область), Хотинський лісгосп (Чернівецька область) .

Пропозиція української сторони щодо концесії, на думку журналістів і відповідно до фотографії листа, яким оперують медійники, продиктована важким фінансовим становищем вітчизняних лісгоспів. Така становище «різко посилилося після введення земельного податку на лісові землі України (введений законом України від 10.07.2018 №2497-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо стимулювання створення та діяльності сімейних фермерських господарств»). До введення цих змін лісові господарства платили земельний податок як складову рентної плати. Введення додаткового податку може призвести до вимушеного банкрутства підприємств», – йдеться в листі.

За версією журналістів, віденському підприємцю пропонується розглянути можливість взяття в концесію п’яти лісгоспів, що «дозволить налагодити на належному рівні міжнародне співробітництво та підвищить конкурентоспроможність українських державних лісогосподарських підприємств». Лист, фото якого додається у публікації, датований 6 вересня цього року і буцімто підписаний заступником голови Держлісагентства, депутатом Волинської обласної ради, Володимиром Бондарем.

В публікації акцентують увагу на тому, що Holzindustrie Schweighofer працює в сегменті B2B, тобто не виробляє готову продукцію з дерева, а поставляє деревину промисловим клієнтам, по суті будучи дуже великою «лісопилкою». Одне з найпотужніших лісопильних підприємств компанії знаходиться всього в 100 км від українського кордону в Румунії. Таким чином журналісти наводять ще один аргумент для правдоподібності своєї версії: недалеко від кордону – значить ближче везти деревину.

Кинули журналісти і майже непомітний, але досить показовий камінь в город австрійської компанії, навівши приклад того, що кілька років тому Holzindustrie Schweighofer анонсувала будівництво заводу в Україні, в Коломиї, але відмовилася від цих планів. Себто, компанія, яка не захотіла інвестувати в українську економіку, тепер хоче використовувати її ліси для свого збагачення.

Як вказано на сайті, Holzindustrie Schweighofer – традиційна сімейна компанія австрійського походження, широко представлена ​​в Центральній і Східній Європі, особливо в Румунії. На підприємствах компанії працює більше 3100 співробітників в Австрії, Німеччині та Румунії. Девіз компанії – «Дерево – наша пристрасть».

«Волинська правда» не могла оминути увагою серйозний інформаційний привід, в якому фігурує досвідчений волинський політик та чиновник Володимир Бондар, а також – лісгосп з Камінь-Каширського району, що нібито мають передати у користування австрійській фірмі. Зважаючи на авторитетність видання «Обозреватель», матеріал вартувало б просто передрукувати, однак при детальному аналізі публікації нам впали у вічі суттєві деталі. Однак, про все по порядку.

Для початку варто розібратися із тим, що ж таке концесія в лісовій галузі, дати дефініцію поняттю. Концесія — договір про передачу природних багатств, підприємств, інших господарських об’єктів, що належать державі чи територіальній громаді, в тимчасову експлуатацію іншим державам, іноземним фірмам, приватним особам.

Цікаво, що питання концесії українських лісів постає із стихійною періодичністю. Для прикладу, у грудні 2017-го року українські хранителі лісу продемонстрували свою категоричну позицію, вийшовши на багатотисячні мітинги по всій Україні проти концесії та приватизації лісів. Позиція лісівників виявилася послідовною: 24 вересня, відразу після публікації на сайті «Обозреватель», на офіційному сайті Державного агентства лісових ресурсів України з’явилася публікація-спростування недостовірної інформації із заголовком «У ЗМІ поширюється фальшивий лист Держлісагентства».

«Сьогодні низка засобів масової інформації, з посиланням на інтернет-сайт «Обозреватель», поширили лист нібито за підписом заступника Голови Державного агентства лісових ресурсів України Володимира Бондаря до однієї з австрійських деревообробних компаній з проханням розглянути можливість взяти у концесію низку лісогосподарських підприємств України. Державне агентство лісових ресурсів України офіційно заявляє, що жодного подібного листа з такими пропозиціями відомство не надсилало, і відповідно жодних подібних листів заступник Голови Держлісагентства Володимир Бондар не підписував», – категорично заявили лісники.

Далі по тексту – чи не головний аргумент на користь того, що лист – фікція: «Номер, який зазначається на розповсюдженому у мережі листі, не міститься в журналі реєстрації вихідної кореспонденції Держлісагентства. Варто зазначити, що Держлісагентство надсилає листи за кордон на подвійному міжнародному бланку і мовою країни, до якої надсилається лист». Окрім цього, лісівники запевнили, що питання, які порушенні у фальшивому листі Держлісагентства, не можуть вирішуватися відомством одноосібно.

У Держлісагенстві запевнили що, поширений в мережі лист є підробкою. У зв’язку з цим, лісівники заявили про те, що звернуться до правоохоронних органів.

Відомство переконує, що сфабрикованим є не лише лист, а й позиція Держлісагенства, працівники якого пропонували та підтримують необхідність зазначення в проекті Закону України «Про концесії» норми про те, що лісгоспи не можуть передаватися в концесію. «Варто зазначити, що Державне агентство лісових ресурсів України постійно звертає увагу на неприпустимість передачі українських лісів у концесію. В усіх публічних виступах та офіційних листах постійно надаються аргументи щодо негативних результатів у разі можливої концесії лісового господарства», – заявили у відомстві.

Лісівники звернулися до засобі масової інформації, які поширили фальшивий лист Держлісагентства, з проханням спростувати інформацію. Однак, поки що, безрезультативно. Тож лісівники були змушені продовжувати «гнути свою лінію», аби відстояти правду. Днем пізніше, 25 жовтня, на з’їзді лісівників України хранителі лісу устами свого лідера – заступника Голови Держлісагентства Володимира Бондаря ще раз підтвердили свою позицію: «Із засобів масової інформації я дізнався, що виявляється за моїм підписом вийшов лист до пана Швайгофера, яким ми не багато не мало, пропонуємо йому взяти в концесію деякі наші підприємства. Безперечно, це фальшивка і це недостойна позиція. Але така позиція сьогодні є. Вона іде через ЗМІ. В листі є вихідні дані, які не відповідають дійсності, тут є підпис схожий на мій. Як так цинічно і нагло можна викручувати позицію, знаючи як довго і як болісно ми з вами виступали проти самого поняття концесії в українських лісах?»

Бондар запевнив, що такою є позиція не лише Держлісагентсва, а й всієї лісівничої громади. Окрім цього, на переконання виконувача обов’язків голови відомства, «задекларований окремими силами рух до приватизації лісів, до створення єдиної компанії, до передачі лісового господарства у концесію – це рух, який в кінцевому своєму варіанті означає знищення українських лісів.

«Проти висловились і одностайно учасники національного діалогу з питань реформування лісової галузі, який був проведений у липні цього року за сприяння Європейської економічної комісії ООН та ФАО. У Словенії, Литві чи Австрії існування єдиної компанії є цілком можливим у наслідок невеликої – до 20% частки державних лісів. В Україні ж діє 381 лісогосподарське підприємство і за умов стовідсоткової державної власності на ліси приватизувати їх простіше, «схлопнувши», як казав класик в одне. Ми дуже вдячні, що проти цього хибного рішення виступили депутати місцевого й загальнодержавного рівня.» – цитує Володимира Бондаря офіційний сайт Держлісагенства. Без сумніву, така позиція ще один аргумент і підтвердження того, що керівництво лісової галузі не підтримує концесію своїх дітищ.

Аби підсумувати, повернімось до публікації у виданні «Обозреватель» як першоджерела інформаційного приводу та згадаймо «лист», на який посилаються журналісти видання. Невже спеціалісти лісівничого відомства, які постійно співпрацюють з міжнародними партнерами(прикладом цього може бути захід на український ринок «ІКЕА») не спромоглися б повністю перекласти на англійську лист до австрійської компанії, з якою вони нібито так сподіваються домовитися про договір? Чи став би очільник держструктури, який, на думку авторів публікації, так сподівається отримати договір про концесію підписувати лист, якби той був надрукований в одному екземплярі українською мовою, яка, на жаль, поки не є мовою ділового спілкування в Європі? Без сумніву, сподіватися на те, що австрійці, яким притаманна німецька педантичність у веденні бізнесу, пробачили б таку халатність – справа марна. Тим більше, під час ведення бізнесових багатомільйонних переговорів.

Зрештою, якби лист до австрійської компанії Holzindustrie Schweighofer був оригіналом, то не було б й інших суттєвих недоліків, яким, для прикладу, є відсутність відомостей про нього в журналі вихідної документації. Якби лист був оригіналом, то б спеціалістів відомства не затруднило б оформити його на подвійному міжнародному бланку, як це роблять завжди у Держлісагентсві у подібних випадках. Такі суттєві аргументи доводять те, що лист, на який посилаються ЗМІ – є фікцією, а отже – ні про яку концесію з австрійською компанією мова і не йшла.

Без сумніву, лісівники інформаційний удар витримали. Хранителі лісу, відкинувши емоції, нагадали загалу про свою публічну позицію щодо неприпустимості концесії, а Володимир Бондар, як досвідчений чиновник і політик, зреагував швидко і дав публічну відповідь у пресі, назвавши лист фікцією. Дивно, що таким же чином не вчинило авторитетне видання та ЗМІ, які посилаються на нього у своїх публікаціях. Зрештою, лісівники пообіцяли звернутися до правоохоронних органів, тож істинна у цьому питанні та встановлення оригінальності листа – питання часу.

Для чого ж потрібна така «точкова» атака по лісовій галузі та її керівництву? . Без сумніву, знайдеться чимало ласих на руку «спеціалістів» з широкою кишенею, які за допомогою підконтрольних ЗМІ та друзів-високопосадовців просуватимуть те ж явище концесії, наживатимуться на контрабанді та активно «співпрацюватимуть» з бурштинокопачами. Тому журналістам та активістам потрібно бути обачними, аби не стати «адвокатами дияволів», відстоюючи інтереси саме таких «горелісівників». Мусять бути готовими до подібних інформаційних атак і хранителі лісу. Інакше – прийдуть інші і тоді ліс з матеріального блага перетвориться на українську бувальщину. Інформаційна війна триває. Тепер вона ще й у лісі…

Андрій МОШКУН

https://pravda.lutsk.ua
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друкуКоментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами
вагонка киев цена Shrips - знайти попутника для подорожі
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua frezycnc.in.ua