Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Опитування
Опитування
Опитування

Мораторій на вивіз кругляка хочуть відмінити, а в Ви за чи проти?

Новини
Держлісагентство розробило нові правила, за якими вже в цьому році почне відбуватися заготівля деревини. З найважливішого – віднині основна перевага надається вибірковим методам, рубкам...

Вже традиційно міжнародна виставка ДЕРЕВООБРОБКА 2022 збере усіх 7-10 червня, хто пов'язаний з деревообробкою і не тільки.

Більше новин за тегами
Статті

Цього вимагають від організаторів аукціонних торгів вітчизняні деревопереробники. Нинішні умови проведення аукціонів із продажу необробленої деревини, які створило Державне агентство...

13581
09.06.2021р.
“Зелена країна” Зеленського. Чи врятує українські ліси мільярд дерев

Діброви Зеленського

Президент Володимир Зеленський оголосив про старт свого чергового масштабного проєкту "Зелена країна" і під час виступу на Всеукраїнському форумі "Україна 30. Екологія" навіть підписав відповідний указ.

За словами президента, це буде проєкт, спрямований на поліпшення екології, і він передбачає досить амбітну мету — в найближчі 10 років збільшити площі лісів на 1 млн га, а для цього уже в найближчі три роки потрібно буде висадити 1 млрд дерев.

Указ передбачає, що протягом двох місяців до Верховної Ради буде внесено законопроєкт про вдосконалення системи охорони, захисту і відновлення лісів, стимулювання лісорозведення. І для цього буде навіть затверджена державна цільова програма "Масштабне заліснення України". При цьому лісове господарство країни має бути реформоване, будуть визначені самозалісені і придатні до створення нових лісів території, на цей і наступні роки буде виділено фінансування заходів з охорони та відтворення лісів.

При цьому Володимир Зеленський зробив ставку не тільки на чиновників, а й на виборців — Кабмін і місцеві адміністрації повинні залучити населення до реалізації цієї програми.

Противники і прихильники взяли калькулятори

Після оприлюднення ініціативи Зеленського висадити в Україні за три роки 1 млрд дерев його критики вивалили в соціальні мережі силу-силенну постів про те, чому цю ініціативу не можна реалізувати. Взявши в руки калькулятори, вони підрахували: щоб виконати намічений план, щодня потрібно висаджувати 912 тис. дерев, а це 38 тис. дерев на годину, 630 — щохвилини або 10 дерев щосекунди. І завагалися, чи вистачить у нас лісників для реалізації амбітного президентського плану.

Однак перегорнувши звіти Державного лісового агентства України про виконану роботу, можна побачити, що дерева в Україні висаджуються якщо не мільярдами, то мільйонами точно. Наприклад, у квітні цього року Держлісагентство відзвітувало, що в рамках глобального екологічного проєкту "Озеленення Планети" в Україні за один день — 10 квітня — по всій країні було висаджено понад 3 млн дерев. При цьому більш ніж 900 тис. дерев тільки в Житомирському облуправлінні лісового та мисливського господарства.

Щоб уявити обсяг робіт з висадки нового лісу, можна подивитися звіт Держлісагентства за минулий рік: в країні було висаджено 160 млн сіянців (зазначимо: не саджанців, тому так багато).

При цьому ударні висадки зелених насаджень в Україні проходили і з залученням волонтерів та активістів — 17 жовтня минулого року в рамках проєкту "Озеленення України" за один день було висаджено близько 2 млн дерев по всій країні.

Чим ми гірші за Туреччину чи Індію

У контексті теми варто подивитися на плани і досвід інших країн у подібних проєктах. Зокрема, вдвічі більш населена Туреччина планує до 2023 р. висадити 1,6 млрд дерев, а під час реалізації політики збільшення і захисту зелених масивів у цій країні за останні 20 років площа лісів зросла на 2,1 млн га. Зеленський, нагадаємо, хоче створити 1 млн га за 10 років.

При цьому Національна програма з озеленення в Туреччині включена в шкільну, і дітей вчать правильному поводженню з лісом і залучають до посадки дерев. Та й не тільки школярів — усі бажаючі можуть допомогти в реалізації програми, перерахувавши кошти в управління лісового господарства країни або, отримавши насіння, проростити їх вдома і висадити дерева самостійно. У листопаді минулого року в Туреччині провели акцію і за один день висадили 11 млн дерев.

В Індії в рамках кампанії з озеленення країни в 2017 р. за один день посадили 66,3 млн дерев. А в 2019 р. влада Ефіопії, як пише BBC, заявила, що в рамках програми з боротьби зі зміною клімату за день висадили 353 млн дерев (йдеться, звичайно, знову про сіянці, а також про застосування машинної праці замість лопати в руках). Зрозуміло, що останні дві країни непорівнянні з Україною як за чисельністю населення, так і за кліматичними умовами, проте їх приклад принципово показовий — нарощувати висадку дерев реально в рази, а не на відсотки.

Де знайти землю для лісу

За словами міністра охорони навколишнього середовища і природних ресурсів Романа Абрамовського, для реалізації плану Зеленського потрібно не так вже й багато грошей. Висадка 1 млрд дерев потребуватиме на найближчі три роки всього лише 2 млрд грн. Це $72 млн за нинішнім курсом. Якщо згадати, що Зеленський обіцяв побудувати університет, який обійдеться в 7 млрд грн, це не так вже й дорого.

У свою чергу, Петро Лакида, директор Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства НУБіП, розповів, що створення 1 га лісу може коштувати 30–50 тис. грн і українська лісова галузь, якщо буде достатнє фінансування, могла б справитися з цим завданням. При цьому, як виявляється, в Україні вже були подібні "ударні" посадки лісів: в 1950–1960 рр. на території УРСР щорічно висаджувалось до 150 тис. га лісів і лісосмуг. А 1 млрд дерев при середній густоті посадки 5 тис. дерев на гектар займуть всього лише близько 200 тис. га площі.

Однак з реалізацією плану посадки в найближчі 10 років цілого мільйона гектарів лісів все-таки є складнощі. В Україні просто немає такої кількості вільної землі. Сьогодні, за даними Держлісагентства, площа лісів в країні становить близько 10 млн га, але решта землі, де теоретично можна було б висаджувати ліси, — це розпайовані сільськогосподарські угіддя, тобто землі приватної власності.

Петро Лакида також розповів, що в Україні сьогодні налічується приблизно 0,5 млн га паїв на Прикарпатті та Поліссі, які не задіяні в сільськогосподарському бізнесі, вони були кинуті і на них за останні 10–15 років вже виросли самосіяні ліси. Однак у зв'язку з введенням ринку землі ці ліси масово викорчовуються, розорюються і засаджуються сільгоспкультурами. Тому теоретично якщо викупити ці землі у власників і перевести їх у статус лісового фонду, то половина програми Зеленського буде виконана відразу ж, без будь-яких потуг з боку влади.

У будь-якому разі треба розуміти, що на Банковій знайшли нову яскраву піар-тему для виборчої кампанії Зеленського в 2024 р., навколо якої значно легше генерувати позитив, ніж, наприклад, взятися підняти важку промисловість хоча б на 20%.

І ще одне важливе зауваження. Висадити 1 млрд дерев — це ще не додати їх до загальної кількості. Адже лісовий фонд частково руйнується через природні і антропогенні фактори. І тим більше не всі нові дерева, які будуть висаджені в найближчі роки, виживуть: в Україні не вирішена проблема з обмілінням річок і дефіцитом коштів на хімічну обробку лісів від шкідників.

https://www.dsnews.ua/
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

   вагонка киев цена проектуємо сушильні камери
При використанні матеріалів посилання на www.derevo.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.
kremen-decor.com.ua